Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Logopeda i król - "Jak zostać królem" oczami logopedy
Logopeda i król - "Jak zostać królem" oczami logopedy

Logopeda i król - "Jak zostać królem" oczami logopedy

Zapraszamy do przeczytania recenzji filmu "Jak zostać królem", napisanej przez lekarza logopedę p. Katarzynę Bąkowicz, specjalnie dla serwisu "Demostenes".
Nareszcie! Tak, ulga i radość to uczucia, jakie towarzyszą mi od momentu wyjścia z sensu filmu „Jak być królem“.
Są filmy o agentach (i to ile!), detektywach, lekarzach, królach... Widzimy kinowych bohaterów kiedy chodzą na psychoanalityczne sesje, bo nie mogę poradzić sobie z różnymi życiowymi problemami. Ale obraz Toma Hoopera to pierwszy film o jakających i o logopedach. Tak, to logopeda jest tu postacią kluczową. I nie dlatego tak uważam, że to mój „kolega po fachu“. Nakreślona wyraziście postać Lionela udowadnia bliskość terapeuty i jego pacjenta, ich równoważność, ich znaczenie w terapii oraz przede wszystkim ogromny rozmiar procesu terapeutycznego. Wreszcie ktoś pięknie pokazał tę profesję i jednocześnie ją odczarował.

Terapeuta mowy to nie tylko pani/pan „od safy i zaby“. To ktoś, kto idzie ze swoim pacjentem przez całą drogę do jego zdrowia, zdecydowanie ktoś więcej niż lekarz, ale ktoś zupełnie inny niż przyjaciel. Na początku każdy uważa logopedę za kogoś dziwnego, zadającego niezrozumiałe prace domowe, wymagającego wykonywania skomplikowanych, a może po prostu dziwacznych ćwiczeń. Logopedzie też czasem trudno wytłumaczyć laikowi o co tak naprawdę chodzi w tych ćwiczeniach. Bo w nich nie chodzi „o coś“, tylko o zmianę jakości życia pacjenta, o jego zdrowie, radość, spełnienie.

Podejmując się pracy z kimś, obiecując mu pomoc, my, logopedzi, decydujemy się na wejście w jego życie, więc i ten ktoś staje się częścią naszego życia. Oczekujemy pełnego zaufania, zawierzenia, dajemy za to wszystko z siebie, aby przywrócić zdrowie. I tak jak Lionel jesteśmy pyskaci, stawiamy twarde warunki, krzyczymy i przepraszamy, czasem może nawet obrażamy się na pacjenta... Sami u siebie widzimy balans na krawędzi etyki. Ale popycha nas do tego wielka wiara i przekonanie o możliwościach osoby jąkającej się.

My wiemy, że tacy ludzie mają sobie duży potencjał, możliwości, ale zatkanie kanału, który umożliwia wypłynięcie tego na zewnątrz powoduje, że tracą wiarę w siebie, zamykają się na świat, rezygnują z rzeczy, które dla osoby nie mającej problemów z komunikacją są błachostkami. To dlatego pacjenci załamują się, krzyczą, chcą się poddać nawet będąc już w terapii. Często „obrywa się“ logopedzie za całe zło jakie powoduje brak tolerancji społecznej na niepłynność mowy. Często na sukces trzeba długo czekać, a zawsze trzeba nań długo pracować. Dobierając się jednak do sedna problemu, który spowodował jąkanie, jesteśmy w stanie je wyleczyć. Pięknie przedstawiona postać króla – jąkały dokładnie odzwierciedla człowieka z gabinetu logopedycznego. Jerzy VI to żywy zestaw statystycznych zachowań poddawanego terapii jąkającego się mężczyzny. Jednocześnie siła i strach, chęć i niechęć pracy, radość i smutek, wiara i zwątpienie.

Po raz kolejny więc powtórzę: nareszcie! Mogę pokazać swoją pracę, a każdy jąkający się, i nie tylko, może zobaczyć kto to taki, ten logopeda, co on robi, jak pracuje. Jednocześnie można spróbować zrozumieć wielki ciężar poświęcenia i odpowiedzialności, jaka spada na nasze barki. I to nie tylko kiedy pracujemy z króem. Każdy, kto przekracza próg gabinetu jest dla nas po prostu Bertim, niezależnie od funkcji, którą sprawuje, pieniędzy, które posiada. Każdemu dajemy tyle samo energii, najczęściej swoje maksimum. Tak... Jestem wdzięczna za ten film.

oprac. Katarzyna Bąkowicz
logopeda
specjalista emisji i higieny głosu
www.bakowicz.pl

-----

Podziel się swoją historią jąkania
Wyślij tekst poprzez formularz , lub anonimowo na naszą pocztę: demostenes.ubf.pl@o2.pl

Komentarze do artykułu: "Logopeda i król - "Jak zostać królem" oczami logopedy"
zdzislaw
avatar
Dodane dnia 10-02-2011 08:45 #1
Pięny teks, gratuluję i dziękuję.
Chciałem przy okazji zaprosić na reportaż poświęcony temu samemu zagadnieniu. Pod tym linkiem można słuchać radia przez internet.
http://www.radio.lublin.pl/...e&id_a=275
Radio Lublin "Reportaż cafe" Dziś po 22.00 - 23.00. Audycja nawiązująca do hitu kinowego "Jak zostać królem" Toma Hoopera. Bohater filmu - książę Yorku Albert - zanim zasiądzie na brytyjskim tronie, musi zwalczyć swoje jąkanie się.
Zrozumienie między pacjentem a terapeutą to połowa sukcesu.
Ola84
avatar
Dodane dnia 05-03-2011 10:48 #2
Napisane nie brzydko, pani Kasia chyba lepiej pisze niż faktycznie pracuje. Chodziłam do niej na zajęcia, mam niewielką wadę i przyznam szczerze nie dały mi one zupełnie nic. Tak, to prawda byłam u gorszych logopedów. Ale nigdy nie byłam u dobrego. Mam fatalne zdanie o logopedach. Wg mnie ten zawód, jeżeli chodzi o oczywiście o jąkanie na innych wadach się nie znam, szkoda, że istnieje, bo tylko budzi niepotrzebne nadzieje i jest baaardzo chłonny finansowo. Chyba tylko po to są logopedzi dla jąkających, żeby mieć z czego utrzymać swoje rodziny. Nie wiem czy się ze mną zgodzicie, wypowiadam się ze swojej perspektywy, czyli osoby, która ma co najwyżej potknięcia przy mówieniu, ale moim zdaniem praca z jąkającymi powinna polegać w 90% na pracy nad ich psychiką, to tu i tylko tu leży problem. Jeśli mózg zostanie odpowiednio "zaprogramowany" nie będzie żadnego jąkania...
waldi
avatar
Dodane dnia 09-03-2011 19:40 #3
Witam, byłem wczoraj na tym filmie z całą moja rodziną. Mi osobiście bardzo się podobał, bo mam długoletnie doświadczenia z jąkaniem, ale rodzinie mniej. Choć oczywiście metody terapii odstają trochę od współczesnych, to problem podobny. Jak bym słyszał swoją mamę : "no wykrztuś to wreszcie !" A wniosek jaki mi się nasuwa po przemyśleniu, to : ja też znowu zostanę królem.. swojej mowy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 50% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 50% [1 Głos]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86611:05:44
Karol92422:31:51
Bartekxa 3 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych