Strona główna · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Forum · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ · Kontakt
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Artykuły
Zestaw zrób-to-sam dla jąkających się - Harold B. Starbuck
Obrazek

Zestaw zrób-to-sam dla jąkających się - Harold B. Starbuck

Drogi Panie lub Pani: W odpowiedzi na zażalenia dotyczące Zestawu Zrób-to-Sam dla Jąkających się, chciałbym przeprosić za niedołączenie instrukcji. Jednak, zestaw z założenia miał być pusty! Nie potrzebujesz żadnych wynalazków, aby skorygować swoje jąkanie. Już posiadasz wszystkie narzędzia i całe wyposażenie, które jest potrzebne. Tak długo jak masz swoje ciało wyposażone w ruchome części, jesteś gotowy, aby zacząć...
neokid · 16 wrzesień 2012 · Czytaj więcej · 2 komentarze
Wytyczne - Paul E. CzuchnaMoja krótka pokręcona historia - historia Adama
Obrazek

Wytyczne - Paul E. Czuchna

Jeszcze zanim większość jąkających dorośnie, stają się oni głęboko sfrustrowani ich wysiłkami, aby mówić płynnie, i zirytowani z powodu ich niepowodzeń. Czują, że są co najmniej przeciętnie inteligentnymi osobami, ale muszą znosić ciągłą mękę i tracić mnóstwo energii podczas komunikowania się. Odczuwają bezsilność wobec opanowania ich jąkania i zastanawiają się co jest z nimi nie tak. W rezultacie, obawiają się jąkania coraz bardziej i bardziej, a mówienie cieszy ich coraz mniej i mniej.
Obrazek

Moja krótka pokręcona historia - historia Adama

Tak sobie siedzę wieczorem i myślę, że można by coś tutaj napisać, może ku pokrzepieniu serc dla innych jąkających, może po prostu dla siebie. Może by tak zacząć od początku - albo może najpierw coś bardziej ogólnego: Adam lat 22, student, jąkam się od małego, czyli taki trochę standard.
neokid · 09 wrzesień 2012 · Czytaj więcej · 2 komentarze adas_pl5 · 07 wrzesień 2012 · Czytaj więcej · 4 komentarze
Wyraź się lub podróżuj z ładunkiem - Lon L. EmerickPonieważ się jąkam - Wendell Johnson
Obrazek

Wyraź się lub podróżuj z ładunkiem - Lon L. Emerick

Dwadzieścia siedem lat temu, w desperackiej próbie wyleczenia syna z chronicznego problemu z mową, moi rodzice wydali skromne oszczędności i wysłali mnie do prywatnego ośrodka leczenia jąkania. Niestety, ku ich przerażeniu i mojemu głębokiemu uczuciu beznadziejności, to było po prostu kolejne daremne podejście. Kiedy wracałem nieszczęśliwy do domu pociągiem, obok mnie zatrzymał się uprzejmy stary konduktor i zapytał o cel mojej podróży. Otworzyłem moje usta, aby wypowiedzieć wielokrotnie przećwiczone "Detroit," ale wszystko co udało mi się z siebie wydobyć to seria wyciszonych szmerów; wciągnąłem mocno mięśnie przepony, aby pozbyć się ucisku na moim gardle - cisza. W końcu stary człowiek spojrzał na mnie przez swoje okulary, potrząsnął głową, i ze śladowym uśmiechem powiedział "Dobrze więc młody człowieku, wyraź się lub podróżuj z ładunkiem."
Obrazek

Ponieważ się jąkam - Wendell Johnson

Jestem jąkałą. Nie jestem taki jak inni ludzie. Muszę myśleć inaczej, zachowywać się inaczej, żyć inaczej -- ponieważ się jąkam. Jak inni jąkający, jak inni banici, całe moje życie było przepełnione wielkim żalem i jednocześnie wielką nadzieją, i to one ukształtowały osobę, którą jestem. Dziwny język uformował moje życie -- a mam tylko jedno życie. [...] Dlatego postaram się pokazać czym jest jąkanie, [...] opisać jaki wpływ miało ono na rozwój mojej osobowości, moich ambicji, moich fundamentalnych postaw wobec życia.
neokid · 26 sierpień 2012 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 14 sierpień 2012 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
...chyba niezbyt wesołe - historia DianyWiedza, zrozumienie i akceptacja - Robert W. Quesal
Obrazek

...chyba niezbyt wesołe - historia Diany

Moja historia jest bardzo podobna do Waszych. Zapewne nie wniesie nic nowego, ani "nie odkryję też Ameryki." Mam 37 lat i jąkam się od... baaaaardzo dawna. W zasadzie nigdy nie przechodziłam żadnej terapii. U mnie w rodzinie jąka się mój ojciec i moja starsza siostra. Oni także nie leczyli się nigdy. W domu panowała zawsze zmowa milczenia, co było strasznie głupie. Wszyscy udawali, że nie ma "problemu," że to tylko zacinanie (taka tam wada wymowy). Najgorsze chyba co może być, to brak rozmowy na ten temat.
Obrazek

Wiedza, zrozumienie i akceptacja - Robert W. Quesal

Chociaż nie mogę mówić za wszystkich, to mogę podzielić się własnymi doświadczeniami. Moje doświadczenia oraz Twoje mogą różnić się znacznie, dlatego potraktuj moje komentarze jako wskazówki, które możesz rozważyć: sugestie i poglądy wypracowane przez kogoś, kto jąka się od ponad czterech dekad.
Diana · 08 sierpień 2012 · Czytaj więcej · 6 komentarzy neokid · 29 lipiec 2012 · Czytaj więcej · 1 komentarz
Procedura ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawnościMój "czarny pasażer" - historia Dominika
Obrazek

Procedura starania się o orzeczenie o niepełnosprawności

Jąkanie jest uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jednostkę chorobową i w związku z tym można w Polsce starać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Część osób jąkających się nie uważa się za niepełnosprawne i nie wyobraża sobie posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. Polska rzeczywistość jest taka, że jąkający się bez orzeczenia nie może korzystać z przysługujących praw (np. dofinansowań do turnusów rehabilitacyjnych, za wszystko płaci 100%), a jąkający się posiadający orzeczenie może korzystać z praw i "przywilejów" osób niepełnosprawnych (osobiście nazwałbym to wyrównywaniem szans na rynku pracy i funkcjonowania w społeczeństwie).
Obrazek

Mój "czarny pasażer" - historia Dominika

Moje jąkanie towarzyszy mi praktycznie od dziecka, chociaż wspominam czasy wczesnej podstawówki, kiedy to potrafiłem przeczytać każdy tekst najpłynniej i najładniej ze wszystkich osób w klasie. Pamiętam także przyjemność jaką dawała mi nauka wierszy na pamięć i późniejsza ich recytacja przed całą klasą. Zawsze bez pomyłki i z odpowiednią intonacją. Teraz kiedy myślę o tym, zadaję sobie jedno pytanie: "Co się ze mną stało do cholery?!"
Marek Dubois · 25 lipiec 2012 · Czytaj więcej · 0 komentarzy kinimod · 22 lipiec 2012 · Czytaj więcej · 10 komentarzy
Kilka sugestii dla tych, którzy chcą mówić łagodnie - Dean E. WilliamsZasoby zewnętrzne
Obrazek

Kilka sugestii dla tych, którzy chcą mówić łagodnie - Dean E. Williams

Pracując nad rozwiązaniem takiego problemu jak jąkanie, musisz zacząć od zastanowienia się nad różnymi sposobami myślenia o problemie, które wpływają w dużej mierze na to co robisz, kiedy mówisz. One mają wpływ na Twoje obserwacje, na to jak reagujesz wewnątrz, i sposób w jaki interpretujesz sukces lub porażkę po wykonaniu jakiejś czynności. Co więcej, bardzo często to one decydują o tym co zrobisz następnym razem, kiedy będziesz mówił...
Obrazek

Zasoby zewnętrzne

Kolejne po FAQ "rozszerzenie" jakie od dawna planowałem dodać do strony. Na stronie zasoby zewnętrzne możecie znaleźć odnośniki do darmowych materiałów związanych z jąkaniem, które są dostępne w sieci. Niestety tylko niewielka część z nich została napisana w języku polskim... Lista ma ułatwić start osobom, które chciałyby pracować nad sobą, ale nie wiedzą od czego zacząć.
neokid · 14 lipiec 2012 · Czytaj więcej · 1 komentarz neokid · 05 lipiec 2012 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
FAQ - zbiór pytań i odpowiedziPrzygotowywanie oprawy pod płynność - John C. Harrison
Obrazek

FAQ - zbiór pytań i odpowiedzi

Jakiś czas temu zacząłem tworzyć FAQ (zbiór często zadawanych pytań i odpowiedzi na nie), które powstało w oparciu o materiały pochodzące ze stron British Stammering Association i Stuttering Foundation. Są to przede wszystkim tłumaczenia.
Obrazek

Przygotowywanie oprawy pod płynność - John C. Harrison

Czy miałeś kiedyś pierścień z kamieniem? Może masz jakiś teraz na palcu? Przyjrzyj się mu bliżej. Zauważ jak idealnie dobrana jest oprawa pod ten specyficzny kamień. Zwróć uwagę na dopasowanie.
Powiedzmy, że w Twoim pierścieniu jest jedno karatowy diament. Sądzisz, że mógłbyś go zastąpić dwu karatowym kamieniem? Nie jest to możliwe bez wymienienia oprawy. Wydaje się być oczywistym, prawda?
neokid · 17 czerwiec 2012 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 07 czerwiec 2012 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
A wróżono mi karierę błyskotliwej prezenterki telewizyjnej... - historia NataliiTurnus terapeutyczny dla osób jąkających się w Jastrzębiej Górze
Obrazek

A wróżono mi karierę błyskotliwej prezenterki telewizyjnej... - historia Natalii

Mam na imię Natalia i mam prawie 20 lat. Szczerze mówiąc nigdy nie sądziłam że stanę się autorką tego listu, ale nadszedł moment, kiedy muszę przyznać się przed samą sobą: TAK, mam ten problem... i nie jestem w stanie już dłużej tłumić w sobie swoich emocji, dlatego też chciałabym się podzielić swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami z osobami, które jak nikt inny będą w stanie mnie po prostu zrozumieć.
Obrazek

Turnus terapeutyczny dla osób jąkających się w Jastrzębiej Górze 2012

FROGOS oraz OSTOJA po raz kolejny organizują turnus terapeutyczny dla osób jąkających się, który tym razem odbędzie się nad polskim morzem w Jastrzębiej Górze. Koszt to 1540 zł od osoby. Turnus rozpoczyna się 19 sierpnia, a kończy 2 września (15 dni).
Sapientia · 03 czerwiec 2012 · Czytaj więcej · 16 komentarzy Demostenes.eu · 31 maj 2012 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Próba opracowania systemu ćwiczeń logopedycznych w rehabilitacji jąkania cz. III i IV - Zofia EngielPróba opracowania systemu ćwiczeń logopedycznych w rehabilitacji jąkania cz. I i II - Zofia Engiel
Obrazek

Próba opracowania systemu ćwiczeń logopedycznych w rehabilitacji jąkania cz. III i IV - Zofia Engiel

Nie każdy jąkający się wymaga, w ramach stosowanej terapii, ćwiczeń logopedycznych i nie w każdym wypadku są one wskazane. Z zasady nie prowadzę ćwiczeń z dziećmi w wieku przedszkolnym, nie tylko dlatego, że nie są one zdolne do ich zrozumienia i wykonania. Jąkanie u małych dzieci jest jeszcz "świeże," nieutrwalone patologicznymi nawykami ruchowymi...
Obrazek

Próba opracowania systemu ćwiczeń logopedycznych w rehabilitacji jąkania cz. I i II - Zofia Engiel

Jąkanie jest problemem niezwykle złożonym. Bo czym właściwie ono jest? Jakie są jego przyczyny? Czy jest to tylko zaburzenie mowy, czy też zaburzenie mowy wskazujące na istnienie jakiegoś, schorzenia w ośrodkowym układzie nerwowym? Czy jest to schorzenie dziedziczne, czy nie? Jaki ma charakter - organiczny, czy czynnościowy?
neokid · 29 maj 2012 · Czytaj więcej · 2 komentarze neokid · 26 maj 2012 · Czytaj więcej · 3 komentarze
Wiadomość do jąkających się - Joseph G. SheehanMoja walka z samym sobą - historia Tomka
Obrazek

Wiadomość do jąkających się - Joseph G. Sheehan

Jeśli Twoje doświadczenia jako jąkały są podobne do moich, to spędziłeś znaczną część swojego życia słuchając sugestii typu "rozluźnij się, pomyśl co chcesz powiedzieć, bądź pewnym siebie, weź głęboki oddech," lub nawet "rozmawiaj z kamykami w ustach." Teraz już wiesz, że te rzeczy nie pomagają; jeśli już, to tylko pogarszają sytuację...
Obrazek

Moja walka z samym sobą - historia Tomka

Problemy z jąkaniem mam od mojego wczesnego dzieciństwa i spowodowane są one patologią w rodzinie. Miałem podobną sytuację jak Ola, która niedawno opisała swoją historię. W szkole podstawowej byłem wyśmiewany na "całą budę" i nikt się tym nie zajął. Wtedy musiałem walczyć zarówno o swoje dobre imię jak i ze sobą, żeby coś z tym zrobić. Ale przegrywałem tę walkę...
neokid · 20 maj 2012 · Czytaj więcej · 3 komentarze tomek2000 · 17 maj 2012 · Czytaj więcej · 1 komentarz
Strona 7 z 11 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 24-10-2017 20:15
Po dłuższej przerwie zapraszam na kolejną wideokonferencję. Temat: co robimy aby ukrywać jąkanie. Pi...
Przejdź do komentarza
virino
dnia 02-10-2017 11:29
Przyznam, że z zaskoczeniem, skonstatowałam, że Demostenes był dla mnie bardzo inspirującym miejscem...
Przejdź do komentarza
Ralph
dnia 02-10-2017 08:18
Tylko nie wybieraj opcji "nigdy" ... czekamy na pozytywne wieści ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 24-07-2017 06:59
Unikanie wypowiadania się tematem najbliższego spotkania. Data: środa (26. lipca), godzina 20:00. ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach
Katowice - otwarte forum dyskusyjne oraz wykład...
Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – ...
W oczekiwaniu na nową odsłonę strony...
Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – ...

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,585
Najnowszy Użytkownik: Mateusz31
Ostatnio na stronie
Mateusz3109:45:24
BlueDay09:57:08
lyric110:44:58
tirirum11:48:56
podomka12:16:36
jimmy 2 dni
HubertMU 2 dni
duszek97 4 dni
bonio12345 4 dni
rampage 5 dni
bigosik 5 dni
Open 5 dni
zumbi 6 dni
juliarozicka 6 dni
SCOOTER 6 dni
Oraz 0 ukrytych