Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Terapia jąkania i niebezpieczeństwo wprowadzających w błąd oświadczeń związanych z leczeniem
Obrazek

Terapia jąkania i niebezpieczeństwo wprowadzających w błąd oświadczeń związanych z leczeniem

„Wszędzie można się spotkać z wieloma fałszywymi i szalonymi stwierdzeniami co do leczenia jąkania”. International Stuttering Association opublikowała ważne oświadczenie, które należy brać pod uwagę przy ocenie każdego programu terapeutycznego. Celem przetłumaczonej poniżej deklaracji jest „poprawa zrozumienia tego, czego się spodziewać po terapii i jak ustrzec się przed rozczarowaniem”. Terapia jąkania i niebezpieczeństwa wprowadzających w błąd oświadczeń związanych z leczeniem; Punkt widzenia ISA została przygotowana przez dra Berta Basta (rada dyrektorów ISA i NFS Netherlands), przewodniczącego BVSS Germany, dyrektora generalnego BSA UK i przewodniczącego ELSA Europe.

Terapia jąkania i niebezpieczeństwa wprowadzających w błąd oświadczeń związanych z leczeniem; Punkt widzenia ISA

 1. Chociaż badania w ostatnich latach wykazały neurologiczne przyczyny jąkania (co może zmniejszyć ewentualne poczucie winy), to obecnie nie ma podejścia do leczenia jąkania, które gwarantowałoby skuteczność wyrażoną jako osiągnięcie normalnie płynnej mowy.
 2. Pomimo coraz lepszego rozumienia tego zaburzenia, to jednak nadal wiele osób jąkających i wielu rodziców dzieci jąkających się wie bardzo niewiele na temat przyczyn i leczenia jąkania. Kiedy takie osoby zdecydują się na poszukiwanie pomocy, często spotykają się z szerokim i potencjalnie mylącym zakresem różnych interwencji, co może dodatkowo potęgować ich niepewność.
 3. Kolejnym dezorientującym czynnikiem jest to, że wiele osób świadczących usługi stawia na agresywną reklamę, często obiecując szybkie i zupełne 'wyleczenia' dając fałszywe nadzieje tym, którzy się jąkają i dodatkowo wzmacniając błędne przekonania wśród ogółu społeczeństwa. Prawda jest taka, że nie istnieje 'lekarstwo' na jąkanie w medycznym znaczeniu tego słowa.
 4. Chociaż nadal istnieje niewiele dowodów wspierających efektywność jakiegokolwiek podejścia do terapii, to zasadne jest stwierdzenie, że dostępne są terapie, które zwykle są pomocne w poprawie płynność mowy osób jąkających się, jak również ich umiejętności życiowych oraz elastyczności (ang. resilience).
 5. Niemniej jednak powszechnie akceptowane jest to, że szanse na pełne wyzdrowienie są dużo większe, jeśli leczenie zostanie zapewnione we wczesnym dzieciństwie, najlepiej w pierwszych piętnastu miesiącach od pojawienia się jąkania. Zbyt długie opóźnianie rozpoczęcia leczenia po pojawieniu się jąkania zmniejsza prawdopodobieństwo wyzdrowienia.
 6. International Stuttering Association (ISA) przygotowało tę deklarację, aby pomóc osobom jąkającym się i rodzicom dzieci jąkających się zidentyfikować cechy dobrej terapii.

 • Nie wszyscy świadczący usługi terapeutyczne są wykwalifikowanymi terapeutami mowy i języka; w niektórych przypadkach oferowana terapia bazuje przede wszystkim na osobistych doświadczeniach – które, biorąc pod uwagę bardzo osobisty i indywidualny charakter jąkania, odpowiadają doświadczeniom tylko niewielkiego procenta ogółu osób jąkających się.
  Nasza rada: kluczowe jest zapytanie o akademickie i zawodowe wyszkolenie oraz jeśli to tylko możliwe poszukiwanie kontaktu z obecnymi i byłymi uczestnikami terapii.

 • Profesjonalni terapeuci są zobowiązani do przestrzegania kodeksu etycznego, kontynuowania dokształcania się i zdobywania wiedzy przez całe życie zawodowe oraz umożliwienia klientowi dochodzenia zadośćuczynienia, jeśli nie jest on zadowolony z usług, jakie otrzymał.
  Nasza rada: zapytaj o przynależność do stosownych organizacji zawodowych.

 • Częstotliwość i uporczywość jąkania czasami może zostać bardzo szybko zredukowana przez zwyczajne wprowadzenie zmian w sposobie mówienia osoby, czasami z pomocą urządzeń wspomagających płynną mowę. To może dostarczyć wrażenia 'wyleczenia' w krótkim czasie. Jednak u większości jąkających te proste zmiany nie przetrwają próby czasu, po powrocie do ich normalnego codziennego życia.
  Nasza rada: bądź sceptycznie nastawiony do terapii, które koncentrują się na nauczaniu metod mających na celu szybką poprawę płynności mowy oraz pomijają aspekt lub kładą niewielki nacisk na praktykę w prawdziwym świecie.

 • Powszechnie akceptowane jest to, że udana terapia jąkania wymaga dużego wkładu osobistego (wysiłków) przez okres wielu tygodni lub miesięcy, a często lat.
  Nasza rada: bądź bardzo ostrożny wobec 'cudownych' terapii obiecujących sukces w krótkim czasie i takich, które nie zapewniają swobodnego dostępu do kontynuacji leczenia.

 • Głównym aspektem wielu terapii jąkania jest to, że wymagają one długoterminowej realizacji poznanych technik w codziennej praktyce. Nawroty do starych wzorców mowy i zachowań są powszechne. Dlatego jakość i czas trwania wsparcia po zakończeniu terapii są krytyczne.
  Nasza rada: zadaj kluczowe pytania o to, czy i w jaki sposób jest świadczone wsparcie i opieka po zakończeniu terapii oraz jakiego rodzaju samopomoc jest dostępna.

 • Nawet 'dobre terapie', jak te opisane powyżej nie wykonają pracy za ciebie. Jedynym sposobem na to, aby osoba jąkająca się robiła postępy, jest przyjęcie osobistej odpowiedzialności za własne jąkanie, wydostanie się z niego i korzystanie z życia w pełni.
  Nasza rada: podejmij decyzję, że tak zrobisz.

Źródło: www.isastutter.org

Wiele innych wskazówek dotyczących wyboru właściwej terapii można znaleźć na stronie prowadzonej przez Judith Kuster: http://www.mnsu.edu/comdis/kuster/therapy.html#finding
Komentarze do artykułu: "Terapia jąkania i niebezpieczeństwo wprowadzających w błąd oświadczeń związanych z leczeniem"
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86617:25:19
Karol924 1 dzień
Bartekxa 4 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych