Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Trzeba się przełamywać
Trzeba się przełamywać

Trzeba się przełamywać

W dniach 1-21 lutego 2011 r. byłem na rehabilitacji w Ośrodku Rehabilitacyjnym i Opiekuńczym ss. Elżbietanek we Wleniu. Oprócz rehabilitacji był to dla mnie swoisty czas rekolekcji, zadumy nad życiem. Każdego dnia miałem możliwość uczestniczenia we mszy św. Słowa kazań o. Zbigniewa lub ks. Bronisława głęboko utkwiły mi w sercu, czułem jakby były skierowane specjalnie do mnie.
Przełom pierwszy

W dniach 1-21 lutego 2011 r. byłem na rehabilitacji w Ośrodku Rehabilitacyjnym i Opiekuńczym ss. Elżbietanek we Wleniu. Oprócz rehabilitacji był to dla mnie swoisty czas rekolekcji, zadumy nad życiem. Każdego dnia miałem możliwość uczestniczenia we mszy św. Słowa kazań o. Zbigniewa lub ks. Bronisława głęboko utkwiły mi w sercu, czułem jakby były skierowane specjalnie do mnie.

Kuracjusze, którzy przebywali ze mną na turnusie poprosili mnie, abym na pożegnanie najpierw o. Zbigniewa, a potem ks. Bronisława powiedział kilka słów podziękowań. Zgodziłem się, choć dla osoby jąkającej się przemawianie przed większą grupą jest dodatkowym stresem. Mówiłem od serca. Dziękowałem za to, co usłyszałem na kazaniach. Po moim przemówieniu, o. Zbigniew dziękując mi powiedział: Dziękuję za świadectwo poszukiwania. Ma Pan dar krasomówstwa. Te słowa o. Zbigniewa były dla mnie niezwykłym wyróżnieniem.

W czasie podziękowań udało mi się nawet opowiedzieć dowcip łączący jąkanie ze sprawami wiary: Pewien ksiądz chciał podziękować ministrantom za służbę przy ołtarzu. Nie miał pieniędzy, ale miał dużo egzemplarzy Pisma św. Powiedział do ministrantów: - Weźcie po 10 egzemplarzy, a pieniądze za sprzedane egzemplarze są Wasze. Te, których nie sprzedacie, przynieście z powrotem. Wśród ministrantów był jeden jąkający się. Po dwóch tygodniach ministranci przyszli do księdza. Większość prawie nic nie sprzedała. Jedynie jąkający się ministrant sprzedał wszystkie egzemplarze. Ksiądz nie mógł wyjść z podziwu i spytał: - Jak to zrobiłeś? Ministrant odrzekł: - Normalnie, chodziłem od drzwi do drzwi i pytałem: "Mam Pismo św. Kupicie, czy mam przeczytać?" Podczas mszy św. kilka razy miałem okazję czytać pierwsze czytania. Aby było mniej niepłynności, stosowałem technikę tzw. upłynniania wymowy, gestykulując przy tym ręką. Niektórzy uczestnicy mszy św. mówili: rzeczywiście jest bibliotekarzem. Macha ręką jakby przekładał kartki książki.

Przełom drugi

Pod koniec stycznia na ekrany kin wszedł film "Jak zostać królem?". Film opowiada historię króla Anglii Jerzego VI, który jąkał się. Film wywołał olbrzymie zainteresowanie problemem jąkania się. Otrzymał cztery Oskary. 31 stycznia 2011 r. zadzwoniła do mnie dziennikarka "Przekroju" Małgorzata Święchowicz. Powstał artykuł "Jąkanie to spętanie". Kilka słów było o mnie, o moich sukcesach zawodowych i także o przykrych wspomnieniach związanych z jąkaniem. Artykuł sprawił, że skontaktowała się ze mną także dziennikarka TVN Beata Biel i zaproponowała udział w programie "Miasto kobiet". Na początku miałem opory, ale w końcu zgodziłem się, bo sprawa była słuszna. Zaproszono mnie do Warszawy, zapewniono hotel. Czułem się jak prawdziwy król jąkających się. Na nagraniu powiedziałem to, co zamierzałem, choć nie zdążyłem opowiedzieć żadnego dowcipu o jąkających się.

Po artykule w "Przekroju" napisała do mnie Dorota Rajkowska z Anglii. Jest siostrą 21-letniego Sebastiana, który tak jak ja jest po MPD. Sebastian potrzebuje uwierzyć w siebie, w swój potencjał. Mam nadzieję, że mój przykład i wsparcie Mu w tym pomogą. 15 marca 2011r. zostałem też zaproszony do Polskiego Radia Wrocław do udziału w ciekawej audycji na temat filmu i naszych odczuć, życia.

Każde takie wystąpienie traktuję jak misję z przesłaniem dla osób jąkających się i niepełnosprawnych, aby uwierzyli w swój głos, potencjał, jaki często w nich drzemie. Siebie zawsze podaję za przykład mówiąc: Gdyby nie moja niepełnosprawność pewnie byłbym zwykłym przeciętniakiem, a tak pomagając ludziom - pomagam sobie, realizując się na wielu polach.
-----

Doładuj telefon i wspomóż Demostenesa!
Od 23 lutego wszyscy mamy możliwość wsparcia rozwoju naszego serwisu.
Wystarczy doładować swój telefon komórkowy przez internet: Doładowanie

Komentarze do artykułu: "Trzeba się przełamywać"
sinsx27
avatar
Dodane dnia 24-05-2011 20:19 #1
Kurczę Marek, jak ja Ci zazdroszczę. Przede wszystkim tego że pomimo jąkania normalnie funkcjonujesz, dajesz wywiady, udzielasz się w telewizji. Mnie dreszcz przeszedł jak napisałeś że nagrywałeś program w TVN. Co do wywiadu do prasy to też miałem taką okazję, własnie nawiązując do filmu, pewna dziennikarka robiła artykuł, ale nie zgodziłem się, sam nie wiem czemu. Może nie chciałem żeby ktokolwiek opisywał moje wrażenia jako osoby jąkającej się, moje odczucia, to co czuję. To dla mnie bardzo osobiste. Gdzieś w głębi serca dalej jestem nieśmiały odnośnie jąkania, nie chcę o tym rozmawiać, a to błąd. Jak wielki wiem to tylko ja. Widziałem to nagranie w TVNie, super wyszedłeś, zero stresu. Podziwiam.
Marek Dubois
avatar
Dodane dnia 27-05-2011 13:01 #2
dziękuję za miłe słowa. Właśnie dzięki organizowaniu i działalności we Wrocławskim Klubie J udało mi się przełamać pewne bariery z czego bardzo się cieszę. Polecam wszystkim tą drogę...
Następnym razem powinieneś się zgodzić na wywiad. Ważne jest, aby ludzie wiedzieli co czują jąkający się
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86611:58:29
Karol92423:24:36
Bartekxa 3 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych