Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Wyjaśnienie dotyczące zasad orzekania o stopniu niepełnosprawności ze względu na jąkanie
Obrazek

Wyjaśnienie dotyczące zasad orzekania o stopniu niepełnosprawności ze względu na jąkanie

W tym artykule zamieszczamy wyjaśnienie Biura Pełnomocnika Rządu do spraw osób niepełnosprawnych dotyczące zasad orzekania o stopniu niepełnosprawności ze względu na jąkanie z dnia 13 grudnia 2012 r. Jest to odpowiedź na pytanie zadane przez jednego z członków klubu J w Poznaniu odnośnie tego, jakie wytyczne posiadają Miejskie/Powiatowe/Wojewódzkie Zespoły do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności odnośnie jąkania i jakimi przesłankami się kierują orzekając lekki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Na forum jakiś czas temu pojawił się wątek dotyczący tego tematu. Można go znaleźć pod adresem http://demostenes.eu/forum/viewthread.php?forum_id=17&thread_id=649

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Biura Pełnomocnika Rządu do spraw osób niepełnosprawnych

W aktualnym stanie prawnym zasady orzekania o stopniu niepełnosprawności oraz kryteria kwalifikowania do stopnia niepełnosprawności regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. Nr 139, poz. 1328, ze zm.). Naruszenie sprawności organizmu służące diagnozie orzeczniczej ustalającej niepełnosprawność jest podstawą do określenia ograniczeń, jakich doznaje osoba w samodzielnej egzystencji lub pełnieniu ról społecznych.

Jąkanie się oznacza hamowanie i przerywanie mowy, obejmujące wielopostaciowe zaburzenia jej płynności spowodowane spastycznymi ruchami mięśni artykulacyjnych, fonacyjnych oraz oddechowych. Jest ono komunikatywnym zaburzeniem płynności mówienia o podłożu rozwojowym, organicznym, neurotycznym bądź psychologicznym, któremu towarzyszą patologiczne objawy fizjologiczne, emocjonalne, objawiające się klonicznym, tonicznym bądź mieszanym blokowanie głosek, sylab i wyrazów, nienaturalnym przeciąganiem głosek, współruchami mięśniowymi ciała, a także zaburzeniami emocjonalnymi pod postacią m.in. nadpobudliwości psychoruchowej i wzmożonych stanów logofobicznych, zaniżonej samooceny oraz bardzo często zaburzeniami sfery oddechowo-emisyjnej. W lekkiej postaci zaawansowania poza zaburzeniami płynności mowy jąkanie nie powoduje niezrozumienia mowy.

Aby w toku postępowania orzeczniczego możliwe było zaliczenie osoby orzekanej do jednego ze stopni niepełnosprawności muszą zostać spełnione przesłanki kwalifikowania do określonego stopnia niepełnosprawności, zawarte w ich definicjach (art. 4 ust. 1-3 ww. ustawy) oraz w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

W świetle powyższego do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę
z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie
w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Zaliczenie osoby zainteresowanej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach:
  • przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej,
  • zatrudnienia w formie telepracy.
Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywanej pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mającą ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

W świetle powyższego schorzenia pod postacią jąkania, które nie powoduje niezrozumienia mowy, nie spełnia ww. przesłanek kwalifikacji do jednego ze stopni niepełnosprawności.

Ponadto Biuro Pełnomocnika Rządu pragnie podkreślić, iż ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Przyjęte zasady orzekania oznaczają, iż orzekanie o niepełnosprawności ma charakter kompleksowy. Wystąpienie tylko jednego z elementów np. naruszenia sprawności organizmu (potocznie utożsamiane z chorobą) nie musi zatem oznaczać, że mamy do czynienia z niepełnosprawnością. Natomiast intensywność tego czynnika nie wpływa bezpośrednio na ustaloną niepełnosprawność, jeżeli w następstwie jego występowania nie dochodzi do istotnych ograniczeń w sferze społecznej lub zawodowej. Reasumując, orzekanie o niepełnosprawności nie jest oceną stanu zdrowia osoby orzekanej, ale oceną ograniczeń w możliwości jej funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym - będących następstwem naruszenia sprawności organizmu.

Podpisał zastępca Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Krzysztof Kosiński
Komentarze do artykułu: "Wyjaśnienie dotyczące zasad orzekania o stopniu niepełnosprawności ze względu na jąkanie"
Elen
avatar
Dodane dnia 19-02-2013 04:31 #1
co jakiś czas na forum pojawiają się pytania o to jak uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności dlatego dziwi mnie że wszystko przeszli obok tego obojętnie
kasia87
avatar
Dodane dnia 24-06-2014 13:49 #2
Bardzo mnie dziwi komentarz pana Kosińskiego. Jąkanie w znaczącym stopniu ogranicza życie społeczne jednostki, wybór pracy, wybór ścieżki edukacji etc. Nie mówiąc o tym, że jąkający się są dyskryminowani na rynku pracy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86617:12:53
Karol924 1 dzień
Bartekxa 4 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych