Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Sukces w jąkaniu - J. David Williams
Obrazek

Sukces w jąkaniu - J. David Williams

Człowiek, który odniósł sukces w radzeniu sobie z jąkaniem wcale nie musi być "ex-jąkałą", tj. osobą całkowicie wolną od zająknięć i nigdy więcej niedoświadczającą zachowań lub postaw i odczuć, które złożyły się na jej problem jąkania. Jest to osoba, która pracuje nad sobą, która zrobiła znaczne postępy, i która nie ustaje w swoich staraniach robienia wszystkiego, co tylko może, aby maksymalizować ten progres. Co taka osoba myśli i jak postępuje? Moim zdaniem człowiek udanie radzący sobie z jąkaniem:

1. Nauczył się, do stopnia, jaki uważa za konieczny, modyfikować codzienne zachowania powiązane z mówieniem w sposób, który pozwala mu minimalizować wystąpienia zająknięć, oraz/lub nauczył się modyfikować sposób, w jaki się jąka, gdy pojawia się blok. W tym celu wybrał spośród różnych technik modyfikujących, jedną lub dwie, które jest skłonny i gotowy konsekwentnie używać, aż uzyska dosyć dobrą (tj. przewidywalną) kontrolę nad jąkaniem.

2. Wie, że niezależnie od tego, jaka by nie była natura jąkania, to najbardziej uciążliwym aspektem problemu jest strach przed jąkaniem i jego konsekwencje oraz ogólnie nieefektywne starania, aby zaprzeczać, ukrywać i unikać wystąpień jąkania. Wie, że strach zabija zarówno racjonalne myślenie, jak i umyślną kontrolę nad zachowaniami motorycznymi (wliczając w to mowę). Wie również, że jeśli w jakimkolwiek momencie strach osiągnie pewne nasilenie, to będzie dosłownie niemożliwe skuteczne wykorzystywanie jakichkolwiek technik modyfikujących, które wcześniej już opanował.

3. Nauczył się utrzymywać strach na poziomie umożliwiającym jego opanowanie. Nie pozwala, aby ślepa panika wkradła się w jego poczynania podczas przystępowania do sytuacji, której się obawia. Zdaje sobie sprawę, że nie może zwyczajnie pozbyć się swoich starych, mocno zakorzenionych reakcji lękowych, ale nauczył się jak pokonywać strach i iść przed siebie i mówić. Przy stosunkowo niewielkiej liczbie okazji jego napięcie lękowe wymyka się spod kontroli w danej sytuacji, ale nie robi z tego tragedii; raczej zalicza to zdarzenie do doświadczeń i na ich podstawie próbuje utrzymać lepszą kontrolę nad emocjami następnym razem.

4. Zdaje sobie sprawę, że to, co robi w sprawie swojego problemu jąkania jest ważniejsze niż to, co mówi lub myśli na ten temat. Wie, że odczucia i zachowania w jąkaniu są modyfikowane i w lepszym stopniu opanowywane poprzez działania (celowe eksperymentowanie i praktykowanie samoprzemiany w codziennych sytuacjach) niż poprzez wgląd (zdobywanie wiedzy na temat problemu i reakcji innych). Jednak działania plus wgląd przynoszą najlepsze efekty.

5. Wie, że prawdziwa i trwała przemiana w odczuciach i zachowaniach nie przychodzi łatwo, szybko i automatycznie. Problem jąkania rozwijał się przez długi czas i nie zniknie w ciągu nocy. Zdaje sobie sprawę, że poprawa zależy proporcjonalnie od tego, jak dużo aktywnego, nieprzerwanego i codziennego wysiłku w nią włoży. Wie, że wiele małych sukcesów kumuluje się, dostarczając trwalszej przemiany, niż mogłoby przynieść jedno spektakularne wydarzenie. Jest zmotywowany do długotrwałej samokontroli (monitorowania siebie) i nie zniechęca się przejściowymi niepowodzeniami, które nieuchronnie będą miały miejsce, niezależnie od tego czy wywołały je czynniki zewnętrzne, czy wewnętrzne. Nie polega na zewnętrznych źródłach motywacji, ale samodzielnie się motywuje poczuciem realizowania założeń i progresu pochodzącym z własnego wysiłku.

6. Ma szacunek dla siebie i poczucie własnej wartości. Nie pozwala, aby problem jąkania przygniatał i niszczył go. Obiektywnie patrzy na swoją sytuację: stara się zachować realistyczny pogląd na sytuacje, w których jąkanie jest rzeczywiście przeszkodą i w których nie jest. Te drugie są liczniejsze. Stara się rozwijać i wykorzystywać wszystkie swoje ponadprzeciętne uzdolnienia. Identyfikuje się z ludźmi, nie obawia się ich -- jego postawa wobec innych opiera się w większym stopniu na "bliskości" ("podchodzeniu") niż "unikaniu". Wie, że wszyscy ludzie doświadczają podobnego strachu i niepewności z wielu różnych powodów. Ogranicza do minimum wyniszczające użalanie się nad sobą i stara się maksymalizować pozytywną, otwartą postawę. Ma pozytywne, nieumniejszające własnej wartości poczucie humoru. Czerpie radość z życia.

Facilitating Fluency. Transfer Strategies for Adult Stuttering Programs, William G Webster. Ph.D., and Marie G. Poulos. B.A. D.S.P.. 1989. ISBN 0-88450-417-4

Źródło: www.mnsu.edu/comdis/kuster/TherapyWWW/jdwilliams.html
Komentarze do artykułu: "Sukces w jąkaniu - J. David Williams"
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86611:07:17
Karol92422:33:24
Bartekxa 3 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych