Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Artykuły
Jąkała też człowiek - głosujemy na blog Danki
Obrazek

Jąkała też człowiek - głosujemy na blog Danki

W tym roku w konkursie na blog roku bierze udział Danka, nasza znajoma ze zjazdów osób jąkających się. Zachęcamy do śledzenia jej bloga Jąkała też człowiek jak i oddania na niego swojego głosu. Głos można oddać wysyłając SMS o treści C11483 na numer 7122.
Parsi · 08 luty 2015 · Czytaj więcej · 8 komentarzy
Wskazówki dla jąkających - część 4/6Emocjonalne aspekty zaburzeń komunikacji językowej - Ch. Van Riper, R. Erickson, cz. 2/2
Obrazek

Wskazówki dla jąkających - część 4/6

Po długiej przerwie w końcu wracam z kolejnym rozdziałem tej książki. Nowy rozdział jest autorstwa Sola Adlera, a jego tytuł brzmi "Zmierz się ze strachem".

Więcej informacji: Wskazówki dla jąkających
Obrazek

Emocjonalne aspekty zaburzeń komunikacji językowej - Ch. Van Riper, R. Erickson, cz. 2/2

Na szczęście większość konfliktów emocjonalnych okazywanych przez osoby z zaburzeniami mowy nie jest głęboko zakorzenionymi problemami podobnymi do tych, które leczą psychiatrzy, psycholodzy czy pracownicy opieki społecznej z przygotowaniem do opieki psychiatrycznej. Nie są to fobie, obsesje czy zachowania kompulsywne. Nie są to nerwice ani psychozy. Natomiast są one bezpośrednio powiązane z zaburzeniem mowy i sposobami, w jakie zarówno inni ludzie, jak i sama osoba z zaburzeniem, reagowali na nie. Gdy mowa tej osoby staje się akceptowalna, większość negatywnych emocji zanika, jednak blizny po nich pozostają.
neokid · 31 styczeń 2015 · Czytaj więcej · 1 komentarz Demostenes.eu · 17 styczeń 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Stutter Social – polska edycja?Terapia poznawczo-behawioralna dla dorosłych jąkających się od ASRC
Obrazek

Stutter Social – polska edycja?

"Stutter Social łączy ludzi jąkających się z wykorzystaniem Google+ Hangouts". Taki opis można znaleźć na stronie internetowej organizacji. Można powiedzieć, że zajmują się po prostu organizowaniem i prowadzeniem spotkań online, w których uczestniczą osoby jąkające się. Z racji tego, że ostatnio po raz kolejny natknąłem się na tę inicjatywę, to chciałbym się dowiedzieć czy istnieje potrzeba zorganizowania polskiej edycji Stutter Social?
Obrazek

Terapia poznawczo-behawioralna dla dorosłych jąkających się od ASRC

Ostatnio natrafiłem na ciekawą informację, którą postanowiłem się podzielić. Australian Stuttering Research Centre (ASRC) szuka chętnych do wypróbowania ich programu internetowej terapii poznawczo-behawioralnej. Program ten został stworzony specjalnie z myślą o nas i koncentruje się na lęku związanym z mową.
neokid · 30 grudzień 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 23 grudzień 2014 · Czytaj więcej · 2 komentarze
Emocjonalne aspekty zaburzeń komunikacji językowej - Ch. Van Riper, R. Erickson, cz. 1/2Co znaczy to, że osoba "akceptuje" jąkanie? - J. Scott Yaruss
Obrazek

Emocjonalne aspekty zaburzeń komunikacji językowej - Ch. Van Riper, R. Erickson, cz. 1/2

Ludzkie nieszczęście ma wiele źródeł, ale jego kompozycja jest taka sama: KFNWW. To dziwne słowo jest akronimem, zbitym zbiorem liter, a każda przedstawia inne słowo. K reprezentuje karę; F frustrację; N niepokój, W winę, a kolejne W wrogość. Stworzyliśmy to słowo, aby pomóc ci ujrzeć i zapamiętać główne komponenty frakcji emocjonalnej zaburzenia komunikacji.
Zaburzona mowa nie jest dla nikogo atutem. Jest ona powodem kary ze strony społeczeństwa, które wysoko ceni umiejętność skutecznego komunikowania się. Mowa jest kartą członkowską oznaczającą, że jej właściciel należy do rasy ludzkiej. Ci, którzy nie posiadają normalnej mowy, są piętnowani i odrzucani. Nawet same osoby zmagające się z mową często uważają, że to odrzucenie jest uzasadnione.
Obrazek

Co znaczy to, że osoba "akceptuje" jąkanie? - J. Scott Yaruss

Jako logopeda specjalizujący się w jąkaniu często otrzymuję telefony i maile od ludzi, którzy poszukują nowych informacji na temat terapii jąkania. W większości wypadków ludzie chcą wiedzieć, co pokazują "najnowsze badania" i czy pojawiły się jakieś "nowe techniki", które mogą im pomóc pokonać własne jąkanie. Takie pytania są z pewnością zrozumiałe, jako że wiele osób doświadczyło ograniczonego sukcesu na terapii. Czasami ludzie widzą poprawę w mowie w pewnych sytuacjach (takich jak gabinet terapeutyczny), podczas gdy nadal doświadczają trudności w ważniejszych sytuacjach (takich jak praca czy spotkania towarzyskie). W innych przypadkach osoby doświadczają odczuwalną poprawę w terapii w wielu różnych sytuacjach, ale po jakimś czasie okazuje się, że te korzyści były krótkotrwałe. Niestety nawroty po leczeniu stanowią bardzo powszechny problem dla osób jąkających się i wielu ludzi wyraża swoje niezadowolenie z rezultatów terapii mowy, niezależnie od specyficznego charakteru terapii.
virino · 30 listopad 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 11 październik 2014 · Czytaj więcej · 3 komentarze
Samodzielna terapia jąkania - niektóre z ważnych komponentówUTBAS - nieprzydatne myśli i przekonania dotyczące jąkania
Obrazek

Samodzielna terapia jąkania - niektóre z ważnych komponentów

Poniżej znajdziecie moją prezentację przedstawioną na tegorocznym Zjeździe. Prezentacja została zaktualizowana o przypisy i bibliografię. Dodałem też jedną definicję i wprowadziłem kilka mniejszych poprawek.
Obrazek

UTBAS - nieprzydatne myśli i przekonania dotyczące jąkania

UTBAS (Unhelpful Thoughts and Beliefs about Stuttering) to lista nieprzydatnych myśli i przekonań dotyczących jąkania. Została ona opracowana przez zespół z Australian Stuttering Research Centre w 2009 r. Lista służy do identyfikowania negatywnych natrętnych myśli doświadczanych przez dorosłych jąkających. Poszczególne punkty na UTBAS pochodzą od samych jąkających się biorących udział w terapii, których spontaniczne wypowiedzi były zapisywane, a następnie grupowane. UTBAS to narzędzie, które może być używane w terapii poznawczo-behawioralnej. Lista kontrolna może być pomocna do rozpoznawana nieprzydatnych myśli związanych z jąkaniem i wskazywania tych pojawiających się najczęściej. Te punkty powinny stać się celami.
neokid · 27 wrzesień 2014 · Czytaj więcej · 6 komentarzy neokid · 23 sierpień 2014 · Czytaj więcej · 21 komentarzy
Aktualizacja z badań prowadzonych na Uniwersytecie Purdue – Christine Weber-Fox, Anne SmithOgólnopolski Zjazd Osób Jąkających się 18-21.09.2014 w Lublinie
Obrazek

Aktualizacja z badań prowadzonych na Uniwersytecie Purdue – Christine Weber-Fox, Anne Smith

Poniżej znajdziecie aktualne informacje na temat tego, co dzieje się obecnie w Purdue Stuttering Project. Za projektem stoi grupa naukowców, którzy próbują zrozumieć to, jak rozwija się jąkanie u dzieci. Ich praca koncentruje się głównie na odszukaniu fizjologicznych „sygnatur” jąkania, które mogą pomóc w określeniu ryzyka utrzymania się jąkania u dziecka (3/4 jąkających się dzieci „wyrasta” z jąkania bez żadnej pomocy). Rok temu projekt otrzymał od NIH grant badawczy w wysokości 3 mln dolarów. Tekst został opublikowany w tegorocznym letnim wydaniu newslettera Stuttering Foundation.
Obrazek

Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających się 18-21.09.2014 w Lublinie

Jak co roku na przełomie września i października organizowany jest Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających się. W tym roku spotykamy się w Lublinie w dniach od 18 do 21 września. Hasło przewodnie brzmi: "Mówimy jednym głosem". Organizacją tegorocznego Zjazdu zajęło się Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się. Szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie OSTOI.
neokid · 19 sierpień 2014 · Czytaj więcej · 1 komentarz Demostenes.eu · 10 sierpień 2014 · Czytaj więcej · 1 komentarz
Największe pomyłki popełniane w terapii jąkania – Gary J. RentschlerSpojrzenie na „płynność” - Charlie Osborne
Obrazek

Największe pomyłki popełniane w terapii jąkania - Gary J. Rentschler

Dla dorosłych jąkających się poszukiwanie terapii jąkania (lub spróbowanie jeszcze raz) to ważna decyzja, a sama terapia stanowi znaczące przedsięwzięcie. Terapia jest wymagająca i stanowi mentalne wyzwanie, ponieważ wykonywana na niej praca pociąga za sobą zmierzenie się ze strachem, przekonaniami i przeszkodami, które wyłoniły się przy jąkaniu z biegiem lat. Dla większości jąkających się ich instynktowne reakcje na niepłynności w mowie wydają się jedynie pogarszać sytuację. Często łatwiej jest nie robić nic i nadal cierpieć z jąkaniem, niż zmierzyć się z tymi groźnymi wyzwaniami.
Obrazek

Spojrzenie na „płynność” - Charlie Osborne

„Płynność” jest terminem, który słyszymy przez cały czas w dyskusjach o jąkaniu. Słowo to jest jednym z tych, które mają rożne znaczenia w zależności o tego, z kim rozmawiamy. Dla niektórych specjalistów całkowita płynność jest „złotym standardem”, jeśli chodzi o wynik terapii jąkania. Dla innych logopedów płynność odnosi się do jednego z aspektów poszukiwanych w terapii podczas pracy z osobą jąkającą. Dla jąkającego się może być „Świętym Graalem” mówienia (lub niemówienia). Dla przeciętnego Kowalskiego może nie mieć zupełnie żadnego znaczenia, chociaż może on naturalnie zakładać podczas przystępowania do rozmów, że jest „płynny”.
neokid · 27 lipiec 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 21 czerwiec 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Mowa posuwająca się naprzód - Robert QuesalBadanie ujawnia, dlaczego autyzm jest powszechniejszy wśród mężczyzn
Obrazek

Mowa posuwająca się naprzód - Robert Quesal

Podejście Deana Williamsa do terapii jąkania określane jest jako „mowa posuwająca się naprzód”, znane jest również jako „Model Iowa”. O ile wiem podstawowe idee terapii mogą mieć swoje korzenie w pracy Wendella Johnsona, a podejście było modyfikowane przez lata. Podejście zostało omówione przez Williamsa (1971; 1979) w podręczniku Travisa i Gregory'ego (1979) „Kontrowersje związane z terapią jąkania”. To, co można przeczytać w tym tekście, było dalej modyfikowane, przynajmniej w pewnym zakresie, przeze mnie.
Obrazek

Badanie ujawnia, dlaczego autyzm jest powszechniejszy wśród mężczyzn

Zamieszczam tłumaczenie streszczenia wyników badań nad spektrum autyzmu oraz innymi zaburzeniami neurologicznymi. Te badania są o tyle ważne, że są pierwsze i z lutego, no to mamy dość świeże wiadomości. Pokazują dlaczego zaburzenia neurologiczne są powszechniejsze u chłopców i dlaczego dziewczynkom łatwiej wyjść z jąkania.
neokid · 01 czerwiec 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy virino · 18 maj 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
"Soul-utions" w terapii jąkania – Phil Schneider, Uri SchneiderMoja historia osiągnięcia płynności: progres pod powierzchnią i z upływem czasu - Walter Manning
Obrazek

"Soul-utions" w terapii jąkania – Phil Schneider, Uri Schneider

W myśl powiedzenie „W przyrodzie i w życiu ludzkim wszystko przemija i rozpoczyna się na nowo” ten artykuł przypomina nam, co już wiemy na temat najbardziej uniwersalnych i najgłębszych prawd o jąkaniu i pomaganiu osobom jąkającym się.

Obrazek

Moja historia osiągnięcia płynności: progres pod powierzchnią i z upływem czasu - Walter Manning

Branie udziału w takim panelu dyskusyjnym jak ten jest wzbogacającym doświadczeniem. Poczucie łączności poprzez doświadczenia z osobami, które brały udział w podobnych panelach w przeszłości, jak i tymi obecnymi tu dzisiaj jest cenne. W pewnym sensie ta sposobność stanowi kolejny kamień milowy w długiej podróży do płynności.
neokid · 11 maj 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 01 maj 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Turnus terapeutyczny dla osób jąkających się w Darłówku 2014Terapia jąkania i niebezpieczeństwo wprowadzających w błąd oświadczeń związanych z leczeniem
Obrazek

Turnus terapeutyczny dla osób jąkających się w Darłówku 2014

FROGOS oraz OSTOJA po raz kolejny organizują turnus terapeutyczny dla osób jąkających się, który tym razem odbędzie się w Ośrodku Wypoczynkowym Diuna 2 w Darłówku. Koszt to 1650 zł od osoby. Turnus rozpoczyna się 14 sierpnia, a kończy 28 sierpnia (15 dni).
Obrazek

Terapia jąkania i niebezpieczeństwo wprowadzających w błąd oświadczeń związanych z leczeniem

„Wszędzie można się spotkać z wieloma fałszywymi i szalonymi stwierdzeniami co do leczenia jąkania”. International Stuttering Association opublikowała ważne oświadczenie, które należy brać pod uwagę przy ocenie każdego programu terapeutycznego. Celem przetłumaczonej poniżej deklaracji jest „poprawa zrozumienia tego, czego się spodziewać po terapii i jak ustrzec się przed rozczarowaniem”. Terapia jąkania i niebezpieczeństwa wprowadzających w błąd oświadczeń związanych z leczeniem; Punkt widzenia ISA została przygotowana przez dra Berta Basta (rada dyrektorów ISA i NFS Netherlands), przewodniczącego BVSS Germany, dyrektora generalnego BSA UK i przewodniczącego ELSA Europe.
Demostenes.eu · 24 kwiecień 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 19 kwiecień 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Strona 3 z 11 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
ofelka87
dnia 17-01-2018 18:53
To jak Demostenes funkcjonuje teraz, zależy przecież tylko od samych userów :D:D:D Jak piszesz ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 24-10-2017 20:15
Po dłuższej przerwie zapraszam na kolejną wideokonferencję. Temat: co robimy aby ukrywać jąkanie. Pi...
Przejdź do komentarza
virino
dnia 02-10-2017 11:29
Przyznam, że z zaskoczeniem, skonstatowałam, że Demostenes był dla mnie bardzo inspirującym miejscem...
Przejdź do komentarza
Ralph
dnia 02-10-2017 08:18
Tylko nie wybieraj opcji "nigdy" ... czekamy na pozytywne wieści ;)
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach
Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – ...
W oczekiwaniu na nową odsłonę strony...
Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – ...
Zaproszenie na warsztaty dla dorosłych osób jąk...

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,590
Najnowszy Użytkownik: Polo85
Ostatnio na stronie
rob_jakala< 5 min
Profesionalista11:21:31
lyric116:39:22
tirirum18:30:58
Karol92421:57:05
ofelka87 1 dzień
Bolo 1 dzień
Mystra 2 dni
jimmy 2 dni
BlueDay 2 dni
bigosik 3 dni
Scarlett 3 dni
Oraz 3 ukrytych