Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Artykuły
Mindfuless i jąkanie – Michael P. Boyle
Obrazek

Mindfuless i jąkanie – Michael P. Boyle

Mindfuless to proces celowego uczestniczenia w doświadczaniu obecnej chwili w sposób otwarty i pozbawiony oceniania. Praktyka i doświadczenie mindfulness zostały zidentyfikowane jako mające znaczenie dla wielu z wyzwań napotykanych przez ludzi jąkających się. Badacze i terapeuci na polu logopedii ustalili powody, dla których mindfulness może być pomocne w bardziej skutecznym panowaniu nad negatywnymi myślami i uczuciami związanymi z jąkaniem, oprócz potencjalnej poprawy sensorycznych i ruchowych umiejętności wymaganych dla zwiększonej sprawności mowy. Wstępne badania wskazują na to, że trening mindfulness może redukować stres, strach i niepokój, dodatkowo wzmacniając pozytywne postawy związane z mową, poczucie kontroli i pomocne zachowania skoncentrowane na problemie wśród jąkających się. Ten rozdział ma na celu przedstawienie czytelnikowi krótkiego przeglądu tego, czym jest mindfulness i zaangażowanie go w praktykowanie mindfulness.
neokid · 11 marzec 2015 · Czytaj więcej · 2 komentarze
Jąkała też człowiek - głosujemy na blog DankiWskazówki dla jąkających - część 4/6
Obrazek

Jąkała też człowiek - głosujemy na blog Danki

W tym roku w konkursie na blog roku bierze udział Danka, nasza znajoma ze zjazdów osób jąkających się. Zachęcamy do śledzenia jej bloga Jąkała też człowiek jak i oddania na niego swojego głosu. Głos można oddać wysyłając SMS o treści C11483 na numer 7122.
Obrazek

Wskazówki dla jąkających - część 4/6

Po długiej przerwie w końcu wracam z kolejnym rozdziałem tej książki. Nowy rozdział jest autorstwa Sola Adlera, a jego tytuł brzmi "Zmierz się ze strachem".

Więcej informacji: Wskazówki dla jąkających
Parsi · 08 luty 2015 · Czytaj więcej · 8 komentarzy neokid · 31 styczeń 2015 · Czytaj więcej · 1 komentarz
Emocjonalne aspekty zaburzeń komunikacji językowej - Ch. Van Riper, R. Erickson, cz. 2/2Stutter Social – polska edycja?
Obrazek

Emocjonalne aspekty zaburzeń komunikacji językowej - Ch. Van Riper, R. Erickson, cz. 2/2

Na szczęście większość konfliktów emocjonalnych okazywanych przez osoby z zaburzeniami mowy nie jest głęboko zakorzenionymi problemami podobnymi do tych, które leczą psychiatrzy, psycholodzy czy pracownicy opieki społecznej z przygotowaniem do opieki psychiatrycznej. Nie są to fobie, obsesje czy zachowania kompulsywne. Nie są to nerwice ani psychozy. Natomiast są one bezpośrednio powiązane z zaburzeniem mowy i sposobami, w jakie zarówno inni ludzie, jak i sama osoba z zaburzeniem, reagowali na nie. Gdy mowa tej osoby staje się akceptowalna, większość negatywnych emocji zanika, jednak blizny po nich pozostają.
Obrazek

Stutter Social – polska edycja?

"Stutter Social łączy ludzi jąkających się z wykorzystaniem Google+ Hangouts". Taki opis można znaleźć na stronie internetowej organizacji. Można powiedzieć, że zajmują się po prostu organizowaniem i prowadzeniem spotkań online, w których uczestniczą osoby jąkające się. Z racji tego, że ostatnio po raz kolejny natknąłem się na tę inicjatywę, to chciałbym się dowiedzieć czy istnieje potrzeba zorganizowania polskiej edycji Stutter Social?
Demostenes.eu · 17 styczeń 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 30 grudzień 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Terapia poznawczo-behawioralna dla dorosłych jąkających się od ASRCEmocjonalne aspekty zaburzeń komunikacji językowej - Ch. Van Riper, R. Erickson, cz. 1/2
Obrazek

Terapia poznawczo-behawioralna dla dorosłych jąkających się od ASRC

Ostatnio natrafiłem na ciekawą informację, którą postanowiłem się podzielić. Australian Stuttering Research Centre (ASRC) szuka chętnych do wypróbowania ich programu internetowej terapii poznawczo-behawioralnej. Program ten został stworzony specjalnie z myślą o nas i koncentruje się na lęku związanym z mową.
Obrazek

Emocjonalne aspekty zaburzeń komunikacji językowej - Ch. Van Riper, R. Erickson, cz. 1/2

Ludzkie nieszczęście ma wiele źródeł, ale jego kompozycja jest taka sama: KFNWW. To dziwne słowo jest akronimem, zbitym zbiorem liter, a każda przedstawia inne słowo. K reprezentuje karę; F frustrację; N niepokój, W winę, a kolejne W wrogość. Stworzyliśmy to słowo, aby pomóc ci ujrzeć i zapamiętać główne komponenty frakcji emocjonalnej zaburzenia komunikacji.
Zaburzona mowa nie jest dla nikogo atutem. Jest ona powodem kary ze strony społeczeństwa, które wysoko ceni umiejętność skutecznego komunikowania się. Mowa jest kartą członkowską oznaczającą, że jej właściciel należy do rasy ludzkiej. Ci, którzy nie posiadają normalnej mowy, są piętnowani i odrzucani. Nawet same osoby zmagające się z mową często uważają, że to odrzucenie jest uzasadnione.
neokid · 22 grudzień 2014 · Czytaj więcej · 2 komentarze virino · 30 listopad 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Co znaczy to, że osoba "akceptuje" jąkanie? - J. Scott YarussSamodzielna terapia jąkania - niektóre z ważnych komponentów
Obrazek

Co znaczy to, że osoba "akceptuje" jąkanie? - J. Scott Yaruss

Jako logopeda specjalizujący się w jąkaniu często otrzymuję telefony i maile od ludzi, którzy poszukują nowych informacji na temat terapii jąkania. W większości wypadków ludzie chcą wiedzieć, co pokazują "najnowsze badania" i czy pojawiły się jakieś "nowe techniki", które mogą im pomóc pokonać własne jąkanie. Takie pytania są z pewnością zrozumiałe, jako że wiele osób doświadczyło ograniczonego sukcesu na terapii. Czasami ludzie widzą poprawę w mowie w pewnych sytuacjach (takich jak gabinet terapeutyczny), podczas gdy nadal doświadczają trudności w ważniejszych sytuacjach (takich jak praca czy spotkania towarzyskie). W innych przypadkach osoby doświadczają odczuwalną poprawę w terapii w wielu różnych sytuacjach, ale po jakimś czasie okazuje się, że te korzyści były krótkotrwałe. Niestety nawroty po leczeniu stanowią bardzo powszechny problem dla osób jąkających się i wielu ludzi wyraża swoje niezadowolenie z rezultatów terapii mowy, niezależnie od specyficznego charakteru terapii.
Obrazek

Samodzielna terapia jąkania - niektóre z ważnych komponentów

Poniżej znajdziecie moją prezentację przedstawioną na tegorocznym Zjeździe. Prezentacja została zaktualizowana o przypisy i bibliografię. Dodałem też jedną definicję i wprowadziłem kilka mniejszych poprawek.
neokid · 11 październik 2014 · Czytaj więcej · 3 komentarze neokid · 27 wrzesień 2014 · Czytaj więcej · 6 komentarzy
UTBAS - nieprzydatne myśli i przekonania dotyczące jąkaniaAktualizacja z badań prowadzonych na Uniwersytecie Purdue – Christine Weber-Fox, Anne Smith
Obrazek

UTBAS - nieprzydatne myśli i przekonania dotyczące jąkania

UTBAS (Unhelpful Thoughts and Beliefs about Stuttering) to lista nieprzydatnych myśli i przekonań dotyczących jąkania. Została ona opracowana przez zespół z Australian Stuttering Research Centre w 2009 r. Lista służy do identyfikowania negatywnych natrętnych myśli doświadczanych przez dorosłych jąkających. Poszczególne punkty na UTBAS pochodzą od samych jąkających się biorących udział w terapii, których spontaniczne wypowiedzi były zapisywane, a następnie grupowane. UTBAS to narzędzie, które może być używane w terapii poznawczo-behawioralnej. Lista kontrolna może być pomocna do rozpoznawana nieprzydatnych myśli związanych z jąkaniem i wskazywania tych pojawiających się najczęściej. Te punkty powinny stać się celami.
Obrazek

Aktualizacja z badań prowadzonych na Uniwersytecie Purdue – Christine Weber-Fox, Anne Smith

Poniżej znajdziecie aktualne informacje na temat tego, co dzieje się obecnie w Purdue Stuttering Project. Za projektem stoi grupa naukowców, którzy próbują zrozumieć to, jak rozwija się jąkanie u dzieci. Ich praca koncentruje się głównie na odszukaniu fizjologicznych „sygnatur” jąkania, które mogą pomóc w określeniu ryzyka utrzymania się jąkania u dziecka (3/4 jąkających się dzieci „wyrasta” z jąkania bez żadnej pomocy). Rok temu projekt otrzymał od NIH grant badawczy w wysokości 3 mln dolarów. Tekst został opublikowany w tegorocznym letnim wydaniu newslettera Stuttering Foundation.
neokid · 22 sierpień 2014 · Czytaj więcej · 21 komentarzy neokid · 19 sierpień 2014 · Czytaj więcej · 1 komentarz
Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających się 18-21.09.2014 w LublinieNajwiększe pomyłki popełniane w terapii jąkania – Gary J. Rentschler
Obrazek

Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających się 18-21.09.2014 w Lublinie

Jak co roku na przełomie września i października organizowany jest Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających się. W tym roku spotykamy się w Lublinie w dniach od 18 do 21 września. Hasło przewodnie brzmi: "Mówimy jednym głosem". Organizacją tegorocznego Zjazdu zajęło się Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się. Szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie OSTOI.
Obrazek

Największe pomyłki popełniane w terapii jąkania - Gary J. Rentschler

Dla dorosłych jąkających się poszukiwanie terapii jąkania (lub spróbowanie jeszcze raz) to ważna decyzja, a sama terapia stanowi znaczące przedsięwzięcie. Terapia jest wymagająca i stanowi mentalne wyzwanie, ponieważ wykonywana na niej praca pociąga za sobą zmierzenie się ze strachem, przekonaniami i przeszkodami, które wyłoniły się przy jąkaniu z biegiem lat. Dla większości jąkających się ich instynktowne reakcje na niepłynności w mowie wydają się jedynie pogarszać sytuację. Często łatwiej jest nie robić nic i nadal cierpieć z jąkaniem, niż zmierzyć się z tymi groźnymi wyzwaniami.
Demostenes.eu · 09 sierpień 2014 · Czytaj więcej · 1 komentarz neokid · 27 lipiec 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Spojrzenie na „płynność” - Charlie OsborneMowa posuwająca się naprzód - Robert Quesal
Obrazek

Spojrzenie na „płynność” - Charlie Osborne

„Płynność” jest terminem, który słyszymy przez cały czas w dyskusjach o jąkaniu. Słowo to jest jednym z tych, które mają rożne znaczenia w zależności o tego, z kim rozmawiamy. Dla niektórych specjalistów całkowita płynność jest „złotym standardem”, jeśli chodzi o wynik terapii jąkania. Dla innych logopedów płynność odnosi się do jednego z aspektów poszukiwanych w terapii podczas pracy z osobą jąkającą. Dla jąkającego się może być „Świętym Graalem” mówienia (lub niemówienia). Dla przeciętnego Kowalskiego może nie mieć zupełnie żadnego znaczenia, chociaż może on naturalnie zakładać podczas przystępowania do rozmów, że jest „płynny”.
Obrazek

Mowa posuwająca się naprzód - Robert Quesal

Podejście Deana Williamsa do terapii jąkania określane jest jako „mowa posuwająca się naprzód”, znane jest również jako „Model Iowa”. O ile wiem podstawowe idee terapii mogą mieć swoje korzenie w pracy Wendella Johnsona, a podejście było modyfikowane przez lata. Podejście zostało omówione przez Williamsa (1971; 1979) w podręczniku Travisa i Gregory'ego (1979) „Kontrowersje związane z terapią jąkania”. To, co można przeczytać w tym tekście, było dalej modyfikowane, przynajmniej w pewnym zakresie, przeze mnie.
neokid · 21 czerwiec 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 01 czerwiec 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Badanie ujawnia, dlaczego autyzm jest powszechniejszy wśród mężczyzn"Soul-utions" w terapii jąkania – Phil Schneider, Uri Schneider
Obrazek

Badanie ujawnia, dlaczego autyzm jest powszechniejszy wśród mężczyzn

Zamieszczam tłumaczenie streszczenia wyników badań nad spektrum autyzmu oraz innymi zaburzeniami neurologicznymi. Te badania są o tyle ważne, że są pierwsze i z lutego, no to mamy dość świeże wiadomości. Pokazują dlaczego zaburzenia neurologiczne są powszechniejsze u chłopców i dlaczego dziewczynkom łatwiej wyjść z jąkania.
Obrazek

"Soul-utions" w terapii jąkania – Phil Schneider, Uri Schneider

W myśl powiedzenie „W przyrodzie i w życiu ludzkim wszystko przemija i rozpoczyna się na nowo” ten artykuł przypomina nam, co już wiemy na temat najbardziej uniwersalnych i najgłębszych prawd o jąkaniu i pomaganiu osobom jąkającym się.

virino · 18 maj 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 11 maj 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Moja historia osiągnięcia płynności: progres pod powierzchnią i z upływem czasu - Walter ManningTurnus terapeutyczny dla osób jąkających się w Darłówku 2014
Obrazek

Moja historia osiągnięcia płynności: progres pod powierzchnią i z upływem czasu - Walter Manning

Branie udziału w takim panelu dyskusyjnym jak ten jest wzbogacającym doświadczeniem. Poczucie łączności poprzez doświadczenia z osobami, które brały udział w podobnych panelach w przeszłości, jak i tymi obecnymi tu dzisiaj jest cenne. W pewnym sensie ta sposobność stanowi kolejny kamień milowy w długiej podróży do płynności.
Obrazek

Turnus terapeutyczny dla osób jąkających się w Darłówku 2014

FROGOS oraz OSTOJA po raz kolejny organizują turnus terapeutyczny dla osób jąkających się, który tym razem odbędzie się w Ośrodku Wypoczynkowym Diuna 2 w Darłówku. Koszt to 1650 zł od osoby. Turnus rozpoczyna się 14 sierpnia, a kończy 28 sierpnia (15 dni).
neokid · 01 maj 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy Demostenes.eu · 24 kwiecień 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Strona 3 z 11 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 20:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 15:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 20:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 11:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,629
Najnowszy Użytkownik: koti
Ostatnio na stronie
mifune147 2 dni
Profesionalista 1 tydzień
Bolo 1 tydzień
ewerthon 2 tygodnie
Charity 2 tygodnie
emmmaa 4 tygodnie
ofelka87 4 tygodnie
coltrane 5 tygodnie
cafford 5 tygodnie
maras k 7 tygodnie
bigosik 7 tygodnie
Dymitr 9 tygodnie
Lucass11 tygodnie
keepmeclean13 tygodnie
Oraz 1 ukryty