Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Manewr Valsalvy i jąkanie
Obrazek

Manewr Valsalvy i jąkanie


Autorem koncepcji kontrolowania jąkania z wykorzystaniem mechanizmu Valsalvy jest William D. Parry. Jest on autorem książki "Understanding and Controlling Stuttering: A Comprehensive New Approach Based on the Valsalva Hypothesis," która jest niesamowicie popularna, jeśli wziąć pod uwagę jak niszowym tematem jest jąkanie. Na Amazon.com zrecenzowało ją 41 użytkowników, z czego 34 osoby przyznały maksymalną ocenę, tj. pięć gwiazdek. Natomiast ten artykuł to niepełne tłumaczenie trzech rozdziałów książki Phillipa J. Robertsa pt. "Comprehensive Stuttering Therapy." Autor terapii przedstawionej w tej książce, kładzie duży nacisk na kontrolowanie mechanizmu Valsalvy i opiera ją przede wszystkim na książce Williama Parry'ego. Na końcu artykułu można znaleźć informacje jak zdobyć wymienione tytuły.

Jakiś czas temu użytkownik tryniek29 napisał dwa artykuły związane z uwalnianiem mechanizmu Valsalvy, z którymi także warto się zapoznać.

Manewr Valsalvy i jąkanie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego dźwigając ciężary, rozpoczynasz tę czynność od wdechu i wstrzymania powietrza? Robisz to, ponieważ musisz wzdąć swoją klatkę piersiową i brzuch, aby uczynić je na tyle sztywnymi, aby wytrzymały ciężar obiektu, który podnosisz.

Aby zatrzymać oddech zamykasz także krtań. Krtań jest umiejscowiona w gardle i pełni dwie role: fonacja podczas mowy oraz zamknięcie w reakcji na wysiłek, kiedy wykonujemy zadanie wymagające dużej siły. Z drugiej strony instynktownie napinane są także mięśnie odbytu.

Podsumowując, dźwigając ciężary wstrzymujesz oddech i napinasz kilka różnych mięśni: krtani, klatki piersiowej, brzucha oraz odbytu. Kiedy jednocześnie napinasz wszystkie te mięśnie wykonujesz manewr Valsalvy. Wszystkie te mięśnie działają razem, współpracują. Jeśli zaciśniesz mięśnie odbytu zauważysz, że mięśnie brzucha, klatki piersiowej oraz krtani również są zaciśnięte.

W celu lepszego zrozumienia manewru Valsalvy wykonaj proste ćwiczenie. Nabierz powietrza i zatrzymaj je. Zwiększ ciśnienie powietrza w płucach, tak jakbyś podnosił ciężary. Poczuj jak wszystkie wymienione wyżej mięśnie są napięte i zaciśnięte. Zwróć uwagę na to, że krtań i odbyt są zamknięte oraz na to, że Twoje usta są zaciśnięte. Podobnie napięty jest język oraz cała szczęka. Właściwie cały Twój aparat mowy jest zdrętwiały przez manewr Valsalvy.

Podczas zamknięcia krtani w reakcji na wysiłek nie jest możliwe, aby powietrze mogło wydostać się z płuc. Natomiast podczas fonacji, struny głosowe znajdujące się w krtani nie zamykają się całkowicie i powietrze swobodnie wydostaje się z płuc. Przepływ powietrza sprawia, że struny głosowe wibrują i w ten sposób powstaje dźwięk.

Jąkanie pojawia się, kiedy manewr Valsalvy przeszkadza w fonacji przez wyzwalanie zamknięcia krtani. Kiedy krtań jest zamknięta nie ma przepływu powietrza i tym samym drgań strun głosowych, co odczuwasz jako blok.

Dlaczego wykonujesz manewr Valsalvy podczas fonacji? Powód nie jest do końca jasny. Być może podświadomie traktujesz słowa jak trudne obiekty, które należy siłowo wycisnąć z własnego ciała. Może myślisz, że mowa jest ciężkim zadaniem i powinieneś używać wytężonego wysiłku fizycznego i instynktownie aktywujesz manewr Valsalvy, który pomaga Ci wydusić słowa. A może po prostu taka jest Twoja reakcja na stres. Ludzie różnie reagują w sytuacjach stresowych.

Aby zapobiec występowaniu manewru Valsalvy podczas mówienia, najlepszym wyjściem byłoby relaksowanie mięśnie krtani. Jednak relaksowanie krtani nie jest zadaniem prostym. Znajduje się w niej wiele mięśni co dodatkowo utrudnia zadanie.

Dlaczego powinienem relaksować mięśnie odbytu?

Jak zostało wcześniej napisane mięśnie krtani, klatki piersiowej, brzucha i odbytu współpracują. Jeśli napniesz jeden mięsień, to inne także zostaną napięte. Przeciwnie, kiedy rozluźnisz jeden mięsień, to reszta także zostanie rozluźniona.

Zauważ, że zamiast relaksować mięśnie krtani, prawdopodobnie dużo łatwiejsze okaże się relaksowanie mięśni odbytu (zwieracz odbytu) i pozwolenie, aby uczucie relaksacji rozchodziło się w górę, aż do gardła. Tak, to może wydawać się bardzo zaskakujące, czy wręcz dziwne, ale najłatwiejszym sposobem rozluźnienia krtani jest skoncentrowanie się na rozluźnianiu odbytu...

Progresywna relaksacja Jacobsona

Bardzo znaną techniką, która może okazać się skuteczna w nauczeniu się uwalniania manewru Valsalvy jest progresywna relaksacja Jacobsona. Podstawowym założeniem techniki progresywnej relaksacji Jacobsona jest najpierw stopniowe napinanie mięśni, a następnie stopniowe ich rozluźnianie.

Zacznij od stopniowego napinania mięśni odbytu. Zaobserwuj uczucie zwiększającego się napięcia w całej odbytnicy. Kontynuują stopniowe napinanie tych mięśni, aż do osiągnięcia maksymalnego skurczu.

Następnie stopniowo i wolno zacznij rozluźniać mięśnie odbytu. Zaobserwuj uczucie zmniejszającego się napięcia i zwiększonej relaksacji w okolicach odbytnicy. Kiedy już osiągniesz maksymalną relaksację, zacznij cały proces od początku. Stopniowo zacznij napinać mięśnie odbytu. Jeśli jest to możliwe to spróbuj napiąć je nieco bardziej niż za pierwszym razem. Potem stopniowo zacznij relaksować mięśnie odbytu i spróbuj osiągnąć nawet wyższy poziom relaksacji niż przy wcześniejszej próbie.

Powtórz ćwiczenie pięć lub sześć razy. Zauważ jak zrelaksowane i otwarte są Twoje mięśnie odbytu. Zauważ jak uczucie relaksacji rozchodzi się w górę przez brzuch, klatkę piersiową oraz krtań. Skoncentruj się szczególnie na krtani, zaobserwuj jak jest zrelaksowana i otwarta. Zauważ jak uczucie relaksacji rozchodzi się po całej szczęce, ustach, wargach i języku.

Ćwicz codziennie

Ćwiczenie przestawione powyżej jest bardzo efektywne i możesz je praktykować niemal w każdej chwili i w każdym miejscu. Powinieneś ćwiczyć kilka razy dziennie.

Zanim znajdziesz się w trudnej sytuacji wymagającej mówienia, sugeruję, abyś rozluźnił swoje mięśnie odbytu i upewnił się, że pozostają zrelaksowane, kiedy mówisz. Kiedy to zrobisz, zwróć uwagę w czasie mówienia jak zrelaksowana jest Twoja krtań, gardło, usta oraz również brzuch i klatka piersiowa.

Upewnij się, że Twój odbyt jest zrelaksowany zanim zapukasz do drzwi szefa. Relaksuj się również stojąc w kolejce w piekarni czy banku. Być może z Twoich doświadczeń wynika, że im dłużej stałeś w kolejce, tym dłużej i bardziej się denerwowałeś czy martwiłeś i tym samym prawdopodobieństwo pojawienia się jąkania było zdecydowanie większe. Sytuacja się odwróci, kiedy będziesz ćwiczył techniki relaksacji: im dłuższa będzie kolejka, tym dłużej bardziej będziesz mógł się skoncentrować na relaksowaniu mięśni odbytu i szansa na to, że będziesz się jąkał, także się zmniejszy.

Oddychanie przeponowe

Istnieją dwa sposoby oddychania: z użyciem mięśni klatki piersiowej lub z użyciem przepony. Najbardziej relaksującym sposobem oddychania jest oddychanie z użyciem brzucha, zwane oddychaniem przeponowym. Kiedy oddychasz przeponą Twój brzuch wykonuje ruchy do przodu, a następnie się cofa. Łatwo można sprawdzić w jaki sposób oddychamy, leżąc na łóżku i umieszczając jakiś przedmiot na brzuchu. Jeśli przedmiot porusza się do góry, a następnie w dół to oddychamy przeponą.

Oddychanie przeponowe i kontrolowanie Valsalvy

Ćwiczenie oddychania przeponowego pomaga w relaksowaniu mięśni uczestniczących w manewrze Valsalvy i tym samym dostarcza do krtani powietrza potrzebnego do fonacji.

Powinieneś zacząć od zrelaksowania mięśni odbytu wykorzystując technikę progresywnej relaksacji Jacobsona. Następnie nabierz powoli powietrza, aby Twoja przepona wysunęła się do przodu (wystawała). Nabierz nieznacznie więcej powietrza niż zwykle. Nie wstrzymując swojego wdechu; delikatnie zacznij wypuszczać powietrze relaksując mięśnie brzucha. Nie powinieneś wydychać siłowo powietrza, ale raczej pozwolić powietrzu przepłynąć samoczynnie, bez wysiłku, przez otwartą krtań (wydech pasywny). Oddychanie w ten sposób pomaga zrelaksować system Valsalvy oraz jednocześnie dostarcza do aparatu mowy łagodnego strumienia powietrza, który jest potrzebny. Podczas wdechu i wydechu upewnij się, że odbyt pozostaje otwarty. Poczuj relaksację wszystkich mięśni mechanizmu Valsalvy.

Możesz to ćwiczyć niemal w każdym miejscu i o każdej porze dnia. Połącz oddychanie przeponowe z techniką relaksacji przedstawioną wcześniej.

Inne ćwiczenia

Zacznij od krótkich fraz

Na każdym "/" weź przeponowy wdech, zrelaksuj mięśnie brzucha podczas wydychania i rozpoczynaj każdą frazę relaksując przeponę. Zacznij ćwiczenia od krótkich fraz i stopniowo je wydłużaj.

Przykładowe zdania:
/ Żyjemy / na świecie / zdominowanym / przez słowo mówione.
/ Niemal wszędzie - / w domu, / szkole, / pracy, / na przyjęciach - / mowa / jest sposobem / w jaki ludzie / poznają się / wzajemnie / dzielą pomysłami, / informacjami / i przeżyciami.
/ Przy pomocy mowy, / mówimy / kim jesteśmy, / co chcemy / i dlaczego jesteśmy / ważni.
/ Biorąc czynny / udział w konwersacjach / poznajemy ludzi / oraz zdobywamy / umiejętności / w radzeniu sobie / w kontaktach / z innymi ludźmi.
/ Mowa jest jak / magiczna nić, / którą / wplatamy samych siebie / w tkaninę / społeczeństwa.

Umyślna Valsalva

Mniej oczywista forma umyślnego jąkania, w której sami tworzymy ciche i umyślne bloki, a następnie zwalniamy je przez relaksację.

Naucz się rozpoznawać i umyślnie powstrzymywać się od wykonywania manewru Valsalvy każdego dnia.

To sposób na celowe zwiększenie kontroli nad mechanizmem Valsalvy.


Co dalej?

Jeśli kogoś temat zainteresował to należy sięgnąć przede wszystkim po książkę "Understanding and Controlling Stuttering: A Comprehensive New Approach Based on the Valsalva Hypothesis," której autorem jest William D. Parry. Książkę najłatwiej jest kupić na Amazon.com. W dniu, w którym to piszę, czyli 5 maja 2012 r. można ją dostać za ok. 27 USD z już wliczoną przesyłką, czyli za jakieś 90 PLN.

Poza tym w internecie można znaleźć prezentację przygotowaną przez autora książki. Dostępna jest pod adresem: http://www.stutterblock.com/bsb.pdf (dużo rysunków obrazujących działanie mechanizmu Valsalvy).

Inne darmowe materiały można znaleźć na stronie autora: http://www.valsalva.org/freestutteringhelp.htm.

Obszerna prezentacja wideo w formie wykładu zaprezentowanego przez Parry'ego jest dostępna pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=bZAal55efk4.
Warto także obejrzeć inne filmy na kanale autora http://www.youtube.com/user/stutteringtherapist.

Tekst powyżej powstał przede wszystkim w oparciu o książkę Phillipa J. Robertsa pt. "Comprehensive Stuttering Therapy," która z kolei powstała głównie na podstawie książki Williama Parry'ego. Książka jest dostępna za darmo pod adresem: http://www.scribd.com/doc/23454445/Comprehensive-Stuttering-Therapy.
Komentarze do artykułu: "Manewr Valsalvy i jąkanie"
Padawan
avatar
Dodane dnia 30-10-2016 17:01 #1
Czytał to ktoś w ogóle? Brzmi jak przygotowanie do analu, ludzie są powaleni, a najbardziej ci, którzy kupili tą książkę. Masakra, widzę, że tylko ja zostawię komentarz. Więc szczerze - nie polecam tracić czasu, żeby czytać o odbycie, przez którego to się jąkasz, chcesz się nie jąkać? Rozluźnij odbyt, a teraz najlepsze cytaty:

Podczas wdechu i wydechu upewnij się, że odbyt pozostaje otwarty.
Upewnij się, że Twój odbyt jest zrelaksowany zanim zapukasz do drzwi szefa. (no pewnie, dlaczego nie?)
Zwróć uwagę na to, że krtań i odbyt są zamknięte oraz na to, że Twoje usta są zaciśnięte. (podczas rozmowy myśl o odbycie swoim i rozmówcy)

Dobra bo musiałbym połowę tekstu kopiować, proponuje usuwanie takich rzeczy z portalu, albo zamieszczamy rzeczy mądre i pomocne, albo jakieś teorie o odbytach. Niedługo ktoś doda książkę GREY z opisem jak sadomaso rozluźnia mięśnie intymne przez co niemożliwym jest jąkanie się. :lol::lol::lol::lol::lol:
Billy
avatar
Dodane dnia 30-10-2016 22:02 #2
Padawan, tak mnie wkurzyłeś, że postanowiłem się zalogować i skomentować Twój wpis.

Gdybyś czytał uważanie to zauważył byś kluczowe zdania:

Jak zostało wcześniej napisane mięśnie krtani, klatki piersiowej, brzucha i odbytu współpracują. Jeśli napniesz jeden mięsień, to inne także zostaną napięte. Przeciwnie, kiedy rozluźnisz jeden mięsień, to reszta także zostanie rozluźniona.

Zauważ, że zamiast relaksować mięśnie krtani, prawdopodobnie dużo łatwiejsze okaże się relaksowanie mięśni odbytu (zwieracz odbytu) i pozwolenie, aby uczucie relaksacji rozchodziło się w górę, aż do gardła. Tak, to może wydawać się bardzo zaskakujące, czy wręcz dziwne, ale najłatwiejszym sposobem rozluźnienia krtani jest skoncentrowanie się na rozluźnianiu odbytu...


Nie koniecznie zgadzam się z autorem (bo nie zauważam u siebie tej prawidłowości i wolę skupić się na oddechu mając doświadczenie ze sztuk walki oraz jogi), ale wywód jest logiczny.
Padawan
avatar
Dodane dnia 31-10-2016 22:56 #3
Ja też się nie zgadzam z autorem, bo nie zauważam u siebie też tej nieprawidłowości. Podejrzewam zresztą, że jak inni. Dlatego śmieszne są dla mnie takie teksty. Co do oddechu to jest inna sprawa i z tym się zgadzam, że trenowanie oddechu ma wpływ na stan rozluźnienia jak i motywacji do działania. Więc oddzielam te dwie kwestie. Jak napisałem powyżej nie zgadzam się z tą nieprawidłowością i śmieszą mnie tego typu głupoty.
P.S. Częściej się loguj :lol:
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 50% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 50% [1 Głos]
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86617:12:28
Karol924 1 dzień
Bartekxa 4 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych