Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Artykuły
Moja walka z samym sobą - historia Tomka
Obrazek

Moja walka z samym sobą - historia Tomka

Problemy z jąkaniem mam od mojego wczesnego dzieciństwa i spowodowane są one patologią w rodzinie. Miałem podobną sytuację jak Ola, która niedawno opisała swoją historię. W szkole podstawowej byłem wyśmiewany na "całą budę" i nikt się tym nie zajął. Wtedy musiałem walczyć zarówno o swoje dobre imię jak i ze sobą, żeby coś z tym zrobić. Ale przegrywałem tę walkę...
tomek2000 · 17 maj 2012 · Czytaj więcej · 1 komentarz
Manewr Valsalvy i jąkanieDopóki walczysz jesteś zwycięzcą - historia Bartka.
Obrazek

Manewr Valsalvy i jąkanie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego dźwigając ciężary, rozpoczynasz tę czynność od wdechu i wstrzymania powietrza? Robisz to, ponieważ musisz wzdąć swoją klatkę piersiową i brzuch, aby uczynić je na tyle sztywnymi, aby wytrzymały ciężar obiektu, który podnosisz.
Aby zatrzymać oddech zamykasz także krtań. Krtań jest umiejscowiona w gardle i pełni dwie role: fonacja podczas mowy oraz zamknięcie w reakcji na wysiłek, kiedy wykonujemy zadanie wymagające dużej siły. Z drugiej strony instynktownie napinane są także mięśnie odbytu.
Obrazek

Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą - historia Bartka

Jestem członkiem owego forum od prawie dwóch lat, a do tej pory nie podzieliłem się z wami swoją historią. Uważam, że czas najwyższy napisać kilka słów o sobie i jak to ja traktuję o swojej walce.
Kiedy byłem małym dzieckiem byłem wesoły i ponoć bardzo wygadany co do dziś mi pozostało mimo jąkania. Wszystko było w jak najlepszym porządku dopóki nie skończyłem 6-7 lat i wtedy zaczęły się pierwsze kłopoty z jąkaniem.
neokid · 05 maj 2012 · Czytaj więcej · 3 komentarze Bartosz922 · 03 maj 2012 · Czytaj więcej · 22 komentarzy
Zarys terapii jąkaniaUroczystość jąkania - Jill Smollen
Obrazek

Zarys terapii jąkania

Poniżej znajdziecie ogólny plan terapii jąkania, który powstał przede wszystkim na podstawie książki Malcolma Frasera "self-therapy for the stutterer," ale część fragmentów pochodzi również z innych źródeł. Nie sądzę, aby był dla kogokolwiek szczególnie pomocny, ponieważ jest to wyłącznie zarys terapii, ale z drugiej strony wyznaję zasadę, że "nigdy nie wiesz, co komuś może się przydać" i w przeciwieństwie do większości osób nie lubię pisać do szuflady.
Obrazek

Uroczystość jąkania - Jill Smollen

Dzieci, które się jąkają są często wyśmiewane i dorastają w poczuciu samotności i izolacji. Żeby przeciwdziałać tym negatywnym uczuciom lekarze muszą zaoferować uczniom szansę otwartej dyskusji o jąkaniu. Jednym ze sposobów jest pisanie przez uczniów, którzy się jąkają, biuletynów o ich przypadłości i przygotowanie prezentacji dla swoich klas. Ten artykuł opisuje pewną "uroczystość jąkania," w której uczennica drugiej klasy przygotowała biuletyn dla swojej klasy aby wyedukować kolegów o jąkaniu i porozmawiać otwarcie o byciu innym.
Demostenes.eu · 22 kwiecień 2012 · Czytaj więcej · 5 komentarzy Amarylis · 15 kwiecień 2012 · Czytaj więcej · 2 komentarze
Proprioceptywne sprzężenie zwrotne - George G. HelliesenK-kilka słów ode mnie - historia Dagmary
Obrazek

Proprioceptywne sprzężenie zwrotne - George G. Helliesen

Bardzo ważną częścią programu (terapii modyfikacji jąkania opracowanej przez Charlesa Van Ripera) jest nauczenie jąkającego się jak monitorować własną mowę z użyciem proprioceptywnego sprzężenia zwrotnego, na które składa się kinestetyczne i dotykowe sprzężenie zwrotne, w dążeniu do podtrzymania ostatecznej kontroli i najlepszej możliwej płynności. Z całą pewnością jest to część stabilizacyjnej fazy terapii, ale na tyle ważna, że zostanie omówiona osobno.
Obrazek

K-kilka słów ode mnie - historia Dagmary

Nasza użytkowniczka Dagmara postanowiła podzielić się z nami swoją historią oraz przemyśleniami nt. jej jąkania. Na szczególną uwagę zasługuje to, że jako pierwsza zdecydowała się na przedstawienie własnej historii w postaci nagrania audio! Biorąc pod uwagę charakter jąkania jest to bardzo dobry pomysł i być może zachęci innych użytkowników do spróbowania takiej formy wyrażenia siebie. Na pewno samej autorce pozwoliło to zrobić milowy krok, ku temu o czym wspomina w nagraniu.
neokid · 09 kwiecień 2012 · Czytaj więcej · 8 komentarzy Demostenes.eu · 07 kwiecień 2012 · Czytaj więcej · 13 komentarzy
Dlaczego i jak używać umyślnego jąkania - Peter ReitzesOdnalezienie własnej drogi bez specjalistycznej pomocy - Walter H. Manning
Obrazek

Dlaczego i jak używać umyślnego jąkania - Peter Reitzes

Z moich osobistych doświadczeń wynika, że umyślne jąkanie to jedno z najbardziej produktywnych narzędzi językowych lub strategii jaką dysponują dorosłe osoby jąkające się. Mówiąc wprost, umyślne jąkanie to działanie polegające na celowym jąkaniu się podczas rozmów z innymi. Przykładowo, jąkający się może przystąpić do sytuacji wymagającej mówienia z planem, który zakłada umyślne jąkanie na każdym pierwszym słowie jego wypowiedzi. To jest skuteczny sposób, aby natychmiast pokazać otwarcie swoje jąkanie i tym samym sprawić, aby nie było żadnych powodów, dla których miałby je ukrywać.
Obrazek

Odnalezienie własnej drogi bez specjalistycznej pomocy - Walter H. Manning

Ponieważ jąkanie jest złożonym i unikalnym problemem, to jego modyfikacja jest procesem żmudnym i długotrwałym. Kiedy osoba wchodzi w młodzieńcze życie z jąkaniem, szanse na to, że jąkanie zwyczajnie przeminie są bardzo małe. Po wielu latach jąkania, zapewne stałeś się wyrafinowanym podróżnikiem po kulturach jąkania. Prawdopodobnie na zawsze już zostaniesz kimś kto się jąka - mniej lub bardziej, ciężej lub lżej. Zaakceptowanie tego faktu to niezbędny pierwszy krok do zmiany upośledzającego wpływu Twojej mowy na życie.
neokid · 24 marzec 2012 · Czytaj więcej · 6 komentarzy neokid · 17 marzec 2012 · Czytaj więcej · 9 komentarzy
Wpływ dzieciństwa na dorosłość i fatalne skutki - historia OliAnalogie związane z jąkaniem
Obrazek

Wpływ dzieciństwa na dorosłość i fatalne skutki - historia Oli

Witajcie, mam na imię Aleksandra, mam 20 lat i jąkam się odkąd skończyłam 7-8 lat. Piszę, by podzielić się z wami moją historią. Uważam, że pisanie jest najlepszą terapią dla mojego jąkania. Moje jąkanie nie jest genetyczne. Wynika z dość trudnych przeżyć z mojego dzieciństwa, za które głównie odpowiada ojciec - kat matki.
Obrazek

Analogie związane z jąkaniem

Poniżej możecie przeczytać stary kawał. Zastanówcie się czy istnieje jakaś analogia między tym kawałem, a teorią jąkania w ogólności lub psychologicznymi teoriami, czy leczeniem jąkania polegającym na nauce płynnej mowy (poprzedni artykuł, który wywołał małą "burzę").
ola29031992 · 04 marzec 2012 · Czytaj więcej · 16 komentarzy neokid · 28 luty 2012 · Czytaj więcej · 7 komentarzy
Wypowiadam wojnę płynności - William PerkinsNiekończąca się walka z samym sobą - historia Krzyśka
Obrazek

Wypowiadam wojnę płynności - William Perkins

Kolejny odcinek z cyklu "Obalamy mity" pt. "Płynność". Poniżej znajduje się tłumaczenie listu napisanego przez dra Williama Perkinsa.
William Perkins wraz z Richardem Curlee opracowali pierwszą metodę terapii kształtowania płynności. To właśnie na tej terapii opiera się najpopularniejsza w Polsce metoda leczenia jąkania Lilii Arutunian, która jest drobną modyfikacją kształtowania płynności, niemal identyczna jak ISTAR stworzona przez Einera Boberga.
jąkanie

Niekończąca się walka z samym sobą - historia Krzyśka

Witam! Chciałem podzielić się z wami moją historią jąkania. Obecnie mam 32 lata. Zacząłem się jąkać mając 6 lat. Pewnego dnia poszedłem nad rzekę i niestety skończyło się to dla mnie niechciana kąpielą...
neokid · 24 luty 2012 · Czytaj więcej · 34 komentarzy Krzysiek1979 · 24 luty 2012 · Czytaj więcej · 7 komentarzy
Uzupełnione hasło jąkanie w WikipediiOstatnie przemyślenia o jąkaniu - Charles van Riper
Obrazek

Uzupełnione hasło jąkanie w Wikipedii

Od jakiegoś czasu pracowałem nad uzupełnieniem hasła jąkanie w Wikipedii. Właściwie jest to niemal wyłącznie tłumaczenie angielskiego "Stuttering" wraz ze wszystkimi przypisami. Można powiedzieć, że hasło zawiera już najważniejsze informacje. Opracowanie jest dosyć obszerne i może odpowiedzieć na wiele waszych pytań, rozwiać pewne wątpliwości czy nawet zmienić całkowicie spojrzenie na zaburzenie, z którym żyjemy, ale którego większość z nas nie rozumie.
Obrazek

Ostatnie przemyślenia o jąkaniu - Charles van Riper

Po tym, gdy niedawno przeżyłem zawał serca i poradzono mi, abym uporządkował swoje sprawy, poczułem potrzebę podsumowania tego, czego w ciągu 85 lat dowiedziałem się o jąkaniu. Kiedy miałem 16 lat, złożyłem przysięgę młodej brzózce, że znajdę przyczynę i metodę leczenia jąkania. Dziesięciolecie po dziesięcioleciu wracałem do tej brzozy i musiałem przyznawać, że ani jednego, ani drugiego nie znalazłem.
neokid · 11 luty 2012 · Czytaj więcej · 12 komentarzy Demostenes.eu · 07 luty 2012 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Inspirująca historia Alana RabinowitzaNigdy się nie poddawaj - Peter R. Ramig
Obrazek

Inspirująca historia Alana Rabinowitza

Wszyscy dobrze wiemy jak ważna jest determinacja, wytrwałość i konsekwencja w pracy nad poradzeniem sobie z problemem jąkania. Często jeden z tych elementów zawodzi i utykamy w martwym punkcie. Po dłuższym czasie terapia pozostaje tylko wspomnieniem, podobnie jak progres, jaki w czasie jej trwania zrobiliśmy. W rezultacie wraca jąkanie o nasileniu podobnym, bądź jeszcze większym jak przed jej rozpoczęciem. Można powiedzieć, że zawodzi czynnik ludzki.
Obrazek

Nigdy się nie poddawaj - Peter R. Ramig

Wielu patologów mowy (logopedów), włączając mnie, uważa, że jąkanie wynika z odziedziczonych predyspozycji czy skłonności do tego zaburzenia mowy. Ale wierzę także, podobnie jak większość moich kolegów, że najbardziej wyłączający aspekt jąkania wynika z naszych usiłowań, aby się nie jąkać. Kiedy z całych sił staramy się przejść blok, sprawiamy, że jest jeszcze mocniejszy. Często te daremne próby, stają się automatycznie wyuczonym wzorcem, który wrasta w nas bardzo mocno. Tworzą one główną przeszkodę na drodze do poprawy.
neokid · 05 luty 2012 · Czytaj więcej · 10 komentarzy neokid · 01 luty 2012 · Czytaj więcej · 3 komentarze
Moje jąkanie - historia MałgorzatyCzy na pewno mogłoby być piękniej... - historia Angeliki
Obrazek

Moje jąkanie - historia Małgorzaty

Mam na imię Małgorzata. Mam 45 lat. Jąkam się odkąd skończyłam 3 latka. W mojej rodzinie występuje jąkanie. Jąkał się mój ojciec. Moja siostra. Ale o ile u nich było to ledwie zauważalne to u mnie jest to bardzo nasilone. W szkole średniej zamiast odpowiadać często po prostu proszono mnie o napisanie odpowiedzi. Nawet ustny egzamin maturalny tak zdawałam. Czułam, że moje oceny z przedmiotów humanistycznych były zaniżane, dlatego że się jąkam.
Obrazek

Czy na pewno mogłoby być piękniej... - historia Angeliki

Mam na imię Angelika, mam 24 lata i jestem z Warszawy. Niestety dostałam od losu ten sam rodzaj bagażu jakim jest jąkanie. Nie jest to tak bardzo zaawansowane jąkanie, że nie mogę wypowiedzieć słowa, ale zdarza mi się, że jakiś czas mówię płynnie po czym mam lekkiego lub większego "bloka" i wtedy jest różnie... Najczęściej zdarza mi się to gdy jestem zdenerwowana albo bardzo podekscytowana a wiadomo, że akurat wtedy mamy w sobie największe emocje i wtedy też chciałoby się mówić jak najpłynniej, aby je wyrazić :)
malgoska1991 · 30 styczeń 2012 · Czytaj więcej · 37 komentarzy Anchella · 29 styczeń 2012 · Czytaj więcej · 9 komentarzy
Strona 8 z 11 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
ofelka87
dnia 17-01-2018 18:53
To jak Demostenes funkcjonuje teraz, zależy przecież tylko od samych userów :D:D:D Jak piszesz ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 24-10-2017 20:15
Po dłuższej przerwie zapraszam na kolejną wideokonferencję. Temat: co robimy aby ukrywać jąkanie. Pi...
Przejdź do komentarza
virino
dnia 02-10-2017 11:29
Przyznam, że z zaskoczeniem, skonstatowałam, że Demostenes był dla mnie bardzo inspirującym miejscem...
Przejdź do komentarza
Ralph
dnia 02-10-2017 08:18
Tylko nie wybieraj opcji "nigdy" ... czekamy na pozytywne wieści ;)
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach
Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – ...
W oczekiwaniu na nową odsłonę strony...
Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – ...
Zaproszenie na warsztaty dla dorosłych osób jąk...

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,590
Najnowszy Użytkownik: Polo85
Ostatnio na stronie
rob_jakalaOnline
Profesionalista11:20:01
lyric116:37:52
tirirum18:29:28
Karol92421:55:35
ofelka87 1 dzień
Bolo 1 dzień
Mystra 2 dni
jimmy 2 dni
BlueDay 2 dni
bigosik 3 dni
Scarlett 3 dni
Oraz 3 ukrytych