Strona główna · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Forum · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ · Kontakt
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Artykuły
Stres i jąkanie
Obrazek

Stres i jąkanie

Zapraszam do przeczytania kolejnej części tłumaczenia e-booka Thomasa Davida Kehoe pod tytułem "Stres i jąkanie".
virino · 13 kwiecień 2014 · Czytaj więcej ·
Marzenia, Cele i to ''cholerne'' jąkanie...Wskazówki dla jąkających - część 3/6
Marzenia, Cele i to ''cholerne'' jąkanie...

Marzenia, cele i to ''cholerne'' jąkanie...

U mnie jąkanie zaczęło się... hmm nie pamiętam kiedy. Ale wiem, że już w zerówce występowało. A skąd wiem? Stąd, że jakiś czas temu spotkałem koleżankę, z którą nie widziałem się od kilkunastu lat i tak rozmawiając z nią z jej ust padły słowa: "Ty już się nie jąkasz!"
Obrazek

Wskazówki dla jąkających - część 3/6

Kolejna aktualizacja ebooka "Wskazówki dla jąkających". Trzecia część zawiera jeden nowy rozdział: "Twoje życie jest zbyt ważne, aby tracić je na zamartwianie się jąkaniem" Kenneth St. Louis.

Więcej informacji: Wskazówki dla jąkających
eagle1 · 25 marzec 2014 · Czytaj więcej · 9 komentarzy neokid · 10 marzec 2014 · Czytaj więcej · 1 komentarz
Zastosowanie obrazowania mózgu do rozwikłania tajemnicy jąkaniaDziewiąte Spotkanie Młodzieży ELSA
Obrazek

Zastosowanie obrazowania mózgu do rozwikłania tajemnicy jąkania

Namawiam do przeczytania tego tekstu. Są w nim informacje na temat przyczyn jąkania, poparte badaniami naukowymi. Jest też mowa o ogromnej roli wczesnej terapii. Myślę, że zrozumienie treści tego artykułu przyda się każdemu, bo uświadomi czym jest jąkanie. Bardzo istotne jest porównanie badania dzieci i dorosłych, bo to wskazuje na istotę jąkania.
Obrazek

Dziewiąte Spotkanie Młodzieży ELSA w Holandii

Agnieszka Tomaszewska z klubu J w Szczecinie poinformowała mnie o dziewiątym "Spotkaniu Młodzieży", które odbędzie się w Loosbroek w Holandii, w dniach 19-25 lipca 2014 r. Wszyscy zainteresowani wzięciem udziału w takim spotkaniu muszą spełnić kilka wymagań. Agnieszka sama uczestniczyła w podobnym spotkaniu (chociaż skierowanym do wszystkich) przed rokiem, który miał miejsce w Lunteren również w Holandii. Dlatego też wszyscy zainteresowani mogą uzyskać od niej wiele cennych informacji i dowiedzieć się, jak to wygląda od środka.
virino · 08 luty 2014 · Czytaj więcej · 1 komentarz neokid · 08 luty 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Wskazówki dla jąkających - część 2/6Wskazówki dla jąkających - część 1/6
Obrazek

Wskazówki dla jąkających - część 2/6

Wrzucam aktualizację ebooka "Wskazówki dla jąkających". Druga część zawiera jedenaście rozdziałów, które już wcześniej mogliście znaleźć na stronie i jeden nowy rozdział: "Co możesz zrobić, aby sobie pomóc" autorstwa Lois A. Nelson.
Obrazek

Wskazówki dla jąkających - część 1/6

Udostępniam pierwszą część książki "Wskazówki dla jąkających", czyli tłumaczenia "Advice to those who stutter" wydanej przez Stuttering Foundation. Pierwsza część składa się z dwunastu rozdziałów i wprowadzenia. Właściwie zupełnie nowy jest tylko rozdział drugi "Panowanie nad jąkaniem versus twoje jąkanie panuje nad tobą" Dorvana Breitenfeldta. Pozostałe od dawna były dostępne na stronie i teraz nadszedł moment, aby za oryginałem stworzyć z nich ebooka.
neokid · 26 styczeń 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 13 grudzień 2013 · Czytaj więcej · 3 komentarze
Jąkanie zmieniło moje życie o 180 stopni. Niestety, na gorsze..Rozbiórka "ceglanej ściany" jąkania - William Parry
Obrazek

Jąkanie zmieniło moje życie o 180 stopni. Niestety, na gorsze...

Mam na imię Bartek, mam 24 lata, jestem z woj. śląskiego, z samego jego centrum. Chciałbym opowiedzieć o sobie, o postrzeganiu przeze mnie mojej wady wymowy, mojego problemu który ingeruje w praktycznie KAŻDĄ dziedzinę życia.
Obrazek

Rozbiórka "ceglanej ściany" jąkania - William Parry

Opisywane tu doświadczenie jest frustrująco znajome dla dosłownie wszystkich jąkających się: w środku konwersacji nagle czujesz, że nadchodzące słowo stanowi "ceglaną ścianę". Właściwie czujesz nieodłączną przeszkodę, która sprawi, że słowo będzie niemożliwe do wypowiedzenia. W tym samym momencie odczuwasz również przytłaczający impuls do użycia siły, aby przebić się przez "ceglaną ścianę" i wydusić słowo.
BarteQ · 29 listopad 2013 · Czytaj więcej · 10 komentarzy neokid · 10 listopad 2013 · Czytaj więcej · 1 komentarz
Jak żyć z jąkaniem? - Światowy Dzień Osób Jąkających sięISAD 2013 plus tłumaczenie jednego z referatów
Obrazek

Jak żyć z jąkaniem? - Światowy Dzień Osób Jąkających się

22 października to Światowy Dzień Osób Jąkających się. Korzystając z tej okazji, chcemy zwrócić uwagę na panujące w społeczeństwie, błędne opinie na temat tego zaburzenia mowy, a także przestrzec jąkających się przed pochopnym wydawaniem pieniędzy na drogie terapie jąkania.
Obrazek

ISAD 2013 plus tłumaczenie jednego z referatów

Każdego roku 22 października obchodzony jest Światowy Dzień Osób Jąkających. Z tej okazji w wielu miejscach na całym świecie organizowanych jest wiele różnych konferencji, imprez, itd., także po to, aby chociaż w ten jeden dzień w roku zwrócić uwagę społeczeństwa na problem jąkania. Tegoroczne hasło to: "Jąkający wspierają się wzajemnie". Ten szczególny dzień jest obchodzony już po raz szesnasty. Od samego początku, tj. od 1998 roku, temu wydarzeniu towarzyszy międzynarodowa Konferencja Online. W tym roku po raz pierwszy konferencja jest organizowana przez International Stuttering Association (ISA).
Parsi · 21 październik 2013 · Czytaj więcej · 28 komentarzy neokid · 18 październik 2013 · Czytaj więcej · 10 komentarzy
Cztery kroki do wolności - Richard M. BoehmlerOgólnopolski Zjazd Osób Jąkających się 2013 - szczegóły
Obrazek

Cztery kroki do wolności - Richard M. Boehmler

Zaobserwowałem, że ci, którzy uwolnili się od jąkania, pomyślnie rozwiązali cztery podstawowe problemy:
- Identyfikowanie specyfiki ich jąkania,
- Opracowanie efektywnego programu terapeutycznego,
- Realizacja tego programu terapeutycznego, i
- Utrzymywanie nowych wzorców produkcji mowy aż staną się nawykowe.

Jednak najpierw słowo ostrzeżenia, zanim rozpatrzymy szczegółowo te kroki. Jąkanie może różnić się w znacznym stopniu między osobami. Dlatego niektóre z następujących uogólnień mogą nie mieć zastosowania do wszystkich wzorców jąkania.
Obrazek

Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających się 2013 - szczegóły

Pojawiły się szczegóły Ogólnopolskiego Zjazdu Osób Jąkających się, który odbędzie się w Krakowie w dniach 19-22.09.2013 r pod hasłem: "Znajdź klucz do uwolnienia swojej mowy". W tym roku organizatorem Zjazdu jest Krakowski Klub J. Została przygotowana nawet strona internetowa specjalnie z tej okazji, na której można znaleźć wszystkie potrzebne informacje.
neokid · 05 październik 2013 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 08 wrzesień 2013 · Czytaj więcej ·
Autoterapia jąkania - Malcolm FraserIstotne pytania i interesujące cytaty
Obrazek

Autoterapia jąkania - Malcolm Fraser

Lo and behold! Udostępniam ostatnią właściwą część tłumaczenia książki "Autoterapia jąkania" napisanej przez Malcolma Frasera. Przedstawiony w niej program terapeutyczny został w pełni przetłumaczony i to jest najważniejsza informacja. Dodatek w dużej części także. Z ważniejszych rzeczy pozostał jeszcze słownik, który jednak nie jest niezbędny do zrozumienia samego programu samodzielnej terapii.
Obrazek

Istotne pytania i interesujące cytaty

W tym tekście znajdziecie tłumaczenie rozdziału "Istotne pytania i interesujące cytaty", który pochodzi z Dodatku książki "Autoterapia jąkania". W późniejszym czasie zostanie włączony do pełnego tłumaczenia (jak już powstanie), a na razie może spokojnie wisieć jako osobny artykuł. Co prawda nie miałem początkowo zamiaru tłumaczyć czegokolwiek z Dodatku, ale przeglądając go, uznałem, że jednak pominięcie tego rozdziału byłoby dużą stratą. Poza tym ważny jest również słownik, który także zostanie w przyszłości opracowany.
neokid · 03 wrzesień 2013 · Czytaj więcej · 3 komentarze neokid · 20 sierpień 2013 · Czytaj więcej · 2 komentarze
Atakowanie góry lodowej jąkania: szpikulce, topory i promienie słońca! - Larry MoltAutoterapia jąkania - część V
Obrazek

Atakowanie góry lodowej jąkania: szpikulce, topory i promienie słońca! - Larry Molt

Lata temu Joseph Sheehan przyrównał jąkanie do góry lodowej. Na powierzchni powyżej linii wody widzimy jąkane zachowania (powtórzenia, bloki, zastępowane słowa, fizyczne zmaganie), które są zaledwie wierzchołkiem całej góry. Największa część tego, co utrzymuje jąkanie, drzemie niezauważona w głębi. Cztery dekady później ta analogia jest nadal trafna. Moje doświadczenia jako osoby jąkającej się, terapeuty, członka grup wsparcia, obserwatora internetowych list dyskusyjnych i badacza, pokazują, że wiele jest w niej prawdy.
Obrazek

Autoterapia jąkania - część V

Kolejna część tłumaczenia "Autoterapii jąkania" Malcolma Frasera. Piąta część zawiera opisy korekcji bloków, czyli najbardziej charakterystycznej cechy tego podejścia do leczenia, które właśnie dlatego nazywane jest terapią modyfikacji jąkania. Rozdziały to: Korekcje bloków (reguła 8), Korekcja post-blok, Korekcja in-blok i Korekcja pre-blok.
neokid · 09 sierpień 2013 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 21 lipiec 2013 · Czytaj więcej · 4 komentarze
Pod powierzchnią: leczenie emocjonalnych aspektów jąkania - C. Woody StarkweatherSukces w jąkaniu - J. David Williams
Obrazek

Pod powierzchnią: leczenie emocjonalnych aspektów jąkania - C. Woody Starkweather

Dla większości jąkających uczucia powiązane z ich zaburzeniem są ważną częścią problemu. Dla niektórych są najważniejsze. Są one przynajmniej mocno niepokojące, często bolesne. Jako terapeuci zajmujący się jąkaniem, patolodzy mowy wiedzą niewiele lub nic o emocjach. Dlatego naturalne jest to, że odczuwają niepewność, gdy jąkała prosi ich o pomoc w tym zakresie. Mogą i wielu tak postępuje, nawiązać kontakt z zaufanym psychologiem i kierować klientów do niego, blisko współpracując i wymieniając się informacjami. Taki układ może się sprawdzić, ale nie zawsze łatwe jest znalezienia psychoterapeuty, który będzie chętny do takiej współpracy. Co więcej, nieuchronnie ciągłość w leczeniu zostaje zaburzona, gdy więcej niż jeden specjalista pracuje z daną osobą.
Obrazek

Sukces w jąkaniu - J. David Williams

Człowiek, który odniósł sukces w radzeniu sobie z jąkaniem wcale nie musi być "ex-jąkałą", tj. osobą całkowicie wolną od zająknięć i nigdy więcej niedoświadczającą zachowań lub postaw i odczuć, które złożyły się na jej problem jąkania. Jest to osoba, która pracuje nad sobą, która zrobiła znaczne postępy, i która nie ustaje w swoich staraniach robienia wszystkiego, co tylko może, aby maksymalizować ten progres. Co taka osoba myśli i jak postępuje?
neokid · 07 lipiec 2013 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 23 czerwiec 2013 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Strona 4 z 11 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 24-10-2017 20:15
Po dłuższej przerwie zapraszam na kolejną wideokonferencję. Temat: co robimy aby ukrywać jąkanie. Pi...
Przejdź do komentarza
virino
dnia 02-10-2017 11:29
Przyznam, że z zaskoczeniem, skonstatowałam, że Demostenes był dla mnie bardzo inspirującym miejscem...
Przejdź do komentarza
Ralph
dnia 02-10-2017 08:18
Tylko nie wybieraj opcji "nigdy" ... czekamy na pozytywne wieści ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 24-07-2017 06:59
Unikanie wypowiadania się tematem najbliższego spotkania. Data: środa (26. lipca), godzina 20:00. ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach
Katowice - otwarte forum dyskusyjne oraz wykład...
Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – ...
W oczekiwaniu na nową odsłonę strony...
Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – ...

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,585
Najnowszy Użytkownik: Mateusz31
Ostatnio na stronie
Mateusz3109:44:51
BlueDay09:56:35
lyric110:44:25
tirirum11:48:23
podomka12:16:03
jimmy 2 dni
HubertMU 2 dni
duszek97 4 dni
bonio12345 4 dni
rampage 5 dni
bigosik 5 dni
Open 5 dni
zumbi 6 dni
juliarozicka 6 dni
SCOOTER 6 dni
Oraz 0 ukrytych