Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Artykuły
Pod powierzchnią: leczenie emocjonalnych aspektów jąkania - C. Woody Starkweather
Obrazek

Pod powierzchnią: leczenie emocjonalnych aspektów jąkania - C. Woody Starkweather

Dla większości jąkających uczucia powiązane z ich zaburzeniem są ważną częścią problemu. Dla niektórych są najważniejsze. Są one przynajmniej mocno niepokojące, często bolesne. Jako terapeuci zajmujący się jąkaniem, patolodzy mowy wiedzą niewiele lub nic o emocjach. Dlatego naturalne jest to, że odczuwają niepewność, gdy jąkała prosi ich o pomoc w tym zakresie. Mogą i wielu tak postępuje, nawiązać kontakt z zaufanym psychologiem i kierować klientów do niego, blisko współpracując i wymieniając się informacjami. Taki układ może się sprawdzić, ale nie zawsze łatwe jest znalezienia psychoterapeuty, który będzie chętny do takiej współpracy. Co więcej, nieuchronnie ciągłość w leczeniu zostaje zaburzona, gdy więcej niż jeden specjalista pracuje z daną osobą.
neokid · 07 lipiec 2013 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Sukces w jąkaniu - J. David WilliamsZen i sztuka terapii jąkania - Andreas Starke
Obrazek

Sukces w jąkaniu - J. David Williams

Człowiek, który odniósł sukces w radzeniu sobie z jąkaniem wcale nie musi być "ex-jąkałą", tj. osobą całkowicie wolną od zająknięć i nigdy więcej niedoświadczającą zachowań lub postaw i odczuć, które złożyły się na jej problem jąkania. Jest to osoba, która pracuje nad sobą, która zrobiła znaczne postępy, i która nie ustaje w swoich staraniach robienia wszystkiego, co tylko może, aby maksymalizować ten progres. Co taka osoba myśli i jak postępuje?
Obrazek

Zen i sztuka terapii jąkania - Andreas Starke

Czym właściwie "jest" Zen jest trudniejsze do określenia niż to, czym "nie jest". Zen nie jest moim zdaniem religią i Zen nie jest ezoteryczny w codziennym znaczeniu tego słowa. Być może Zen jest ezoteryczny w rzeczywistym znaczeniu, ponieważ mistrz najczęściej służy za przewodnika dla adeptów Zen a "oświecenie" (satori) może być postrzegane jako pewnego rodzaju inauguracja. Moim zdaniem Zen to przede wszystkim szkoła myślenia i biorąc pod uwagę to, jak bardzo myślenie wpływa na całe życie, jest to również szkoła życia. Możliwe, że hasło "droga do oświecenia" najlepiej charakteryzuje Zen.
neokid · 23 czerwiec 2013 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 12 czerwiec 2013 · Czytaj więcej · 12 komentarzy
Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających się 2013Tworzenie planu przemiany - Walter Manning
Obrazek

Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających się 2013

Cieszymy się, że grupy samopomocowe działające w Krakowie, włączyły się tak aktywnie w tradycję organizowania corocznych Zjazdów Osób Jąkających się. Napłynęły właśnie do nas informacje na temat tegorocznego Ogólnopolskiego Zjazdu Osób Jąkających się, który odbędzie się w dniach 19-22 września 2013 r. pod hasłem: "Znajdź klucz do uwolnienia swojej mowy".
Obrazek

Tworzenie planu przemiany - Walter Manning

Od ponad 25 lat staram się pomagać dzieciom i dorosłym jąkającym się. Przez ten czas spotkałem wiele osób, które dokonały ogromnych przemian w płynności ich mowy. Co ważniejsze, widziałem wiele osób jąkających się, które dokonały ważnych zmian w ich życiu. Nie wydaje mi się, aby było możliwe dokonanie jednego bez drugiego. Gdy zmieniasz swoje reakcje na doświadczenie jąkania, zmieniasz również sposób, w jaki postrzegasz siebie i innych. Możesz zacząć rozważać możliwości i wybory, których wcześniej nie dopuszczałeś do siebie - jak wygłaszanie prezentacji lub uczęszczanie na zajęcia teatralne. Naciskasz i rozciągasz strefę komfortu, co w rezultacie prowadzi do przeżywania wspaniałych przygód. Nieco dalej wspomnę o tych specyficznych wskaźnikach przemiany i postępu. Jednak podstawową informacją, którą na wstępnie chciałbym przekazać, jest to, że postęp jest możliwy bez względu na to czy jesteś w stanie uzyskać profesjonalną pomoc, czy jesteś zdany wyłącznie na siebie.
zdzislaw · 01 czerwiec 2013 · Czytaj więcej · 1 komentarz neokid · 26 maj 2013 · Czytaj więcej · 4 komentarze
Autoterapia jąkania - część IVNiektóre z pomocnych postaw leżących u podstaw udanej terapii - Harold L. Luper
Obrazek

Autoterapia jąkania - część IV

Kolejna część tłumaczenia "Autoterapii jąkania" Malcolma Frasera (tak właśnie został przetłumaczony oryginalny tytuł). Czwarta część zawiera następne dwa rozdziały: "Utrzymywanie kontaktu wzrokowego" (reguła 6) i "Identyfikowanie i analizowanie jąkania" (reguła 7).
Obrazek

Niektóre z pomocnych postaw leżących u podstaw udanej terapii - Harold L. Luper

Mija już ponad dwadzieścia pięć lat od momentu rozpoczęcia przeze mnie programu terapeutycznego, który okazał się efektywnym w znacznym zredukowaniu mojego problemu. Wiele wydarzyło się w patologii mowy przez te lata. Chociaż powstało niewiele zupełnie nowych technik, to sposoby przygotowywania i stosowania tych technik nieustannie są ulepszane. Patolodzy mowy stale poszukują lepszych sposobów pomocy jąkającym i to, co dziś jest uważane za najlepsze, prawdopodobnie zostanie zastąpione w przyszłości czymś efektywniejszym. Z tego powodu nie będę się rozwodził na specyficznymi technikami czy działaniami, które mi pomogły, ale skoncentruję się na ogólnych postawach i zasadach, które wydają się leżeć u podstaw udanej terapii jąkania.
neokid · 18 maj 2013 · Czytaj więcej · 11 komentarzy neokid · 10 maj 2013 · Czytaj więcej · 5 komentarzy
Mistrzyni uników - historia PaulinyPrzezwyciężanie strachu i napięć towarzyszących jąkaniu - James L. Aten
Obrazek

Mistrzyni uników - historia Pauliny

Paulina, lat 20, pierwszy rok studiów. Chyba jak większość z Was zaczęłam się jąkać w wieku 5/6 lat. Na początku zupełnie mi to nie przeszkadzało - wiadomo, ważniejsze było bieganie z innymi dzieciakami po polu (mieszkam w części Polski, w której wychodzi się 'na pole', nie 'na dwór') i dobra zabawa, a nie zastanawianie się nad tym, dlaczego się jąkam. Sama pewnie nie zwróciłabym uwagi na to, że się zacinam, gdyby nie moja mama, która z uporem zaczęła powtarzać: 'Uspokój się jak mówisz/ Mów powoli/ Najpierw pomyśl, potem mów/ Myśl o czym mówisz!'
Obrazek

Przezwyciężanie strachu i napięć towarzyszących jąkaniu - James L. Aten

Większość ludzi najczęściej mówi bez wyraźnych trudności. Prawdą jest, że zdarza im się zawahać lub zająknąć na słowach od czasu do czasu, szczególne pod wpływem stresu bądź przy dużym zmęczeniu, ale nie przejmują się ani trochę tymi słownymi wpadkami. Co w takim razie sprawia, że Twoja mowa różni się od mowy innych i co możesz zrobić, aby sobie pomóc? Niezmiennie osoby jąkające się przesadnie reagują na ich pomyłki. Obawiając się możliwości ich wystąpienia, napinają się i odczuwając bezsilność. Gdy napięcie jest duże, przepływ mowy zostaje zatrzymany lub nie może ona zostać rozpoczęta.
Pula · 06 maj 2013 · Czytaj więcej · 6 komentarzy neokid · 21 kwiecień 2013 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Dziewięć typów jąkałKongres Osób Jąkających się w Lunteren (Holandia)
Obrazek

Dziewięć typów jąkał

Humorystyczna lista, którą przygotował Daniele Rossi i kilku jego znajomych. Daniele prowadzi popularny podcast "Stuttering is Cool", którego głównym tematem jest właśnie jąkanie. Lista pojawiła się przy okazji odcinka #150 dedykowanemu znaczeniu i korzyściom płynącym z umiejętności żartowania z jąkania.
Obrazek

Kongres Osób Jąkających się w Lunteren (Holandia)

W dniach 10-13 czerwca 2013 roku w Lunteren w Holandii odbędzie się 10 Kongres Osób Jąkających Się. Kongres jest organizowany przez Holenderskie Stowarzyszenie Osób Jąkających Się Demostenes i wspierany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Osób Jąkających Się ISA. Celem kongresu jest stworzenie międzynarodowej platformy spotkań dla osób personalnie lub zawodowo związanych z jąkaniem, ale przede wszystkim dla osób jąkających się. To niecodzienna możliwość, aby podzielić się własnymi doświadczeniami, poznać inne osoby, które się jąkają oraz posłuchać o nowych odkryciach w dziedzinie jąkania.
neokid · 14 kwiecień 2013 · Czytaj więcej · 6 komentarzy adziablondzi · 02 kwiecień 2013 · Czytaj więcej · 7 komentarzy
Zachowywanie godności żyjąc z jąkaniem - Gary J. RentschlerMoja śnieżka - historia Łukasza
Obrazek

Zachowywanie godności żyjąc z jąkaniem - Gary J. Rentschler

Większość z nas jąkających się doświadcza silnego poczucia zakłopotania, winy, wstydu, a nawet wrogości związanych z przerwami w naszej mowie. Lata doświadczania tych emocji wpłynęły na to, co myślimy o sobie. Zaniżone poczucie własnej wartości, niskie poczucie własnej godności, nieśmiałość i wycofanie są powszechne wśród nas jąkających.
Jednak są osoby, które pomimo nasilonego jąkania wydają się czerpać radość z życia i nie są przygaszane przez ich niepłynności. Ci ludzie posiadają pewne cechy, które umożliwiają im zachowywanie poważania wśród innych i emanowanie silnym poczuciem własnej wartości. Te osoby są w stanie (1) postrzegać ich jąkanie obiektywnie, (2) zaakceptować siebie z niedoskonałościami, i (3) otwarcie wyjaśniać ich jąkanie innym.
Obrazek

Moja śnieżka - historia Łukasza

Zachęcony przez przedstawione na tej stronie "historie użytkowników", które dzisiaj po raz pierwszy przeczytałem postanowiłem napisać coś o sobie, o swoim podejściu do "problemu" oraz o rozwiązaniach jakie na dzień dzisiejszy wybrałem do zastosowania, aby poprawić jakość mojego życia.
neokid · 01 kwiecień 2013 · Czytaj więcej · 22 komentarzy Parsi · 31 marzec 2013 · Czytaj więcej · 12 komentarzy
Eksperyment z jąkaniem w roli głównejMindfulness i jąkanie
Obrazek

Eksperyment z jąkaniem w roli głównej

Wszystko zaczęło się w styczniu 1939 roku. Doktor Wendell Johnson, ceniony logopeda, postanowił przeprowadzić eksperyment na dzieciach. Jego celem było odkrycie przyczyn jąkania oraz udowodnienie wpływu perswazji na tę wadę wymowy. Miał on też potwierdzić, iż poprzez sugestię można wywołać jąkanie u zdrowych ludzi. Do eksperymentu wybrano 22 dzieci. Wszystkie pochodziły z jednego domu dziecka. Tylko 10 z nich jąkało się przed rozpoczęciem testów.
Obrazek

Mindfulness i jąkanie

Artykuł powstał na podstawie książki Ellen-Marie Silverman pt. "Mindfulness & Stuttering: Using Eastern Strategies to Speak with Greater Ease". Składa się z dosyć luźnych tłumaczeń wielu małych fragmentów połączonych przeze mnie, aby stanowiły jakby całość i tym samym łatwiej było je czytać. Fragmenty pochodzą jedynie z pierwszych czterech rozdziałów. W książce dr Silverman zawarła wiele przykładów z jej życia, które pozwalają lepiej zrozumieć opisywane praktyki. Oczywiście ze względu na objętość przykłady nie pojawiły się w tym tłumaczeniu. Dlatego należy pamiętać o tym, że oryginalny tekst jest dużo bardziej rozbudowany i najlepiej jest się zapoznać z całą książką. Na pewno to tłumaczenie jej nie zastąpi. Jest to raczej artykuł, który może służyć jako dosyć rozbudowane wprowadzenie do mindfulness.
Parsi · 23 marzec 2013 · Czytaj więcej · 10 komentarzy neokid · 18 marzec 2013 · Czytaj więcej · 6 komentarzy
Mam 28 lat... - historia Fryself-therapy for the stutterer - część III
Obrazek

Mam 28 lat... - historia Fry

Cieszę się, że was znalazłem... Mam 28 lat. Skończyłem dobre studia, chociaż dzisiaj, z perspektywy czasu zastanawiam się, jak udało mi się przez to wszystko przejść. W zasadzie to nie wiem i wydaje mi się to czymś abstrakcyjnym, nierzeczywistym, odległym...
Obrazek

self-therapy for the stutterer - część III

Udostępniam odnośnik do pobrania trzeciej części tłumaczenia książki "self-therapy for the stutterer". Trzecia część zawiera tylko jeden rozdział, ale za to dosyć rozbudowany i poruszający mój ulubiony temat, czyli uniki. Tytuł to "Eliminowanie unikania, opóźniania i zastępowania (reguła 6)".
Fry · 10 marzec 2013 · Czytaj więcej · 7 komentarzy neokid · 03 marzec 2013 · Czytaj więcej ·
self-therapy for the stutterer - część IIPodsumowanie - Charles Van Riper
Obrazek

self-therapy for the stutterer - część II

Udostępniam odnośnik do pobrania drugiej części tłumaczenia książki "self-therapy for the stutterer". Druga część zawiera dwa kolejne rozdziały, tj. Przyznawanie się do jąkania (reguła 4) oraz Eliminowanie symptomów wtórnych (reguła 5). Jednak najistotniejszą informacją jest to, że nie jest to już projekt jednoosobowy :)
Obrazek

Podsumowanie - Charles Van Riper

Teraz gdy już przeczytałeś wszystkie te sugestie, prawdopodobnie masz mieszane uczucia takie jak zdezorientowanie, bezsilność czy nawet rozczarowanie. Być może miałeś nadzieję, że przynajmniej jeden z tych specjalistów od jąkania będzie oferował szybkie, łatwe, magiczne lekarstwo na to przykre zaburzenie. Zamiast tego, dosyć oczywistym jest to, że takie panaceum nie istnieje oraz to, że jeśli chcesz doświadczyć ulgi od swojej niedoli, musisz ją zyskać przez dokonanie prawdziwych zmian w sposobie, w jaki reagujesz na własne jąkanie oraz na słuchaczy i na siebie...
neokid · 23 luty 2013 · Czytaj więcej · neokid · 17 luty 2013 · Czytaj więcej · 7 komentarzy
Strona 5 z 11 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86611:27:08
Karol92422:53:15
Bartekxa 3 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych