Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
self-therapy for the stutterer - część I
Obrazek

self-therapy for the stutterer - część I

Przedstawiam pierwszą część tłumaczenia książki "self-therapy for the stutterer" wydanej przez The Stuttering Foundation. Autorem książki jest Malcolm Fraser, założyciel wspomnianej fundacji. Nie będę się jakoś szczególnie rozpisywał nt. samej książki, ponieważ zrobiłem to prawie rok temu. Moje wypociny można znaleźć pod adresem : http://demostenes.eu/news.php?readmore=158.

Poniżej udostępniam odnośnik do dokumentu w formacie PDF zawierającego kilka przetłumaczonych rozdziałów. Pierwsza część tłumaczenia jest dosyć rozległa, ponieważ chciałem postawić solidne fundamenty, tj. ta część zawiera wystarczająco dużo materiału, aby każdy zainteresowany mógł już teraz zacząć pracować na jąkaniem. Przerobienie i zastosowanie się do zasad opisanych w tej części zajmie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Kolejne aktualizacje, czyli tłumaczenia kolejnych rozdziałów będą już zdecydowanie mniejsze i mam nadzieje, że będą pojawiać się regularnie co kilka tygodni.

Jeśli kogoś interesuje dlaczego akurat "self-therapy for the stutterer," a nie inna książka, to powodów jest wiele:
  • zawiera kompletny opis terapii pokrywającej wiele kwestii kluczowych w leczeniu jąkania,
  • jest napisana prostym językiem,
  • jest naszpikowana cytatami, które stanowią doskonałe uzupełnienie właściwej treści (polecam zwracać szczególną uwagę na przypisy),
  • mam pozwolenie na jej przetłumaczenie,
  • nie ma żadnego poradnika dla nas napisanego w j. polskim, a ta książka, jak żadna inna idealnie nadaje się do zapełnienia tej luki,
  • to właśnie ona otworzyła mi oczy i wskazała drogę,
  • i wiele innych.

Pobieranie: self-therapy for the stutterer - część I

Zachęcam do zgłaszania błędów (wszystkich, również tych związanych z formatowaniem), których jest na pewno mnóstwo. Jest to jedyny sposób na podniesienie jakości tłumaczenia! Zachęcam również do przyłączenia się i tłumaczenia jej razem ze mną. Można kontaktować się ze mną za pomocą PW.

Oryginał można znaleźć oczywiście na stronie The Stuttering Foundation pod adresem: http://www.stutteringhelp.org/sites/default/files/Migrate/book0012_11th_ed.pdf
Komentarze do artykułu: "self-therapy for the stutterer - część I"
coltrane
avatar
Dodane dnia 21-11-2012 08:04 #1
Przyda sie.
Dzieki wielkie
neokid
avatar
Dodane dnia 01-12-2012 13:28 #2
Dołączył do mnie dru, który postara się, aby ten tekst był rzeczywiście napisany po polsku. Jak na razie to tłumaczenie faktycznie składa się z polskich słów, ale gramatyka jest jakby obca ;)
Za jakiś czas dostarczymy zupełnie nową wersję "self-therapy for the stutterer", która będzie zawierała także tłumaczenia dalszych rozdziałów.

Btw. jak myślicie jakiej formy używać: "jąkała" czy "jąkający się"? W tej książce jest prawie wyłącznie używane słowo "stutterer", czyli po polsku "jąkała". Ja tłumaczę zawsze dosłownie starając się pozostawać jak najbliżej oryginału, więc dla mnie wybór jest oczywisty i jest nim jąkała. Jest spora grupa ludzi (nawet na tym forum), którzy używają, że stutterer nie jest słowem tak mocnym jak jąkała, tj. jąkała ma wydźwięk negatywny. Ja się z tym nie do końca zgadzam, bo dla mnie słowo to słowo. Dlatego mnie taki argument nie przekonuje. Ale jakby na niekorzyść jąkały przemawia to, że jest to określenie potoczne, a słowa potoczne nie powinny pojawiać się w tego typu tekstach...
Elen
avatar
Dodane dnia 01-12-2012 15:28 #3
Jak chcesz dowalić osobie jąkającej to po prostu nazwij ją "jąkałą" i masz sprawę załatwioną.
Shalihalfa
avatar
Dodane dnia 01-12-2012 22:12 #4
Neokid, piszesz, że dla Ciebie "słowo to słowo". W tłumaczeniach nie należy sugerować się dokładnymi odpowiednikami, ale tym, w jaki sposób dane słowo funkcjonuje w języku. Nie sądzę, że autorzy pisząc "stutterer" mieli na celu kogokolwiek obrazić. A taki efekt osiągniesz polskim "jąkałą".

Słowem, osoba jąkająca się. :)
neokid
avatar
Dodane dnia 01-12-2012 23:48 #5
Słabe macie te argumenty. Akurat słowa stutterer także się obecnie nie używa. Powód jest ten sam co w przypadku jąkały - część osób uważa je za obraźliwe. Kiedyś tak nie było, ludzie trochę inaczej patrzyli na poprawność polityczną. A od pierwszego wydania tej książki minęło dużo czasu.
Zastąpienie każdego wystąpienia "jąkała" też nie jest najlepszą opcją, bo często, zwłaszcza w cytatach ich autorzy celowo używali jakby złośliwej formy. Dlatego też wybór nie jest taki oczywisty. No, ale czas pokaże i pewnie samo się jakoś rozwiąże.
coltrane
avatar
Dodane dnia 02-12-2012 01:33 #6
Ja jestem za "jąkałą". Gdyby była jakaś alternatywa to moglibyśmy darować sobie to słowo, ale że nie ma to bez sensu komplikować sobie życie i używać dłuższych sformułowań. Jak słowo "jąkała" wejdzie do normalnego obiegu, to może przestanie jawić się jako pejoratywne. Poza tym ta książka jest o tym, żeby uniewrażliwiać się na jąkanie, więc jak ktoś jest wrażliwy na samo słowo "jąkała", to ta książka chyba na niewiele mu się przyda.
dru
avatar
Dodane dnia 02-12-2012 10:04 #7
Coltrane, "jąkała" (podobnie jak "ślepiec") od zawsze był w normalnym, tj.potocznym obiegu, już od czasów, gdy nie było jeszcze stylu wysokiego (bo nie było słowa pisanego) - i w tym obiegu, w stylu niskim, już pozostanie, jak wiele innych, ogólnosłowiańskich wyrażeń ("łeb", "gała", "baba" itp,. itd,. czy choćby "głuszec", znaczący głuchego - lecz już w zamierzchłych czasach przeniesiony na ptaka).

Alternatywa jest: "jąkający" lub "jąkający się".

Obecnie "jąkała" jest wyrażeniem bardzo silnie nacechowanym negatywnie i stosować je należy bardzo rozważnie (w omawianej pozycji - w kilku miejscach zaledwie, w przypisach, których autorzy celowo użyli "mocnego" sformułowania - właśnie celem uniewrażliwienia czytelnika).

Sprawa jest prosta: w tekście oficjalnym, a zwłaszcza w książce-poradniku, nie ma miejsca dla słów uważanych za obraźliwe - jakkolwiek byśmy nie uważali ich użycia za zasadne i terapeutyczne. Osłabimy z miejsca wartość tekstu, zrazimy też wielu potencjalnych odbiorców.
Elen
avatar
Dodane dnia 02-12-2012 10:11 #8
popieram dru, osoba jąkająca się i szukająca pomocy jeśli trafi pierwszy raz na to forum i będzie czytać że jest "jąkałą" to więcej tutaj nie wejdzie bo poczuje się nieszanowana nawet między swoimi.
coltrane
avatar
Dodane dnia 02-12-2012 11:41 #9
Ok. Może żyjemy w innych światach, bo dla mnie "jąkała" w ogóle nie jest obraźliwy.
Nie zgadzam się z tym, że słowa "w stylu niskim" (swoją drogą, nie lubię takich klasyfikacji) muszą takie pozostać. Znaczenia słów nie mają podłoża metafizycznego, tylko konwencjonalne, więc wydaje mi się, że najlepszym sposobem na zneutralizowanie obraźliwego słowa jest neutralne jego używanie. Bojąc się pewnych słów wzmacniamy jeszcze ich moc, dając tym samym potężny oręż we władanie naszym prześmiewcom.
Ale oczywiście decyzja należy do tłumaczy. Uznałem, że powinny się wypowiedzieć obie strony :)
Pozdrawiam
dru
avatar
Dodane dnia 02-12-2012 15:39 #10
Słownik języka polskiego PWN, W-wa 1978: jąkała: potocznie: "człowiek, który się jąka: Biedny, biedna jąkała

Nie mam nowszego słownika, ale już w tym jest to zaakcentowane, choć tylko w przykładzie użycia. Słowo jest jednak bezdyskusyjnie pogardliwe - Twój odbiór, choć nie wyjątkowy, jednak jest bez wątpienia w mniejszości.

Co do neutralizacji znaczenia - racja, ale:
1. Słowa zmieniają swe znaczenie niejako samoczynnie, i wszelkie kampanie bardziej szkodzą, niż pomagają
2. Język nie znosi próżni - a nie ma innych pogardliwych określeń na człowieka, który się jąka; neutralizując "jąkałę", zaproponuj coś w zamian ;)
3. Jest nas garstka, na palcach policzyć - wiele zmienimy wśród kilkudziesięciu milionów użytkowników polszczyzny ;)

Pozdro!
neokid
avatar
Dodane dnia 02-12-2012 19:56 #11
Najnowszy słownik jest zawsze dostępny na stronie http://sjp.pwn.pl/ i w nim definicja została całkowicie pominięta. Może mieli problemy z ustaleniem wspólnej wersji podobne jak my :) W sjp.pl można natomiast już coś znaleźć http://www.sjp.pl/j%B1ka%B3a
Jednak droga od potocznego do obraźliwego jest daleka, więc jąkała na pewno nie jest określeniem obraźliwym, bo gdyby tak było w słowniku PWN byłoby to zaznaczone, jak w przypadku idioty http://sjp.pwn.pl/szukaj/id...kaj/idiota

Inna sprawa, że jąkanie jest generalnie dosyć delikatnym tematem i wiele jąkał nawet nie używa słowa "jąkanie" tylko woli powiedzieć, np. "mam problemy z mówieniem/wadę wymowy," niż "jąkam się." Dlatego też "jąkała" wydaje się im być śmiertelnie obraźliwym określeniem.

Dalsze rozważania raczej nic ciekawego nie przyniosą. Myślę, że nadużywanie potocznych słów w jakimkolwiek oficjalnym tekście może pozostawiać pewien niesmak. Dlatego trzeba chyba zrezygnować z jąkały. Natomiast już w przypisach trzeba się przy każdym wystąpieniu zastanowić, która forma lepiej będzie oddawać intencje autora.
Mystra
avatar
Dodane dnia 02-12-2012 22:57 #12
Natknełam sie dzisiaj na artykuł ,, Góra lodowa - albo o przekleństwie niemożności,, prezesa Klubu J w Toruniu http://psychotekst.com/arty...php?nr=204 w ktorym to kilkakrotnie zostało użyte określenie jąkała, i mysle ze to działa wrecz na korzysc tekstu. Gdyby ktos na ulicy zawołał ,,jąkała,, to owszem mogloby byc to obrazliwe i na pewno jest, ale uzyte w publikacji jakby nie patrzec naukowej nie powinno to nikogo urazic :) Jak juz ktos jest tak wrazliwy to mozna dodac adnotacje ze uzyte okreslenie jakała nie zostalo wykorzystane aby kogos urazic...
Pozdrawiam
dru
avatar
Dodane dnia 03-12-2012 14:40 #13
...jak już ktoś jest tak wrażliwy, to powinien przestać się jąkać! :lol:

Zostaję przy "jąkającym (się)", za wyjątkiem przypisów, gdzie forma będzie rozpatrywana szczegółowo.

Pzdr
Mystra
avatar
Dodane dnia 03-12-2012 16:14 #14
Wczoraj w yt ogladalam filmy o jakajacych spiewajacych i juz ,,nie jakajacych sie,, , zacznijmy spiewac :huh: soz off topic ^^
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86611:43:19
Karol92423:09:26
Bartekxa 3 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych