Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
ISAD 2013 plus tłumaczenie jednego z referatów
Obrazek

ISAD 2013 plus tłumaczenie jednego z referatów

Każdego roku 22 października obchodzony jest Światowy Dzień Osób Jąkających. Z tej okazji w wielu miejscach na całym świecie organizowanych jest wiele różnych konferencji, imprez, itd., także po to, aby chociaż w ten jeden dzień w roku zwrócić uwagę społeczeństwa na problem jąkania. Tegoroczne hasło to: "Jąkający wspierają się wzajemnie". Ten szczególny dzień jest obchodzony już po raz szesnasty. Od samego początku, tj. od 1998 roku, temu wydarzeniu towarzyszy międzynarodowa Konferencja Online. W tym roku po raz pierwszy konferencja jest organizowana przez International Stuttering Association (ISA).

Tak na marginesie. Nie przepadam za polskim tłumaczeniem nazwy tego wydarzenia: International Stuttering Awareness Day, ponieważ niestety zostało pominięte bardzo ważne słowo, jakim jest "awareness", czyli świadomość czy nawet uświadamianie (w połączeniu z "raise").

Co prawda w tej notatce chcę skupić się na konferencji online organizowanej przez ISA, ale warto też wspomnieć o tym, że w naszym kraju też coś się dzieje z tej okazji. Odnośniki, które przewinęły się przez forum w ostatnich dniach:
- Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna w Toruniu - 19 października 2013 r.,
- Dziecko jąkające się w rodzinie i klasie,
- Obchody Światowego Dnia Osób Jąkających się - organizator Ostoja,

A teraz wracając do konferencji online. Największą wartość stanowią referaty, które dostępne są pod adresem ISAD Papers. Zostały napisane zarówno przez profesjonalistów, jak osoby jąkające się (głównie weteranów tej społeczności) pochodzące z wielu różnych krajów. Dostępne są od 1 października, a do do 22 października pod każdym tekstem można zostawić komentarz, na który być może odpowie sam autor.

Ciekawym działem jest "Zapytaj eksperta". Niestety na razie wygląda na to, że w tym roku cieszy się on mniejszym zainteresowaniem niż w poprzednich. Chociaż nawet przy mniejszym zainteresowaniu można znaleźć wiele ciekawych pytań i odpowiedzi/wypowiedzi. Pytania można zadawać do 22 października. Z drugiej strony bardzo poważne i rozbudowane dyskusje toczą się pod wieloma referatami. Może to poszło w tym kierunku? Może ludzie wolą wymieniać się przemyśleniami na konkretne tematy. Nawet lepiej.

Kolejny ciekawy dział to "ISAD 2013 Dookoła świata", w którym przestawione są zaplanowane inicjatywy w różnych częściach globu. Interesująca z naszego punktu widzenia może być konferencja, która odbywa się w naszej części Europy, a dokładnie w Czechach w Brnie. Jeszcze ciekawsze jest to, że jej program jest poświęcony głównie podejściu do leczenia jąkania w... Japonii :) Na konferencji pojawią się goście z Japonii, którzy będą mówić właśnie o tym, jak wygląda leczenie (i nie tylko leczenie) jąkania w ich kraju.

Jeśli chodzi o referaty, o których wcześniej wspomniałem, to nie miałem jeszcze czasu, żeby wszystkie przejrzeć, a co dopiero wczytać się w nie. Przeczytałem zaledwie kilka i wybrałem jeden (nie ukrywam, że sugerowałem się głównie tytułem), który zdecydowałem się przetłumaczyć. Tłumaczenie jest obecnie w wersji roboczej, dlatego może zawierać mnóstwo błędów, ale konferencja online zbliża się do końca, a chciałem coś wrzucić.


Jak umysł wpływa na moją komunikację - Keith Boss


Uważam, że umysł składa z trzech części:
Świadomy umysł - ok. 10%;
Podświadomy umysł - ok. 40% do 60%;
Nieświadomy umysł - ok. 30% do 50%.

Świadomy umysł zajmuje się nowymi pomysłami i zadaniami, które wymagają skupienia, uwagi i drobiazgowości. (Średnio zaledwie trzy lub cztery zadania na raz). Pojemność świadomego umysłu jest niewielka, więc może, z konieczności, programować inne umysły do pracy na autopilocie w celu dokończenia myśli / zadań. Wraz z odpowiednią liczbą powtórzeń świadomego umysłu, inne umysły będą przejmowały coraz więcej pracy, aby odciążyć świadomy umysł i umożliwić mu napędzanie naszego ogólnego rozwoju.

Podświadomy umysł to miejsce, w którym dostępne są wszystkie nasze wspomnienia i będzie on skupiał całą swoją moc (100% i setki / tysiące zadań) na wspieraniu norm, przekonań i wyobrażeń naszego świadomego umysłu. Będzie oczyszczał, zniekształcał i generalizował nowe informacje w celu zapewnienia, że to, w co wierzymy, wydaje się prawdziwe. Wymagana jest ogromna ilość sprzecznych informacji, aby sprawić, że nasz świadomy umysł zmieni konkretne przekonania lub standardy.

Nieświadomy umysł automatycznie wykonuje tysiące fizycznych zadań oddelegowanych do niego. Przykłady to oddychanie, poruszanie mięśniami podczas uśmiechania, chodzenia, podnoszenia szklanki, aby się napić bez rozbijania jej i wszystkich innych fizycznych aktywności, włączając w to porozumiewanie.

Świadomy umysł jest połączony z podświadomym umysłem za pomocą trzech filtrów: oczyszczającego, zniekształcającego i generalizującego. Mamy wiele wspomnień związanych z jąkaniem, niepokojem i unikaniem dotyczących wielu aspektów mowy. Te negatywne wspomnienia często wypływają na powierzchnię. Naszym celem jest zastąpienie negatywności innymi dobrymi wspomnieniami / dobrymi doświadczeniami / radosnymi myślami. Musimy zmieniać nasze filtry.

Bazując na naszych przekonaniach / wartościach i stosunku do życia, ustawiliśmy parametry dla trzech filtrów. Jako dzieci byliśmy niesamowicie zaradni w regulowaniu parametrów w celu kreowania maksymalnego poczucia bezpieczeństwa. Mamy tendencję do przechodzenia przez życie na autopilocie i możliwe, że do dziś używamy tych niekorzystnych parametrów. Parametry z naszego dzieciństwa, które dostarczały maksymalnego bezpieczeństwa, nie są szczególnie przydatne w dorosłym życiu.

Ogólny przykład:
Chcąc czuć się bezpiecznie, próbujemy uniknąć zagrożenia. W świadomym umyśle wyobrażamy sobie zagrożenie, którego chcemy uniknąć; nasz podświadomy umysł widzi tę wizualizację i próbuje doprowadzić do tego.

Konkretny przykład:
Mamy radosne wspomnienie związane ze śniadaniem; wizualizujemy sobie jedzenie i towarzystwo; nasza podświadomość poszukuje sposobów, aby to wydarzyło się raz jeszcze.

Kolejny konkretny przykład:
Nasz świadomy umysł postrzega jąkanie jako zagrożenie, którego próbujemy uniknąć; wyobrażamy sobie jąkanie; nasza podświadomość widzi wizualizację i próbuje doprowadzić do sytuacji, w której jąkanie się pojawi.

Jak robimy to, co robimy

Przez całe życie jesteśmy bombardowani informacjami (miliony bitów na sekundę) poprzez pięć zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku.

Prawdopodobnie nie możemy przechować wszystkich tych informacji, dlatego przechodzą one przez trzy filtry.

Parametry tych filtrów przyjmują wartości, opierając się na naszych myślach, przekonaniach i wartościach, postawach i decyzjach, wspomnieniach i planach na przyszłość. Te filtry pracują automatycznie. Coś mówi po prostu OK, oczyść, zmień lub zniekształć, uogólnij lub przepuść te szczególne bity informacji.

Oczyszczanie. Jeśli żyjemy blisko portu lotniczego lub torów kolejowych początkowo słyszymy duży hałas, ale po jakimś czasie ten hałas jest oczyszczany i już więcej go 'nie słyszymy'.

Zniekształcanie. Usuwamy informacje, które nie zgadzają się z naszymi przekonaniami i wartościami, ponieważ to, w co wierzymy, co cenimy, jest zawsze słuszne. Jednak, jeśli zakłócenie będzie wzmacniać naszą wiarę, wtedy nastąpi zniekształcenie. 'Obcy nabijają / śmieją / podśmiewają się z mojego jąkania'. Czy potrafimy czytać w myślach? Być może przestraszyli się niecodziennej sytuacji lub mogą śmiać się, aby podnieść własne morale. Jednak opierając się na parametrach filtrów, naszą wersją prawdy pozostaje 'Śmieją się z mojego jąkania'.

Generalizacja. Pomyśl o drzwiach. Wewnętrznych, zewnętrznych; pojedynczych, podwójnych; zawieszonych, aby poruszały się w obie strony, itd. Kiedy widzimy nowe drzwi, jakich nie widzieliśmy nigdy wcześniej, korzystamy ze wcześniej uogólnionych informacji, aby zapoznać się z tym nowym obiektem i dowiedzieć się jak z niego korzystać. Jednak jeśli robimy szerokie, zamaszyste negatywne uogólnienia możemy wpaść w kłopoty. Mogliśmy mieć jedno złe doświadczenie, ale jeśli generalizujemy i zakładamy, że będzie się ono wciąż powtarzać, wtedy nasz filtr zniekształcający sprawi, że będziemy odnosić wrażenie, jakby się to wydarzało. To zawiąże błędne koło nieporadności.

Ilość informacji, które przechodzą przez filtry, jest znacznie zredukowana. Są one przechowywane jako nasza aktualna wersja prawdy lub rzeczywistości, jaką postrzegamy. Najczęściej wyobrażamy sobie rzeczywistość jako serię obrazów lub krótkich filmów. To, co wizualizujemy sobie, wpływa na nasze emocje. Oddziałuje także na naszą fizjologię, nasze zachowania i późniejsze działania. Nasze emocje wpływają na naszą komunikację. Nasze emocje mogą być przydatne, jak i nieprzydatne.

Opierając się na parametrach filtrów, gromadzimy informacje, a następnie robimy to, co robimy i podejmujemy działania.

Wybieranie naszych przekonań i myśli

Dorastając, instynktownie odbieramy i absorbujemy przekonania i wartości od ludzi wokół nas. Rodziców, rodzeństwa, rówieśników, szkolnych reguł, itd. Chcemy być kochani i pasować do świata, w jakim żyjemy. To jest automatyczne. W zależności od naszego obecnego wieku mogą to być dzięścio- do osiemdziesięcioletnie przekonania i wartości, chyba że zdecydujemy się na przejrzenie wszystkich tych przekonań i wartości i wyeliminowanie wszystkich tych, które są nieprzydatne. Możemy zdecydować się na zrobienie kroku w tył i przyjrzenie się temu, co robimy i co myślimy. (Niektórzy terapeuci zachęcają nas do tego). Oznacza to pełną świadomość naszych działań i myśli, na które możemy wpływać i zmieniać nasze życie.

Poświęć czas na spisanie przekonań i wartości, a następnie przeanalizuj je jedna po drugiej, pytając 'Czy ja w to wierzę i czy to jest obecnie przydatne?' Następnie zachowaj lub odrzuć. Czy istnieją jakieś nowe przekonania i wartości, które powinny mi pomóc w kolejnych latach?

Poświęć czas na przejrzenie myśli. Podziel je na negatywne i pozytywne. Przeanalizuj te myśli. Zawsze pytaj czy możemy się z nich czegoś nauczyć? Czy pomagają nam w jakikolwiek sposób? Czym są nasze emocje? Czy przydatne jest dalsze pozostawanie przy tych myślach?

Jeśli negatywne, czy sprawiają, że jesteśmy zasmuceni, nieszczęśliwi, niespokojni, napięci lub przerażeni? Czy możemy je obrócić o sto osiemdziesiąt stopni, sprawiając, że staną się one pozytywne?

Jeśli pozytywne, czy sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi, spokojni i zrelaksowani?

Które z tych rodzajów myśli będą najbardziej przydatne w nadchodzących latach? Czy możemy obserwować nasze myśli i przełączać je, aby dostarczały nam najlepszych z możliwych odczuć emocjonalnych? Czy jest to efektywny sposób podążania przed siebie?

Takie analizowanie pozwala zmieniać parametry naszych filtrów, aby poprawić skuteczność naszej podświadomości, a co za tym idzie naszego rozwoju.

Jak iść naprzód

Myślimy o imprezie, która odbędzie się za tydzień. To może zaprowadzić nas do myśli o skrępowaniu. Często się czerwienimy. Dlatego zaczynamy myśleć o tym, aby się nie zaczerwienić. Oznacza to, że wizualizujemy naszą bardzo czerwoną twarz i szyję. Nasz świadomy umysł wie, że tego nie chcemy. Nasz podświadomy umysł widzi wizualizację i mówi 'Doprowadzę do tego, że to się wydarzy'. Nie wie o zdaniu 'nie chcę, aby to się wydarzyło'. Dlatego jeszcze zanim dotrzemy na imprezę, dwie części naszego umysłu toczą WOJNĘ, w której mają kompletnie różne cele. Świadomy umysł 'nie chce się zaczerwienić' - podświadomy umysł 'chce się zaczerwienić'. Patrzymy w przyszłość i chcemy zostawić coś za sobą. Czy ten konflikt jest przydatny?

Co, jeśli wyobrazilibyśmy sobie naszą twarz i szyję, kiedy są spokojne lub radosne i ożywione? To jest efektywniejszy sposób postępowania, który zwiększa nasze szanse na osiągnięcie tego, co chcemy.

Podobnie z jąkaniem. Myślenie o tym, aby się nie jąkać, nie jest przydatne z wyżej wymienionych powodów. Jednak już przydatne będzie myślenie o lepszej komunikacji i planowanie jej dzień w dzień.

Myśl i wizualizuj pozytywnie 'w kierunku' celów, aby iść do przodu.

Medytacja i techniczna medytacja

Większość definicji jąkania uwzględnia pojęcia napięcia i braku spokoju. Głęboki oddech brzuchem jest jednym ze sposobów zmniejszania napięcia i wprowadzenia spokoju na krótką chwilę. Medytacja jest kolejnym. Istnieje wiele sposobów medytowania. Najlepiej jest użyć wyszukiwarki internetowej, aby poznać wiele z nich. Ja podążyłem ścieżką 'medytacji technicznej' korzystając z Holosync. Na stronie www.centerpointe.com można znaleźć szczegóły związane z pięcioma głównymi falami mózgowymi: Gamma, Beta, Alfa, Theta i Delta i tym, jak działa Holosync.

W naszym typowym świadomym życiu znajdujemy się na wyższym końcu fal mózgowych, więc środkowych Beta do Gamma. Jest to związane z emocjami typu niepokój czy lęk. Kiedy to zauważymy, często zaczynamy oddychać głębiej, aby 'spowolnić siebie'. To obniża poziom fal mózgowych Beta, więc możemy lepiej się skupić i być bardziej pomysłowymi. Gdy jesteśmy pochłonięci książką / telewizją / filmem jesteśmy prawdopodobnie pod działaniem fal Alfa.

Holosync wytwarza dźwięki z wykorzystaniem słuchawek, które tworzą pewne fale mózgowe w uszach. Słysząc te dźwięki, mózg dostosowuje się do tych konkretnych poziomów fal mózgowych. Dlatego słuchając tych dźwięków, mózg może przejść od Beta w dół przez Alfa i Theta do Delta. Po jakimś czasie (mierzonym w latach) niższe poziomy Holosyncu przynoszą niższe poziomy tych fal mózgowych. Regularnie korzystanie z Holosyncu przynosi długotrwałe okresy spokoju i bardziej skupionych myśli, które pomagają mi na wiele sposobów, włączając w to zmniejszenie częstotliwości i nasilenia bloków w mowie.

Podsumowanie

Oceniając, jak mój mózg kształtuje moją komunikację, muszę wrócić do roku 2006 i okresu samodoskonalenia w moim życiu. Zacząłem pytać 'jak ...?'. To potężne pytanie, które pomaga w zmienianiu mojego życia. Pytałem i znalazłem odpowiedzi na to, jak działa mój umysł i jak zmieniać moje przekonania / wartości / myśli, aby być pozytywnym i pozytywnie patrzeć w przyszłość.

Oddychanie brzuchem; postawa umysłu; przekształcanie negatywnego w pozytywne; obserwowanie tego, co myślę i robię oraz techniczna medytacja stanowiły pięć głównych filarów w moim progresie komunikacyjnym dzień po dniu.

Źródło: isad.isastutter.org
Komentarze do artykułu: "ISAD 2013 plus tłumaczenie jednego z referatów"
monopix
avatar
Dodane dnia 19-10-2013 00:08 #1
Neokid, czy podsumowanie jest Twoje czy Keith Boss ? Tak się z ciekawości pytam.

Kiedyś bawiłem się rzeczami typu holisync. Warto się nad tym pochylić. Jak sobie pozwolimy, to działa. Oczywiście to samo można uzyskać bez zewnętrznych pomocników.
Elen
avatar
Dodane dnia 19-10-2013 19:35 #2
taki dzień świętować, celebrować, obchodzić, gościć się na konferencjach, biegać od jednej telewizji śniadaniowej do drugiej itd. to mogą tylko logopedzi, terapeuci, pseudo terapeuci i cała reszta tego szemranego towarzystwa, którzy dzięki nam mają warunki do zarabiania kasy
my co najwyżej możemy mieć w ten dzień okazję do zwrócenia uwagi na swój problem i pokazać że osoba jąkająca się to nie tylko przysłowiowy głupek z kawałów o jąkałach
kto chce niech "świętuje", ja nie będę :D
neokid
avatar
Dodane dnia 19-10-2013 22:21 #3
monopix dnia 19-10-2013 00:08, napisał/a:
Neokid, czy podsumowanie jest Twoje czy Keith Boss ? Tak się z ciekawości pytam.
Nie. Ja napisałem tylko wstęp o ISAD. Wszystko, co pojawia się dalej, jest już tylko tłumaczeniem. Btw. gdybym zaczął pracę nad sobą siedem/osiem lat temu (jak autor), to dzisiaj potrafiłbym już chyba nawet lewitować ;)

Co do tego Holosyncu, to nie wiem czy same ścieżki dźwiękowe były tak istotne. Boss w komentarzach napisał, że jego mentorem w pracy nad własnym umysłem był ten człowiek od tej technologii, czyli William Harris (dyrektor Centerpointe). Przy zakupie Holosyncu otrzymuje się nielimitowane wsparcie. Prawdopodobnie to było kluczowe.

Lubię takie ciekawostki i zacząłem sobie czytać o 'Binaural beats' i muszę przyznać, że całkiem interesujące. Jest wiele różnych programów wykorzystujących to zjawisko, np. LifeFlow.


W sumie jest coś w tym, co pisze Elen, że ten dzień jest głównie wykorzystywany przez logopedów, żeby promować swoje ośrodki i usługi. Przecież coroczne chęćkowe konferencje "naukowe" właśnie temu służą. No ale co zrobić, tak to już jest.
dru
avatar
Dodane dnia 21-10-2013 01:26 #4
Elen - nic dodać, nic ująć. Opowiem wkrótce o konf w Toruniu. Gdy nieco ochłonę...
Elen
avatar
Dodane dnia 21-10-2013 11:33 #5
dzisiaj żeby zwrócić uwagę trzeba zaszokować, był "marsz szmat" żeby zwrócić uwagę na los kobiet to też można zorganizować z okazji "święta" "marsz jąkał" ...
virino
avatar
Dodane dnia 21-10-2013 12:04 #6
Widzę, że znów dobrze znany kierunek... byle w dół;) Niestety nie mam teraz czasu, ale postaram się uprzedzić dru, bo wiem, co chce napisać i ja się z tym do końca nie zgadzam:p Na pewno nie napisze, że nie było warto:cool:Elen, nie ma co świętować i nie o świętowanie tu chodzi, jak załapiesz, to może zdążysz coś zrobić do jutra, przecież to też w twojej sprawie... Kurde, chłopie!
neo, super ten link do ISAD Papers, co prawda to, co przetłumaczyłeś to mnie akurat najmniej i nie śmiem cię prosić o "For children...", ale może? Bo nie wszystko rozumiem, wysłąłabym do innych... więc nie tylko dla mnie.
dru
avatar
Dodane dnia 21-10-2013 17:10 #7
virino dnia 21-10-2013 12:04, napisał/a:
postaram się uprzedzić dru


Too late ;)
virino
avatar
Dodane dnia 21-10-2013 19:07 #8
Elen dnia 19-10-2013 19:35, napisał/a:
my co najwyżej możemy mieć w ten dzień okazję do zwrócenia uwagi na swój problem

Elen, sorki nie doczytałam tego... Zabij mnie, masz prawo, dokładnie to mam na myśli. Ale to nie jest "co najwyżej" to jest dużo. Ja jutro rozdaję ulotki w szkole mojej córki, jak szaleć, to szaleć:D
virino
avatar
Dodane dnia 21-10-2013 19:11 #9
dru dnia 21-10-2013 17:10, napisał/a:

Too late ;)

Ja nie mam żony tak, jak ty i jeszcze kupę obowiązków:) ale potem...:cool:

neo, przepraszam za zamieszanie, wycofuję prośbę.
FlowLife jest mi obce, ale slow life... bardzo bliskie i nie chodzi o wyprowadzanie się na wieś;)
neokid
avatar
Dodane dnia 21-10-2013 21:50 #10
I tak już dużo za późno. Może za rok, bo tak naprawdę to było mi wszystko jedno.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86618:04:18
Karol924 1 dzień
Bartekxa 4 dni
ewelina21 4 dni
monopix 6 dni
hannah 6 dni
bigosik 1 tydzień
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych