Strona główna · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Forum · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ · Kontakt
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukryty

Kluby J
Czat
Materiały archiwalne
Wiadomość
Aby móc czytać całe forum i brać czynny udział w dyskusji należy się zarejestrować, a następnie zalogować w serwisie.
Zobacz Temat
Demostenes.eu to największy w Polsce wortal poświęcony jąkaniu | Ważne treści | Jąkanie ogólnie
Autor ISAD 2017 filmik warty obejrzenia
virino
Użytkownik

brak
Dodane dnia 12-09-2017 20:35 #1
Materiał filmowy przygotowany z okazji ISAD 2017 (International Stuttering Awareness Day) - zarejestrowany 22 czerwca 2017 roku podczas otwartego panelu dyskusyjnego Zmiana postaw wobec jąkania! (Changing attitudes toward stuttering!) w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINIBA) w Katowicach. Wypowiadają się: Benny Ravid, Zdzisław Gładosz, Lucyna Jankowska-Szafarska, Kasia Ploch i Iza Michta. Warto się wsłuchać.
https://www.youtube.com/wat...qqzEu7kF6E
http://www.konferencja-zpm....timedia-2/
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: ISAD 2017 filmik warty obejrzenia
Open
Użytkownik

brak
Dodane dnia 14-09-2017 12:33 #2
Jąkanie jest darem :) :) :) Serio?
monopix
Użytkownik

brak
Dodane dnia 14-09-2017 15:24 #3
czemu nie?
ofelka87
Użytkownik

brak
Dodane dnia 14-09-2017 18:05 #4
Pracując nad sobą (docelowo jąkaniem) możesz dotrzeć do najdalszych zakamarków siebie, i to może być piękna podróż :)
Open
Użytkownik

brak
Dodane dnia 15-09-2017 08:58 #5
I że darem dla osoby jąkającej to jeszcze dobra, jeśli ktoś lubi być w ten sposób obdarowywany jego sprawa. Ale że jąkanie jest darem dla osób słuchających jąkania, uuuu odlot :)
ofelka87
Użytkownik

brak
Dodane dnia 15-09-2017 19:04 #6
Gdy ten słuchacz widzi mnie, osobę jąkającą się, kiedy utrzymuję podczas zająknięć naturalny kontakt wzrokowy, moje ruchy są naturalne, a moja postawa ciała niesie spokój to i ona sama dostosowuje się, staje UWAŻNA, może również ta moja postawa skłoni ją do refleksji:

jak ja podchodzę do tego czego w sobie nie akceptuję, choćby momentów zająknięć podczas silnego stresu, że czasami mówię zbyt szybko, albo chaotycznie, albo słabo negocjuję...

Zmierzam do tego, ze Osoba Jąkająca nauczyć może słuchacza, że NOBODY'S PERFECT. Jesteś sobą, będąc TAKIM JAKIM JESTEŚ :)
Open
Użytkownik

brak
Dodane dnia 15-09-2017 21:09 #7
Ja wiem o co ogólnie chodzi. To, że jąkanie ma ogromny wpływ na to jacy jesteśmy jest oczywiste. Ale, że Twoja postawa skłoni słuchacza do refleksji? Jeśli Twój słuchacz również się jąka lub jeśli ma jakąś inną poważną wadę mającą znaczący wpływ na to kim jest to owszem, skłoni. Jeśli jednak jest powiedzmy "standardowym człowiekiem" :) to dużo bardziej prawdopodobne, że Twoja mowa go rozśmieszy lub że nie zareaguje w żaden sposób. To że sądzisz, że skłoni go do refleksji jest właśnie wynikiem tego, że postrzegasz świat, ludzi, przez pryzmat siebie jako osoby jąkającej i myślisz, że wszyscy są tacy refleksjoskłonni. Nie są. A jeśli chodzi o to, że nas to jąkanie jakoś ubogaca... Świetnie, jesteśmy ubogaceni, i co z tego? Nie jestem jakimś buddyjskim mnichem, żeby mnie cieszyło ubogacenie tego typu, jestem normalnym człowiekiem chcącym normalnie żyć i szczerze mówiąc mam w dupie to jak głęboki duchowo wpływ na moje życie ma jąkanie. I taka jest prawda, a to że jąkanie może być taką piękną sprawą to jedynie bajki na pocieszenie.
monopix
Użytkownik

brak
Dodane dnia 16-09-2017 09:16 #8
Dobrze, tak czasem poczytać o różnych perspektywach. Zapobiega to zbyt mocnemu przywiązaniu do jednej z nich ;)
ofelka87
Użytkownik

brak
Dodane dnia 16-09-2017 12:31 #9
Open, ciekawe jest to co piszesz.
Napisalam, że moja postawa może skłonić "standardowego człowieka" do refleksji. Nie zakładam, że tak będzie. Ludzie są jacy są. Jeden weźmie więcej, drugi mniej, trzeci wcale. Zależy w jakim momencie życia się znajduje, jakie ma doświadczenia oraz od szeregu innych komponentów skladajacych się na rzeczywistość.

Co do daru dla mnie, osoby która sie zacina, jąkanie to nie tyle "piekna sprawa" ile motywacja do ciąglej pracy nad sobą, przekraczania granic. I choć nie zawsze mam na to siłę, wiem też że zawsze to procentuje :)
virino
Użytkownik

brak
Dodane dnia 17-09-2017 09:07 #10
Ważniejsze o tego co dostałeś jest to, co z tym zrobisz. Jak wykorzystasz tę energię. Czy ból, cierpienie, wstyd zamienisz na - różne formy aktywności i działań, zmiany w sobie i swoim myśleniu, w swoim życiu, korzystanie z życia, relacje z ludźmi, podejście do różnych spraw itp. Dla każdego może to oznaczać coś innego, bo każdy jest inny. Czy będziesz kręcić się w kółko i ubolewać nad swoim jąkaniem, czy jego energię (negatywną) zmienisz w coś pozytywnego dla siebie, może też innych, jak ją wykorzystasz. (Dotyczy to też bliskich osób jąkających.) To ogromny napęd, ponieważ jąkaniu towarzyszą bardzo silne emocje, mocno się je przeżywa. A to mocno motywuje. Jeśli wykorzystasz tę 'moc', możesz poczuć, że to 'dar'. Można to nazwać, jak się chce. Lucynka nazywa to 'perłą':) Taka zmiana to proces. Nie doświadczysz jej w 15 minut. To trwa lata. Jest trudne. Ale WARTO. Inaczej można utknąć w czarnej dupie do końca życia.
Edytowane przez virino dnia 17-09-2017 09:21
ofelka87
Użytkownik

brak
Dodane dnia 17-09-2017 13:19 #11
Virino, w punkt :)
monopix
Użytkownik

brak
Dodane dnia 25-09-2017 18:00 #12
ot.. wolna wola ;)

.. która ogranicza się do pozwolenia sobie na doświadczanie, bądź nie pozwalania na nie.
Gdy pozwalamy sobie doświadczać, "wypalamy" to doświadczenie.. przeżywamy je i ono odchodzi, a my otwieramy się na następne. Jeśli nie pozwalamy, to zapętlamy je.. przyciągamy na nowo i na nowo i na nowo... w myślach i w życiu.

Jakie by nie było to doświadczenie i jakkolwiek byśmy je oceniali i cokolwiek postrzegali. np: doświadczamy jąkania i odruchowo czujemy się źle (świadomie lub podświadomie oceliśmy je negatywnie) po prostu pozwólmy sobie je odczuwać. Pozwólmy sobie na to doświadczanie. Olejmy to jak je oceniamy, niech już sobie zaistnieje, bez uciekania od niego ;) Niech się wypali, nie ważne ile by to miało zająć czasu. Niech inni się patrzą, niech sobie reagują jak potrzebują, i sobie też na to pozwólmy. Niech ten ogień się wypali samoczynnie.

Nie pozwalając na coś, de facto przyciągamy podobne doświadczenia... ono samo się od nas nie odlepi ;) To tylko (szczera) decyzja którą możemy podjąć.

To samo tyczy się każdego innego doświadczenia, nie tylko jąkania.. złości na kogoś, nienawiści, radości, miłości .. czegokolwiek. Bo tak samo można zapętlić umysł na pozytywnych doświadczeniach, co w konsekwencji tak samo prowadzi do zapętlenia umysłu. Wtedy tak samo zamykamy się na wszystkie doświadczenia i cierpimy.

To takie struganie Boga. Tak jakbyśmy mogli wpłynąć na to, że czegoś nie doświadczamy. Nie jest to możliwe, ponieważ właśnie tego doświadczamy ;) to już zaistniało, więc nie da się tego zmienić. Możemy albo to przyjąć, albo nie. Gdy przyjmiemy idziemy dalej nabywając nowe doświadczenie (i żyjąc w zgodzie ze sobą). Gdy nie przyjmujemy tego daru jakim jest doświadczenie, zapętlamy nasz umysł i myśli w okół tych doświadczeń. Ponieważ myśli tworzą naszą rzeczywistość, na nowo i w kółko doświadczamy podobnych rzeczy.

Jeśli jakieś doświadczenie jest zapętlone, co jakiś czas doświadczamy go na nowo, w myślach (a później w życiu). Gdy sobie to uświadomimy, że ono do nas wróciło i właśnie w tej chwili je przeżywamy na nowo, wystarczy na to pozwolić, pozwolić mu się zakończyć (kiedy ono chce i jak chce). Gdy tego nie zrobimy i znów będziemy nim sterować (przyciągać lub odpychać), ono znów do nas wróci.. i tak bez końca, aż zrozumiemy i pozwolimy mu się zakończyć samoistnie (bez ingerencji naszej woli) zauważając je i tyle.

Każdy ma ten wybór ;) Żaden nie jest zły. W jednym żyjemy w zgodzie ze sobą, spokojnie i dużo bardziej radośnie, a w drugim oddzielamy się od siebie, poprzez zapętlone myśli i cierpimy, jednocześnie próbując odnaleźć siebie we wszystkim dookoła (co oczywiście nie jest możliwe)
virino
Użytkownik

brak
Dodane dnia 02-10-2017 11:17 #13
Open napisał/a:
Nie jestem jakimś buddyjskim mnichem, żeby mnie cieszyło ubogacenie tego typu, jestem normalnym człowiekiem chcącym normalnie żyć i szczerze mówiąc mam w dupie to jak głęboki duchowo wpływ na moje życie ma jąkanie. I taka jest prawda, a to że jąkanie może być taką piękną sprawą to jedynie bajki na pocieszenie.

Ludzie nie dzielą się na idealnych i tych do niczego. Różnice polegają na tym, że albo się nad sobą pracuje albo nie. Nawet jeśli starasz się zmienić sposób rozumienia świata i siebie to nie znaczy, że staniesz się doskonały. Ale nie stoisz w miejscu, po prostu idziesz. Tak, to kwestia woli. Na tym polega życie.
Skocz do Forum: