Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Echokorektor "za grosze"!
Obrazek

Echokorektor "za grosze"!


Poniżej przestawiam porównanie dwóch programów dostępnych dla mobilnego systemu Android, które pozwalają na przemianę telefonu komórkowego w urządzenie typu echokorektor mowy, a dokładniej urządzenie DAF/FAF. Jest to o tyle ciekawe, że do tej pory urządzenia DAF/FAF były robione wyłącznie na zamówienie i były bardzo drogie. Opisywane przeze mnie aplikacje kosztują zaledwie ~32 zł każda. W ten sposób można wzbogacić i ulepszyć domowe ćwiczenia.

Ostatnio coś mnie ponosi z tymi tytułami ;)

Z braku czasu nie będę się rozpisywał nad samym tematem Altered auditory feedback (AAF), czy DAF i FAF, ponieważ informacje na ten temat można bardzo łatwo znaleźć. Krótki opis można znaleźć w artykule: Czy urządzenia korygujące mowę są cudownym lekiem na jąkanie?
Jeśli jednak ktoś będzie zainteresowany tematem (w czym to może ewentualnie pomóc, dlaczego to na nas działa, jak ćwiczyć itp.), a nie będzie mógł znaleźć potrzebnych informacji na własną rękę, to mogę coś naskrobać w najbliższych tygodniach.

Zacznę od wyjaśnienia tego czym jest Android. Jest mobilny system przeznaczony na telefony komórkowe (właściwie smartfony) i tablety. Urządzenia z Androidem właściwie zdominowały rynek europejski i tym samym polski. Obecnie chyba każdy operator oferuje głównie telefony z Androidem. Najprostsze modele są sprzedawane za symboliczną złotówkę.

Sprzęt:
Programy testowałem na stosunkowo leciwym sprzęcie. Na nowszych urządzeniach jakość dźwięku powinna być wyższa, ponieważ szczególnie FAF jest wymagający pod względem obliczeniowym. Dużą różnicę może także zrobić mikrofon. Ja używam standardowego i dołączonego do telefonu, zestawu głośnomówiącego. Jak się można domyślać mikrofon nie jest najwyższej jakość i wyłapuje mnóstwo szumów.

DAF Assistant vs. DAF Professional
Pierwszy program to DAF Assistant przygotowany przez Artefact LLC, natomiast drugi to DAF Professional firmy Speech Tools. Oba są dostępne w Markecie (sklep) i mają także darmowe wersje demonstracyjne, aby móc przetestować aplikację, zanim zdecydujemy się na zakup.

DAF Assistant: https://market.android.com/details?id=com.artefactsoft.daf
DAF Professional: https://market.android.com/details?id=co.speechtools.DAFPro

Ograniczenia wersji demonstracyjnych:
DAF Assistant: program działa tylko przez minutę i następnie trzeba minutę odczekać, aby ponownie móc go używać.
DAF Professional: program działa przez godzinę i później należy wykupić pełną wersję.

Podobieństwa:
- oba posiadają suwaki do regulacji parametrów DAF (opóźnienie głosu, echo) i FAF (wysokość tonu),
- możliwość nagrywania własnego głosu,
- możliwość używania słuchawki bluetooth,
- możliwość automatycznego wyciszania mikrofonu, kiedy nie mówimy (przy czym w DAF Professional jest to rozwiązane nieco lepiej, ponieważ regulacja jest płynna),
- aplikacja działa nawet po uśpieniu telefonu, co pozwala na oszczędzanie baterii. Dzięki temu można także próbować mowy z działającymi aplikacjami "w terenie". Chociaż tu dużą rolę będzie odgrywała jakość mikrofonu,
- prawie identyczna cena pełnych wersji, tzn. ~32 zł.

Różnice:
- główną przewagą DAF Professional nad DAF Assistant jest to, że DAF Professional może działać jako usługa, czyli możemy korzystać z telefonu mając wciąż włączoną aplikację. W związku z tym można używać aplikacji podczas rozmowy telefonicznej! Zadzwoniłem dzisiaj do znajomego, bo i tak miałem to zrobić, ale właśnie z włączoną aplikacją w tle i ustawionym opóźnieniem DAF na ok. 150 ms. Rozmowę nagrałem. To było dziwne doświadczenie. Wystarczyło mi sił tylko na zadanie pytania i jak już usłyszałem odpowiedź to w sumie zakończyłem rozmowę "ok, dobra to fajnie. Na razie". Później odsłuchałem nagranie, co było jeszcze dziwniejszym doświadczeniem, i rzeczywiście mówiłem wolno, ale płynnie. Wolniej niż przeciętny człowiek i o wiele wolniej niż moja zwykła mowa. Byłem świadomy tego, że mówię wolniej, ale nie, że aż tak wolno. Kumpel nie zareagował, pewnie myślał, że byłem skacowany ;)
- jakość dźwięku: w DAF Assistant jest mniej szumów i trzasków, ale jednocześnie głos jest bardziej przytłumiony. W DAF Professional szumy trochę bardziej przeszkadzają, ale głos jest bardziej wyrazisty i naturalny. Dobry mikrofon mógłby rozwiązać problem szumów w warunkach domowych,
- FAF: regulując ten suwak otrzymujemy zmieniony głos. Ten dźwięk jest inny w obu programach. Np. obniżenie tonu, powinno powodować, że będziemy słyszeli głos Darth Vadera, co powinno zwolnić mowę i jednocześnie być relaksujące dla strun głosowych. Można powiedzieć, że tak się dzieje. Niestety szumy także znacznie wzrastają. W DAF Professional głos jest niższy niż w DAF Assistant, ale też mniej przyjemny dla ucha,
- DAF Professional ma dodatkowy suwak do regulacji głośności, ale to nie robi żadnej różnicy i nie jest specjalnym ułatwieniem.

Ocena:
Trudno jest jednoznacznie wybrać lepszą aplikację. Dużym atutem DAF Professional jest to, że można go używać podczas rozmów telefonicznych. Natomiast DAF Assistant wydaje się zapewniać lepszą jakość dźwięku, chociaż tu problemem może być bardziej sam telefon i zestaw głośnomówiący. Oba są ok, ale na pewno nie zastąpią urządzeń za kilka tysięcy dolarów... Przede wszystkim nie potrafią tłumić odgłosów z zewnątrz i ogólnie poza DAF i FAF nie oferują nic innego. Dlatego też nie sprawdzą się raczej poza domem, np. w sklepie, gdzie panuje hałas. Jednak z całą pewnością regularne ćwiczenie w domu nawet bez profesjonalnego sprzętu, wyłącznie z taką aplikacją może pomóc.
Nie będę mówił, którą z nich zdecydowałem się zakupić, aby nie sugerować, że jedna jest lepsza od drugiej. Przetestujcie wersje demonstracyjne obu programów i ewentualnie wybierzcie ten, który waszym zdaniem jest lepszy.

Kila zdań jak używać:
Ćwiczyć się powinno z ustawionym DAF na ok. 150-250 ms. Mowa powinna być zbliżona do tej znanej z terapii kształtowania płynności, czyli wooolna z przeciąganiem samogłosek. Wypowiedzenie każdej sylaby powinno trwać ok. 1 sekundę. Najlepiej zacząć od prostego ćwiczenia i nauczyć się liczyć w wolnym tempie do dwudziestu bez echokorektora. Kiedy już będziemy widzieli, że liczymy głośno, płynnie i równo (sekunda na sylabę) to można przejść do ćwiczenia z echokorektorem i opóźnieniem DAF ok. 200 ms, nadal mówiąc wooolno. Trochę później można dołożyć FAF. Najlepiej obniżać ton, czyli wartości ujemne suwaka FAF, nawet redukując DAF. Z samym FAF, bez DAF mowa i tak powinna być wolniejsza, a aparat mowy nadal zrelaksowany.
Przykładowy zestaw ćwiczeń to, np. każdego dnia przez 30 minut, w tym: 10 minut czytania, 10 minut rozmowy z kimś i 10 minut rozmowy telefonicznej.
Jeśli ktoś chce mówić w normalnym tempie, ale z echokorektorem to powinien ustawić opóźnienie (DAF) na 50-75 ms, co powinno zredukować jąkanie o jakieś 50-75%. W DAF Assistant wartości suwaka DAF należy przemnożyć przez 10, czyli DAF=7 to ok. 70 ms opóźnienia. W DAF Professional skala jest rzeczywista.

-----

Podziel się swoją historią jąkania
Wyślij tekst poprzez formularz lub anonimowo na naszą pocztę: demostenes.ubf.pl@o2.pl


Komentarze do artykułu: "Echokorektor "za grosze"!"
Bartosz922
avatar
Dodane dnia 12-12-2011 08:54 #1
Kupiłem sobie wersje professional:)

mógłbyś mi tylko wyjaśnić jak tą aplikacje pozostawić w tle aby działała kiedy do kogoś dzwonie? (posiadam samsung galaxy SII)
neokid
avatar
Dodane dnia 12-12-2011 15:38 #2
Pewnie użyłeś przycisku wstecz (zawracająca strzałka), a od Androida 2.3.x służy on do wymuszania zakończenia aplikacji. Musisz użyć przycisku, który wyrzuca Cię do "pulpitu" (kwadrat) i służy do zarządzania działającymi zadaniami, kiedy dłużej przytrzymasz.
Czyli uruchom DAF Pro i wybierz Start, aby zaczął działać. Potem wystarczy, że wciśniesz kwadrat i zostaniesz wyrzucony do pulpitu, a w obszarze powiadamiania pojawi się ikonka DAF Pro z informacją "DAF Pro is still running". W słuchawkach nadal powinieneś słyszeć swój głos z opóźnieniem.
tyrcz
avatar
Dodane dnia 17-12-2011 14:39 #3
...napisalby ktos recenzje jak to dziala ;p
neokid
avatar
Dodane dnia 25-05-2014 16:23 #4
Ostatnio robiłem szybki przegląd Google Play pod kątem nowych aplikacji, które mogą być pomocne. Wiadomo zdecydowana większość okazała się śmieciami, ale znalazłem jedną bardzo dobrą. Nazywa się po prostu DAF Delayed Auditory Feedback. Dostarcza DAF, więc podobnie jak inne, ale różni się tym, że pod względem jakości audio zdecydowanie przewyższa inne aplikacje, które testowałem. Poza tym jest darmowa. Na razie FAF nie jest obsługiwany, ale w opisie jest informacja, że wkrótce będzie. Mam nadzieję, że jakość się utrzyma.

Link: https://play.google.com/sto...ayer&hl=pl
amant20
avatar
Dodane dnia 26-05-2014 12:47 #5
Pobieram, dziś sprawdzę. Chociaż nie wiem czy szum w tle mi pomoże :p
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86617:43:10
Karol924 1 dzień
Bartekxa 4 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 1 tydzień
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych