Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Kongres Osób Jąkających się w Lunteren (Holandia)
Obrazek

Kongres Osób Jąkających się w Lunteren (Holandia)

W dniach 10-13 czerwca 2013 roku w Lunteren w Holandii odbędzie się 10 Kongres Osób Jąkających Się. Kongres jest organizowany przez Holenderskie Stowarzyszenie Osób Jąkających Się Demostenes i wspierany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Osób Jąkających Się ISA. Celem kongresu jest stworzenie międzynarodowej platformy spotkań dla osób personalnie lub zawodowo związanych z jąkaniem, ale przede wszystkim dla osób jąkających się. To niecodzienna możliwość, aby podzielić się własnymi doświadczeniami, poznać inne osoby, które się jąkają oraz posłuchać o nowych odkryciach w dziedzinie jąkania.

Strona kongresu: http://www.stuttering2013.com

Każdy z nas może uczestniczyć w Kongresie. Do 1 maja obowiązują niższe stawki rejestracji na Kongres (w tym jeszcze niższe stawki dla studentów). Organizatorzy oferują również tańsze opcje zakwaterowania dla młodych osób.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://www.demosthenes.nl/wc2013/index.php/news/284-alternative-accomodation-for-youth


Temat samoakceptacji jest dla mnie niezwykle ważny. Dlatego zdecydowałam się opowiedzieć na Kongresie o sile samoakceptacji. Poniżej bardzo duży skrót wystąpienia.

Agnieszka Tomaszewska, Klub J Szczecin

Zgoda na siebie

Jąkam się od 3 roku życia. Czy jestem jąkałą? W czyim imieniu mówię i kim jestem? Jakich ról zaczynam się chwytać na potrzeby lepszego kontaktu ze światem? To niesamowite, ale te pytania zaczęłam zadawać sobie całkiem niedawno. Pracuję nad sobą od wielu lat. Nie w wymiarze mowy. W wymiarze lepszego zrozumienia siebie i zdrowszych kontaktów z innymi. Jednak ta praca zawsze zdawała mi się jakaś niedokończona.

Uraz kręgosłupa i ponad roczne zwolnienie z pracy spowodowały, że znowu zaczęłam się sobie przyglądać. Różne osoby słysząc moje nasilone w tym stresogennym okresie jąkanie zaczęły sugerować mi logopedę.

Intensywne spotkania z logopedą były dla mnie wielkim odkryciem. Zrozumiałam, że moja natura samotnika, osoby wycofującej się z kontaktów, niechętnej do mówienia, to nie są cechy mojego charakteru! Co za ulga, to nie znak zodiaku, geny i natura. To ten towarzysz - moje jąkanie i zaburzone kontakty ze światem uczyniły ze mnie samotnika. To było jak katharsis, w końcu mogłam zintegrować się ze sobą, zaakceptować i teraz już świadomie zmieniać swoją postawę. Bo jąkanie to nie tylko objaw zewnętrzny w postaci niepłynności mowy. To cała postawa wobec siebie, innych, wobec świata.

Osoby jąkające się mają bardzo duży potencjał. Nasza wrażliwość jest jednocześnie naszym darem, ale i sporym utrudnieniem. Bo właśnie ona wystawia nas na największe zranienia w konfrontacji z zewnętrznym światem. Nasza niska samoocena jest problemem i dlatego tak ważna jest praca nad poczuciem własnej wartości. Tak ważna jest zgoda na siebie.

Jestem przekonana, że każdy z nas może wejść w stan takiej intensywnej bliskości ze sobą. Wtedy znacznie łatwiej jest zapanować nad płynną mową. Bezcenna jest w tym świadomość, że są inni, którzy mają podobny problem jak ja oraz regularne spotkania w grupach wsparcia.


Uzupełnienie:


Komentarze do artykułu: "Kongres Osób Jąkających się w Lunteren (Holandia)"
virino
avatar
Dodane dnia 05-04-2013 19:26 #1
Świetna sprawa:) Trzymam kciuki 12-go za twoje wystąpienie(wpisałam do kalendarza-nie zapomnę;)). Liczę też, że podzielisz się z nami twoimi wrażeniami z kongresu:). Gdybyś opowiadała o nim na spotkaniu waszego klubu, to może przyjechałabym do Szczecina? Tak się nadzwyczaj subtelnie wpraszam:D Bardzo mnie interesują "światowe trendy":) Ciekawa jestem maksymalnie, czy w świecie coś innego się dzieje w temacie? czy jednak niekoniecznie...:) Pozdr
P.S. Gratuluję 'rozkręcenia' Szczecina:D
virino
avatar
Dodane dnia 05-04-2013 19:31 #2
I jeszcze... dla mnie samoakceptacja, samoocena to kluczowy problem w tej sprawie.
adziablondzi
avatar
Dodane dnia 08-04-2013 20:54 #3
Dziękuję :)) To bardzo cenne dla mnie co piszesz. Oczywiście podzielę się wszystkim, taki jest mój zamiar. Będę opowiadać i sama jestem bardzo zainteresowana tym, co dzieje się "w świecie". Skąd jesteś?
adziablondzi
avatar
Dodane dnia 08-04-2013 20:56 #4
I dzięki za gratulacje :D
waldiko
avatar
Dodane dnia 16-04-2013 15:42 #5
mam rodzinę w Szczecinie, kiedyś częściej tam bywałem, możne uda się zorganizować wyjazd do Szczecina w takich dniach aby nawiedzić wasze spotkanie. Jako przedstawiciel Klubu J z Wrocławia oczywiście.
adziablondzi
avatar
Dodane dnia 17-04-2013 22:08 #6
Waldiko, spotykamy się zawsze w drugi i ostatni piątek miesiąca o godz. 18.00. Daj znać, jakbyś się wybierał. A ja obiecuję, jak wrócę rozesłać bardzo konkretne informacje o spotkaniach i tematach. Pozdrowienia, Agnieszka.
adziablondzi
avatar
Dodane dnia 17-04-2013 22:10 #7
Lepiej się ze mną kontaktować (jeśli pilnie) pod adresem e-mail: klubj.szczecin@gmail.com lub numerem telefonu: 517 262 534. Nie wchodzę na forum codziennie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86617:56:53
Karol924 1 dzień
Bartekxa 4 dni
ewelina21 4 dni
monopix 6 dni
hannah 6 dni
bigosik 1 tydzień
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych