Strona główna · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Forum · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ · Kontakt
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukryty

Kluby J
Czat
Materiały archiwalne
Wiadomość
Aby móc czytać całe forum i brać czynny udział w dyskusji należy się zarejestrować, a następnie zalogować w serwisie.
Zobacz Temat
Demostenes.eu to największy w Polsce wortal poświęcony jąkaniu | Ważne treści | Ośrodki terapeutyczne / logopedzi
Strona 1 z 4 1 2 3 4 >
Autor Sugestia w terapii jąkania metodą prof. L. Arutiunian
Billy
Użytkownik

Dodane dnia 13-02-2010 12:29 #1
Posłużę się cytatem:

" Chciałbym zwrócić uwagę na bardzo istotny element terapii metodą prof. L. Arutiunian - sugestię. Jest ona pomijana w opisie metody, a bez niej terapia nie byłaby możliwa.

Niejako potwierdzeniem tej tezy są zasady udziału w terapii:

* osoby leczące się wcześniej hipnozą, nie są, na ogół, przyjmowane na terapię,
* osoby, które przerwały terapię nie mogły w niej uczestniczyć przez 5 lat.

Wyjaśnienie jest proste: leczenie jąkania hipnozą jest bardzo skuteczne, lecz efekty są krótkotrwałe, a kolejne sugestie hipnotyczne działają coraz krócej. Podobnie jest z sugestią na jawie.

W sytuacji, gdy pacjent leczył się wcześniej hipnozą lub z użyciem jawnej sugestii, to jest mniej podatny na sugestie i przekonywanie terapeuty, że wykonywanie określonych ćwiczeń uchroni go od jąkania w każdej sytuacji.

Wydaje się, że wiara pacjentów w 100% skuteczność ćwiczeń jest fundamentem terapii, a zwłaszcza jej początkowego etapu. Bez tej wiary nie byliby w stanie wyjść np. na ulicę i zadawać słynne "wolne pytania".

Dlatego też pacjenci są przekonywani na wiele różnych sposobów, z wykorzystaniem subtelnych technik perswazji.

Na tym początkowym etapie bardzo ważna jest charyzma terapeuty, jego zdolności do przekonywania, siła perswazji. Nie bez przyczyny największe sukcesy zawodowe i sukcesy rynkowe odnoszą osoby przebojowe, charyzmatyczne. Niestety charyzma i przebojowość często nie idzie w parze z wiedzą psychologiczną i innymi potrzebnymi umiejętnościami.

Skutek jest taki, że pacjenci poddani "praniu mózgów", nawet ci którzy nie przykładają się do terapii, przez miesiąc lub nawet kilka mogą nie czuć lęku przed mową, jąkaniem i nie jąkać się. Niestety, po pewnym okresie jąkanie możne wrócić - niezależnie od zaangażowania pacjenta w terapię i czasu poświęcanego na ćwiczenia. " http://docs.googl...c22wxhm&hl
Edytowane przez Billy dnia 13-02-2010 13:08
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sugestia w terapii jąkania metodą prof. L. Arutiunian
ewerthon
Użytkownik

Dodane dnia 13-02-2010 12:36 #2

ciekawe dlaczego? nie rozumiem jakie są przeciwwskazania

Skutek jest taki, że pacjenci poddani "praniu mózgów", nawet ci którzy nie przykładają się do terapii, przez miesiąc lub nawet kilka mogą nie czuć lęku przed mową, jąkaniem i nie jąkać się. Niestety, po pewnym okresie jąkanie możne wrócić - niezależnie od zaangażowania pacjenta w terapię i czasu poświęcanego na ćwiczenia. "

Dokładnie tak było ze mną. To pranie mózgu bardzo dobrze im wyszło i robiłem rzeczy o których wcześniej nie śniłem.
1770011 http://www.youtube.com/user/daffer22 Wyślij Prywatną Wiadomość
Parsi
Administrator

Dodane dnia 13-02-2010 21:06 #3
Możecie opisać na czym polega to pranie mózgu?
ewerthon
Użytkownik

Dodane dnia 13-02-2010 21:17 #4
To tak w przenośni "pranie mózgu" :D
W skrócie chodzi o to, że oni przez te wszystkie dni tak człowieka nastawiają psychicznie, że jest w stanie wyjść do ludzi i mówić na najwolniejszym tempie. Ja przed przyjściem na terapię średnio sobie to wyobrażałem, byłem bardzo zamknięty w sobie i miałem coś w rodzaju "fobii społecznej", potem już było dużo lepiej. Wcześniej nawet na myśl mi nie przyszło, że mogę zrobić wystąpienie przez 30 osobami. Wtedy się to udało i było coraz lepiej, nie musieli mnie już zmuszać, bo sam to robiłem z własnej woli ;)
Alex
Użytkownik

brak
Dodane dnia 14-02-2010 21:56 #5
Sprawa wyboru terapii to sprawa osobista,kazdy z nas jest inny i kazdemu pasuje inna terapia.Po jej zakonczeniu kazda myszka chwali(lub czasem krytykuje,mysle ze naszczescie to zdarza sie rzadziej) swoj ogonek.Ja nie jestem entuzjastom terapii Aruthunian,co nie znaczy,ze nie rozumiem i bylbym sklonny to krytyki jej zwolennikow,wymiana zdan to nic zlego pogadac zawsze mozna o wszystkim;)
Billy
Użytkownik

Dodane dnia 23-02-2010 18:01 #6
Chciałbym jednak wrócić do głównego wątku:
Czy uważacie, że sugestia w terapii jąkania metodą prof. L. Arutiunian jest istotnym elementem, czy nie?

ewerthon napisał/a:

ciekawe dlaczego? nie rozumiem jakie są przeciwwskazania

"Wyjaśnienie jest proste: leczenie jąkania hipnozą jest bardzo skuteczne, lecz efekty są krótkotrwałe, a kolejne sugestie hipnotyczne działają coraz krócej. Podobnie jest z sugestią na jawie.

W sytuacji, gdy pacjent leczył się wcześniej hipnozą lub z użyciem jawnej sugestii, to jest mniej podatny na sugestie i przekonywanie terapeuty, że wykonywanie określonych ćwiczeń uchroni go od jąkania w każdej sytuacji."
ewerthon
Użytkownik

Dodane dnia 23-02-2010 18:12 #7
Ale nie... ja myślałem, że ludzie którzy przeszli terapie Arutyunian, mogą ją kontynuować dopiero po 5 latach, a tobie chodziło o związek z hipnozą. Ok teraz wszystko jasne.
Billy
Użytkownik

Dodane dnia 23-02-2010 18:20 #8
ewerthon napisał/a:
Ale nie... ja myślałem, że ludzie którzy przeszli terapie Arutyunian, mogą ją kontynuować dopiero po 5 latach, a tobie chodziło o związek z hipnozą. Ok teraz wszystko jasne.

Nie zupełnie. Dotyczy to także wcześniejszej terapii metodą prof. Arutyunian. Wiem, że znamienita terapeutka jąkania z certyfikatem II st. profesor niechętnie przyjmuje wcześniej niż po 5 latach od ostatniej takiej terapii.
ewerthon
Użytkownik

Dodane dnia 23-02-2010 18:46 #9
Heh... a do Mikołowa możesz jeździć całe życie :lol:
Ale oni są nastawieni na zysk, więc nie ma się czemu dziwić...
Billy
Użytkownik

Dodane dnia 27-02-2010 14:19 #10
Postawię pytanie w inny sposób:

Czy zauważyliście, że w pierwszych miesiącach terapii zupełnie nie czuliście lęku przed mową, jąkaniem i nie jąkaliście się, a później lęk zaczął się pojawiać, mimo, że wykonywaliście mnóstwo zalecanych ćwiczeń?
kasia87
Użytkownik

brak
Dodane dnia 27-02-2010 16:17 #11
ja przez cały czas terapii odczuwałam lęk przed Jakaniem

(byłam w terapii 2 lata, zrezygnowałam)

"Ty i ja to trójkąty o czterech bokach"

PP
Billy
Użytkownik

Dodane dnia 27-02-2010 16:44 #12
kasia87 napisał/a:
ja przez cały czas terapii odczuwałam lęk przed Jakaniem

(byłam w terapii 2 lata, zrezygnowałam)

Być może nie poddałaś się sugestii. Może nie jesteś na nią podatna lub prowadzący nie nadawał na odpowiedniej fali.

W początkowej fazie terapii byłem na fali, prawie bez lęku przed jąkaniem. To co najśmieszniejsze, że chwilowo jakby zanikły wszystkie moje lęki i obawy, nawet te uzasadnione.
kasia87
Użytkownik

brak
Dodane dnia 27-02-2010 18:42 #13
nie wiem, robiłam to co kazal mi terapeuta

"Ty i ja to trójkąty o czterech bokach"

PP
Parsi
Administrator

Dodane dnia 27-02-2010 18:44 #14
Billy i kiedy wraca "opamiętanie", vel kiedy przestaje działać sugestia?
Billy
Użytkownik

Dodane dnia 28-02-2010 00:07 #15
Parsi napisał/a:
Billy i kiedy wraca "opamiętanie", vel kiedy przestaje działać sugestia?

Sugestia odnawiana jest dzięki comiesięcznym spotkaniom. Ale stopniowo jej działanie słabnie. Kiedy zanika, trudno powiedzieć, to sprawa indywidualna. Niektórzy mogą wierzyć do końca życia, że przestrzeganie zasad Terapii chroni ich przed jąkaniem. Niestety są to pojedyncze przypadki.

Posłużę się cytatem:
"..
Skutek jest taki, że pacjenci poddani "praniu mózgów", nawet ci którzy nie przykładają się do terapii, przez miesiąc lub nawet kilka mogą nie czuć lęku przed mową, jąkaniem i nie jąkać się. Niestety, po pewnym okresie jąkanie możne wrócić - niezależnie od zaangażowania pacjenta w terapię i czasu poświęcanego na ćwiczenia.
.....
Aby nie załamywać wiary pacjentów w skuteczność terapii, wszelkie przypadki występowania niepłynności mowy u pacjentów są tłumaczone, na ogół, w jeden sposób: pacjent nie stosował się do zaleceń, łamał zasady terapii, a pacjent jest stawiany pod pręgierzem. (Potwierdzają to wpisy na forum "Jąkanie - Terapia - Fakty i mity" http://ksiegi.emi...r=benek119).Takie tłumaczenie i postępowanie stanowi przestrogę dla innych i może zachęcić ich do pilniejszego wykonywania ćwiczeń. ... "
Co jednak nie gwarantuje sukcesu.:(

[url]
http://docs.google.com/Doc?...m&hl[/url]
ewerthon
Użytkownik

Dodane dnia 04-05-2010 22:00 #16
Już nie chciałem zakładać nowego tematu, więc napiszę to tutaj.

Co osoby które skończyły terapie Arutyunian myślą na temat czasu trwania terapii? Z waszych własnych doświadczeń ile czasu trzeba być pod nadzorem terapeuty, żeby zminimalizować do zera nawyk jąkania? Moim zdaniem potrzeba dłuższego czasu i kilka miesięcy nie wystarczy. Tylko osoby o wytrzymałej psychice stać, żeby zakończyć terapię w tak krótkim czasie z sukcesem. Moim zdaniem najlepiej by było spotykać się z terapeutą co jakieś 2-3 tygodnie, żeby na bieżąco mógł kontrolować naszą mowę. Nie trzeba od razu spędzać dużo czasu, ale takie spotkanie na pewno pozwoliło by sprawnie to wszystko kontynuować... Nie wiem czy jest jakaś terapia w Polsce, która pozwala na tak długą stałą opieke terapeuty. Jest to duży błąd, bo wtedy terapia na pewno byłaby dużo skuteczniejsza.

"Nigdy nie rozmawiaj z idiotą, bo najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem."
nowamowa
Użytkownik

Dodane dnia 26-10-2010 09:52 #17
Prof. Arutyunian wykorzystywała sugestię na jawie w lat 60tycg i 70tych, a kwestia czekania na powtórne rozpoczęcie, to czas aż osłabią się źle wytworzone nawyki podczas pierwszej terapii. Jeśli takowe były

Centrum Terapii Jąkania w Mikołowie
www.nowamowa.com Wyślij Prywatną Wiadomość
Billy
Użytkownik

Dodane dnia 30-10-2010 20:30 #18
nowamowa napisał/a:
Prof. Arutyunian wykorzystywała sugestię na jawie w lat 60tycg i 70tych, a kwestia czekania na powtórne rozpoczęcie, to czas aż osłabią się źle wytworzone nawyki podczas pierwszej terapii. Jeśli takowe były

Bardzo skrótowa i mało przekonywująca jest Twoja wypowiedź :-( . Czy mógłbyś ją rozwinąć i wypunktować elementy Terapii decydujące o jej skuteczności.

Jeśli jesteś Terapeutą Ośrodka Nowmowa to masz dostęp do prowadzonych przez Was badań (w tym badań statystycznych) nad skutecznością prowadzonej przez Was Terapii. Używając tych danych przekonaj nas o skuteczności na dłuższą metę (3-5 lat) Waszej terapii.

Czy jej skuteczność jest znacząco większa niż efekt placebo - wzmocniony sugestią (zakamuflowaną) dotyczącą skuteczności Terapii???

Pozdrawiam,
Billy
Edytowane przez Billy dnia 31-10-2010 14:57
antoni_s
Użytkownik

brak
Dodane dnia 31-10-2010 12:15 #19
Billy napisał/a:
wszelkie przypadki występowania niepłynności mowy u pacjentów są tłumaczone, na ogół, w jeden sposób: pacjent nie stosował się do zaleceń, łamał zasady terapii

He, he. Nic nadzwycznejgo, nic nowego. Podobnie jest np. z miłościwie nam panującym kapitalizmem. Jeśli nie działa (a nie działa nigdy) winne jest niedostosowanie się do jego "reguł". Po prostu - za mało kapitalizmu w kalitalizmie.

Billy napisał/a:
pacjent jest stawiany pod pręgierzem.

Jeszcze nie wiesz, może nie uczono cię na "wiedzy o przedsiębiorczości", że w kapitalizmie zawsze jesteś sobie sam winny? System winny nigdy nie jest. On zawsze jest bez zarzutu - wspaniały, rewalecyjny, JEDYNIE SŁUSZNY. :)

Sorry za te wkręty, ale niestety manipulowanie na terapiach a urabianie ludzi pod kątem "wartości" liberalnych (kapitalistycznych) to w gruncie rzeczy jedno i to samo. Podważając "prawo" do kłamstwa, manipulowania ludźmi przez terapeutów podważasz tym samym cały tzw. wolny rynek. I słusznie czynisz.
Parsi
Administrator

Dodane dnia 01-11-2010 13:57 #20
Antoni Antoni.. dzięki temu że masz wolny rynek, możesz wybrać pomiędzy NowąMową, dr. Chęćkiem, logopedą z NFZ-etu i innymi ośrodkami/lekarzami. Gdyby nie było wolnego rynku, Ty nie miał byś wyboru :)

niepoddawajsie.pl
Strona 1 z 4 1 2 3 4 >
Skocz do Forum: