Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Archiwum
Avatar
slawek_w dnia 10-03-2017 13:02
spotkania: poniedziałek (13. marca), czwartek (16. marca) o godzinie 20:00 ;)

Przejdź do komentarza #2377
Avatar
slawek_w dnia 24-02-2017 16:38
Następne spotkanie w czwartek, drugiego marca o godzinie 20:00, zapraszam.

Przejdź do komentarza #2376
Avatar
slawek_w dnia 17-02-2017 11:23
Zapraszam na następne spotkania, które odbędą się w poniedziałek (20.02), środę (22.02) oraz czwartek (23.02) o godzinie 20:00.

Przejdź do komentarza #2375
Avatar
cinek dnia 15-02-2017 23:21
Cześć. Mam pytanie czy ktoś praktykował technikę Alexandra? Interesuje się różnymi technikami wspomagającymi "terapię mowy" i dowiedziałem się o tej technice ostatnio. Wydaje się być dla mnie ciekawa ze względu na możliwość redukcji napięć przed i w trakcie mówienia. Pytanie zatem ogólnie o Wasze doświadczenia oraz, czy da się pracę z tą techniką rozpocząć samemu, czy raczej warto przynajmniej na początek skonsultować się z jakimś trenerem tej techniki?

Przejdź do komentarza #2374
Avatar
neokid dnia 10-02-2017 23:00
Kolejne spotkanie odbędzie się 16.02.2017 (czwartek) o godz. 20:00.

Przejdź do komentarza #2373
Avatar
neokid dnia 04-02-2017 18:32
Nowe terminy wideokonferencji: 08.02.2017 (środa) i 09.02.2017 (czwartek) od godz. 20:00.

Przejdź do komentarza #2372
Avatar
virino dnia 26-01-2017 10:46
Świetny pomysł - zarówno ze spotkaniami na skypie, jak i tworzeniem bajek. Wirtualne kluby-okazja do spotkań, poznawania ludzi, podtrzymywania kontaktów, wzajemnej pomocy-bez wychodzenia z domu, za to trzeba opuścić swoją strefę komfortu:cool: Ale przecież to właśnie wtedy dajemy sobie szansę na więcej.

Bajki terapeutyczne mają duży wpływ nie tylko na autorów, ale i odbiorców. Wiem z autopsji, jak napisanie bajki i jej przeczytanie innym może otworzyć, uświadomić i wzmocnić, ile można dostać:) Jak bajka np. o sobie może pomóc zrozumieć samego siebie, a innym drugą osobę lub grupę, którą łączy jakaś cecha. Naprawdę to działa, dlatego bardzo zachęcam do spróbowania. Sam proces tworzenia to cenne rozwijające przeżycie.

Tyle różnorodnych inicjatyw! Kraków dajesz czadu!:D

Przejdź do komentarza #2371
Avatar
Latirro dnia 22-01-2017 20:00
Fajnie ze sie ciagle cos dzieje na forum i na fb rowniez widac aktywnosc. Za skypem ogolnie dalej nie przepadam ale moze kiedys uda sie nawet z cala moja rodzinka zasiasc przed monitor i pogadac:) jakby mozna bylo to informujcie tez na fb o konferencjach z jakims lekkim wyprzedzeniem, nie kazdy sledzi forum na bierzaco ale fb kazdy ma chocby w telefonie;) pozdrawiam i powodzenia wszystkim zagladajacym

Przejdź do komentarza #2370
Avatar
virino dnia 09-01-2017 22:13
Rafi24 dnia 09-01-2017 10:49, napisał/a:
Ja też ostatnio twierdzę, że jąkanie pojawia się gdy patrzymy na opinie innych.
W skrócie jąkamy się wtedy gdy stajemy oko w oko z czyjąś opinią o nas samych.

Jąkanie ma trzy wymiary (wg mnie) fizyczny, psychologiczny i społeczny. Każdy jest równie ważny. Tak napisaleś jakbyś zapomniał o biologii - fizjologii mózgu.
Pisząc o akceptacji samego siebie miałam na myśli nie tylko możliwość łatwiejszego komunikowania się, czego jednak nie można uznać za regułę, ale też wyższą jakość życia.

Przejdź do komentarza #2369
Avatar
Rafi24 dnia 09-01-2017 10:49
Ja też ostatnio twierdzę, że jąkanie pojawia się gdy patrzymy na opinie innych. Gdy jestem sam, mówię do zwierzat, które mi nie odpowiedza, nie ocenią mnie werbalnie nie jąkam się. Gdy mówię do małego dziecka, które jeszcze dobrze nie mówi nie jąkam się.
Nie jąkam się w sytuacji gdy wyrażam swoją opinię tu i teraz gdy nikt minie odpowie w tym samym czasie.
Np nagrywając się na pocztę nie jąkam się(chociaż tutaj może być różnie) bo ktoś może odzwonić za kilka sekund.

Nagrywając filmiki na youtube nie jąkam się gdyż tu i teraz nikt nie odpowie i nie podważy mojej opinii.

W skrócie jąkamy się wtedy gdy stajemy oko w oko z czyjąś opinią o nas samych.

Przejdź do komentarza #2368
Avatar
virino dnia 08-01-2017 10:59
Łatwiej jest przyjąć brak akceptacji ze strony innych osób jeśli sami siebie akceptujemy - to kim jesteśmy, między innymi swoje jąkanie i siebie jako osobę jąkającą. Wtedy stanowisko innej osoby będzie tylko jej zdaniem, opinią czy oceną. Nie mamy wpływu na to co myślą inni, ale opinia innych nie zmieni własnego zdania na temat samego siebie, które jest najważniejsze. Obrazowo, to tak jakby poglądy innych "przepływały" przez nas. Nie udajemy, że ich nie ma, że nie są ważne, czasem możemy z tego coś wziąć dla siebie, ale wierzymy sobie. Jeśli wierzymy w to co myślimy, czujemy i robimy jesteśmy przekonujący dla innych. Również na tej podstawie wyrabiają sobie zdanie o nas inni ludzie. A my żyjemy tak jak chcemy, w zgodzie ze sobą.
Utopią jest oczekiwanie, że każdy nas zrozumie, czy że będzie odczuwał w ten sam sposób. Jeśli zdarza się, że ktoś Cię rozumie, czy czuje tak samo, to naprawdę wyjątkowe, niezbyt częste sytuacje, warto cieszyć się nimi i je doceniać:) Póki trwają. Na pewno warto być swoim własnym najlepszym przyjacielem, okazywać empatię sobie samemu.

Za to nie warto dawać zawładnąć sobą frustracji np. z powodu braku akceptacji, raczej wykorzystać ją, żeby coś zmienić. Chwilowa frustracja oczyszcza i motywuje do zmian. Często jest tak, że mamy jej już dość i zaczynamy szukać i dzięki temu znajdować rozwiązania. Permanentna zabija i odbiera radość.
Trzeba koncentrować energię i działanie nie na tym co nam przeszkadza, tylko na tym co chcemy osiągnąć.

Doreen Holte właśnie do tego inspiruje. Czuj się ze sobą dobrze, kochaj siebie, żyj tak jak chcesz. To jest najważniejsze. Chociaż każdy może jej przekaz zrozumieć tak jak chce, jak umie, jak może. Przekonałam się, że ludzie naprawdę bardzo różnie mogą rozumieć te same treści (nawet fakty). Trzeb przyjąć to do wiadomości i robić swoje:)

Przejdź do komentarza #2367
Avatar
Michu1 dnia 04-01-2017 23:18
Myślę, że istotą naszego prooblemu, czyli jąkania si jest zarówno brak akceptacjii nas przez osóby trzecie jak i zaakceptowanie własnych ułomności przez nas samych.

Przejdź do komentarza #2366
Avatar
virino dnia 19-12-2016 20:49
Moim zdaniem w sformułowaniu "Dlaczego nie jest ważne, co inni o mnie myślą", czyli w temacie rozważań, źle jest usytuowany punkt ciężkości. Chodzi o to, że (naj)ważniejsze jest to, co myślę o sobie ja sam/a niż to, jak mogą ocenić mnie inni.

Żeby mieć dobre, szczęśliwe życie warto wykształcić sobie wewnętrzną niezależność. Umieć słuchać innych, ale brać z tego tylko to, co konstruktywne. Wagę temu co mówią i myślą o nas inni ludzie nadajemy my sami. Biorąc to albo nie. Czekanie na zrozumienie, docenienie i akceptację to największa strata czasu, jaką można sobie zafundować.
Lepiej jest słuchać bardziej siebie niż innych. Ufać swojej intuicji. Wewnętrzny głos powie Ci więcej niż milion opinii na twój temat.

Od jakiegoś czasu staram się nie używać słowa "powinnam/aś, powinieneś" ani w mowie, ani w myśleniu. Dostrzegam realny spadek poziomu poczucia presji, stresu. Ma to również zbawienne skutki w wychowaniu dziecka, ale również we wszelkich relacjach:)

Przejdź do komentarza #2365
Avatar
virino dnia 12-12-2016 21:52
Przeklejam wpis Doreen Lenz Holte ze strony Voice Unearthed na FB.
Drugi wpis (ze strony WE) to recenzja "Głosu odzyskanego" Lucyny Jankowskiej-Szafarskiej.
Obie te wypowiedzi wspaniale ze sobą konweniują...:)

"Although I understand the desire to find ways to eliminate the stuttering behavior, please understand that this group is about keeping them talking -- not fixing them. There are groups out there who will support a quest for fluency (NSA), but Voice Unearthed is not about fluency -- we are about keeping our kids talking and engaged in the world around them, whether or not they stutter."


"Mimo, że rozumiem pragnienie odnalezienia sposobów na wyeliminowanie jąkania, proszę zrozumieć, że podejście tej grupy dotyczy sprawiania, by osoby jąkające się, mówiły - nie naprawiania go (jąkania). Są inne grupy, które będą wspierać dążenie do płynności (NSA), ale "Głos odzyskany" nie dotyczy płynności - nam chodzi o sprawienie, by nasze dzieci mówiły i były zaangażowane w świat wokół nich, niezależnie od tego, czy się jąkają, czy nie."


Z recenzji mgr Lucyny Jankowskiej-Szafarskiej:

To ważny głos w dyskusji nad istotą terapii dzieci jąkających się w Polsce, toczonej dotąd głównie pomiędzy profesjonalistami. Pogłębia ją o perspektywę rodzica i dziecka. Może zachęci polskich rodziców do szerszego udziału w pracach nad poprawą systemu opieki? Może rozwinie się - raczkujący dopiero u nas - ruch samopomocy rodziców dzieci jąkających się?
Doświadczenie bohaterów książki - Elliego i jego matki - dostrzeżone i przetłumaczone przez polskiego rodzica, zwraca uwagę na najważniejszą potrzebę dziecka: bycia akceptowanym, takim, jakie jest; razem ze swoimi umiejętnościami i talentami oraz ze swoimi niedoskonałościami. Zachęca do zachowania właściwej proporcji pomiędzy jej zaspokajaniem, a nastawionymi na poprawę płynności mowy oddziaływaniami terapeutycznymi. Aby w pogoni za nieskazitelną wymową nie zgubić czegoś znacznie cenniejszego...
To książka dla wszystkich, którym bliski jest złożony temat jąkania. Oby była kolejnym źródłem twórczych, nastawionych na rozwiązanie, dyskusji pomiędzy nimi.
Dziękuję Wydawnictwu Edukacyjnemu za włączenie się do tej ważnej misji!

Lucyna Jankowska-Szafarska - psycholog kliniczny, terapeuta w nurcie modyfikacji jąkania, współtworzyła i uczestniczy w ruchu samopomocy osób jąkających się w Polsce.

Przejdź do komentarza #2364
Avatar
virino dnia 27-11-2016 18:57
Super! Właśnie tak:)

Przejdź do komentarza #2363
Avatar
virino dnia 27-11-2016 18:42
Chłopak ze zdjęcia to Eli - bohater książki, syn autorki:) Kiedy patrzę na to zdjęcie to przypomina mi się po co to wszystko i co jest ważne:)

Przejdź do komentarza #2362
Avatar
ofelka87 dnia 26-11-2016 20:11
Pięknie napisane :) :) :) :)
Szukamy pomocy na zewnątrz - u specjalistów (logopedów, psychologów, psychoterapeutów), w farmakoterapii - w szerokim pojęciu tego słowa, u duchowych przewodników (zen, joga). Kopiemy w nurtach, które aktualnie podsyła nam czas i przestrzeń - fejsbuk, czasopisma, międzynarodowe konferencje...

Dlaczego tak mało (a może i wcale?), szukamy w sobie? Kim jestem? Dlaczego chce żyć na tym Świecie? To mój Świat i moje Jąkanie. Gdy karmię Je lękiem, strachem, Ono rzuca się na mnie niczym wygłodniały wilk - kiedy ja chcę, aby łagodnie do mnie podeszło i dało się pogłaskać, przytulić, ukochać właśnie.

Piękno w tej ciszy, ciszy spokojnej, refleksyjnej, "nienamalowanej jeszcze". Zamiast naprawiać, bądź cierpliwy, ufaj, a czasem odpuść. Nie musisz zawsze wpływać na to, co jest - choć to niełatwe. Odpuszczenie nie oznacza rezygnacji z pragnienia odpowiedniej dla siebie mowy. Czasem po prostu puść, puść... możesz być bardzo zaskoczony co się wtedy wydarzy.

Przejdź do komentarza #2361
Avatar
virino dnia 13-11-2016 08:41
Kolejny film pokonferencyjny. Swoimi opiniami dzielą się zagraniczni goście specjalni. Super!!! Polecam:)
https://www.youtube.com/wat...EuudqBnkfk

Przejdź do komentarza #2360
Avatar
virino dnia 11-11-2016 19:01
Danka zamieściła swoją recenzję książki "Głos odzyskany" Doreen Lenz Holte.
https://jakalatezczlowiek.w...press.com/

To pierwsza część. Widać, że to będzie bardzo szczegółowa recenzja. W tej części komentuje wstęp od wydawcy polskiego, notę od wydawcy amerykańskiego, wprowadzenie i rozdział pierwszy. Wspomina też o wierszu, który jest zamieszczony w książce. Przytaczam, bo jest piękny i oddaje ideę tej książki:

autor: Jean M. Olson

Wzniesiony

Tak bardzo próbowałam wznieść go na swój poziom.
Wymawiałam słowa elokwentnie i z otuchą.
On walczył, lecz nie mógł powstać.
Podciągałam go jedną ręką, a potem obydwiema.
Próbowałam go ciągnąć, podnosić i nieść...
Na próżno.
Zmęczona, zgrzana usiadłam
obok niego, a on podał mi
łyk zimnej wody.
Nagle znaleźliśmy się po tej samej stronie.

Przejdź do komentarza #2359
Avatar
Billy dnia 05-11-2016 23:40
Ponieważ ośrodek mowy nie zna słów, sylab przed ich wypowiedzeniem - nie ma na czym się jąkać

A może jest inaczej:
ponieważ moja świadomość nie próbuje ingerować w proces mówienia, to nie zaburza tego procesu :o

Padwan: Myślę że to chodzi o to, że nie planujesz tego co mówić, a mówisz to co przyniesie ślina w danej chwili

Planuję wcześniej - przed rozmową, a w trakcie rozmowy nie próbuję świdomie kontrolować mowy - mówi się samo :D

"Myśl w własne wątpia zapuściła szpony
i gryzie siebie sama w swej własnej otchłani
Lecz myśl ta czyja? Samo się nie myśli
Tak jak grzmi samo i samo się błyska."


Przejdź do komentarza #2358
Strona 2 z 95 < 1 2 3 4 5 > >>
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86612:19:08
Karol92423:45:15
Bartekxa 3 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych