Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Artykuły
Rytm mowy w kontekście badań nad jąkaniem – Grażyna Młynarska
Obrazek

Rytm mowy w kontekście badań nad jąkaniem - Grażyna Młynarska

Udostępniam jeszcze świeży artykuł pt. "Rytm w perspektywach: lingwistycznej i neurobiologicznej" autorstwa Grażyny Młynarskiej. Z naszego punktu widzenia szczególnie interesujący może być rozdział drugi dotyczący rytmu w perspektywie neurologicznej, w którym zawarty jest dosyć ogólny przegląd badań nad jąkaniem w kontekście rytmu mowy.
neokid · 10 styczeń 2016 · Czytaj więcej · 1 komentarz
Czy lęk jest przyczyną jąkania? - David KinnaneKomunikacyjny kryminał - historia Przemka
Obrazek

Czy lęk jest przyczyną jąkania? - David Kinnane

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule brzmi: oczywiście nie. Poniżej znajdziecie tłumaczenie treściwego artykułu omawiającego relację między lękiem i jąkaniem. Autorem jest David Kinnane z Banter Speech & Language. Dla osób rozumiejących w przyzwoitym stopniu jąkanie, relacja między jąkaniem a lękiem może wydawać się oczywista, ale niejednokrotnie przekonałem się, że nadal może sprawiać trudności wielu innym. Oczywiście mówię o osobach jąkających się, bo to, że osoby płynne jej nie rozumieją, jest dosyć oczywiste.
Obrazek

Komunikacyjny kryminał - historia Przemka

Mam na imię Przemek. Jestem studentem III roku politologii na UKSW. Mam 21 lat. Chciałbym się z wami podzielić moją historią, a właściwie moim życiem z jąkaniem. Na początku myślę, że najważniejsze pytanie: Czy jąkanie można wyleczyć? Chciałbym w to wierzyć, ale życie weryfikuje moją wiarę.
neokid · 28 grudzień 2015 · Czytaj więcej · 4 komentarze Premi · 21 listopad 2015 · Czytaj więcej · 4 komentarze
Wprowadzenie do hipotezy zmiennych progów uwolnienia – Paul BrocklehurstISAD 2015 - konferencja online i wydarzenia w kraju
Obrazek

Wprowadzenie do hipotezy zmiennych progów uwolnienia – Paul Brocklehurst

Artykuł zawiera wprowadzenie do hipotezy zmiennych progów uwolnienia (lub wyzwolenia). Jest to właściwie tłumaczenie komentarzy autora i prezentacji, która z kolei zawarta jest w jednym z modułów Stammering Self-Empowerment Programme (SSEP). SSEP jest darmowym i internetowym kursem, który za cel stawia sobie pomaganie osobom jąkającym się w osiąganiu optymalnego dla nich poziomu płynności mowy i rozwijaniu zdolności komunikowania się w możliwie jak najpełniejszym zakresie.
Obrazek

ISAD 2015 - konferencja online i wydarzenia w kraju

22 października 2015, jak co roku, jest obchodzony Światowy Dzień Świadomości Jąkania (International Stuttering Awareness Day - ISAD), ustanowiony w 1996 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Osób Jąkających się (ISA). Obchody, którym patronuje ISA, odbywają się każdego roku pod innym hasłem. Tegoroczne hasło brzmi: Przekazujmy wiedzę - edukacja, współpraca, komunikacja.
neokid · 08 listopad 2015 · Czytaj więcej · 1 komentarz Demostenes.eu · 05 październik 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Ankieta dotycząca sytuacji dorosłych osób jąkających się w PolsceTerapia poznawczo-behawioralna od ASRC – część 1
Obrazek

Ankieta dotycząca sytuacji dorosłych osób jąkających się w Polsce

Szanowni Państwo,
uprzejmie prosimy o pomoc w przeprowadzeniu badania i wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej sytuacji dorosłych osób jąkających się w Polsce. Ankieta jest anonimowa, jej wypełnienie nie powinno zająć Państwu więcej niż 15-20 minut. Nie przewiduje się, aby udział w tym badaniu mógł wywołać dyskomfort respondenta lub być powodem stresu. Dane zebrane w tej ankiecie są poufne i zostaną wykorzystane wyłącznie do celów naukowych - uzyskane wyniki badań będziemy upowszechniać w celu podejmowania działań umożliwiających podnoszenie jakości opieki logopedycznej w Polsce.
Obrazek

Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – część 1

Jakiś czas temu napisałem o terapii poznawczo-behawioralnej przygotowanej dla dorosłych jąkających się przez Australian Stuttering Research Centre. Wspominałem o możliwości wzięcia udziału w takiej terapii za pośrednictwem platformy webowej. Niedawno ukończyłem ten program i teraz zacząłem go sobie utrwalać, tłumacząc istotniejsze dla mnie fragmenty. Poniżej udostępniam pierwszą część mojego opracowania.
Demostenes.eu · 02 październik 2015 · Czytaj więcej · 13 komentarzy neokid · 27 wrzesień 2015 · Czytaj więcej · 8 komentarzy
Program Ogólnopolskiego Zjazdu Osób Jąkających! - Toruń 11-13.09.2015Skuteczność terapii jąkania u dzieci. Możliwości terapii w Polsce i na świecie - konferencja naukowa w Toruniu
Obrazek

Program Ogólnopolskiego Zjazdu Osób Jąkających! - Toruń 11-13.09.2015

W tym roku Zjazd odbędzie się w dniach 11-13 września 2015 r. (piątek-niedziela) w Toruniu. Temat Zjazdu to: "Sukces w terapii jąkania i jego uwarunkowania". Poniżej można znaleźć szczegółowy program oraz inne informacje dotyczące kosztów, płatności, zakwaterowania, atrakcji itd. Zaproszenie jest skierowane szczególnie do osób, które do tej pory nie miały okazji być na takim Zjeździe, bo każdy powinien przynajmniej raz w życiu doświadczyć tego na własnej skórze. Jest to ciekawe doświadczenie. A stałych bywalców nie trzeba przekonywać o wartościach płynących z takiego spotkania.
Obrazek

Skuteczność terapii jąkania u dzieci. Możliwości terapii w Polsce i na świecie - konferencja naukowa w Toruniu

Toruński oddział OSTOI organizuje konferencję naukową "Skuteczność terapii jąkania u dzieci. Możliwości terapii w Polsce i na świecie", która odbędzie się w Toruniu dn. 11 września 2015 r. Konferencja będzie poprzedzać Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających się. Wkrótce pojawią się także szczegółowe informacje na temat Zjazdu.
Demostenes.eu · 11 sierpień 2015 · Czytaj więcej · 5 komentarzy Demostenes.eu · 08 sierpień 2015 · Czytaj więcej · 1 komentarz
Akceptacja i zaangażowanie: nowe podejście do terapii jąkania – Carolyn Cheasman i Rachel EverardPrzegląd badań obrazowania mózgu w jąkaniu rozwojowym – Luc De Nil i Deryk Beal
Obrazek

Akceptacja i zaangażowanie: nowe podejście do terapii jąkania – Carolyn Cheasman i Rachel Everard

Terapia akceptacji i zaangażowania (ACT) jest podejściem opartym na mindfulness stworzonym przez Hayesa et al., którego efektywność została wsparta wieloma materiałami dowodowymi [1][2]. Podejście to jest coraz częściej wykorzystywane w psychologii klinicznej podczas pracy z osobami zmagającymi się z różnymi trudnościami psychologicznymi. Dwa główne cele ACT to akceptacja doświadczenia, które jest poza osobistą kontrolą i zaangażowanie w podejmowanie działań, aby wieść wartościowe życie. Harris podsumowuje to jako "objęcie swoich demonów i podążanie za głosem serca"[3]. Dominuje pogląd, że zmaganie w celu pozbycia się 'symptomów' może zaostrzyć trudności oraz w ACT położony jest nacisk na redukcję strategii radzenia sobie z sytuacją opierających się na unikaniu. Jednak pomimo że praca nie skupia się bezpośrednio na 'redukcji symptomów', to często występują zmiany w obecnych trudnościach.
Obrazek

Przegląd badań obrazowania mózgu w jąkaniu rozwojowym – Luc De Nil i Deryk Beal

Podstawowe charakterystyki jąkania rozwojowego są zwykle opisywane jako mimowolne powtórzenia dźwięków lub fragmentów słów, przedłużenia i słyszalne lub niesłyszalne blokady mowy (Bloodstein i Bernstein-Ratner, 2008). Dzieci z jąkaniem rozwojowym najczęściej zaczynają demonstrować pierwsze oznaki zakłóceń w płynności mowy między drugim a szóstym rokiem życia. Około 60 do 80 procent dzieci wyzdrowieje z jąkania w ciągu pierwszych dwóch lat po pojawieniu się, ale u innych jąkania się utrzyma i rozwinie w chroniczną formę, która może być trudna do leczenia (Yairi i Ambrose, 1999), często z powodu tego, że dzieci mogą bardzo szybko rozwinąć zmaganie z mową, zachowania wtórne, które mają pomóc w radzeniu sobie z zaburzeniem, lęk przed mówieniem i inne reakcje emocjonalne.
neokid · 12 lipiec 2015 · Czytaj więcej · 5 komentarzy neokid · 07 czerwiec 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Turnus terapeutyczny dla osób jąkających się w Darłówku 2015Prośba o pomoc w prowadzeniu badań od dr K. Węsierskiej
Obrazek

Turnus terapeutyczny dla osób jąkających się w Darłówku 2015

FROGOS oraz OSTOJA po raz kolejny organizują turnus terapeutyczny dla osób jąkających się, który odbędzie się w Ośrodku Wypoczynkowym Diuna 2 w Darłówku. Koszt to 1650 zł od osoby. Turnus rozpoczyna się 15 sierpnia, a kończy 29 sierpnia (15 dni).
Szczegóły na: www.frogos.org.pl
Obrazek

Prośba o pomoc w prowadzeniu badań od dr K. Węsierskiej

Szanowni Państwo,
bardzo proszę o pomoc w prowadzeniu badań naukowych związanych z zaburzeniami płynności mowy. Tym razem wspólnie z kolegami z Chapman University (USA), we współpracy z kolegami z Austrii i Słowacji, prowadzimy badania sondażowe wśród rodziców. Celem tego projektu jest rozpoznanie opinii, uczuć, poziomu wiedzy – związanych z wystąpieniem jąkania u ich dziecka.
Ralph · 04 czerwiec 2015 · 0 komentarzy virino · 31 maj 2015 · Czytaj więcej · 1 komentarz
Kahneman spotyka Van Ripera – Andreas StarkeJąkanie: wielki paradoks – Joe Klein
Obrazek

Kahneman spotyka Van Ripera – Andreas Starke

Urodzony w 1934 r. Daniel Kahneman jest jednym z najważniejszych psychologów naszych czasów. Otrzymał nagrodę Nobla w 2002 r., co jest rzadko spotykane wśród psychologów. Najważniejszy wkład Kahnemana stanowi jego „Teoria perspektywy”. Jest to teoria podejmowania decyzji w warunkach niepewności, która może służyć do wyjaśniania decyzji ekonomicznych. Kahnneman stał się jednym z głównych zwolenników ekonomii behawioralnej, ponieważ jego teoria nie zakłada, że człowiek zawsze postępuje w matematycznie racjonalny sposób, tj. nie jest „homo economicus”. W modelu ekonomii behawioralnej odchylenia od racjonalnego zachowania nie występują losowo, ale w sposób systematyczny.
Obrazek

Jąkanie: wielki paradoks – Joe Klein

Paradoks jest zdaniem lub ideą mówiącą, że jeśli jest ona prawdziwa, to przeczy logice i rozsądkowi. Możliwe, że najbardziej znanym paradoksem jest: „To zdanie jest nieprawdziwe”. Bez względu na to, jak na nie nie spojrzymy, to przeczy ono regułom.
Ludzie czerpią korzyści z reguł. Tworzenie reguł pozwala nam zrozumieć świat lub przynajmniej wierzyć, że go rozumiemy. Czasami jednak coś nie ma sensu i odpowiedź na problem może sama w sobie być problemem. Tak jest w przypadku jąkania.
neokid · 09 maj 2015 · Czytaj więcej · 9 komentarzy neokid · 17 kwiecień 2015 · Czytaj więcej · 8 komentarzy
25 rzeczy o jąkaniu, których żałuję, że nie wiedziałem, mając 20 lat – Laurent LagardeInicjatywy samopomocowe w kraju
Obrazek

25 rzeczy o jąkaniu, których żałuję, że nie wiedziałem, mając 20 lat – Laurent Lagarde

Autorem listy jest Laurent Lagarde, który przetłumaczył dwie książki wydane przez Stuttering Foundation na język francuski: Advice to Those Who Stutter i Sometimes I Just Stutter. Pierwotnie lista została zamieszczona na blogu autora i dopiero po jakimś czasie została przetłumaczona na język angielski na potrzeby newslettera.
Obrazek

Inicjatywy samopomocowe w kraju

Ten wpis zawiera garść informacji na temat dwóch nowych inicjatyw samopomocowych, jakie miały ostatnio lub będą mieć miejsce. Pierwsza z nich dotyczyła warsztatów w Karpaczu zorganizowanych przez klubu J we Wrocławiu. Natomiast druga związana jest nową grupą autoterapeutyczną, która właśnie powstaje w Krakowie. Szczegóły poniżej.
neokid · 22 marzec 2015 · Czytaj więcej · 4 komentarze Demostenes.eu · 13 marzec 2015 · Czytaj więcej · 3 komentarze
Kraina Płynności – Darrell M. DodgeMindfuless i jąkanie – Michael P. Boyle
Obrazek

Kraina Płynności – Darrell M. Dodge

Krótkie opowiadanie, które znajdziecie w tym artykule, jest tłumaczeniem "The Land of Fluency" autorstwa Darrella Dodge'a, który z kolei luźno zaadaptował duchową powiastkę "The Land of Truth" z 1971 r., której autorem jest Indries Shah. Zachęcam do przeczytania w ramach ciekawostki.
Obrazek

Mindfuless i jąkanie – Michael P. Boyle

Mindfuless to proces celowego uczestniczenia w doświadczaniu obecnej chwili w sposób otwarty i pozbawiony oceniania. Praktyka i doświadczenie mindfulness zostały zidentyfikowane jako mające znaczenie dla wielu z wyzwań napotykanych przez ludzi jąkających się. Badacze i terapeuci na polu logopedii ustalili powody, dla których mindfulness może być pomocne w bardziej skutecznym panowaniu nad negatywnymi myślami i uczuciami związanymi z jąkaniem, oprócz potencjalnej poprawy sensorycznych i ruchowych umiejętności wymaganych dla zwiększonej sprawności mowy. Wstępne badania wskazują na to, że trening mindfulness może redukować stres, strach i niepokój, dodatkowo wzmacniając pozytywne postawy związane z mową, poczucie kontroli i pomocne zachowania skoncentrowane na problemie wśród jąkających się. Ten rozdział ma na celu przedstawienie czytelnikowi krótkiego przeglądu tego, czym jest mindfulness i zaangażowanie go w praktykowanie mindfulness.
neokid · 13 marzec 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 11 marzec 2015 · Czytaj więcej · 2 komentarze
Strona 2 z 11 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
ofelka87
dnia 17-01-2018 18:53
To jak Demostenes funkcjonuje teraz, zależy przecież tylko od samych userów :D:D:D Jak piszesz ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 24-10-2017 20:15
Po dłuższej przerwie zapraszam na kolejną wideokonferencję. Temat: co robimy aby ukrywać jąkanie. Pi...
Przejdź do komentarza
virino
dnia 02-10-2017 11:29
Przyznam, że z zaskoczeniem, skonstatowałam, że Demostenes był dla mnie bardzo inspirującym miejscem...
Przejdź do komentarza
Ralph
dnia 02-10-2017 08:18
Tylko nie wybieraj opcji "nigdy" ... czekamy na pozytywne wieści ;)
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach
W oczekiwaniu na nową odsłonę strony...
Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – ...
Zaproszenie na warsztaty dla dorosłych osób jąk...

Użytkowników Online
Gości Online: 12
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,608
Najnowszy Użytkownik: ReconKaper
Ostatnio na stronie
Karol92417:54:15
ReconKaper 1 dzień
monopix 1 dzień
Rafi24 1 dzień
karol_ign 2 dni
tirirum 2 dni
bonio12345 2 dni
zumbi 2 dni
lyric1 3 dni
Sonic 3 dni
bert 3 dni
Justyna Glodek 3 dni
majawo 4 dni
Tomcat 4 dni
justynazys 5 dni
Oraz 0 ukrytych