Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Explainer: Czym jest jąkanie?
Obrazek

Explainer: Czym jest jąkanie?

Dla 1% dorosłych na świecie codzienne czynności jak odbieranie telefonu, pytanie o kierunek lub zamawianie jedzenia w restauracji mogą być niesamowicie trudne.

Jąkanie jest nawet powszechniejsze wśród dzieci: aż 4% dzieci przechodzi okres, w którym powtarzają dźwięki lub słowa, bądź "utykają" próbując coś powiedzieć. Jąkanie najczęściej pojawia się między drugim a czwartym rokiem życia, kiedy dziecko mówiło już normalnie. Podobnie jak z wieloma innymi chorobami dziecięcymi, w 80% przypadków jąkanie odchodzi najczęściej w ciągu dwóch lat od pojawienia.

W tym momencie nie wiemy czy zdrowienie bardzo małych dzieci jest wspomagane przez terapie, ponieważ terapie dla dzieci w wieku przedszkolnym nie wykazały znacząco wyższego wskaźnika sukcesu niż wynosi raportowany wskaźnik spontanicznego, nieleczonego wyzdrowienia.

Dlaczego osoba się jąka?

Nikt nie wie jakie są przyczyny jąkania, ale niektóre z hipotez są stale obalane, podczas gdy inne zyskują poparcie.

Powszechne przesądy, że przykładowo stresujące zdarzenie lub nierozwiązane psychologiczne problemy we wczesnym dzieciństwie powodują jąkanie, nie mają dosłownie żadnych podstaw dowodowych. Teoria ta była popularna na początku XX. wieku i została również zawarta w fabule filmu The King’s Speech jako wytłumaczenie tego, dlaczego Król Jerzy VI zaczął się jąkać. Jednak jąkanie nie zmniejsza się po zastosowaniu psychoterapii, co wskazuje na to, że nie mamy do czynienia z przyczynami psychologicznymi.

Jednocześnie badania genetyczne, wyszukane sposoby obrazowania mózgu i badania koordynacji motorycznej wspierają prawdopodobieństwo, że jąkanie jest powodowane przez problemy integracji "obwodów" mózgu kontrolujących formułowania językowe i translację wypowiadanych wiadomości w płynne akcje motoryczne. Sugeruje to, że osoba jest genetycznie predysponowana do jąkania.

Dennis Drayna, genetyk pracujący w American National Institute of Health (NIH), zidentyfikował kilku wiarygodnych kandydatów na gen lub grupy genów, bądź genetyczne mutacje, które wydają się nieproporcjonalnie występować u osób jąkających.

Luc De Nil i jego współpracownicy na Uniwersytecie w Toronto zaprezentowali serię badań, w których osoby jąkające potrzebowały więcej czasu do nauczenia się nowych zadań motorycznych, popełniały więcej błędów podczas wykonywania tych zadań oraz efektywność ich działań spadała, kiedy zostały proszone o ukończenie dwóch zadań w tym samym czasie.

Badacze Anne Smith i Christine Weber-Fox z Uniwersytetu Purdue byli w stanie użyć tę samą grupę dzieci i dorosłych jąkających się, aby pokazać, że mają oni skłonności do demonstrowania mniej stabilnej koordynacji motorycznej podczas uczenia nowych aktywności, takich jak wybijanie rytmu. Wykazały również, że koordynacja motoryczna mowy u uczestników jest nieproporcjonalnie osłabiana przy zadaniach wymagających bardziej wyszukanych umiejętności językowych.

Wymienione badania pokazały również, że osoby jąkające wykazują bardzo subtelne różnice w tym, jak ich mózg przetwarza język, nawet podczas słuchania mowy. Te odkrycia wskazują na bardzo skomplikowane zaburzenie komunikacyjne, na które składają się predyspozycje genetyczne wraz z trudnościami w integracji wielu systemów uczących, motorycznych i językowych, co może tłumaczyć, dlaczego nie jest łatwo znaleźć prostego, pojedynczego wytłumaczenia jąkania.

Jąkanie jest bardzo upośledzającym zaburzeniem, które wpływa na interakcje społeczne, aspiracje zawodowe i nawet osiągnięcia edukacyjne. Właśnie dlatego ważne jest poszukiwanie dobrej terapii, nawet dla bardzo małych dzieci, jeśli tylko odczuwają one dyskomfort spowodowany ich trudnościami z mówieniem.

Wielu dwulatków mających problemy z płynną mową wydaje się być nieświadoma ich problemów i tylko ich rodzice są zaniepokojeni. Jednak inne maluchy otwarcie wyrażają to, że "utknęły", pokazując swoją frustrację lub zaczynając unikać słów, które powodowały trudności w przeszłości. Jakiekolwiek z tych negatywnych reakcji dzieci są powodem do poszukiwania natychmiastowej pomocy, aby uczynić mowę łatwiejszą i mniej frustrującą dla dziecka.

Terapie, które mogą pomóc

Istnieje kilka udokumentowanych opcji umożliwiających poprawę płynności i nawigowanie (monitorowanie) momentów, w których mowa nie przychodzi z łatwością.

Dla starszych dzieci i dorosłych, istnieją dwa główne podejścia uczące sposobów, które pomagają ludziom mówić płynniej; przykładowo przez delikatniejsze posługiwanie się głosem i artykulatorami: języka i ust. Wraz z nimi terapeuci mowy uczą sposobów w jakie osoby jąkające mogą "prześlizgiwać" się łagodniej przez zająknięcia z mniej rzucającym się w oczy wysiłkiem i zablokowaniem.

W obu typach terapii pomocne może okazać się dodanie serii komponentów, które będą pomagać radzić sobie ze strachem związanym z mówieniem i jąkaniem - co może być przeciwne do używania dowolnych z nowo nabytych umiejętności - i "oduczać" jakichkolwiek błędnych strategii.

Na wyuczenie błędnych strategii, takich jak siłowanie się lub wypychanie słów, na których "utknęli" lub zahamowali powietrze zanim zaczęli mówić, czasami mogli mieć wpływ rodzice lub znajomi, którzy często mają najlepsze intencje. Jąkały są często pouczane przez najbliższych, aby "brać głęboki oddech i próbować jeszcze raz", kiedy doświadczają kłopotów - ta uwaga jest szczególnie często kierowana do dzieci. Jednak obecnie wiemy, że to może przynosić skutki odwrotne do zamierzonych.

Dla bardzo małych dzieci został stworzony program Lidcombe, opracowany na Australian Stuttering Research Centre w Sydney, który okazał się skutecznym sposobem dla szybszego przejścia jąkającego się przedszkolaka do płynności. Zostało to osiągnięte przez zaangażowanie rodziców w terapię i ścisłą ich współpracę z patologiem mowy, w celu stworzenia planu domowej interwencji.

Podczas gdy żadna terapia nie okazała się być "najlepszą", to wymienione techniki mogą pomóc ludziom w dowolnym wieku mówić płynniej, z mniejszym zmaganiem się i frustracją.

Autor: Nan Bernstein Ratner - więcej o dr Bernstein Ratner można przeczytać pod adresem The Conversation - Nan Berstein Ratner

Źródło:
Explainer: what is stuttering? - The Conversation
Komentarze do artykułu: "Explainer: Czym jest jąkanie?"
virino
avatar
Dodane dnia 20-02-2013 22:07 #1
Co sądzicie o psychologicznych źródłach jąkania w kontekście tego fragmentu?

"Powszechne przesądy, że przykładowo stresujące zdarzenie lub nierozwiązane psychologiczne problemy we wczesnym dzieciństwie powodują jąkanie, nie mają dosłownie żadnych podstaw dowodowych. ........ Jednak jąkanie nie zmniejsza się po zastosowaniu psychoterapii, co wskazuje na to, że nie mamy do czynienia z przyczynami psychologicznymi."
neokid
avatar
Dodane dnia 20-02-2013 22:46 #2
Ale po co pytasz? Nie zgadzasz się z tym? Ja się oczywiście z tym zgadzam. To są tylko i wyłącznie przesądy. Nie można zacząć się jąkać po przestraszeniu się czegoś, wbrew temu co sądzi 99% użytkowników tego forum. Drugie zacytowanie zdanie to jakby potwierdzenie pierwsze, tj. żadna psychoterapia nie sprawi, że ktoś przestanie doświadczać bloków, także wbrew temu co sądzi większość :) Jak już kiedyś to pisałem; w naturze człowieka leży skłonność do generalizowania dysponując tylko niewielką ilością danych. Stąd takie przesądy.
virino
avatar
Dodane dnia 21-02-2013 08:11 #3
Pytam, bo chce się dowiedzieć :), a to forum jest dla mnie miejscem, gdzie mam na to szansę. Pytam, bo jestem ciekawa, jakie zdanie mają na ten temat inni. Pytam, bo uwielbiam zgłębiać...:D pytam, bo lubię dyskusje. Pytam, bo jestem gadułą i lubię rozmawiać z ludźmi:D Pytam, bo mogę...

Nie, nie zgadzam się z tym. Mój instynkt podpowiada mi, że w moim przypadku chodzi właśnie o długotrwały stres, w którym osoba jąkająca się przebywała. Co więcej chcę w to wierzyć, bo widzę fantastyczne efekty nie tylko terapii logopedycznej, ale i psychologicznej.( Plus zmiany w funkcjonowaniu.) Dlatego słowo 'przesądy' mną wstrząsnęły... Rozumiem, że autor tak uważa, a ty się z tym utożsamiasz. Rozumiem też, że istnieją przypadki, że nie ma stresu ani innych przyczyn psychologicznych. Ale myślę, że należy dopuścić możliwość, że niektórzy ludzie jąkają się głównie z powodów psychologicznych. Nie jest to jedyny powód, pewnie jakieś predyspozycje i co tam jeszcze...

Jeśli 99% ludzi z tego forum tak twierdzi, to może jednak coś w tym jest? Może tak czują? To nie jest ważne?

Jeśli masz jakieś materiały na ten temat, to podrzuć. Myślę, że wiele osób jest zainteresowanych.

P.S. Dobrze, że nie boję się myszy...:D
virino
avatar
Dodane dnia 21-02-2013 08:12 #4
Acha, i czy to właśnie ty nie generalizujesz?
dru
avatar
Dodane dnia 21-02-2013 10:51 #5
A czymże jest terapia van Ripera, jeśli nie rodzajem psychoterapii właśnie? Jedyną terapią, która skupia się przede wszystkim na stronie psychologicznej. Więc jak? Więc jednak...

Co do przesądów... Zbyt wielu (znanych mi osobiście niekiedy) ludzi zaczęło jąkać się w dość późnym okresie życia, pod wpływem traumy, bym mógł to kwestionować.
neokid
avatar
Dodane dnia 22-02-2013 11:33 #6
Kiedyś może zrozumiecie o co tu w tym wszystkim chodzi. Ja po kilku latach tłumaczenia innym jestem tym zmęczony (głównie brakiem efektów). Wydaje się, że można dojść do tego pełniejszego zrozumienia wyłącznie na własną rękę, pracując i czytając z dociekliwością i uważnością. Moje wypowiedzi czy fragmenty nie pokazują pełnego obrazu. To za mało, aby ktoś pokonał drogę od tego jak wydaje mu się, że "jest", do tego jak "jest" naprawdę. Nie ma sensu się domyślać, bo nauka już wie jak "jest".
virino
avatar
Dodane dnia 22-02-2013 11:57 #7
A wytłumaczyłbyś jeszcze raz? Dla mnie możesz przekopiować, jeśli gdzieś to masz... :) Ja naprawdę jestem ciekawa.
Pozdrawiam
P.S. Nauka to ludzie. Może są różne nurty w rozróżnianiu przyczyn? (o którym ja nic nie wiem) i ty akurat jesteś przekonany do hmmm "fizjologicznego"?
dru
avatar
Dodane dnia 22-02-2013 12:03 #8
Och, ten fetysz NAUKI... otóż nie ma nauki, są naukowcy. Ludzie. Z imienia i nazwiska, z bardzo, bardzo różnymi punktami widzenia...
dru
avatar
Dodane dnia 22-02-2013 12:09 #9
Wobec tego jesteś jedynym, który wie o co chodzi.... to wielkie brzemię, naprawdę nie zazdroszczę! ;)
virino
avatar
Dodane dnia 22-02-2013 19:05 #10
neo, może jesteś zmęczony, ale... właśnie zaczął się weekend:D dru, fetysze to ja mam inne...:D
Nagash
avatar
Dodane dnia 22-02-2013 19:22 #11
W dodatku nie związane z nickiem. ;)
neokid
avatar
Dodane dnia 22-02-2013 23:56 #12
@virino jestem zmęczony wami :) Właśnie tu chodzi o to, że nie można tego przedstawić i wytłumaczyć w kilku czy nawet kilkuset wpisach. Jednak ja przez długi czas myślałem, że jest inaczej. Byłem w błędzie. Tak jak napisałem, każdy musi dojść do tego na własną rękę (wytrwale poznając i obserwując). Próbowałem wam zaoferować taką drogę na skróty, ale to nie działa. Nie ma drogi na skróty. Kiedyś myślałem podobnie jak wy, miałem zbliżone poglądy i... wierzyłem w te same przesądy. Ale to było dawno.
virino
avatar
Dodane dnia 23-02-2013 13:02 #13
Wami? Nie wiem, czy dru się nie obrazi, że pakujesz nas do 'jednego worka';) Ja po przemyśleniu... nie:D
Może za jakiś czas się z tobą zgodzę, bo wbrew pozorom wiem, co masz na myśli, chociaż nie ukrywam, że nie chcę się znaleźć w tym miejscu. Jednak na razie jestem TU. I tak dzięki, że nie potraktowałeś mnie tak szorstko, jak masz to w zwyczaju, i nie zjadłeś posypując najpierw solą (żeby bardziej bolało ;)). Chyba naprawdę jesteś zmęczony... Ja tylko żałuję, że dyskusja zamiera. Cóż... Wracam do literówek :)

P.S. Nagash, związane, związane... właśnie:D
neokid
avatar
Dodane dnia 23-02-2013 20:12 #14
Wami w sensie użytkownikami tego forum. Nie miałem na myśli kogoś konkretnie. Podobnie jak nie traktuję nikogo lepiej czy gorzej. Z drugiej strony dobrze, że dostrzegasz moją dobroć, bo przecież... mogłem zabić.
virino
avatar
Dodane dnia 24-02-2013 11:44 #15
Aż tak cię wkurzam-y?;)
Ach, twoja dobroć........ BOSSSSSSSKI:serce:
P.S. Parę dni temu zmartwychwstałąm, więc...
dru
avatar
Dodane dnia 25-02-2013 18:16 #16
Virino - akurat nie piłem do Ciebie... wszyscy mamy swoje fetysze, wiadomo ;)

Neo - kurczę, naprawdę masz coś z emo... nikt Cię nie rozumie - i nie chcesz tego zmieniać. Logopedzi źli, psychologowie do dupy, "jąkały" zagubione, "płynni" nie pojmą... samotność długodystansowca po prostu...
virino
avatar
Dodane dnia 25-02-2013 18:49 #17
dru, jesteś pewien? :cool:

Z neo nie jest tak źle... malutka MANIA WIELKOŚCI ;), ale w końcu ma podstawy:D Ja tam go rozumiem :D
neokid
avatar
Dodane dnia 25-02-2013 22:34 #18
Z doświadczenia wiem, że takie dyskusje do niczego dobrego nie prowadzą.

Zobaczycie, jeśli będziecie odpowiednio wytrwale poszukiwać odpowiedzi, nie trzymając się kurczowo obecnych przekonań, to gwarantuję wam, że pewnego dnia przyznacie mi rację. Szkoda tylko tego w dużej mierze straconego czasu... Ale każdy jest kowalem własnego losu.
virino
avatar
Dodane dnia 28-02-2013 08:10 #19
Sam napisałeś, że nie ma 'drogi na skróty';), poza tym dla mnie to nie jest czas stracony, również dzięki twoim tłumaczeniom:).
Zapewniam, że nie trzymam się kurczowo niczego nigdy:p
" Ale każdy jest kowalem własnego losu." A to akurat bezsprzecznie prawda:D
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86617:12:01
Karol924 1 dzień
Bartekxa 4 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych