Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Uzupełnione hasło jąkanie w Wikipedii
Obrazek

Uzupełnione hasło jąkanie w Wikipedii


Od jakiegoś czasu pracowałem nad uzupełnieniem hasła jąkanie w Wikipedii. Właściwie jest to niemal wyłącznie tłumaczenie angielskiego "Stuttering" wraz ze wszystkimi przypisami. Można powiedzieć, że hasło zawiera już najważniejsze informacje. Opracowanie jest dosyć obszerne i może odpowiedzieć na wiele waszych pytań, rozwiać pewne wątpliwości czy nawet zmienić całkowicie spojrzenie na zaburzenie, z którym żyjemy, ale którego większość z nas nie rozumie.

Jednak ten brak zrozumienia nie jest naszą winą. Dale F. Williams zaczyna swoją książkę od słów "[jąkanie] to zaburzenie o nieznanej przyczynie i lekarstwie, ale z niekończącymi się spekulacjami i zamieszaniem". Dlatego moim zdaniem bardzo ważne jest, aby każdy dokładnie zapoznał się z informacjami zawartymi w haśle jąkanie na Wikipedii.

Strona: Wikipedia - jąkanie

PS Mam też nadzieję, że może to opracowanie przysłuży się temu forum i przestaną pojawiać się wątki zawierające głupoty typu: "jąkam się, bo jak byłem mały to przestraszył mnie tygrys szablozębny" czy "każde jąkanie można wyleczyć"...

PPS Zdaje się, że nikt przed wami nie sprawdzał tego tłumaczenia, więc możecie natrafić niestety na błędy...
Komentarze do artykułu: "Uzupełnione hasło jąkanie w Wikipedii"
zdzislaw
avatar
Dodane dnia 12-02-2012 10:26 #1
Pozwolę sobie zabrać głos w dyskusji:
"..niekontrolowane pauzy, w czasie których osoba jąkająca się nie jest w stanie wydobyć z siebie dźwięku" Moim zdaniem, trafniejsze byłoby określenie ... w czasie, których osoba jąkająca się traci kontrolę nad procesem mówienia.
Nie bardzo rozumiem tego zdania: Jąkanie nie jest w ogólności problemem z fizyczną produkcją dźwięków składających się na mowę, czy przekształcaniem myśli w słowa. Ja bym napisał: Osoba jąkająca w czasie wypowiedzi, oprócz treści merytorycznej musi równocześnie kontrolować proces mowy, który normalnie odbywa się podświadomie. Wymaga to od niej dużo większego wysiłku intelektualnego
Można by też zamieścić pewne informacje wynikające z najnowszych badań.
Pozdrawiam serdecznie, temat wart poważnej dyskusji.
neokid
avatar
Dodane dnia 12-02-2012 23:38 #2
@zdzislaw jak pokazuje komentarz Małgosi "utrata kontroli" jest pojęciem, które można rozumieć na wiele sposobów, a niejąkający się nie zrozumie w ogóle. Zgadzam się z Tobą, że to lepiej trafiałoby w istotę definicji, ale jest trudne w zrozumieniu, natomiast niemożność wydobycia z siebie jakiegoś specyficznego dźwięku w danej chwili jest zrozumiała dla wszystkich.

Co do drugiego zdania to zgadzam się, że w takiej formie jest złe. Gdyby je rozwinąć to tak, ale zapisane jak teraz, nie jest jednoznaczne. Poza tym nie ma przy nim przypisu, więc można się go pozbyć. Jeśli chodzi o Twoją propozycję, to są dwa problemy. Pierwszy, to nigdzie nie spotkałem się ze stwierdzeniem, że proces mowy odbywa się podświadomie u ludzi płynnych. Drugi, to wysiłek intelektualny. U nas mowa wiąże się często z napięciem mięśniowym i ogólnie zbędnym wysiłkiem, ale wydaje się on być fizycznym, np. wypychanie na siłe słów, podczas bloku. Coś trzeba z tym zdaniem zrobić, ale nie zaryzykuję pisania czegoś co mi się wydaje, bo już tyle razy myliłem się co do jąkania, że nie mam ochoty później się z tego wycofywać. Po prostu jak na coś kiedyś natrafię to zastąpię to zdanie i dodam przypis.
zdzislaw
avatar
Dodane dnia 13-02-2012 14:58 #3
Niemożność wydobycia zamierzanego dźwięku występuje w jąkaniu toniczny, a jest jeszcze kloniczne, które polega na wielokrotnym powtarzaniu frazy.
Gdyby jąkanie miało podłoże fizyczne, to należałoby uczyć osoby jąkające się mówienia, albo korygować ich aparat mowy, a wiemy dobrze, że w pewnych sytuacjach osoby jąkające się mówią płynnie i narządy artykulacyjne pracują prawidłowo. Więc aparat mowy jest sprawny. Jąkanie wywoływane jest przez bodziec, który paraliżuje autowatyzm aparatu mowy.
Czy proces mowy jest podświadomy? Może rzeczywiście poszukać lepszego określenia. Chodzi mi o to, że gdy idziesz to nie zastanawiasz się nad ruchem każdego stawu, mięśnia po prostu obierasz trasę i idziesz, pokonujesz przeszkody. W płynnej mowie jest podobnie, ktoś wypowiada zdanie, myśl i nie zastanawia się nad każdą zgłoską. Może nazwać to procesem zautomatyzowanym, możemy ingerować w barwę, tempo, melodię wypowiedzi, ale nie koncentrujemy się równocześnie na wszystkich mięśniach, biąrących udział w procesie wymowy.
Neokid, my niemożemy zrażać się tym, że nas krytykują. Uważam, że robimy dobrą robtę, a to, że środowisko naukowe spiera w definicjach, przyczynach powstawania, czy metodach terapii jąkania to świadczy że jeszcze dużo jest w tym temacie do zrobienia, im więcej dyskusji tym więcej wiedzy. Pozdrawiam serdecznie.
grzesiekk
avatar
Dodane dnia 13-02-2012 22:51 #4
W kwestii "tych głupot" - polecam dwie książki Jąkanie, a trema J. Kałużyńskiego, Psychosomatyka Jąkania Z. Tarkowskiego:)
neokid
avatar
Dodane dnia 14-02-2012 00:19 #5
@zdzislaw nigdzie, w światowej literaturze, nie spotkałem się z takim podziałem jąkania, tzn. na kloniczne i toniczne. (poprawka: Marcel Wingate dzielił w ten sposób jąkanie, tj. na kloniczne i toniczne) Moim zdaniem bloki są mechanizmem wyuczonym, ale nie można jednoznacznie stwierdzić, że tak jest, dlatego to nie może znaleźć się w początkowej definicji.
Dobra w takim razie moje tłumaczenie definicji jąkania wg Światowej Organizacji Zdrowia:
Jąkanie - mowę charakteryzują częste powtórzenia lub przedłużenia dźwięków, sylab czy słów, bądź częste zająknięcia lub przerwy, które zakłócają rytmiczny przepływ mowy.
Taka definicja chyba brzmi lepiej?

@grzesiekk, ale że co? Potwierdzają to, że takie gadanie to głupoty, czy może dowodzą tego, że jąkanie można wyleczyć i że jąkania można uniknąć mając bezstresowe dzieciństwo? Konkrety, a nie tytułami zarzucasz. Gdybym ja tak robił to na stronie byłyby tylko historie użytkowników...
zdzislaw
avatar
Dodane dnia 14-02-2012 09:22 #6
Literatura polska to też światowa, ale nie będziemy może wymieniać wszystkich książek, które przeczytaliśmy w swoim życu.
Definicja, którą podałeś jest czywiście w miarę bezpieczna i bezdyskusyjna. Wynika z obserwacji osoby jąkającej się, ale nie porusza sedna problemu, dlaczego tak się dzieje i jak rozumieć zachowanie osoby jąkającej, a myślałem, że o to nam chodzi w tej dyskusji.
W jąkaniu niczego narazie nie można jednoznacznie stwierdzić, cokolwiek zostało napisane to - też zostało podważone i zinterpretowane inaczej, więc nie jest moim celem udowadniać, która teoria jest prawdziwa.
A propos literatury światowej - są prowadzone badania, z których wynika, że jąkanie ma podłoże neurologiczne i jest powodowane zakłóceniem w komunikacji między ośrodkami mowy i słuchu. Co więcej, obraz aktywności pracy mózgu osoby jąkającej się i osoby słuchającej jest bardzo podobny. Oczywiście nie mam zamiaru z tym polemizować, ale moim zdaniem to jest ciekawe.
Może określmy co mamy zrobić. Moim zdaniem potrzeba wyrzucić z tej definicji Wikipedii, rzeczy zbędne, niezrozumiałe i kontrowersyjne, a potem dodać coś od nas jako ludzi jąkających się, aby postrzegać nas w sposób adewatny to sytuacji. Z jednej strony nie stawiać wymagań ponad stan, a z drugiej nie wyrzucać na margines.
Zapraszam do aktywnej dyskusji jeżeli czujecie taką potrzebę.
neokid
avatar
Dodane dnia 14-02-2012 18:31 #7
> że jąkanie ma podłoże neurologiczne i jest powodowane
> zakłóceniem w komunikacji między ośrodkami mowy i słuch

Nie przetłumaczyłem jeszcze sekcji dot. neuroobrazowania. Też po części, dlatego że nadal nie ma odpowiedzi, czy jąkanie jest spowodowane tymi różnicami, czy może jąkanie miało wpływ na pojawienie się tych zmian. Jednak przetłumaczę ten rozdział w swoim czasie.

> Co więcej, obraz aktywności pracy mózgu osoby jąkającej
> się i osoby słuchającej jest bardzo podobny.

Masz na myśli to, że się różni? Tak, to zostało opisane w sekcji Nadaktywność i niedoczynność. Nie jest to specjalnie czytelne, no ale te regiony mają takie nazwy, więc trudno się spodziewać czegoś przystępnego. Poza tym nie mam pewności czy to tłumaczenie jest dobre.

> a potem dodać coś od nas jako ludzi jąkających się
Nie, nie możemy tak zrobić. Nie można zapominać, że Wikipedia to przede wszystkim encyklopedia i nie możemy pisać, że coś nam się wydaje. O ile w tym wstępie to jeszcze przejdzie (ale już to jest napisane i moim zdaniem dobrze, chociaż nie jestem autorem), to dalej mogą się pojawiać wyłącznie rzeczy powszechnie przyjęte lub informacje bezpośrednio z książek lub artykułów z badań i konieczne są przypisy. A z tym brakiem zrozumienia badaczy nie jest tak źle, bo wielu z nich też się jąka i oni rozumieją jąkanie. Dlatego też myślę, że w Wikipedii nie ma miejsca na własne przemyślenia. Jeszcze porównując to co wisiało przez 7 lat na Wikipedii dot. jąkania, z tym co obecnie jest, to naprawdę niebo, a ziemia. Jednak to nie znaczy, że nie może być lepiej, ale z drugiej strony nic na siłę.
Zresztą to opracowanie jest skierowane przede wszystkim do jąkających się, aby lepiej mogli zrozumieć swój problem i przestali wierzyć w bajki i miejskie legendy. Bądź też utwierdzić się w przekonaniu, że go mają ;) Nie ma co się czarować, 99,9% (na oko) ludzi płynnych nie obchodzi i nigdy nie będzie obchodziło jąkanie, więc nie ma sensu robić coś pod nich, kiedy to my tego potrzebujemy.
grzesiekk
avatar
Dodane dnia 14-02-2012 18:49 #8
Przywołałem konkretne tytuły gdzie można znaleźć konkretne badania odnośnie powiązania jąkania, stresu, strachu, lęku i logofobii.
Latirro
avatar
Dodane dnia 15-02-2012 00:18 #9
ja nie zgodzilbym sie z wypowiedzia Neokida o tym ze bloki sa w jakis sposob wyuczone, ja po prostu mowie i nagle wiem ze czegos nie powiem albo nie moge zaczac sam z siebie, bylo tak zawsze i jest to reakcja niezalezna ode mnie, co do reszty, przeczytalem na wiki wszystkie informacje i moze poza paroma bledami prawdopodobnie literowki, calosc jest prosta i zrozumiala nawet dla osoby nie jakajacej sie
zdzislaw
avatar
Dodane dnia 15-02-2012 23:17 #10
Zgłosiłem do publikacji w Wikipedii hasło "osoba jąkająca się - osoba o niepłynnej wymowie". Możemy podyskutować co tam jeszcze dopisać, jako autor mogę wprowadzać zmiany. Czekam na propozycje.
10 lat temu napisałem taki artykulik, niedawno ukazał się na stronie http://psychologia.wieszjak...rupie.html , myślę, że nie stracił nic na swojej aktualności.
zdzislaw
avatar
Dodane dnia 20-02-2012 08:45 #11
Chciałem znaleźć "Salomonowe rozwiązanie" z tej całej patowej sytuacji. Pomyślałem, ze dyskusja o jąkaniu, gdy dysponujemy różnymi definicjami, hipotezami i podejściami do tematu nie ma szans koncensusu. Nawet w definicji jąkania Światowej Organizacji Zdrowia używa się słowa zająknięcia, czyli masło maślane. Jak okazało się że w Wikipedii nie ma definicji osoby jąkającej doszedłem do wniosku, że będąc osobami jąkającymi mamy prawo napisać coś co nikt merytorycznie nie będzie mógł podważyć, po prostu stwierdzimy istniejący stan rzeczy, bez wchodzenia w dyskusję na temat jąkania. Mimo wszystko uważam, że rzetelna informacja o tym problemie jest dla nas bardzo ważna i każdy sposób jest dobry. Pozdrawiam serdecznie.
ps. Szkoda, że niektóre komentarze zostały usunięte, ale nie będę z tym polemizował.
neokid
avatar
Dodane dnia 20-02-2012 23:10 #12
W tej def. WHO zostało użyte słowo hesitation co oznacza wahania, ale u nas najczęściej to słowo kojarzy się z wyborem czegoś, a my nic nie wybieramy. Jeśli chodzi o zająknięcia to doświadcza ich każdy bez względu na to jak płynny jest, natomiast jąkania już niewielu, więc nie do końca to jest masło maślane.

Nie rozumiem reszty Twojego komentarza. Zgłosiłeś to hasło "osoba jąkająca się"? Szukałem ostatnio i nie było. Jeśli tak to podaj link. W ogóle to wydaje mi się, że trudno będzie napisać coś prawdziwego dla wszystkich jąkał ze względu indywidualny charakter zaburzenia.

A komentarze zostały usunięte, bo to co znalazło się w Wikipedii zeszło nagle na dalszy plan.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,617
Najnowszy Użytkownik: Michael
Ostatnio na stronie
mifune14700:55:18
zumbi 1 dzień
Karol924 5 dni
tirirum 5 dni
ofelka87 1 tydzień
Charity 1 tydzień
robert866 1 tydzień
Bolo 1 tydzień
Roza Sobocinska 1 tydzień
monopix 1 tydzień
Michael 1 tydzień
lyric1 1 tydzień
bigosik 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych