Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
"Gość Demostenesa" - Ewa Kaczmarkiewicz
Obrazek

"Gość Demostenesa" - Ewa Kaczmarkiewicz

Zapraszamy do przeczytania artykułu pani Ewy Kaczmarkiewicz, logopedy i andragoga z Laboratorium Edukacji i Terapii "Edica" w Łodzi. Pani Ewa specjalnie dla serwisu "Demostenes" napisała tekst na temat prawidłowego oddychania.
Co nieco o oddychaniu

Ustalając program terapeutyczny dla osób jąkających się należy pamiętać o ćwiczeniach oddechowych. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdej osoby jąkającej się występują zaburzenia oddychania. Wg prof. Zbigniewa Tarnowskiego u osób dorosłych i młodzieży jąkających się częściej występują zaburzenia fonacji niż oddechu. Jednym z celów terapii niepłynności mowy powinno być obniżenia napięcia mięśniowego, co pozwoli na oddychanie bezwysiłkowe.

Z moich doświadczeń i obserwacji wynika jednak, że większość z nas żyjąc w pośpiechu oddycha jednak nieprawidłowym płytkim torem piersiowym, podczas którego rozszerzają się głównie górne okolice klatki piersiowej, oddychamy szczytami płuc, nie wykorzystując całej ich pojemności. W naszym pospiesznym życiu często „brak na tchu”, czasem też „nie możemy złapać powietrza”.

Oddech nierozerwalnie wiąże się z fizycznymi i psychicznymi procesami. Oddychanie rzutuje na naszą psychikę, a nasz stan psychiczny odbija się na sposobie oddychania. Wstrzymujemy oddech, gdy rośnie w nas napięcie lub lęk. Ograniczamy oddech czy czujemy się obciążeni i zmęczeni. Radość pobudza oddech i przyspiesza jego rytm. Sposobem, w jaki oddychamy kształtujemy intensywność i jakość naszego życia. Ktoś, kto oddycha spokojnie i ma tzw. długi oddech jest na pewno w lepszej formie i kondycji psychicznej niż osoba oddychająca krótko i nieregularnie.

Prawidłowe oddychanie jest niezbędnym czynnikiem zapobiegającym chorobom, samo w sobie jest terapią a także czynnikiem wspierającym inne metody leczenia wielu psychosomatycznych jednostek chorobowych. Ćwiczenia oddechowe prawidłowo wykonywane wpływają bezpośrednio na cały aparat oddechowy, układy trawienny, krwionośny, nerwowy. Trening oddechowy ma niebagatelny wpływ na naszą kondycję psychiczną, a także rozładowuje zbędne napięcie mięśniowe.

Ponieważ wyznaję zasadę, że najuczciwsze w stosunku do klienta jest proponować te ćwiczenia, które wypróbowałam na sobie, mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, iż ćwiczenia oddechowe wykonywane regularnie dają naprawdę wiele korzyści: poprawiają zdolność koncentracji, dodają energii, pozwalają dużo lepiej radzić sobie ze stresem. Prawidłowy oddech ma także ogromne znaczenie w prawidłowej emisji głosu.

Poniżej przedstawiam propozycję naprawdę prostych, ale bardzo skutecznych ćwiczeń oddechowych. Proszę pamiętajmy w trakcie ćwiczeń o jednej podstawowej zasadzie: oddech nie może być wymuszony, mamy oddychać bez jakiegokolwiek wysiłku i nakładu sił, ponieważ może to doprowadzić do spłycenia oddechu i zbędnych napięć mięśniowych. Celem ćwiczeń jest doprowadzenie do stanu, w którym rytm oddechu płynie swobodnie nie angażując naszej woli i świadomości.

Ćwiczenie 1 - Wydech:
Do wykonywania poprawnych i głębokich wdechów wymagana jest umiejętność poprawnego wydychania powietrza z płuc. Przyjmujemy wygodną pozycję, staramy się rozluźnić mięśnie twarzy np. delikatnie się uśmiechając. Następnie wykonujemy bardzo delikatny wydech z lekko słyszalnym haaaa…Następnie wykonujemy spokojny wdech nosem. Powtarzamy cały cykl kilkakrotnie. Ćwiczenie należy powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Pomaga w oczyszczeniu płuc, oraz reguluje rytm oddechu.

Ćwiczenie 2 - Ziewanie:
Najpierw wykonujemy świadomie kilka głębokich oddechów. Otwieramy szeroko usta. Podczas ćwiczenia pamiętamy o rozluźnienie dolnej szczęki. Odchylamy głowę do tyłu i wykonujemy podobne do ziewania, głębokie powolne wdechy i wydechy aż do momentu, w którym poczujemy, że całe ciało przejęło ten spokojny rytm. Następnie kilka razy głęboko ziewamy, przeciągając przy tym ramiona dłonie i całą górną cześć ciała. Ćwiczenie możemy wykonywać tak często jak chcemy. Efekty tego ćwiczenia to: szybkie dostarczenie tlenu do organizmu, usunięcie objawów zmęczenia i napięcia oraz pogłębia nasz oddech.

Ćwiczenie 3 - Oddychanie przez słomkę
Przyjmujemy wygodną pozycję stojącą lub siedzącą. Staramy się rozluźnić mięśnie, oddychając we własnym rytmie z opuszczoną luźno żuchwą. Następnie bierzemy słomkę do ust, unikając zaciskania zębów. Trzymamy słomkę i powoli wykonujemy wdech przez nos, następnie spokojnie i bardzo powoli wydychamy powietrze przez słomkę. Możemy wykonać także drugi wariant ćwiczenie, biorąc wdech przez słomkę i wydychając powietrze nosem Ćwiczenie pomaga pozbyć się napięcia, poprawia i wydłuża oddech. Wykonujemy dwa – trzy razy dziennie przez kilka minut.

Życzę udanych ćwiczeń!

Ewa Kaczmarkiewicz
Logopeda – Pedagog, Andragog. Założycielka klubu "J" w Łodzi
Laboratorium Edukacji i Terapii "Edica" w Łodzi

Bibliografia dla chcących zgłębić temat oddychania oraz terapii jąkania:

Chęciek Mieczysław „Jąkanie. Diagnoza – Terapia – Program” Kraków 2007 Oficyna Wydawnicza Impuls
Lewis Dawid „Spokojny oddech sposób na stres’ Warszawa 2003; Wydawnictwo Bis
Schirner Markus „Techniki oddychania. Techniki wydłużające oddech (i życie)” Katowice 2003; Wydawnictwo KOS
Schutt Karin „Terapia oddechem” Warszawa 1998, Wydawnictwo IntrerSpar
Tarkowski Zbigniew „Jąkanie. Księga pytań i odpowiedzi” Gdańsk 2010, Wydawnictwo Harmonia
Tarkowski Zbigniew „Jąkanie” Warszawa 1999; Wydawnictwo PWN
Weller Stella „Oddech, który leczy. 20 sposobów na odetchnięcie od stresu napięcia i zmęczenia” Gdańsk 2003; Wydawnictwo GWP
-----

Zaproponuj osobę do programu "Gość Demostenesa"


Komentarze do artykułu: ""Gość Demostenesa" - Ewa Kaczmarkiewicz"
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 0% [Żadnych głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 Głos]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,617
Najnowszy Użytkownik: Michael
Ostatnio na stronie
mifune14701:36:20
zumbi 1 dzień
Karol924 5 dni
tirirum 5 dni
ofelka87 1 tydzień
Charity 1 tydzień
robert866 1 tydzień
Bolo 1 tydzień
Roza Sobocinska 1 tydzień
monopix 1 tydzień
Michael 1 tydzień
lyric1 1 tydzień
bigosik 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych