Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Artykuły
Wyjaśnienie dotyczące zasad orzekania o stopniu niepełnosprawności ze względu na jąkanie
Obrazek

Wyjaśnienie dotyczące zasad orzekania o stopniu niepełnosprawności ze względu na jąkanie

W tym artykule zamieszczamy wyjaśnienie Biura Pełnomocnika Rządu do spraw osób niepełnosprawnych dotyczące zasad orzekania o stopniu niepełnosprawności ze względu na jąkanie z dnia 13 grudnia 2012 r. Jest to odpowiedź na pytanie zadane przez jednego z członków klubu J w Poznaniu odnośnie tego, jakie wytyczne posiadają Miejskie/Powiatowe/Wojewódzkie Zespoły do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności odnośnie jąkania i jakimi przesłankami się kierują orzekając lekki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Marek Dubois · 09 luty 2013 · Czytaj więcej · 2 komentarze
Jąkanie: co możesz z nim zrobić - Margaret RaineyJak używać oddychania żebrowego, aby przejąć kontrolę nad jąkaniem
Obrazek

Jąkanie: co możesz z nim zrobić - Margaret Rainey

Bardzo chciałabym, aby każda jąkała na świecie usłyszała historię, którą tu przedstawię. Ostatniego wieczoru, jako terapeuta, przemawiałam przed dużą grupą ludzi żywo zainteresowanych jąkaniem i jego naturą. Tego poranka siedząc przy filiżance kawy, gdy wspomnienia i doświadczenia są jeszcze żywe, chcę podzielić się moimi odczuciami i wiedzą z tak wieloma jąkającymi jak to tylko możliwe.
Obrazek

Jak używać oddychania żebrowego, aby przejąć kontrolę nad jąkaniem

Nauczanie oddychania żebrowego stanowi podstawę kilku kursów leczących jąkanie. W Wielkiej Brytanii British Stammering Association prowadzi stronę, która zawiera informacje o dwóch takich kursach. Jeden z nich jest prowadzony dla zysków, podczas gdy drugi to działalność non-profit. Chociaż wymienione kursy obecnie zrzeszają największą grupę zwolenników techniki oddychania żebrowego, to była ona używana od dekad w różnych częściach świata. Żadna organizacja nie jest 'właścicielem' techniki.
neokid · 27 styczeń 2013 · Czytaj więcej · 7 komentarzy neokid · 10 styczeń 2013 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Explainer: Czym jest jąkanie?Przemiana: cechy potencjalne stają się aktualnymi - Joseph G. Agnello
Obrazek

Explainer: Czym jest jąkanie?

Dla 1% dorosłych na świecie codzienne czynności jak odbieranie telefonu, pytanie o kierunek lub zamawianie jedzenia w restauracji mogą być niesamowicie trudne.
Jąkanie jest nawet powszechniejsze wśród dzieci: aż 4% dzieci przechodzi okres, w którym powtarzają dźwięki lub słowa, bądź "utykają" próbując coś powiedzieć.
Obrazek

Przemiana: cechy potencjalne stają się aktualnymi - Joseph G. Agnello

Mój problem jąkania był bardzo nasilony do 28 roku życia. To co przyniosło niektóre z cudownych zmian w mojej mowie może zostać przypisane mojemu terapeucie, dr. Charlesowi Van Riperowi (Van) oraz moim dążeniom do sprostania wyzwaniom stawianym przez niego.
neokid · 04 styczeń 2013 · Czytaj więcej · 19 komentarzy neokid · 30 grudzień 2012 · Czytaj więcej · 2 komentarze
Dwie strony medalu - Hugo H. GregoryLekcja, której się nauczyłem podczas wspinaczki
Obrazek

Dwie strony medalu - Hugo H. Gregory

Dorastałem jako dziecko z rozwojowym problemem jąkania. Później w wieku 14-16 lat przeszedłem dwie sześciotygodniowe terapie w czasie przerw wakacyjnych. Już jako młodzieniec na uczelni zostałem studentem patologii mowy, co było początkiem mojej kariery zawodowej. Chciałbym podzielić się niektórymi z najważniejszych rzeczy, których się nauczyłem o terapii jąkania w oparciu o własne doświadczenia podczas tych okresów, służących jako punkty odniesienia.
Obrazek

Lekcja, której się nauczyłem podczas wspinaczki

Mam na imię Brad Sara i jest 14-nasto letnim uczniem, który się jąka. Przez ostatni rok uczęszczałem raz w miesiącu na terapię grupową. W tym czasie również brałem lekcje wspinaczki. W wspinaczce halowej biorą udział dwie osoby; jedna się wspina, podczas gdy druga trzyma linę przymocowaną do sufitu hali, więc jeśli spadniesz, ta osoba Cię złapie. Było wiele lekcji, których nauczyła mnie wspinaczka, również tych związanych z mówieniem. Oto jak te dwie czynności są do siebie podobne.
neokid · 25 grudzień 2012 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 17 grudzień 2012 · Czytaj więcej · 0 komentarzy
Samodoskonalenie po nieudanych terapiach - Henry FreundSześć grzechów głównych - Krzysztof Szamburski
Obrazek

Samodoskonalenie po nieudanych terapiach - Henry Freund

Jak większość dorosłych jąkał w tym kraju prawdopodobnie zostałeś poddany jakiejś formie terapii w pewnym okresie życia. Terapia ta była całkowicie nieskuteczna lub skutkowała zaledwie chwilową poprawą. Być może nawet zostałeś "wyleczony" tylko po to, aby za jakiś czas nastąpił nawrót. Doświadczenia tego rodzaju mogły wywołać u Ciebie rozwinięcie się postawy pesymizmu odnośnie możliwości odbycia efektywniejszego leczenia. Bądź, mogły one wzmocnić Twoje pragnienie "cudu," doskonałego lekarstwa, które wytępiłoby jakiekolwiek ślady jąkania. Obie te postawy są nieuzasadnione.
Obrazek

Sześć grzechów głównych - Krzysztof Szamburski

Myślę, że często zastanawiasz się, dlaczego to Ciebie spotkało, że jąkasz się i jakie życie byłoby piękne, gdybyś mówił płynnie od zawsze lub jak bardzo zmieniło by się, gdybyś przestał jąkać się od jutra. To jest naturalne i powszechne, bo wbrew temu, co Tobie się wydaje, inni ludzie też mają swoje problemy, mimo iż mówią płynnie. Tak więc możesz przyjąć za pewnik, że inni też mają coś, co im przeszkadza w realizacji marzeń i zamierzeń i święcie wierzą, iż ich życie potoczyło by się inaczej, znacznie lepiej, gdyby nie "to coś", co boli, przeszkadza, uniemożliwia czy przynajmniej dokucza.
neokid · 09 grudzień 2012 · Czytaj więcej · 11 komentarzy dru · 02 grudzień 2012 · Czytaj więcej · 21 komentarzy
Dziecko, które się jąka - Guitar B., Conture E.B.self-therapy for the stutterer - część I
Obrazek

Dziecko, które się jąka - Guitar B., Conture E.B.

Na stronie The Stuttering Foundation pojawiło się tłumaczenie publikacji "Dziecko, które się jąka." Tłumaczenie zostało przygotowane przez Centrum Logopedyczne. Chociaż publikacja została napisana głównie z myślą o pediatrach, to można w niej znaleźć wiele informacji przydatnych dla rodziców dzieci jąkających się, jak i informacji ogólnych związanych z jąkaniem.
Obrazek

self-therapy for the stutterer - część I

Przedstawiam pierwszą część tłumaczenia książki "self-therapy for the stutterer" wydanej przez The Stuttering Foundation. Autorem książki jest Malcolm Fraser, założyciel wspomnianej fundacji. Nie będę się jakoś szczególnie rozpisywał nt. samej książki, ponieważ zrobiłem to prawie rok temu. Moje wypociny można znaleźć pod adresem...
neokid · 01 grudzień 2012 · Czytaj więcej · 23 komentarzy neokid · 19 listopad 2012 · Czytaj więcej · 14 komentarzy
Akceptacja dziecka z jąkaniem - Róża SobocińskaRola grup samopomocy dla osób jąkających się
Obrazek

Akceptacja dziecka z jąkaniem - Róża Sobocińska

Osoba jąkające czy osoba z jąkaniem? Ten dylemat widziała już pani dr Elżbieta Minczakiewicz - opisując osoby z niepełnosprawnością: czy osoba ślepa, osoba niewidząca, czy osoba mająca problemy z widzeniem, czy osoba głucha czy osoba z głuchotą, czy niedosłuchem?
Obrazek

Rola grup samopomocy dla osób jąkających się

Szanowni Państwo, o tym, jak ciężko jest czasem zrozumieć osobę jąkającą się, wie każdy kto kiedyś z taką osobą rozmawiał. Trudność nie dotyczy jednak tylko sposobu mówienia, ale również szeregu zachowań, decyzji i działań, które taka osoba podejmuje w swoim życiu. Utarte stereotypy mają niewiele wspólnego z ogromem problemów, jakim musi ona stawić czoła. Chciałbym powiedzieć dzisiaj o tym, jaką rolę w życiu osoby jąkającej mogą odegrać grupy samopomocy, potocznie nazywane, klubami J.
dru · 04 listopad 2012 · Czytaj więcej · 5 komentarzy zdzislaw · 02 listopad 2012 · Czytaj więcej · 11 komentarzy
Wiadomość do dorosłych jąkał - Gerald R. MosesEkstremalne odczulanie - Heather Grossman
Obrazek

Wiadomość do dorosłych jąkał - Gerald R. Moses

Jako osoba, która jąka się już od pewnego czasu, prawdopodobnie jesteś zaabsorbowany i zakłopotany tym przykrym problemem w większym stopniu niż jakimkolwiek innym aspektem życia. Zauważyłeś, że Twoje jąkanie koliduje z, i komplikuje nawet najbardziej podstawowe relacje z innymi ludźmi. Twoje oczekiwania i nadzieje na sukces osobisty, towarzyski i zawodowy zostały ograniczone przez poczucie bycia nieadekwatnym rozmówcą.
Obrazek

Ekstremalne odczulanie - Heather Grossman

Kiedy opisujemy kogoś jako "wyczulonego" na coś, mamy na myśli to, że ta osoba reaguje na dany bodziec mocniej niż można by się tego spodziewać. Kiedy "przyzwyczaimy" się do bodźca (przykładowo przyzwyczajamy się pewnego dźwięku pochodzącego ze środowiska, jak np. wydawany przez pociąg), nadal wyczuwany jego obecność wokół nas, ale nie reagujemy już tak intensywnie na niego. Przez to, że jesteśmy wystawieni na ciągłe działanie bodźca stajemy się osobami, które "przywykły" do niego. Jako społeczeństwo znieczuliliśmy się na przemoc, przykładowo przez ciągłe eksponowanie przemocy przez media.
neokid · 27 październik 2012 · Czytaj więcej · 0 komentarzy neokid · 24 październik 2012 · Czytaj więcej · 17 komentarzy
XV Światowy Dzień Osób Jąkających sięKlub "J" Szczecin
Obrazek

XV Światowy Dzień Osób Jąkających się

Dziś 22 października po raz XV obchodzimy Światowy Dzień Osób Jąkających się pod hasłem: "A voice and something to say" co dosłownie znaczy -  "Mam głos i coś do powiedzenia". Można również interpretować: "Powiedz to, co chcesz".
Obrazek

Klub "J" Szczecin

Z przyjemnością informujemy o powstaniu Klubu J w Szczecinie. To grupa wsparcia dla osób jąkających się, w której mamy nadzieję, że poczujecie się jak u siebie. Bardzo chcemy Was poznać i wspólnie zastanowić nad rozwojem Klubu. Tutaj, we współpracy z logopedami razem będziemy pracować nad tym, co nas ogranicza w codziennym życiu.
Marek Dubois · 22 październik 2012 · Czytaj więcej · 3 komentarze adziablondzi · 19 październik 2012 · Czytaj więcej · 1 komentarz
Jąkanie i akceptacja - J. Scott YarussZaproszenie na Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających się
Obrazek

Jąkanie i akceptacja - J. Scott Yaruss

Kilka dni temu na StutterTalk, podcaście prowadzonym przez Petera Reitzesa, pojawiła się rozmowa z drem Scottem Yarussem, który w prostych słowach przedstawił w niej swoje poglądy na temat jąkania i akceptacji. Rozmowa zrobiła na mnie tak duże wrażenie, że postanowiłem przetłumaczyć moim zdaniem najważniejsze fragmenty, które pokazują istotę akceptacji w jąkaniu. Oczywiście najlepszą opcją byłoby przetłumaczenie całej rozmowy, ale z wielu powodów nie jest to możliwe. Jednak zachęcam wszystkich do przesłuchania całego podcastu, ponieważ równie ważny jak sama treść, jest sposób w jaki dr Yaruss przekazuje swoją ogromną wiedzą.
Obrazek

Zaproszenie na Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających się

W dniach 19-21 października 2012 r. w Katowicach odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających się z okazji Światowego Dnia Osób Jąkających. Organizatorem zjazdu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA oraz Klub J w Katowicach.
neokid · 13 październik 2012 · Czytaj więcej · 16 komentarzy grzesiekk · 06 październik 2012 · Czytaj więcej · 2 komentarze
Strona 6 z 11 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 20:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 15:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 20:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 11:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,629
Najnowszy Użytkownik: koti
Ostatnio na stronie
mifune147 2 dni
Profesionalista 1 tydzień
Bolo 1 tydzień
ewerthon 2 tygodnie
Charity 2 tygodnie
emmmaa 4 tygodnie
ofelka87 4 tygodnie
coltrane 5 tygodnie
cafford 5 tygodnie
maras k 7 tygodnie
bigosik 7 tygodnie
Dymitr 9 tygodnie
Lucass11 tygodnie
keepmeclean13 tygodnie
Oraz 1 ukryty