Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Dziecko, które się jąka - Guitar B., Conture E.B.
Obrazek

Dziecko, które się jąka - Guitar B., Conture E.B.

Na stronie The Stuttering Foundation pojawiło się tłumaczenie publikacji "Dziecko, które się jąka." Tłumaczenie zostało przygotowane przez Centrum Logopedyczne. Chociaż publikacja została napisana głównie z myślą o pediatrach, to można w niej znaleźć wiele informacji przydatnych dla rodziców dzieci jąkających się, jak i informacji ogólnych związanych z jąkaniem.

Autorami publikacji są Barry Guitar (Ph.D.) i Edward Conture (Ph.D.), co stanowi wystarczającą rekomendację.

W artykule można przeczytać o:
- etiologii jąkania,
- rozpowszechnieniu,
- podziale jąkania ze względu na nasilenie,
- poradnictwie dla rodziców.

Należy również zwrócić uwagę na tabele. Pierwsza to lista kontrolna dla lekarza, natomiast druga to pytania, które warto zadać rodzicom. Inną ważną rzeczą są studia przypadków.

Pobieranie: Guitar B., Conture E.B., Dziecko, które się jąka. informacje dla pediatry, tłum.: Węsierska M., Wydawnictwo Centrum Logopedyczne, Katowice 2012.


Część z was może również zainteresować tłumaczenie książki wydanej przez The Stuttering Foundation, Jak mówić w szkole o jąkaniu? Podręcznik dla nauczycieli i logopedów, Scott L., Guitar C., którą można zakupić na Zomisia.pl. Chociaż akurat w tym przypadku mamy do czynienia z małym zgrzytem, bo oryginał jest dostępny za darmo, a już tłumaczenie nie zostało wydane w wersji elektronicznej i konieczne jest zapłacenie za wersję drukowaną. Moim zdaniem nikt nie powinien tak robić, bo jeśli autorzy zdecydowali się opublikować swoją książkę za darmo, to niby dlaczego tłumacz miałby pobierać opłaty za swoją pracę? Z drugiej strony książka jest warta tych dwudziestu złotych.


Więcej informacji:
Centrum Logopedyczne - publikacje
Komentarze do artykułu: "Dziecko, które się jąka - Guitar B., Conture E.B."
dru
avatar
Dodane dnia 09-12-2012 23:43 #1
Guitar i Conture nie stanowią dla mnie żadnej rekomendacji (kojarzą się z gitarą i konturem tylko), skrótu Ph.D. także nie chce mi się rozszyfrowywać - co nie zmienia faktu, że artykuł jest dobry.

Jest nawet ZA dobry. Bo nie przystaje ni cholery do naszych realiów. Pediatra wstępnie diagnozuje dziecko, kieruje je do logopedy, logopeda (i to nawet ten przedszkolny) przeprowadza terapię systemową, rodzinną, w dodatku w domu pacjenta....

I wiecie? Pod tym względem artykuł jest szkodliwy. Bo może wyrabiać w rodzicach, podejrzewających niepłynność u swych dzieci przekonanie, że pierwszy z brzegu logopeda udzieli im fachowej pomocy. W naszych warunkach jest to marzeniem ściętej głowy, sad but true.

Potrzebowałem niedawno zaświadczenia lekarza o braku przeciwwskazań do pracy (którą już, notabene, wykonywałem) - odmówił, twierdząc, że nie może, bo się nie zna i nie wie, czy jąkanie nie jest aby przeciwwskazaniem.

Kolejna uwaga; niedawno temu toczyłem zażarte dyskusje ze specjalistami (ja, żałosny teoretyk) o wadze diagnozy różnicowej między rozwojową niepłynnością mowy a jąkaniem wczesnodziecięcym. Po lekturze zmieniam zdanie - rozróżnienie to jest czysto akademickim, z klinicznego punktu widzenia pozbawionym sensu sporem. Nie da się tego odróżnić na podstawie mierzalnych symptomów - idzie bowiem o świadomość zaburzenia, niewiele ponadto. I (teoretycznie) warto podejmować jak najwcześniejsze próby terapii - jeśli (po pierwsze) rodzic nie odrzuci faktu, że i on jest tu winien, po drugie zaś - trafi do specjalisty, a nie pierwszego-'lepszego' logopedy, który tylko utrwali, uświadomi niepłynność u dziecka, bo nigdy nawet nie slyszał o terapii systemowej....
virino
avatar
Dodane dnia 16-02-2013 18:17 #2
Wg mnie artykuł jest bardzo, bardzo dobry. Zastanowiło mnie, że:

1. "wyższa sprawność językowa może być czynnikiem prognozującym negatywnie w przypadku dziecka, u którego objawy jąkania się utrzymują". Czy ktoś wie dlaczego? Czy spotkaliście się już gdzieś z takim twierdzeniem?

2. Skąd wynika różnica, że jąka się więcej chłopców niż dziewczynek (co rzeczywiście jest przecież faktem), w artykule mało przekonująco to omówiono...Jakie wrodzone różnice w zakresie rozwoju mowy? I czy naprawdę otoczenie traktuje na tyle inaczej dzieci różnej płci, aby mogło to wpłynąć na rozwój mowy? Jakoś to do mnie nie przemawia...

3. Diagnoza różnicowa... ho, ho, robi wrażenie - dzięki niej lekarz będzie mógł skierować dziecko do WŁAŚCIWEGO specjalisty. Super! Czytając dalej o certyfikacie kompetencji logopedy... jestem pod wrażeniem.
virino
avatar
Dodane dnia 16-02-2013 18:27 #3
I kontynuując:
4. "Wielu rodziców niesłusznie wierzy, że zrobili coś, co spowodowało jąkanie u ich dziecka" jak się ma do wcześniejszego stwierdzenia o różnicach w traktowaniu dzieci różnej płci?
I o co chodzi w twojej wypowiedzi dru? - cyt. " I (teoretycznie) warto podejmować jak najwcześniejsze próby terapii - jeśli (po pierwsze) rodzic nie odrzuci faktu, że i on jest tu winien"???
dru
avatar
Dodane dnia 17-02-2013 13:07 #4
Ad 1. Istotnie dość niejasne. Sam termin sprawności językowej mało ścisłym - czy chodzi o zasób słownictwa, poprawność wypowiedzi, ogólną sprawność wysławiania się (raczej nie - ją właśnie zaburza jąkanie) czy w ogóle potrzebę werbalizowania myśli i kontaktu z innymi? Pozostanie to tajemnicą autorów.

Niemniej może być coś na rzeczy: u młodszych dzieci (do, powiedzmy, 4 lat) aparat mowy nie jest jeszcze w pełni sprawny, natomiast chęć komunikacji olbrzymia, co może rodzić frustrację - tym większą, im większa chęć mówienia i zasób (niewymawialnych jeszcze) słów. Już samo to może być przyczyną niepłynności, może też utrwalać niepłynności innej etiologii.

Ad 2. U chłopów później następuje rozwój mowy, więc (patrz wyżej). Wynika to zapewne z różnic anatomicznych, morfologicznych w budowie mózgu u płci: u mężczyzn jest on, jak się podejrzewa, bardziej wyspecjalizowany, zośrodkowany, zatem, po pierwsze, dojrzewa wolniej, po drugie: zaburzenie jakiejś funkcji, danego ośrodka, nie jest tak łatwo zastępowane przez obszary sąsiadujące. Dla tejże przyczyny u kobiet urazy mózgu rzadziej skutkują porażeniem czy afazją.

...to be continued ;)
virino
avatar
Dodane dnia 17-02-2013 13:39 #5
Obiadek?;)

"...u mężczyzn jest on, jak się podejrzewa, bardziej wyspecjalizowany, zośrodkowany..." Podejrzewa?;) Właśnie mi się z tymi podejrzeniami trudno utożsamić:D czuję wewnętrzny sprzeciw...Już te teorie słyszałam... nawet magisterkę pisałam z różnic między płciami i jakoś na naukowe potwierdzenia tych teorii się nie natknęłam. Ale to było naprawdę dawno temu, więc może jest coś nowego w tym temacie. Jeśli coś masz, to podrzuć, jestem szczerze zainteresowana.
virino
avatar
Dodane dnia 17-02-2013 13:54 #6
'Wyższa sprawność językowa' to się domyślam o co chodzi, bardziej zastanawia mnie, że może być ona negatywnym czynnikiem... Ciekawe. Myślę o dzieciach, które zaczęły jąkać się później niż w 3 r. ż.
dru
avatar
Dodane dnia 17-02-2013 14:58 #7
Hmm, czyżbyś była socjologiem/socjolożką, by negować różnice między płciami? ^_^

Dymorfizm widoczny na pierwszy rzut oka wszak, te słodkie, będące niekiedy źródłem niemałej i obopólnej satysfakcji różnice anatomiczne... Nie ma podstaw dla przypuszczeń, by dotyczyły one jedynie budowy zewnętrznej. Budowa mózgu zagadką, wiadomo, trudno to badać, ale... może umówimy się na mały test z rotacji figur w przestrzeni, OK? Zresztą nieprzypadkowo wszelkie kwestionariusze zaopatrzone są w osobne normy dla K i M; dlaczego?

Ok, ad rem, ad 4.

To bardzo często stosowana przez terapeutów postawa: nie jesteście niczemu, winni, ale... właśnie, to ale. Ale coś musicie zmienić. Na Zachodzie jest to pokłosiem tak politacal correctness (jak w filmie BBC Kid's speech, pokazującym terapię rodzinną; nie, to nie wasza wina, ale to przez was [ http://www.youtube.com/watc...Ilez616RZ0 ]), jak i samej teorii van Ripera, który źródeł jąkania upatrywał wyłącznie w jakichś, bliżej niesprecyzowanych - nieistniejących? - aberracjach neurologicznych.

Nie przeczę, są przypadki jąkania neurologicznej natury, jąkania, nazwijmy, posttraumatycznego itd., jednak w większości przypadków (jak sądzę) odpowiada za utrwalenie niepłynności niewłaściwa postawa rodziców. Oczywiście, nie była ona celowa, wynikała z niewiedzy, z konfliktów między nimi, z nadmiaru opieki, z dziesiątek innych czynników... ale czy to zwalnia od odpowiedzialności? Jeśli jest jeszcze czas, należy to zmienić, a tu świadomość ma podstawowe znaczenie. Ludziom, którzy i tak odrzucą z miejsca swoją 'winę', żadne tłumaczenie i tak na nic się nie zda, inni przełkną - sądzę, z korzyścią dla siebie i nie tylko wiedzę, że są przyczyną, jedną wielu, choć może najistotniejszą. Tyle. Gotowość przyjęcia tej odpowiedzialności równa się chęci zmiany. Tak myślę.
virino
avatar
Dodane dnia 17-02-2013 19:16 #8
Czyli, że uważasz, że jeśli rodzic nie wini się za jąkanie dziecka, to nie stara się mu pomóc? Z tym się zgodzić nie mogę.

Akurat ja uważam, że zdarzają się wypadki jąkania u dzieci z powodu powiedzmy 'niewłaściwych postaw rodziców', ale do tej pory byłam w tym odosobniona... terapeuci, psycholodzy powtarzają, jak mantrę - to nie wina rodzica/ rodziców. Więc jak?

Socjologiem nie jestem, to takie moje 'wewnętrzne' przekonanie od zawsze, że kobiety i mężczyźni niczym się nie różnią... Sama nie wiem skąd się we mnie bierze - taka ciekawostka :) Myślę o budowie mózgu:D, a co za tym idzie jego funkcjach. Co do dymorfizmu płciowego, to ok, fajnie, że jest, nie? często nawet bardzo:D Ale tylko fizyczny, co do psychicznego... mam wątpliwości :) Uważam, ze to wpływ środowiska.
cyt. dru "Nie ma podstaw dla przypuszczeń, by dotyczyły one jedynie budowy zewnętrznej' - to ja poproszę o fakty:)

"... wszelkie kwestionariusze zaopatrzone są w osobne normy dla K i M; dlaczego?" no właśnie dlaczego??? ja tego nie kumam:D
na test możemy się umówić, tylko potem nie mów, ze jestem wyjątkiem potwierdzającym regułę:p

Uważam, że niektóre kobiety są lepsze od mężczyzn w zadaniach przestrzennych - nie możesz zaprzeczyć:) Oddziaływanie psychospołeczne powoduje, że dostrzega się różnice między kobietami i mężczyznami w tego typu testach. W testach przestrzennych kobiety z wykształceniem ścisłym uzyskiwały przewagę nad mężczyznami z wykształceniem humanistycznym. I żeby cię nie zamęczyć;) Chiny są jedynym krajem, w którym nie występują różnice międzypłciowe w zdolnościach przestrzennych - pismo chińskie odwołuje się do bardzo subtelnych rotacji poziomych i pionowych elem. figur geometr.

No, dobra wiem, HORMONY też istnieją:D
dru
avatar
Dodane dnia 17-02-2013 21:31 #9
Nie napisałem, że rodzic zaprzeczający swej winie nie stara się pomóc swemu dziecku! Stara się. Tyle, że (najczęściej) błądzi; skupiając wysiłki na dziecku, nie na sobie, nie na relacjach w rodzinie - tylko szkodzi.

Nie, nie jesteś w tym przekonaniu odosobniona, ani ja. Zdecydowanie jednak jesteśmy w mniejszości. Rzekłbym - w elicie; ale to nie pociesza.

"Uważam, że to wpływ środowiska" - to ja też poproszę o fakty :)

Normy... musiały być, widać, statystycznie istotne, mierzalne, różnice w wynikach kobiet i mężczyzn. (btw, to jeden z tych faktów, o które prosiłaś).

To oczywiste z tymi studentkami, absolwentkami kierunków ścisłych, konkurujących z humanistami... Procent tychże jest wszak znikomy... Tak samo oczywiste jest, że gdybym przegrał w teście, uznałbym Cię za wyjątek ;)

Co do Chin... niewiele wiem o tych krzaczkach, poza tym, że te idiogramy są w 2D - mnie bardziej idzie o trójwymiar. Poza tym pismo jednak opiera się głównie na pamięci znaków, nie ich swobodnym, kreatywnym przetwarzaniu, argument więc raczej odpada. A brak różnic międzypłciowych w tej mierze, o ile faktycznie istnieje, zdecydowanie nie przekłada się na pozycję społeczną kobiet w tamtym kraju ;)
Zaczynamy jednak poruszać się w mrocznej strefie domniemań i nieuprawnionych wniosków - entropii gromkie nie! :D

Hormony hormonami, ale traktujemy o różnicach stałych, niezależnych od fazy cyklu (o ile są takie - tzn. niezależne różnice, nie fazy ;) )
virino
avatar
Dodane dnia 18-02-2013 00:39 #10
Istotne różnice w wynikach kobiet i mężczyzn - mogą właśnie być spowodowane uwarunkowaniami środowiska, więc ten 'fakt' mnie nie przekonuje. Poproszę o więcej:)

"to ja też poproszę o fakty :)" to proszę:
większa dostępność wśród chłopców w trenowaniu zdolności przestrzennych np. dotykanie zabawek-dziewczynki oglądają z daleka, klocki lego-w większości zestawy dla chłopców, pozwolenie na samodzielne wcześniejsze, dłuższe wycieczki dla chłopców, posługiwanie się mapą, przypisywanie roli 'przewodnika', gry komputerowe, aktywność sportowa itp.

W kwestii 'Chin' - krzaczki są właśnie przetwarzane, a że nie w 3D? no ja cię proszę...
Na brak różnic międzypłciowych w Chinach powołuje się w swoich pracach prof. Wanda Ciarkowska z UW, więc raczej jest to fakt i to naukowy :p Pozycja kobiet w Chinach w tej mierze nie ma nic do rzeczy, ale akurat to co piszesz, można raczej uznać za polski stereotyp... Myślę o młodym pokoleniu, z wielkich miast, wiadomo prowincja to przepaść... Tak więc ja mogę powiedzieć entropii (jak wyszukanie zauważyłeś) NIE, a ty?

Jeśli chodzi o hormony to miałam na myśli te oddziałujące na pracę mózgu, męskie i żeńskie... I tylko tu idę na małe ustępstwo, że tym płcie się różnią:D (ja ciągle o pracy mózgu, żebyś znów nie pomyślał, że o czymś innym;) )
virino
avatar
Dodane dnia 18-02-2013 07:50 #11
Jeszcze mi się przypomniało;) o badaniach na grupie ośmiolatków obu płci - nie było różnic w wykonywaniu zadań przestrzennych! Późniejsze różnice, które prawdopodobnie wystąpiłyby, mogłyby być spowodowane wpływem psychospołecznym na dzieci. Tylko nie proś, żebym podała, gdzie i kto te badania przeprowadzał (tego nie bardzo chce mi się szukać nawet dla ciebie :D ), ale na 100% gdzieś się z tym spotkałam.
Miłego dnia! Z uśmiechem:D
dru
avatar
Dodane dnia 18-02-2013 10:56 #12
Kopernik była kobietą!

Te hormony nie tylko wpływają na pracę mózgu, one go także - wcześniej - kształtują... że chłopcom pozwala się na więcej, powiadasz? Dłuższe wycieczki, klocki lego, mapy... no ja cię proszę, u dzieci w 1-2 roku życia? A już wówczas zaznaczają się różnice w zainteresowaniach, w zachowaniach społecznych (dużo większe zainteresowanie rówieśnikami u dziewczynek np.) I nie opieram się na badaniach, a obserwacji. Wcześniejszy i szybszy rozwój mowy nie jest kwestionowany - o czym innym on świadczy, jak nie o morfologicznych - czy tylko czynnościowych, bez znaczenia - różnicach w obrębie mózgowia?

Badania... wykonanie badań zlecają studentom asystenci, robiący doktorat, doktorzy, robiący habilitację, a studenci mają ważniejsze rzeczy do roboty niż pracować za friko w imię czyjejś personalnej korzyści, więc badają się nawzajem i wszystkich wokół, tylko nie grupę docelową... coś o tym wiem. Inną kwestią jest łatwość takiego skonstruowania narzędzi, by wyniki badania odpowiadały założonej tezie. Czytałaś Tarkowskiego? Na każdej niemal stronie prezentuje sprzeczne wyniki badań. A im dalej w las, tym ciemniej.

Konkrety to przypadki. Np. ten: (post nr 2): http://www.forum.dominicana...vt2493.htm
- jest to, jeśli się nie mylę, podane za książką "Płeć mózgu" Moir i Jessela.

Eliminując entropię nie wracam do wątku Chin; nie znam się na ich piśmie. Nie cytuję badań, bo im nie ufam. Widzę odmienności, których nie wytłumaczy, skądinąd znaczący i oczywisty, wpływ środowiskowy - to mi wystarcza. Ufam sobie.

Czy to, że - być może, niech będzie - różnimy się od siebie strukturalnie, coś zmienia? Czyni kogoś gorszym czy lepszym? Czy ma znaczenie?
virino
avatar
Dodane dnia 18-02-2013 17:33 #13
Ty ufasz sobie, ja mam wewnętrzne przekonania... i na tym poprzestańmy:)
Stawiam kawę na zgodę:D

P.S. Nie rozpatruję tego w kategoriach lepszy czy gorszy, tylko właśnie taki sam.
dru
avatar
Dodane dnia 19-02-2013 10:01 #14
Trzymam za słowo ;)
neokid
avatar
Dodane dnia 20-08-2013 22:29 #15
Na stronie Centrum Logopedycznego jakiś czas temu pojawiła się nowa publikacja dla dzieci "Czasami po prostu się jąkam". To jest tłumaczenie książeczki "Sometimes I Just Stutter" Eelco de Geus dostępnej w j. angielskim na stronie http://www.stutteringhelp.o...ee-e-books

Książeczkę można kupić na stronie: http://www.komlogo.pl/index...lat-detail

Co prawda tylko ją przejrzałem, ale IMO warto ją kupić, jak ktoś ma jąkające się dziecko. No i oczywiście czytać wspólnie z dzieckiem :)

Nie będę ukrywał, że trochę denerwuje mnie to, że to tłumaczenie dostępne jest tylko w płatnej wersji papierowej... Podobnie zresztą jak: "Jak mówić w szkole o jąkaniu?". Z drugiej strony nie jest to jakaś zawrotna kwota i ważne, że w ogóle takie tłumaczenia powstają. Jednak niesmak pozostaje. Ja nigdy bym tak nie zrobił. Różni są ludzie :ehh:
virino
avatar
Dodane dnia 23-08-2013 14:24 #16
O dzięki, zakupię:) Mam zaufanie do p. Węsierskiej. Polecę innym.

"Jednak niesmak pozostaje. Ja nigdy bym tak nie zrobił. Różni są ludzie"
Nie przesadzaj, to ty jakiś dziwny jesteś:D Dla mnie o wiele ważniejsze jest "że w ogóle takie tłumaczenia powstają":)
P.S. Coś się z cytowaniem znów porobiło?:cool:
virino
avatar
Dodane dnia 23-08-2013 20:26 #17
Kurczę, gdzie na na Kamlogo.pl jest podany numer konta????? Książka kosztuje 36zł, jeśli płaci się przelewem (18 przesyłka).
Tu: http://www.eduksiegarnia.pl...-8322.html
5zł mniej.
neokid
avatar
Dodane dnia 23-08-2013 22:39 #18
virino dnia 23-08-2013 20:26, napisał/a:
Kurczę, gdzie na na Kamlogo.pl jest podany numer konta?????
Prawdopodobnie przyjdzie w mailu po złożeniu zamówienia, co wydaje się dosyć logiczne.

virino dnia 23-08-2013 14:24, napisał/a:
Nie przesadzaj, to ty jakiś dziwny jesteś
Nie, ja po prostu jestem dzieckiem nowego świata :) Ale sama widzisz, jak ktoś robi coś bez głowy, to potem się okazuje, że książeczka, która ma 44 strony nagle kosztuje 35 zł... Nawet mi się tego nie chce komentować.

Btw. u mnie jak widać cytowanie nadal działa.
virino
avatar
Dodane dnia 24-08-2013 11:29 #19
Logiczne się tylko wydaje, bo maila dostałam, a numeru konta nie.
Rzecz jest warta tyle ile ktoś chce za nią zapłacić.
Dalej nie mogę cytować i już kiedyś tak było, więc weź i coś zrób:)
neokid
avatar
Dodane dnia 24-08-2013 23:27 #20
Aha, w takim razie nie płać i zamówienie zostanie automatycznie anulowane. Zamów w tej drugiej księgarni. Przy okazji wyjdzie taniej.

virino dnia 24-08-2013 11:29, napisał/a:
Dalej nie mogę cytować i już kiedyś tak było, więc weź i coś zrób:)
To Ty zrób coś ze swoim komputerem, tzn. głównie z przeglądarką internetową, która powinna być zawsze zaktualizowana. Nie wiem czy zauważyłaś, ale jesteś jedną osobą, która zgłasza jakiekolwiek problemy (np. też z shoutboksem) i to powinno dać Ci do myślenia :)
virino
avatar
Dodane dnia 31-08-2013 17:03 #21
Już wyprostowane, książka w drodze:)
Cytować mogę tylko całość, ale tylko w komentarzach:cool: no to chyba jednak nie jest kwestia przeglądarki?:cool:
Ja poczekam, jak już się tak zirytujesz na tę moją przeglądarkę, że sam mi ją zaktualizujesz:p
virino
avatar
Dodane dnia 04-09-2013 18:10 #22
Dostałam książkę. Jest bardzo dobra, nawet za tę 'wyrafinowaną' cenę WARTO. Kiedy wzięłam ją do ręki i zaczęłam przeglądać, pomyślałam, że dam ją do przeczytania babci, dziadkowi, cioci... Okazało się, że są w niej gotowe listy do bliskich np. rodzeństwa, rodziców, dziadków, nauczycieli:) Jest napisana prościutkim językiem (w końcu jest dla dzieci) i bardzo trafnie. Polecam:) Neo, dzięki jeszcze raz:)
I jeszcze. Myślałam, że to tłumaczenie dr Katarzyny Węsierskiej, a to tłumaczyła Marta Węsierska. Co nie zmienia postaci rzeczy:)
neokid
avatar
Dodane dnia 04-09-2013 23:46 #23
Będę musiał pamiętać, żeby dodać informację o tej książce do wpisu wyżej.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 0% [Żadnych głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 Głos]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,617
Najnowszy Użytkownik: Michael
Ostatnio na stronie
mifune14701:08:52
zumbi 1 dzień
Karol924 5 dni
tirirum 5 dni
ofelka87 1 tydzień
Charity 1 tydzień
robert866 1 tydzień
Bolo 1 tydzień
Roza Sobocinska 1 tydzień
monopix 1 tydzień
Michael 1 tydzień
lyric1 1 tydzień
bigosik 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych