Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Wiedza, zrozumienie i akceptacja - Robert W. Quesal
Obrazek

Wiedza, zrozumienie i akceptacja - Robert W. Quesal


Nieaktualne. Obecnie tekst stanowi fragment ebooka. Więcej informacji.

Komentarze do artykułu: "Wiedza, zrozumienie i akceptacja - Robert W. Quesal"
neokid
avatar
Dodane dnia 08-12-2012 23:09 #1
Jakiś czas temu w podcaście StutterTalk po raz kolejny pojawił się właśnie dr Quesal, który jest dla mnie autorytetem, jeśli chodzi o zrozumienie jąkania. Akurat to było nawiązanie do wcześniejszego odcinka z dr Nippold, niejąkającą się kobietą, która podobnie jak wszyscy w Polsce, uważa, że to płynność jest odpowiedzią na jąkanie, że powinno się je leczyć metodami upłynniającymi mowę bla, bla, bla... To jest dłuższa historia, bo ona napisała coś bardzo głupiego czym wywołała burzę w środowisku, bo jednak zajmuje się tym problemem od dawna i ma jakieś poważanie, a pokazała totalne niezrozumienie itd. itp. Mniejsza o to.

W tym odcinku jednak pojawiło się wiele bardzo ważnych kwestii. Często na forum piszę, że między jąkaniem, a płynnością czy niepłynnością nie ma żadnego związku, bo nie o to tu chodzi. Jednak jednocześnie nie potrafię ubrać w słowa tego co mam na myśli. A Robert Quesal nie ma z tym problemu. Przetłumaczyłem bardzo krótki fragment:

Jąkaniem nie jest bycie niepłynnym. Jąkanie oznacza utknięcie. I to reakcje na tę niemoc w przejściu dalej są tym, co sprawia, że jąkanie jest problemem. Nawet Silverman czy Johnson, wiele, wiele lat temu, mówili o problemie jąkania. Problemem jąkania nie jest po prostu bycie niepłynnym. Problemem jąkania są te wszystkie inne rzeczy, które idą w parze z byciem osobą jąkającą się. [...] Kwestią, która mnie niepokoi jest to, że dr Nippold i osoby niejąkające się, które mówią o jąkaniu, nie chcą wejść w skórę osób jąkających i zrozumieć jak to jest być jedną z nich. Nie chcą zrozumieć, że dla nas nie jest problemem to, że nie możemy mówić płynnie, ale to, że ponieważ nie możemy mówić płynnie i ponieważ jąkanie to przerywane (sporadyczne), mimowolne i nieprzewidywalne zachowanie, reagujemy na to utknięcie - pojawiające się w momencie, kiedy się tego nie spodziewaliśmy i kiedy tego nie chcieliśmy - i co za tym idzie, spotyka nas kara ze strony naszych rozmówców (social penalty). Jeśli istniałby prosty sposób na bycie płynnym to ludzie byliby płynni. Dla osób jąkających się mowa jest trudna. I próbowanie pozostawania płynnym jest również trudne.
Podejście [prezentowane przez Nippold] to robienia tych kilku prostych rzeczy z dziećmi jąkającymi się, zastosowanie zasady uczenia na dysfunkcyjnym neuromotorycznym systemie i w jakiś sposób sprawienie, że te dzieci będą normalnie płynnymi rozmówcami. Polega to na wzięciu tego złożonego zaburzenia i robieniu tak prostych rzeczy jak przekonywanie ich << mów wolniej, rób to i to i będziesz płynny >>. Dla mnie, jako dla osoby jąkającej się obraźliwa jest sytuacja, kiedy ktoś niejąkający się próbuje mi powiedzieć czym są moje doświadczenia związane z jąkaniem.


Dalej pojawiła się kolejna analogia jąkania:
Chętnie dr Nippold i ludziom, którzy myślą tak jak ona, dałbym samochód. Ten samochód skręcałby sam w prawo różnych momentach, których nie można przewidzieć. Przekonałaby się jak szybko zaczęłaby go kierować inaczej. [...] Gdybyśmy mieli samochód, który nagle zaczyna skręcać w prawo, to jak szybko kierowca tego pojazdu zacząłby trzymać mocniej kierownicę, zacząłby martwić się << może będę starał się skręcać w lewo, bo samochód sam skręca w prawo >>. Tym jest właśnie jąkanie, dlatego dzieci reagują w ten sposób na jąkanie, bo ono zwyczajnie nagle wyskakuje. I te wszystkie dziwne rzeczy, które robimy jako osoby dorastające z jąkaniem, wynikają z tego, że staramy się opanować (przejąć kontrolę) nad tym pojazdem skręcającym w prawo w nieprzewidywalnych momentach.

Świetne! Tak sobie czasami czytam i słucham i myślę, że tam tylu bardzo mądrych ludzi zajmuje się tym problemem, a u nas nie ma nikogo. Nie ma choć jednej mądrej osoby, która zainteresowałaby i zajęłaby się tym problemem jakiś czas temu... Co prawda pogodziłem się z tym już dawno, ale nadal od czasu do czasu wraca pytanie bez odpowiedzi: jak to się mogło stać...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [2 Głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,617
Najnowszy Użytkownik: Michael
Ostatnio na stronie
mifune14701:32:53
zumbi 1 dzień
Karol924 5 dni
tirirum 5 dni
ofelka87 1 tydzień
Charity 1 tydzień
robert866 1 tydzień
Bolo 1 tydzień
Roza Sobocinska 1 tydzień
monopix 1 tydzień
Michael 1 tydzień
lyric1 1 tydzień
bigosik 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych