Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Archiwum
Avatar
Padawan dnia 31-10-2016 23:21
Dobra, zmieniam opinie na temat nasion. Dodałem komentarz w linku od Ciebie, gdzie kupujesz nasiona? Przez neta?

Przejdź do komentarza #2357
Avatar
Padawan dnia 31-10-2016 23:00
Dzięki, za odpisanie na pytanie, będę już wiedział jak motywować Cie do logowania XD Co do nasion dalej nie mam przekonania, że to własnie od nich się nie jąkasz. Myślę że to chodzi o to, że nie planujesz tego co mówić, a mówisz to co przyniesie ślina w danej chwili. Próbuje własnie tego sposobu, choć jest to trudne jeszcze dla mnie. Zaraz przeczytam to co mi poleciłeś.

Przejdź do komentarza #2356
Avatar
Padawan dnia 31-10-2016 22:56
Ja też się nie zgadzam z autorem, bo nie zauważam u siebie też tej nieprawidłowości. Podejrzewam zresztą, że jak inni. Dlatego śmieszne są dla mnie takie teksty. Co do oddechu to jest inna sprawa i z tym się zgadzam, że trenowanie oddechu ma wpływ na stan rozluźnienia jak i motywacji do działania. Więc oddzielam te dwie kwestie. Jak napisałem powyżej nie zgadzam się z tą nieprawidłowością i śmieszą mnie tego typu głupoty.
P.S. Częściej się loguj :lol:

Przejdź do komentarza #2355
Avatar
Billy dnia 30-10-2016 22:18
Padawan przeczytaj:

http://demostenes.eu/forum/...post_15486

Dodam jeszcze, że zauważyłem u siebie istotne zmniejszenie lęku społecznego. Może dlatego, że jem te nasiona, a może dlatego, że od pewnego czasu potrafię przełączyć się na mowę swobodną. Nie zawsze mi się to udaje, ale wydaje mi się, że idę w dobrym kierunku.

Przejdź do komentarza #2354
Avatar
Billy dnia 30-10-2016 22:02
Padawan, tak mnie wkurzyłeś, że postanowiłem się zalogować i skomentować Twój wpis.

Gdybyś czytał uważanie to zauważył byś kluczowe zdania:

Jak zostało wcześniej napisane mięśnie krtani, klatki piersiowej, brzucha i odbytu współpracują. Jeśli napniesz jeden mięsień, to inne także zostaną napięte. Przeciwnie, kiedy rozluźnisz jeden mięsień, to reszta także zostanie rozluźniona.

Zauważ, że zamiast relaksować mięśnie krtani, prawdopodobnie dużo łatwiejsze okaże się relaksowanie mięśni odbytu (zwieracz odbytu) i pozwolenie, aby uczucie relaksacji rozchodziło się w górę, aż do gardła. Tak, to może wydawać się bardzo zaskakujące, czy wręcz dziwne, ale najłatwiejszym sposobem rozluźnienia krtani jest skoncentrowanie się na rozluźnianiu odbytu...


Nie koniecznie zgadzam się z autorem (bo nie zauważam u siebie tej prawidłowości i wolę skupić się na oddechu mając doświadczenie ze sztuk walki oraz jogi), ale wywód jest logiczny.

Przejdź do komentarza #2353
Avatar
Padawan dnia 30-10-2016 17:21
Moim zdaniem lepiej jest mówić yyyyy niż milczeć. Kiedy próbujesz coś powiedzieć, a nie wychodzi to nawet takie yyy które zachowuje tonacje głosu i jego ciągłość na pewno jest lepsze niż milczenie i robienie maślanych oczu. Ludzie tak mówią szukając słów, często w programach czy rozmawiając z kimś słyszymy u kogoś w wypowiedzi yyy. Nie wstydź się tego, nie planuj też swojej wypowiedzi, po prostu kiedy zatniesz się i próbując powiedzieć coś rób to yyy w tym nie ma nic złego. Zachowujesz tonacje głosu i to jest dobre. A najlepiej zrób pauze, weź głęboki oddech i na wydechu spróbuj powiedzieć to co chciałaś. Co do ten miałem to samo, zapomnij o ten i jeśli już nie możesz wypowiedzieć tego słowa czy zdania zacznij je opisywać w taki sposób, który będzie dla Ciebie prostszy. Opisywanie nie jest unikiem. Cel jest ten sam i na pewno ułatwi Tobie wypowiedź.

Przejdź do komentarza #2352
Avatar
Padawan dnia 30-10-2016 17:01
Czytał to ktoś w ogóle? Brzmi jak przygotowanie do analu, ludzie są powaleni, a najbardziej ci, którzy kupili tą książkę. Masakra, widzę, że tylko ja zostawię komentarz. Więc szczerze - nie polecam tracić czasu, żeby czytać o odbycie, przez którego to się jąkasz, chcesz się nie jąkać? Rozluźnij odbyt, a teraz najlepsze cytaty:

Podczas wdechu i wydechu upewnij się, że odbyt pozostaje otwarty.
Upewnij się, że Twój odbyt jest zrelaksowany zanim zapukasz do drzwi szefa. (no pewnie, dlaczego nie?)
Zwróć uwagę na to, że krtań i odbyt są zamknięte oraz na to, że Twoje usta są zaciśnięte. (podczas rozmowy myśl o odbycie swoim i rozmówcy)

Dobra bo musiałbym połowę tekstu kopiować, proponuje usuwanie takich rzeczy z portalu, albo zamieszczamy rzeczy mądre i pomocne, albo jakieś teorie o odbytach. Niedługo ktoś doda książkę GREY z opisem jak sadomaso rozluźnia mięśnie intymne przez co niemożliwym jest jąkanie się. :lol::lol::lol::lol::lol:

Przejdź do komentarza #2351
Avatar
Padawan dnia 28-10-2016 17:30
Billy coś w tym jest. Kiedy w sytuacji zupełnie spontanicznej nagle coś powiem to mówię płynnie i nawet nie ma mowy o zająknięciu. Ale kiedy chce coś powiedzieć coś o czym myślę to sprawa ma się inaczej. Tak więc może coś w tym być, napisz co z tymi ziarnami chociaż bardziej wierzę w to mówienie spontaniczne bez namysłu niż w tą konopie.

Przejdź do komentarza #2350
Avatar
virino dnia 23-10-2016 20:46
Filmy pokonferencyjne:
https://www.youtube.com/wat...G7iyWmiIRw
https://www.youtube.com/wat...oqAklOj2K0

Przejdź do komentarza #2349
Avatar
virino dnia 23-10-2016 09:35
Polecam nowy wpis na blogu Danki i kanał Z zacięciem (linki na końcu wpisu), na którym ukazały się filmiki z wypowiedziami pełnymi empatii do siebie, która wg mnie jest drogą do zrozumienia i akceptacji siebie. Więcej o tym w komentarzu.
https://jakalatezczlowiek.w...press.com/

Przejdź do komentarza #2348
Avatar
virino dnia 20-10-2016 14:01
Uaktualniony link:
http://www.konferencja-zpm....acych-sie/

Przejdź do komentarza #2347
Avatar
virino dnia 17-10-2016 18:36
Refleksje kilku uczestników tegorocznego zjazdu:
http://www.konferencja-zpm....acych-sie/

Przejdź do komentarza #2346
Avatar
Billy dnia 10-10-2016 23:05
Neo wskazany tekst zawiera podobne sugestie:
Aby zredukować jąkanie, musimy przestać próbować unikać błędów mowy.

Ja idę dalej, aby nie jąkać się: zupełnie przestań myśleć jak coś powiedzieć! Po prostu mów!
Słowa nasuną się same. Ingerencja świadomości w mówienie może powodować jąkanie. Tak uważam.

Przejdź do komentarza #2345
Avatar
Billy dnia 10-10-2016 22:54
Neo dzięki za ciekawego linka, ale obstaje za swoim pomysłem, bo w połączeniu z jedzeniem ziaren konopi, nie mam bloków od tygodnia :)
Nie wiem na razie co jest ważniejsze. Za jakiś czas odstawię konopie i sprawa się wyjaśni.

Pozdrawiam Cię, dzięki za to co robisz!

Przejdź do komentarza #2344
Avatar
neokid dnia 05-10-2016 22:49
Dobry tekst powiązany ze spontanicznością mowy i nakładaniem na siebie zbyt dużych wymagań (podwyższania progu) znajdziesz tu http://demostenes.eu/news.p...admore=302

Przejdź do komentarza #2343
Avatar
neokid dnia 05-10-2016 22:47
Możesz też skupić się na zmianie zachowań, które sama nazwałaś idiotyzmami, a które wzmacniają strach przed jąkaniem. Może to wiesz, a może nie, ale wypracowałaś takie triki, aby uniknąć doświadczenia jąkania, czyli utraty kontroli nad mową. Jak zauważyłaś, są to rzeczy wyuczone i stanowią ogromny i zbędny ciężar. Wszystkie te zachowania można podpiąć pod grupę uników. Możliwe jest zmodyfikowanie tych uników, a następnie porzucenie ich. Trzeba mieć tylko dobry plan, rozprawiać się z nimi jeden po drugim, być cierpliwym i włożyć w to dużo wysiłku. Ale to można osiągnąć, o czym sam miałem okazję się przekonać i uważam to za moje największe zwycięstwo na drodze do swobodniejszej mowy.

Przejdź do komentarza #2342
Avatar
Billy dnia 01-10-2016 20:24
Bardzo ciekawy artykuł zwracający uwagę dwa odrębne sposoby mówienia - spontaniczny (System 1) i świadomy (System 2) oraz możliwe interakcje między nimi mające na celu eliminację jąkania.
Jeszcze go dobrze nie "przetrawiłem", ale nasuwa mi się taka uwaga - ideałem jest używanie prawie wyłącznie mowy spontanicznej nie wymagającej skupiania uwagi na sposobie mówienia.

W moim przypadku, gdy udaje mi się mówić spontanicznie - mówię wystarczająco płynnie. Gdy stosuję mowę kontrolowaną, to na ogół na początku udaje mi się mówić płynnie, a później napięcie rośnie i klops! A jak nie blok, to takie ogólne spięcie, że aż "boli".

Mówienie spontaniczne dla "jąkały" jest trudne, ale wg. mnie możliwe.
Próbie ograniczenia napięć poświęcony są artykuły:
"Posługiwanie się sobą", czyli Technika Alexandra http://demostenes...eadmore=45 oraz "Manewr Valsalvy i jąkanie" http://demostenes...admore=187

Ale mi chodzi o mówienie zupełnie mimochodem, niemal mimowolne, niemal bez udziału woli i świadomości, w którym uwaga nie jest skierowana na akt mowy. Nie wolno wcześniej formułować i odtwarzać w myśli zdań, należny jednie wiedzieć co chcemy powiedzieć - słowa nasuną się same. Ponieważ ośrodek mowy nie zna słów, sylab przed ich wypowiedzeniem - nie ma na czym się jąkać.

Co o tym myślicie? Głupie? Szalone? Też tak mi się wydaje, gdy to piszę :)

Przejdź do komentarza #2341
Avatar
Padawan dnia 23-09-2016 16:48
Ja mogę żyć i bez tel, ale to byłoby kłopotliwe dzisiaj. Telewizji i tak mało oglądam, bo niczego tam nie ma. Co do sportu miałem zastój bo robiłem L codziennie po pracy musiałem chodzić na teorie, jazdy i w końcu dziś zdałem za 2 razem. TERAZ będę mieć więcej czasu na inne rzeczy np sport czy czytanie na głos. Jednak zauważyłem że kiedy czytam mówię inaczej niż kiedy mówię będąc samemu i się nie zacinam ani w jednym ani w drugim. Kiedy mówię jest to klarowne, kiedy czytam zaczynam seplenić chociaż nie zawsze. Może uciekam myślami do końca i dlatego.
Virino, Ofelka i Monopix dziękuje wam za porady i dobra słowa, zawsze się milej czyta takie rzeczy niż coś napisane na odpierdol XD Wkładacie w to co zawieracie w tekstach samych siebie i jest to miłe. Co do "focha" miałem na myśli tylko tamtą przyjaciółkę, podobne nastawienie i słowa. Z Tobą nawet nie miałem okazji w nic pograć ;) Piszcie czy chodzicie na jakieś zajęcia terapeutyczne, lub czy byliście na jakiś i co to przyniosło? Czy polecacie czy nie. Bo chce iść na coś takiego ale jestem zielony w tych sprawach. :wacko:

Przejdź do komentarza #2340
Avatar
monopix dnia 23-09-2016 13:48
4) wyrzuć z domu, otoczenia i głowy wszelkie indukcje leku, strachu, obaw i negatywnych myśli, które formatują Cię ku negatywnym odczuciom... krótko mówiąc mówimy 'papa' telewizji, newsom z internetu, negatywnym znajomościom, horrorom, a jeszcze lepiej ograniczyć filmy do minimum, przesiadywaniu na facebooku itp.. ;) tak to też jest wykonalne.. więcej natury, sportu, radości, itp..

Przejdź do komentarza #2339
Avatar
monopix dnia 23-09-2016 13:42
1) obserwuj swoje odczucia podczas mówienia.
a)
Gdy mówisz obserwuj co odczuwasz, czy jest to lęk, strach, złość, czy inne negatywne odczucia, a ogólnie mówiąc poczucie braku..
Czy jest to miłość, radość, czy inne pozytywne odczucia, a ogólnie mówiąc poczucie obfitości, dostatku, spełnienia

b) jąkanie występuje w tym pierwszym, w tym drugim, nie ;)

2) Zdaj sobie sprawę, że to Ty kreujesz swój świat.
Przynajmniej zaobserwuj, że to Ty decydujesz po której stronie jesteś (odnosząc to do pkt 1a).
Tak, poważnie, to Ty o tym decydujesz... ;)))) Ale nie wierz na słowo, sam to zaobserwuj.

3) nie myl myślenia pozytywnego z pozytywnym odczuciem.. to trzeba poczuć, a nie tylko myśleć. I to jest ważna różnica, a w sumie klucz do sukcesu ;)

Przejdź do komentarza #2338
Strona 3 z 95 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86611:59:52
Karol92423:25:59
Bartekxa 3 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych