Strona główna · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Forum · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ · Kontakt
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Artykuły
Manewr Valsalvy i jąkanie
Obrazek

Manewr Valsalvy i jąkanie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego dźwigając ciężary, rozpoczynasz tę czynność od wdechu i wstrzymania powietrza? Robisz to, ponieważ musisz wzdąć swoją klatkę piersiową i brzuch, aby uczynić je na tyle sztywnymi, aby wytrzymały ciężar obiektu, który podnosisz.
Aby zatrzymać oddech zamykasz także krtań. Krtań jest umiejscowiona w gardle i pełni dwie role: fonacja podczas mowy oraz zamknięcie w reakcji na wysiłek, kiedy wykonujemy zadanie wymagające dużej siły. Z drugiej strony instynktownie napinane są także mięśnie odbytu.
neokid · 05 maj 2012 · Czytaj więcej · 3 komentarze
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą - historia Bartka.Zarys terapii jąkania
Obrazek

Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą - historia Bartka

Jestem członkiem owego forum od prawie dwóch lat, a do tej pory nie podzieliłem się z wami swoją historią. Uważam, że czas najwyższy napisać kilka słów o sobie i jak to ja traktuję o swojej walce.
Kiedy byłem małym dzieckiem byłem wesoły i ponoć bardzo wygadany co do dziś mi pozostało mimo jąkania. Wszystko było w jak najlepszym porządku dopóki nie skończyłem 6-7 lat i wtedy zaczęły się pierwsze kłopoty z jąkaniem.
Obrazek

Zarys terapii jąkania

Poniżej znajdziecie ogólny plan terapii jąkania, który powstał przede wszystkim na podstawie książki Malcolma Frasera "self-therapy for the stutterer," ale część fragmentów pochodzi również z innych źródeł. Nie sądzę, aby był dla kogokolwiek szczególnie pomocny, ponieważ jest to wyłącznie zarys terapii, ale z drugiej strony wyznaję zasadę, że "nigdy nie wiesz, co komuś może się przydać" i w przeciwieństwie do większości osób nie lubię pisać do szuflady.
Bartosz922 · 03 maj 2012 · Czytaj więcej · 22 komentarzy Demostenes.eu · 22 kwiecień 2012 · Czytaj więcej · 5 komentarzy
Uroczystość jąkania - Jill SmollenProprioceptywne sprzężenie zwrotne - George G. Helliesen
Obrazek

Uroczystość jąkania - Jill Smollen

Dzieci, które się jąkają są często wyśmiewane i dorastają w poczuciu samotności i izolacji. Żeby przeciwdziałać tym negatywnym uczuciom lekarze muszą zaoferować uczniom szansę otwartej dyskusji o jąkaniu. Jednym ze sposobów jest pisanie przez uczniów, którzy się jąkają, biuletynów o ich przypadłości i przygotowanie prezentacji dla swoich klas. Ten artykuł opisuje pewną "uroczystość jąkania," w której uczennica drugiej klasy przygotowała biuletyn dla swojej klasy aby wyedukować kolegów o jąkaniu i porozmawiać otwarcie o byciu innym.
Obrazek

Proprioceptywne sprzężenie zwrotne - George G. Helliesen

Bardzo ważną częścią programu (terapii modyfikacji jąkania opracowanej przez Charlesa Van Ripera) jest nauczenie jąkającego się jak monitorować własną mowę z użyciem proprioceptywnego sprzężenia zwrotnego, na które składa się kinestetyczne i dotykowe sprzężenie zwrotne, w dążeniu do podtrzymania ostatecznej kontroli i najlepszej możliwej płynności. Z całą pewnością jest to część stabilizacyjnej fazy terapii, ale na tyle ważna, że zostanie omówiona osobno.
Amarylis · 15 kwiecień 2012 · Czytaj więcej · 2 komentarze neokid · 09 kwiecień 2012 · Czytaj więcej · 8 komentarzy
K-kilka słów ode mnie - historia DagmaryDlaczego i jak używać umyślnego jąkania - Peter Reitzes
Obrazek

K-kilka słów ode mnie - historia Dagmary

Nasza użytkowniczka Dagmara postanowiła podzielić się z nami swoją historią oraz przemyśleniami nt. jej jąkania. Na szczególną uwagę zasługuje to, że jako pierwsza zdecydowała się na przedstawienie własnej historii w postaci nagrania audio! Biorąc pod uwagę charakter jąkania jest to bardzo dobry pomysł i być może zachęci innych użytkowników do spróbowania takiej formy wyrażenia siebie. Na pewno samej autorce pozwoliło to zrobić milowy krok, ku temu o czym wspomina w nagraniu.
Obrazek

Dlaczego i jak używać umyślnego jąkania - Peter Reitzes

Z moich osobistych doświadczeń wynika, że umyślne jąkanie to jedno z najbardziej produktywnych narzędzi językowych lub strategii jaką dysponują dorosłe osoby jąkające się. Mówiąc wprost, umyślne jąkanie to działanie polegające na celowym jąkaniu się podczas rozmów z innymi. Przykładowo, jąkający się może przystąpić do sytuacji wymagającej mówienia z planem, który zakłada umyślne jąkanie na każdym pierwszym słowie jego wypowiedzi. To jest skuteczny sposób, aby natychmiast pokazać otwarcie swoje jąkanie i tym samym sprawić, aby nie było żadnych powodów, dla których miałby je ukrywać.
Demostenes.eu · 07 kwiecień 2012 · Czytaj więcej · 13 komentarzy neokid · 24 marzec 2012 · Czytaj więcej · 6 komentarzy
Odnalezienie własnej drogi bez specjalistycznej pomocy - Walter H. ManningWpływ dzieciństwa na dorosłość i fatalne skutki - historia Oli
Obrazek

Odnalezienie własnej drogi bez specjalistycznej pomocy - Walter H. Manning

Ponieważ jąkanie jest złożonym i unikalnym problemem, to jego modyfikacja jest procesem żmudnym i długotrwałym. Kiedy osoba wchodzi w młodzieńcze życie z jąkaniem, szanse na to, że jąkanie zwyczajnie przeminie są bardzo małe. Po wielu latach jąkania, zapewne stałeś się wyrafinowanym podróżnikiem po kulturach jąkania. Prawdopodobnie na zawsze już zostaniesz kimś kto się jąka - mniej lub bardziej, ciężej lub lżej. Zaakceptowanie tego faktu to niezbędny pierwszy krok do zmiany upośledzającego wpływu Twojej mowy na życie.
Obrazek

Wpływ dzieciństwa na dorosłość i fatalne skutki - historia Oli

Witajcie, mam na imię Aleksandra, mam 20 lat i jąkam się odkąd skończyłam 7-8 lat. Piszę, by podzielić się z wami moją historią. Uważam, że pisanie jest najlepszą terapią dla mojego jąkania. Moje jąkanie nie jest genetyczne. Wynika z dość trudnych przeżyć z mojego dzieciństwa, za które głównie odpowiada ojciec - kat matki.
neokid · 17 marzec 2012 · Czytaj więcej · 9 komentarzy ola29031992 · 04 marzec 2012 · Czytaj więcej · 16 komentarzy
Analogie związane z jąkaniemWypowiadam wojnę płynności - William Perkins
Obrazek

Analogie związane z jąkaniem

Poniżej możecie przeczytać stary kawał. Zastanówcie się czy istnieje jakaś analogia między tym kawałem, a teorią jąkania w ogólności lub psychologicznymi teoriami, czy leczeniem jąkania polegającym na nauce płynnej mowy (poprzedni artykuł, który wywołał małą "burzę").
Obrazek

Wypowiadam wojnę płynności - William Perkins

Kolejny odcinek z cyklu "Obalamy mity" pt. "Płynność". Poniżej znajduje się tłumaczenie listu napisanego przez dra Williama Perkinsa.
William Perkins wraz z Richardem Curlee opracowali pierwszą metodę terapii kształtowania płynności. To właśnie na tej terapii opiera się najpopularniejsza w Polsce metoda leczenia jąkania Lilii Arutunian, która jest drobną modyfikacją kształtowania płynności, niemal identyczna jak ISTAR stworzona przez Einera Boberga.
neokid · 28 luty 2012 · Czytaj więcej · 7 komentarzy neokid · 24 luty 2012 · Czytaj więcej · 34 komentarzy
Niekończąca się walka z samym sobą - historia KrzyśkaUzupełnione hasło jąkanie w Wikipedii
jąkanie

Niekończąca się walka z samym sobą - historia Krzyśka

Witam! Chciałem podzielić się z wami moją historią jąkania. Obecnie mam 32 lata. Zacząłem się jąkać mając 6 lat. Pewnego dnia poszedłem nad rzekę i niestety skończyło się to dla mnie niechciana kąpielą...
Obrazek

Uzupełnione hasło jąkanie w Wikipedii

Od jakiegoś czasu pracowałem nad uzupełnieniem hasła jąkanie w Wikipedii. Właściwie jest to niemal wyłącznie tłumaczenie angielskiego "Stuttering" wraz ze wszystkimi przypisami. Można powiedzieć, że hasło zawiera już najważniejsze informacje. Opracowanie jest dosyć obszerne i może odpowiedzieć na wiele waszych pytań, rozwiać pewne wątpliwości czy nawet zmienić całkowicie spojrzenie na zaburzenie, z którym żyjemy, ale którego większość z nas nie rozumie.
Krzysiek1979 · 24 luty 2012 · Czytaj więcej · 7 komentarzy neokid · 11 luty 2012 · Czytaj więcej · 12 komentarzy
Ostatnie przemyślenia o jąkaniu - Charles van RiperInspirująca historia Alana Rabinowitza
Obrazek

Ostatnie przemyślenia o jąkaniu - Charles van Riper

Po tym, gdy niedawno przeżyłem zawał serca i poradzono mi, abym uporządkował swoje sprawy, poczułem potrzebę podsumowania tego, czego w ciągu 85 lat dowiedziałem się o jąkaniu. Kiedy miałem 16 lat, złożyłem przysięgę młodej brzózce, że znajdę przyczynę i metodę leczenia jąkania. Dziesięciolecie po dziesięcioleciu wracałem do tej brzozy i musiałem przyznawać, że ani jednego, ani drugiego nie znalazłem.
Obrazek

Inspirująca historia Alana Rabinowitza

Wszyscy dobrze wiemy jak ważna jest determinacja, wytrwałość i konsekwencja w pracy nad poradzeniem sobie z problemem jąkania. Często jeden z tych elementów zawodzi i utykamy w martwym punkcie. Po dłuższym czasie terapia pozostaje tylko wspomnieniem, podobnie jak progres, jaki w czasie jej trwania zrobiliśmy. W rezultacie wraca jąkanie o nasileniu podobnym, bądź jeszcze większym jak przed jej rozpoczęciem. Można powiedzieć, że zawodzi czynnik ludzki.
Demostenes.eu · 07 luty 2012 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 05 luty 2012 · Czytaj więcej · 10 komentarzy
Nigdy się nie poddawaj - Peter R. RamigMoje jąkanie - historia Małgorzaty
Obrazek

Nigdy się nie poddawaj - Peter R. Ramig

Wielu patologów mowy (logopedów), włączając mnie, uważa, że jąkanie wynika z odziedziczonych predyspozycji czy skłonności do tego zaburzenia mowy. Ale wierzę także, podobnie jak większość moich kolegów, że najbardziej wyłączający aspekt jąkania wynika z naszych usiłowań, aby się nie jąkać. Kiedy z całych sił staramy się przejść blok, sprawiamy, że jest jeszcze mocniejszy. Często te daremne próby, stają się automatycznie wyuczonym wzorcem, który wrasta w nas bardzo mocno. Tworzą one główną przeszkodę na drodze do poprawy.
Obrazek

Moje jąkanie - historia Małgorzaty

Mam na imię Małgorzata. Mam 45 lat. Jąkam się odkąd skończyłam 3 latka. W mojej rodzinie występuje jąkanie. Jąkał się mój ojciec. Moja siostra. Ale o ile u nich było to ledwie zauważalne to u mnie jest to bardzo nasilone. W szkole średniej zamiast odpowiadać często po prostu proszono mnie o napisanie odpowiedzi. Nawet ustny egzamin maturalny tak zdawałam. Czułam, że moje oceny z przedmiotów humanistycznych były zaniżane, dlatego że się jąkam.
neokid · 01 luty 2012 · Czytaj więcej · 3 komentarze malgoska1991 · 30 styczeń 2012 · Czytaj więcej · 37 komentarzy
Czy na pewno mogłoby być piękniej... - historia AngelikiKonkurs Poetycki - "Słowa, dobrze, że jesteście"
Obrazek

Czy na pewno mogłoby być piękniej... - historia Angeliki

Mam na imię Angelika, mam 24 lata i jestem z Warszawy. Niestety dostałam od losu ten sam rodzaj bagażu jakim jest jąkanie. Nie jest to tak bardzo zaawansowane jąkanie, że nie mogę wypowiedzieć słowa, ale zdarza mi się, że jakiś czas mówię płynnie po czym mam lekkiego lub większego "bloka" i wtedy jest różnie... Najczęściej zdarza mi się to gdy jestem zdenerwowana albo bardzo podekscytowana a wiadomo, że akurat wtedy mamy w sobie największe emocje i wtedy też chciałoby się mówić jak najpłynniej, aby je wyrazić :)
Obrazek

Konkurs poetycki - "Słowa, dobrze, że jesteście"

"Republika Marzeń" Fundacji Anny Dymnej organizuje Ogólnopolski Konkurs Poezji Osób Niepełnosprawnych "Słowa, dobrze, że jesteście". Konkurs jest adresowany do wszystkich osób na co dzień zmagających się z niepełnosprawnością, niezależnie od jej stopnia czy rodzaju. Finał konkursu planowany jest na 10 czerwca podczas IX Ogólnopolskich Dni Integracji "Zwyciężać Mimo Wszystko" na Rynku Głównym w Krakowie.
Anchella · 29 styczeń 2012 · Czytaj więcej · 9 komentarzy Marek Dubois · 27 styczeń 2012 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Strona 8 z 11 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 24-10-2017 20:15
Po dłuższej przerwie zapraszam na kolejną wideokonferencję. Temat: co robimy aby ukrywać jąkanie. Pi...
Przejdź do komentarza
virino
dnia 02-10-2017 11:29
Przyznam, że z zaskoczeniem, skonstatowałam, że Demostenes był dla mnie bardzo inspirującym miejscem...
Przejdź do komentarza
Ralph
dnia 02-10-2017 08:18
Tylko nie wybieraj opcji "nigdy" ... czekamy na pozytywne wieści ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 24-07-2017 06:59
Unikanie wypowiadania się tematem najbliższego spotkania. Data: środa (26. lipca), godzina 20:00. ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach
Katowice - otwarte forum dyskusyjne oraz wykład...
Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – ...
W oczekiwaniu na nową odsłonę strony...
Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – ...

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,585
Najnowszy Użytkownik: Mateusz31
Ostatnio na stronie
Mateusz3109:46:18
BlueDay09:58:02
lyric110:45:52
tirirum11:49:50
podomka12:17:30
jimmy 2 dni
HubertMU 2 dni
duszek97 4 dni
bonio12345 4 dni
rampage 5 dni
bigosik 5 dni
Open 5 dni
zumbi 6 dni
juliarozicka 6 dni
SCOOTER 6 dni
Oraz 0 ukrytych