Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Nauczyciel powiedział uczniowi, aby przestał się udzielać
Obrazek

Nauczyciel powiedział uczniowi, aby przestał udzielać się podczas lekcji

Philip Garber jest bystrym, rozmownym 16-letnim uczniem County College of Morris w New Jersey. Pomimo że się jąka to często zadawał pytania i komentował materiał co nie spodobało się nauczycielowi historii.
Pomocnik profesora Elizabeth Snyder nie mogła zaakceptować faktu, że Garber potrzebował więcej czasu, aby się wypowiedzieć. Dlatego po kilku początkowych lekcjach, w których chłopak aktywnie udzielał się, Snyder wysłała mu maila z prośbą, aby zadawał pytania przed lub po lekcji i tym samym "nie będzie zabierał czasu innych studentom". Natomiast co do pytań stawianych podczas lekcji zasugerowała, że "byłoby z korzyścią dla wszystkich, kiedy będzie zostawiał kartkę z wypisanymi odpowiedziami". Nieco później powiedziała, że jego "mowa niszczy zajęcia".

Philip nie zgadzał się z wiadomościami otrzymanymi od nauczyciela i nadal starał się być aktywnym. W końcu doszło do sytuacji, że trzymał podniesioną rękę przez całe 75 minut zajęć i ani razu nie dostał prawa głosu. Po tym incydencie zgłosił sprawę dziekanowi, który zasugerował, aby zmienił grupę i nauczyciela. Chłopak tak właśnie zrobił i jak sam przyznał jest zadowolony z takiego rozwiązania.

"Teraz może w pełni się angażować i uczestniczyć w konwersacji podczas lekcji", powiedział dyrektor koledżu, Edward Yaw. Nie zdradził jednak czy Snyder została zdyscyplinowana, ponieważ jest to sprawa osobista.

Kathleen Brunet Eagan, dyrektor do spraw komunikacji w County College powiedziała, że koledż stara się edukować personel jak należy postępować z uczniami. Przyznała również, że Elizabeth Snyder prowadzi zajęcia historii od dekady i nigdy wcześniej nie było zastrzeżeń do wykonywanej przez nią pracy.

Philip Garber przez większość życia kształcił się w domu lub małych szkołach i dla niego taka sytuacja to zaskoczenie, ale i ogromny zawód. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem żadnej dyskryminacji, więc to co się tu wydarzyło było dla mnie nieco oburzające."

Jim McClure, członek National Stuttering Association, powiedział, że ta sytuacja jest nietypowa, ponieważ większość jąkających się unika udzielania się podczas lekcji. "Nauczyciele ignorują ich, bądź muszą wręcz nakłaniać do wyrażenia swojej opinii. Fakt, że ten chłopak chciał brać udział w dyskusji jest bardzo zdrową oznaką."

Niestety często zdarza się, że osoby, które akceptują opóźnienie autobusu związane z wsiadaniem osoby niepełnosprawnej, są dużo mniej wyrozumiałem, kiedy człowiek zmaga się z niepłynnościami mowy.
Dawniej lekarze postrzegali jąkanie jako problem psychologiczny, ale obecnie z medycznego punktu widzenia to schorzenie pochodzenia fizjologicznego i dziedziczone, chociaż negatywne emocja mogą mogą znacznie pogorszyć mowę.

Philip Garber powiedział, że pani Snyder powinna poinformować go o swoim kłopocie w mniej zgryźliwy sposób. "Miałem to szczęście, że nigdy wcześniej nikt mi nie dokuczał, nie byłem zastraszany czy cokolwiek, ale wiele osób, które jąkających się przestaje kompletnie mówić przez takie sytuacje. Ludzie nie postrzegają jąkania jako uzasadnionej niepełnosprawności. Po prostu muszą się tego nauczyć."

Od administracji Demostenesa: kilka tygodni temu, kiedy sprawa ujrzała światło dziennie informowały o niej niemal wszystkie ważne media w Stanach Zjednoczonych z The New York Times na czele. Krótki reportaż można obejrzeć na stronie http://www.youtube.com/watch?v=bWGulGta4wA


Jak zachowalibyście się w takiej sytuacji? Podobnie jak Philip i nagłośnilibyście sprawę czy może zabrakło by wam odwagi i przystalibyście na propozycję nauczyciela, aby przestać się udzielać?

-----

Podziel się swoją historią jąkania
Wyślij tekst poprzez formularz lub anonimowo na naszą pocztę: demostenes.ubf.pl@o2.pl


Komentarze do artykułu: "Nauczyciel powiedział uczniowi, aby przestał się udzielać"
marcelo69
avatar
Dodane dnia 13-12-2011 14:40 #1
ja to bym nawet sie nie głosił i nie udzielał zacznijmy od tego ;) ale podziwiam jego odwage ; ) chciałbym tez byc pewnym siebie i przestac się siebie wstydzic
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,617
Najnowszy Użytkownik: Michael
Ostatnio na stronie
mifune14700:42:15
zumbi23:57:44
Karol924 5 dni
tirirum 5 dni
ofelka87 1 tydzień
Charity 1 tydzień
robert866 1 tydzień
Bolo 1 tydzień
Roza Sobocinska 1 tydzień
monopix 1 tydzień
Michael 1 tydzień
lyric1 1 tydzień
bigosik 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych