Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Artykuły
Obosieczny miecz wyparcia – Marty Jezer
Obrazek

Obosieczny miecz wyparcia – Marty Jezer

Psycholodzy dziecięcy, którzy powiedzieli moim rodzicom, aby nie zaprzątać sobie głowy jąkaniem, ponieważ prawdopodobnie z niego wyrosnę, poradzili im również, by zachęcać mnie do robienia tego, co lubię i w czym jestem dobry. To była dobra rada i rodzice potraktowali ją poważnie: budując moją pewność siebie, pielęgnując moją samoocenę. W konsekwencji nigdy nie powstrzymywali mnie od robienia tego, co chciałem, nawet jeśli tym, co lubiłem robić najbardziej, było spędzanie czasu z kumplami na rogu Creston Avenue i 178th Street w Bronksie, co nie do końca pochwalali.
neokid · 23 kwiecień 2016 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Rytm mowy w kontekście badań nad jąkaniem – Grażyna MłynarskaCzy lęk jest przyczyną jąkania? - David Kinnane
Obrazek

Rytm mowy w kontekście badań nad jąkaniem - Grażyna Młynarska

Udostępniam jeszcze świeży artykuł pt. "Rytm w perspektywach: lingwistycznej i neurobiologicznej" autorstwa Grażyny Młynarskiej. Z naszego punktu widzenia szczególnie interesujący może być rozdział drugi dotyczący rytmu w perspektywie neurologicznej, w którym zawarty jest dosyć ogólny przegląd badań nad jąkaniem w kontekście rytmu mowy.
Obrazek

Czy lęk jest przyczyną jąkania? - David Kinnane

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule brzmi: oczywiście nie. Poniżej znajdziecie tłumaczenie treściwego artykułu omawiającego relację między lękiem i jąkaniem. Autorem jest David Kinnane z Banter Speech & Language. Dla osób rozumiejących w przyzwoitym stopniu jąkanie, relacja między jąkaniem a lękiem może wydawać się oczywista, ale niejednokrotnie przekonałem się, że nadal może sprawiać trudności wielu innym. Oczywiście mówię o osobach jąkających się, bo to, że osoby płynne jej nie rozumieją, jest dosyć oczywiste.
neokid · 10 styczeń 2016 · Czytaj więcej · 1 komentarz neokid · 28 grudzień 2015 · Czytaj więcej · 4 komentarze
Komunikacyjny kryminał - historia PrzemkaWprowadzenie do hipotezy zmiennych progów uwolnienia – Paul Brocklehurst
Obrazek

Komunikacyjny kryminał - historia Przemka

Mam na imię Przemek. Jestem studentem III roku politologii na UKSW. Mam 21 lat. Chciałbym się z wami podzielić moją historią, a właściwie moim życiem z jąkaniem. Na początku myślę, że najważniejsze pytanie: Czy jąkanie można wyleczyć? Chciałbym w to wierzyć, ale życie weryfikuje moją wiarę.
Obrazek

Wprowadzenie do hipotezy zmiennych progów uwolnienia – Paul Brocklehurst

Artykuł zawiera wprowadzenie do hipotezy zmiennych progów uwolnienia (lub wyzwolenia). Jest to właściwie tłumaczenie komentarzy autora i prezentacji, która z kolei zawarta jest w jednym z modułów Stammering Self-Empowerment Programme (SSEP). SSEP jest darmowym i internetowym kursem, który za cel stawia sobie pomaganie osobom jąkającym się w osiąganiu optymalnego dla nich poziomu płynności mowy i rozwijaniu zdolności komunikowania się w możliwie jak najpełniejszym zakresie.
Premi · 21 listopad 2015 · Czytaj więcej · 4 komentarze neokid · 08 listopad 2015 · Czytaj więcej · 1 komentarz
ISAD 2015 - konferencja online i wydarzenia w krajuAnkieta dotycząca sytuacji dorosłych osób jąkających się w Polsce
Obrazek

ISAD 2015 - konferencja online i wydarzenia w kraju

22 października 2015, jak co roku, jest obchodzony Światowy Dzień Świadomości Jąkania (International Stuttering Awareness Day - ISAD), ustanowiony w 1996 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Osób Jąkających się (ISA). Obchody, którym patronuje ISA, odbywają się każdego roku pod innym hasłem. Tegoroczne hasło brzmi: Przekazujmy wiedzę - edukacja, współpraca, komunikacja.
Obrazek

Ankieta dotycząca sytuacji dorosłych osób jąkających się w Polsce

Szanowni Państwo,
uprzejmie prosimy o pomoc w przeprowadzeniu badania i wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej sytuacji dorosłych osób jąkających się w Polsce. Ankieta jest anonimowa, jej wypełnienie nie powinno zająć Państwu więcej niż 15-20 minut. Nie przewiduje się, aby udział w tym badaniu mógł wywołać dyskomfort respondenta lub być powodem stresu. Dane zebrane w tej ankiecie są poufne i zostaną wykorzystane wyłącznie do celów naukowych - uzyskane wyniki badań będziemy upowszechniać w celu podejmowania działań umożliwiających podnoszenie jakości opieki logopedycznej w Polsce.
Demostenes.eu · 05 październik 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy Demostenes.eu · 02 październik 2015 · Czytaj więcej · 13 komentarzy
Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – część 1Program Ogólnopolskiego Zjazdu Osób Jąkających! - Toruń 11-13.09.2015
Obrazek

Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – część 1

Jakiś czas temu napisałem o terapii poznawczo-behawioralnej przygotowanej dla dorosłych jąkających się przez Australian Stuttering Research Centre. Wspominałem o możliwości wzięcia udziału w takiej terapii za pośrednictwem platformy webowej. Niedawno ukończyłem ten program i teraz zacząłem go sobie utrwalać, tłumacząc istotniejsze dla mnie fragmenty. Poniżej udostępniam pierwszą część mojego opracowania.
Obrazek

Program Ogólnopolskiego Zjazdu Osób Jąkających! - Toruń 11-13.09.2015

W tym roku Zjazd odbędzie się w dniach 11-13 września 2015 r. (piątek-niedziela) w Toruniu. Temat Zjazdu to: "Sukces w terapii jąkania i jego uwarunkowania". Poniżej można znaleźć szczegółowy program oraz inne informacje dotyczące kosztów, płatności, zakwaterowania, atrakcji itd. Zaproszenie jest skierowane szczególnie do osób, które do tej pory nie miały okazji być na takim Zjeździe, bo każdy powinien przynajmniej raz w życiu doświadczyć tego na własnej skórze. Jest to ciekawe doświadczenie. A stałych bywalców nie trzeba przekonywać o wartościach płynących z takiego spotkania.
neokid · 26 wrzesień 2015 · Czytaj więcej · 8 komentarzy Demostenes.eu · 11 sierpień 2015 · Czytaj więcej · 5 komentarzy
Skuteczność terapii jąkania u dzieci. Możliwości terapii w Polsce i na świecie - konferencja naukowa w ToruniuAkceptacja i zaangażowanie: nowe podejście do terapii jąkania – Carolyn Cheasman i Rachel Everard
Obrazek

Skuteczność terapii jąkania u dzieci. Możliwości terapii w Polsce i na świecie - konferencja naukowa w Toruniu

Toruński oddział OSTOI organizuje konferencję naukową "Skuteczność terapii jąkania u dzieci. Możliwości terapii w Polsce i na świecie", która odbędzie się w Toruniu dn. 11 września 2015 r. Konferencja będzie poprzedzać Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających się. Wkrótce pojawią się także szczegółowe informacje na temat Zjazdu.
Obrazek

Akceptacja i zaangażowanie: nowe podejście do terapii jąkania – Carolyn Cheasman i Rachel Everard

Terapia akceptacji i zaangażowania (ACT) jest podejściem opartym na mindfulness stworzonym przez Hayesa et al., którego efektywność została wsparta wieloma materiałami dowodowymi [1][2]. Podejście to jest coraz częściej wykorzystywane w psychologii klinicznej podczas pracy z osobami zmagającymi się z różnymi trudnościami psychologicznymi. Dwa główne cele ACT to akceptacja doświadczenia, które jest poza osobistą kontrolą i zaangażowanie w podejmowanie działań, aby wieść wartościowe życie. Harris podsumowuje to jako "objęcie swoich demonów i podążanie za głosem serca"[3]. Dominuje pogląd, że zmaganie w celu pozbycia się 'symptomów' może zaostrzyć trudności oraz w ACT położony jest nacisk na redukcję strategii radzenia sobie z sytuacją opierających się na unikaniu. Jednak pomimo że praca nie skupia się bezpośrednio na 'redukcji symptomów', to często występują zmiany w obecnych trudnościach.
Demostenes.eu · 08 sierpień 2015 · Czytaj więcej · 1 komentarz neokid · 12 lipiec 2015 · Czytaj więcej · 5 komentarzy
Przegląd badań obrazowania mózgu w jąkaniu rozwojowym – Luc De Nil i Deryk BealTurnus terapeutyczny dla osób jąkających się w Darłówku 2015
Obrazek

Przegląd badań obrazowania mózgu w jąkaniu rozwojowym – Luc De Nil i Deryk Beal

Podstawowe charakterystyki jąkania rozwojowego są zwykle opisywane jako mimowolne powtórzenia dźwięków lub fragmentów słów, przedłużenia i słyszalne lub niesłyszalne blokady mowy (Bloodstein i Bernstein-Ratner, 2008). Dzieci z jąkaniem rozwojowym najczęściej zaczynają demonstrować pierwsze oznaki zakłóceń w płynności mowy między drugim a szóstym rokiem życia. Około 60 do 80 procent dzieci wyzdrowieje z jąkania w ciągu pierwszych dwóch lat po pojawieniu się, ale u innych jąkania się utrzyma i rozwinie w chroniczną formę, która może być trudna do leczenia (Yairi i Ambrose, 1999), często z powodu tego, że dzieci mogą bardzo szybko rozwinąć zmaganie z mową, zachowania wtórne, które mają pomóc w radzeniu sobie z zaburzeniem, lęk przed mówieniem i inne reakcje emocjonalne.
Obrazek

Turnus terapeutyczny dla osób jąkających się w Darłówku 2015

FROGOS oraz OSTOJA po raz kolejny organizują turnus terapeutyczny dla osób jąkających się, który odbędzie się w Ośrodku Wypoczynkowym Diuna 2 w Darłówku. Koszt to 1650 zł od osoby. Turnus rozpoczyna się 15 sierpnia, a kończy 29 sierpnia (15 dni).
Szczegóły na: www.frogos.org.pl
neokid · 07 czerwiec 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy Ralph · 04 czerwiec 2015 · 0 komentarzy
Prośba o pomoc w prowadzeniu badań od dr K. WęsierskiejKahneman spotyka Van Ripera – Andreas Starke
Obrazek

Prośba o pomoc w prowadzeniu badań od dr K. Węsierskiej

Szanowni Państwo,
bardzo proszę o pomoc w prowadzeniu badań naukowych związanych z zaburzeniami płynności mowy. Tym razem wspólnie z kolegami z Chapman University (USA), we współpracy z kolegami z Austrii i Słowacji, prowadzimy badania sondażowe wśród rodziców. Celem tego projektu jest rozpoznanie opinii, uczuć, poziomu wiedzy – związanych z wystąpieniem jąkania u ich dziecka.
Obrazek

Kahneman spotyka Van Ripera – Andreas Starke

Urodzony w 1934 r. Daniel Kahneman jest jednym z najważniejszych psychologów naszych czasów. Otrzymał nagrodę Nobla w 2002 r., co jest rzadko spotykane wśród psychologów. Najważniejszy wkład Kahnemana stanowi jego „Teoria perspektywy”. Jest to teoria podejmowania decyzji w warunkach niepewności, która może służyć do wyjaśniania decyzji ekonomicznych. Kahnneman stał się jednym z głównych zwolenników ekonomii behawioralnej, ponieważ jego teoria nie zakłada, że człowiek zawsze postępuje w matematycznie racjonalny sposób, tj. nie jest „homo economicus”. W modelu ekonomii behawioralnej odchylenia od racjonalnego zachowania nie występują losowo, ale w sposób systematyczny.
virino · 31 maj 2015 · Czytaj więcej · 1 komentarz neokid · 09 maj 2015 · Czytaj więcej · 9 komentarzy
Jąkanie: wielki paradoks – Joe Klein25 rzeczy o jąkaniu, których żałuję, że nie wiedziałem, mając 20 lat – Laurent Lagarde
Obrazek

Jąkanie: wielki paradoks – Joe Klein

Paradoks jest zdaniem lub ideą mówiącą, że jeśli jest ona prawdziwa, to przeczy logice i rozsądkowi. Możliwe, że najbardziej znanym paradoksem jest: „To zdanie jest nieprawdziwe”. Bez względu na to, jak na nie nie spojrzymy, to przeczy ono regułom.
Ludzie czerpią korzyści z reguł. Tworzenie reguł pozwala nam zrozumieć świat lub przynajmniej wierzyć, że go rozumiemy. Czasami jednak coś nie ma sensu i odpowiedź na problem może sama w sobie być problemem. Tak jest w przypadku jąkania.
Obrazek

25 rzeczy o jąkaniu, których żałuję, że nie wiedziałem, mając 20 lat – Laurent Lagarde

Autorem listy jest Laurent Lagarde, który przetłumaczył dwie książki wydane przez Stuttering Foundation na język francuski: Advice to Those Who Stutter i Sometimes I Just Stutter. Pierwotnie lista została zamieszczona na blogu autora i dopiero po jakimś czasie została przetłumaczona na język angielski na potrzeby newslettera.
neokid · 17 kwiecień 2015 · Czytaj więcej · 8 komentarzy neokid · 21 marzec 2015 · Czytaj więcej · 4 komentarze
Inicjatywy samopomocowe w krajuKraina Płynności – Darrell M. Dodge
Obrazek

Inicjatywy samopomocowe w kraju

Ten wpis zawiera garść informacji na temat dwóch nowych inicjatyw samopomocowych, jakie miały ostatnio lub będą mieć miejsce. Pierwsza z nich dotyczyła warsztatów w Karpaczu zorganizowanych przez klubu J we Wrocławiu. Natomiast druga związana jest nową grupą autoterapeutyczną, która właśnie powstaje w Krakowie. Szczegóły poniżej.
Obrazek

Kraina Płynności – Darrell M. Dodge

Krótkie opowiadanie, które znajdziecie w tym artykule, jest tłumaczeniem "The Land of Fluency" autorstwa Darrella Dodge'a, który z kolei luźno zaadaptował duchową powiastkę "The Land of Truth" z 1971 r., której autorem jest Indries Shah. Zachęcam do przeczytania w ramach ciekawostki.
Demostenes.eu · 13 marzec 2015 · Czytaj więcej · 3 komentarze neokid · 13 marzec 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Strona 2 z 11 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 20:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 15:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 20:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 11:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,629
Najnowszy Użytkownik: koti
Ostatnio na stronie
mifune147 2 dni
Profesionalista 1 tydzień
Bolo 1 tydzień
ewerthon 2 tygodnie
Charity 2 tygodnie
emmmaa 4 tygodnie
ofelka87 4 tygodnie
coltrane 5 tygodnie
cafford 5 tygodnie
maras k 7 tygodnie
bigosik 7 tygodnie
Dymitr 9 tygodnie
Lucass11 tygodnie
keepmeclean13 tygodnie
Oraz 1 ukryty