Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
O mowo ludzka! - historia Jerzego

O mowo ludzka! - historia Jerzego

 


Nie jestem specjalistą od wad wymowy. Nie znam stosowanych metod leczenia. Jestem tym, któremu udało się pozbyć tego problemu. Dziś patrzę z pewnej perspektywy czasowej.


Mając około 3,5 – 4 lata w wyniku przestraszenia się znajomego rodziców zacząłem się jąkać / zacinać ładniej brzmi /. Wcześniej podobno mówiłem pięknie, całymi zdaniami.

Dzieciństwo i wiek młodzieńczy – koledzy na podwórku , szkoła podstawowa, szkoła średnia oraz znaczna część okresu studiów - to czas moich kłopotów z wymową. Towarzyszył mi śmiech, żarty, politowanie, współczucie, upokarzająca chęć pomocy.
Podjęte w 6 klasie szkoły podstawowej za poradą specjalisty od wad wymowy leczenie farmakologiczne nie przyniosło oczekiwanych efektów. 

Podchodziłem bardzo emocjonalnie do wszelkich własnych wypowiedzi [błąd!]
Nauka w podstawówce i znaczną część szkoły średniej przychodziła mi łatwo. Koncentrowałem się więc podczas odpowiedzi w szkole czy innych wypowiedziach nad tym JAK coś powiedzieć a nie CO powiedzieć [błąd!]. CO to przeważnie dobrze wiedziałem.

Nawet najkrótsze wypowiedzi poprzedzałem planowaniem, ułożeniem treści , często dobraniem „łatwiejszych” słów [błąd], następnie mówiłem z obawą jak mi to pójdzie [błąd !]

Zamykałem się w sobie , unikałem mówienia jeżeli to tylko było możliwe [błąd !] 
Zauważyłem też , że pierwszym objawem wyprzedzającym jakąś chorobę /angina , grypa itp./było potęgowanie się moich kłopotów z wymową. 

Koniec szkoły średniej i studia to czas , kiedy nauka nie przychodziła mi na szczęście łatwo. Musiałem wytężać umysł i koncentrować się nad tematem wypowiedzi zapominając o tym, że mogę się jąkać. Z czasem w sposób świadomy starałem się nie myśleć, nie koncentrować nad tym JAK coś powiedzieć. Przekonałem również skutecznie samego siebie, że jestem osobą na tyle inteligentną, że nie muszę planować - układać w głowie tekstów, które następnie będę wypowiadał. Doszedłem do tego, że daną myśl wypowiadałem /i dalej to robię/ w chwili jej powstania. 

Z innych, świadomie podejmowanych działań to rozciąganie wypowiadanych słów ponad miarę, mówienie w sposób leniwy, z ociąganiem się, flegmatycznie. 
Pomocna była mi jak sądzę w pozbyciu się wady wymowy nauka języka angielskiego. Miałem na studiach parę semestrów dla początkujących. Koncentracja nad tym CO /nie znałem angielskiego/ , „miękkość” wymowy w tym języku, a także dla dobrego akcentu inne ułożenie języka. 

Nie jestem specjalistą od wad wymowy. Nie znam stosowanych metod leczenia. Jestem tym, któremu udało się pozbyć tego problemu. Dziś patrzę z pewnej perspektywy czasowej. Stąd łatwiejsza ocena moich działań i popełnionych błędów w przeszłości, Moje kłopoty z wymową mogły trwać znacznie krócej gdyby ktoś mi podpowiedział co mam robić , a mnie udałoby się zastosować skutecznie do rad. 

Od wielu już lat mówię dużo, niektórzy uważają, że za dużo. Zdarzało mi się rozmawiać z jakimiś ważnymi w miarę osobami, występować przed dużym audytorium, prowadzić narady itp. zupełnie bez jakichkolwiek obaw o to jak to zrobię. Problemów z wymową żadnych.  

Kiedyś miałem ochotę wyrzucić z mojej pamięci cały okres życia, w którym jąkałem się. Nie rozmawiałem o moich problemach z przeszłości z nikim. To minęło. Dzisiaj uważam pozbycie się tego problemu za jeden z życiowych sukcesów. Mówię o tym chętnie. Kocham mówić i pod tym względem się nie zmienię !


Rady

1.Chcieć podjąć wszelkie działania w kierunku pozbycia się kłopotliwej wady wymowy, wierzyć, że to jest możliwe. Ja jestem przykładem na to.
2. Wyciszać emocje podczas mówienia czegokolwiek
3. Mówiąc koncentrować uwagę nad treścią CO, a nie nad formą JAK to powiedzieć
4. 0 planowania! Nie układać w głowie treści swojej późniejszej wypowiedzi , nie dobierać „łatwiejszych” słów aby potem dopiero wypowiadać daną kwestię. Myśl powinna być od razu wypowiadana bez jakiejś jej obróbki. Tak to robić jak ktoś o kim się mówi, że „ mówi co mu ślina na język przyniesie „
5. Nie unikać innych ludzi i rozmów z nimi
6. Spróbować rozciągać wypowiadane słowa , mówić je w sposób leniwy, bez emocji, flegmatycznie, jak gdyby z pobłażliwością, „od niechcenia”
7. Rozpocząć naukę języka angielskiego
8. Dbać o organizm, unikać chorób czy jakichkolwiek stanów zapalnych

Jerzy

 

-----
Podziel się swoją historią jąkania
Wyślij tekst poprzez formularz , lub anonimowo na naszą pocztę: demostenes.ubf.pl@o2.pl

Komentarze do artykułu: "O mowo ludzka! - historia Jerzego"
bonio12345
avatar
Dodane dnia 13-12-2010 23:05 #1
zgadzam się, te 8 punktów na pewno pomogą w jąkaniu, a nawet mogą je wyleczyć... lecz niestety nie każdy ma tyle pewności/wiary w siebie żeby zastosować się do każdego punktu, sam osobiście próbowałem kilka razy i niestety to nie takie proste, psychika jest silna a jąkanie siedzi głęboko.*shutup*
gosiek
avatar
Dodane dnia 15-12-2010 21:39 #2
Ja mam podobnie z tym planowaniem i układeniem w głowie wypowiedzi, za każdym razem staram sie tego nie robic, ale to jakos przychodzi samoistnie, nie potrafie nad tym zapanować
Masti
avatar
Dodane dnia 16-12-2010 00:33 #3
Teraz mnie tylko ciekawi ile ten Pan ma lat ;>
Jerzy
avatar
Dodane dnia 22-12-2010 00:59 #4
Odpowiem może hurtem na dotychczasowe komentarze:
- ani pewności siebie, ani wiary w siebie nie miałem; miałem niską samoocenę i sporo kompleksów przez znaczną część życia, gdzieś do 27, może 29 roku życia, jąkanie oczywiście "pomagało" mi w tym
- 0 planowania + leniwe, flegmatyczne wypowiadanie się to chyba najważniejsze; jeżeli mogę doradzić - spróbuj może mówić cokolwiek, nawet bez sensu i ładu, ale bez planowania
- mam 60 lat, z tego ponad 30 bez problemów z wymową
antoni_s
avatar
Dodane dnia 28-12-2010 20:32 #5
7. Rozpocząć naukę języka angielskiego

??? Mógłbyś wyjaśnić dlaczego? Poza tym przecież dziś każdy uczy się tego języka, jest on obowiązkowy w szkołach.
Roza Sobocinska
avatar
Dodane dnia 29-12-2010 16:49 #6
Gratuluje Panie Jerzy, ze Pan sobie sam poradził. Jestem przekonana, ze tak też może wiele osób sobie pomóc. To, co Pan przekazuje w formie rad - to są bardzo ważne informacje. Niemniej wiele osób tak różnie radzi sobie ze swoimi problemami, ze nie ma jednego - skutecznego podejścia. Ciekawi mnie jeszcze jedno- jaką ma Pan osobowość: pesymista, optymista, pogodny z natury itd...?Pozdrawiam, Róża
Jerzy
avatar
Dodane dnia 05-01-2011 22:50 #7
Antoni_s, na studiach chodziłem na angielski dla początkujących /lata 70-te XX wieku/. Uczono mnie innego niż w j. polskim układania układania języka, ust dla uzyskania lepszego akcentu. Być może koncentracja na tych czynnościach pozwalała, może wymuszała zapominanie o tym JAK mam coś powiedzieć. Nie twierdzę, że właśnie angielski i tylko on mi pomógł. Pozdrawiam, Jerzy
Jerzy
avatar
Dodane dnia 05-01-2011 23:19 #8
Dziękuję Pani Różo. Oczywiście nie ma jednego skutecznego podejścia w poradzeniu sobie z problemem. Każdy człowiek jest inny i najczęściej potrzebuje czegoś innego. Opisując swoją historię chciałbym przekonać wątpiących. Można pozbyć się kłopotów z wymową! Jestem tego przykładem!
Jaki jestem? Wesoły, otwarty, wierzący innym ludziom /chociaż czasem nie warto/, gaduła, ogólnie raczej umiarkowany optymista. Kiedyś byłem...... nie warto wspominać. Pozdrawiam serdecznie, Jerzy
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86617:58:10
Karol924 1 dzień
Bartekxa 4 dni
ewelina21 4 dni
monopix 6 dni
hannah 6 dni
bigosik 1 tydzień
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych