Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Lekcja, której się nauczyłem podczas wspinaczki
Obrazek

Lekcja, której się nauczyłem podczas wspinaczki

Mam na imię Brad Sara i jest 14-nasto letnim uczniem, który się jąka. Przez ostatni rok uczęszczałem raz w miesiącu na terapię grupową. W tym czasie również brałem lekcje wspinaczki. W wspinaczce halowej biorą udział dwie osoby; jedna się wspina, podczas gdy druga trzyma linę przymocowaną do sufitu hali, więc jeśli spadniesz, ta osoba Cię złapie. Było wiele lekcji, których nauczyła mnie wspinaczka, również tych związanych z mówieniem. Oto jak te dwie czynności są do siebie podobne.

Musisz się uczyć, a następnie ćwiczyć. W wspinaczce musieliśmy ćwiczyć raz po raz zanim w ogóle mogliśmy wejść na ściankę. Podobnie jest z mową, gdzie musisz ćwiczyć używanie narzędzi ułatwiających mowę, aby móc lepiej posługiwać się nimi.

Musisz brać na siebie większą odpowiedzialność. Pamiętam, że kiedy zostaliśmy podzieleni na pary, za pierwszym razem nie spodziewałem się, że będę odpowiedzialny za bezpieczeństwo innej osoby. A to właśnie oznaczało, że musiałem być naprawdę odpowiedzialny. Ta sytuacja przypominała mi to jak kiedyś czułem się pracując nad mową. Nauczyłem się, że radzenie sobie z jąkaniem jest moim obowiązkiem i z wiekiem muszę to akceptować coraz bardziej i bardziej.

Musisz ufać drugiej osobie. Podczas wspinaczki musiałem zaufać, że mój partner mnie nie upuści. Przy jąkaniu musisz zaufać swoim słuchaczom, nauczycielom, znajomym, terapeutom i rodzicom, że wysłuchają Cię i przekażą pozytywne wiadomości. Musisz także zaufać sobie, aby realizować wyznaczone cele.

Efektywna komunikacja jest kluczowa. Osoby uprawiające wspinaczkę muszą się ze sobą komunikować, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. W mowie, najważniejszą rzeczą jest jasne przekazanie swoich pomysłów, bez względu na to czy się jąkasz czy nie. Wiadomość jest ważniejsza niż to jak ją wypowiadasz.

Musisz przezwyciężyć swój strach. Wydaje mi się, że kiedy zaczynaliśmy wspinanie, to wszyscy początkowo byli przestraszeni. Jednak zmierzyliśmy się z wyzwaniem, ponieważ zaufaliśmy osobie trzymającej naszą linę. Musiałem również zaufać w mój trening i obawiałem się coraz mniej, obserwując jak dobrze radzą sobie inni. Dlatego wstałem i również zacząłem się wspinać. Kiedy mówię przed dużą grupą ludzi, to także odczuwam strach. Strach ma wielkie znaczenie przy mówieniu. Jeśli nie zmierzysz się z nim, to będziesz siebie powstrzymywał. Jeśli będziesz przezwyciężał ten strach, nauczysz się obawiać tych sytuacji coraz mniej.

Popełnianie błędów jest OK. Jedna rzecz jest dla mnie jasna. Popełnianie błędów jest OK. Ponieważ jeśli czulibyśmy, że musimy przez cały czas wspinać się idealnie, to prawdopodobnie robilibyśmy to gorzej. Jąkanie to nie koniec świata. Jeśli wmówisz sobie, że to nie jest OK, będziesz wywierał na swojej mowie za dużą presję, aby była idealna i wtedy popełniając błąd, będziesz siebie zniechęcał.

Zdenerwowanie się również jest OK; w końcu zrozumiesz o co chodzi. Uprawiając wspinaczkę wiele razy stajemy się sfrustrowani. Podobnie jest z mową. Jeśli wciąż będziesz próbował, to pewnego dnia "załapiesz." Wierz w siebie.

Jeśli spadniesz nic się nie stanie. Złapiesz się i zaczniesz od tego punktu. Czasami na ściance zdarza mi się ześliznąć i następnie się złapać. W takich momentach po prostu zaczynam jeszcze raz od miejsca, w którym jestem. Jeśli się zająkniesz, to nic się nie stanie. Możesz pozbierać się i zacząć przekazywanie swojej wiadomości od miejsca, w którym skończyłeś.

Zacznij jeszcze raz od początku, jeśli spadniesz zupełnie w dół. Zaczynam od początku, kiedy wspinając się spadam zupełnie w dół. Jednak wiem, że posiadłem umiejętności, których potrzebowałem, aby spróbować jeszcze raz. Czasami mamy problem z wypowiedzeniem słów. To jest OK. Nauczyliśmy się co należy zrobić i możemy zacząć jeszcze raz.

Zachowaj spokój. Pomyślałem o tym, ponieważ jedna z naszych terapeutek obawiała się wysokości. Kiedy już dostała się na górę, była przerażona tym faktem i wszyscy staraliśmy się do niej mówić, aby pomóc jej w zachowaniu spokoju. W radzeniu sobie z jąkaniem musiałem nauczyć się jak radzić sobie ze strachem i jak uspokajać się, kiedy jestem zdenerwowany, aby móc lepiej panować nad mową.

Kiedy jesteś na krawędzi miej wiarę we wsparcie. Kiedy jesteśmy u szczytu ściany, musimy stanąć na krawędzi i odchylić się, aby zacząć drogę w dół. Musimy naprawdę wierzyć w osobę, która nas wspiera. Kiedy odczuwam duże lęki i zdenerwowanie w związku z moją mową, wierzę w ludzi, którzy stoją za mną i którzy wspierają mnie we wszystkim co robię lub mówię.

Musisz po prostu znaleźć właściwe skałki. Kiedy się wspinałem, razem z partnerem dawaliśmy sobie rady dotyczące właściwej drogi i kolejnych skałek, które mogą okazać się najlepsze. Ucząc się radzenia z jąkaniem, zauważyłem, że muszę odnaleźć rzeczy, które działają na mnie. Muszę używać najlepszych słów, aby wyrazić siebie, poszukiwać szans i wykorzystać okazje do rozmowy i odkrywać, które z narzędzi działają na mnie najlepiej. Inni ludzie mogą mi dawać wskazówki, ale to ja sam muszę odnaleźć "właściwe skałki".


Źródło:
“Lessons I Learned While Rock Climbing,” National Stuttering Association Newsletter, Letting Go, April 1999
Komentarze do artykułu: "Lekcja, której się nauczyłem podczas wspinaczki"
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86617:11:22
Karol924 1 dzień
Bartekxa 4 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych