Strona główna · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Forum · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ · Kontakt
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Badanie ujawnia, dlaczego autyzm jest powszechniejszy wśród mężczyzn
Obrazek

Badanie ujawnia, dlaczego autyzm jest powszechniejszy wśród mężczyzn

Zamieszczam tłumaczenie streszczenia wyników badań nad spektrum autyzmu oraz innymi zaburzeniami neurologicznymi. Te badania są o tyle ważne, że są pierwsze i z lutego, no to mamy dość świeże wiadomości. Pokazują dlaczego zaburzenia neurologiczne są powszechniejsze u chłopców i dlaczego dziewczynkom łatwiej wyjść z jąkania.

Badanie wskazuje, dlaczego autyzm jest powszechniejszy wśród mężczyzn

Prawdopodobieństwo wystąpienia takich zaburzeń neurorozwojowych, jak spektrum autystyczne, jest większe u mężczyzn niż u kobiet, jednakże przyczyny leżące u podstaw tego zjawiska nie są jasne. Duże badania kohortowe opublikowane 27 lutego [br.] przez Cell Press w American Journal of Human Genetics dostarczają niezbitych dowodów popierających 'model chroniący kobiety', który sugeruje, że u kobiet wymagana jest bardziej ekstremalna mutacja genetyczna niż u mężczyzn, aby znalazły się one powyżej progu diagnostycznego dla zaburzeń neurorozwojowych.

"Jest to pierwsze badanie, które w przekonujący sposób obrazuje różnice na poziomie molekularnym między chłopcami i dziewczynkami skierowanymi do kliniki na badania zaburzeń neurorozwojowych", mówi autor badań Sebastien Jacqumeont ze Szpitala Klinicznego w Lozannie. "Badanie sugeruje, że istnieje różny poziom odporności w rozwoju mózgu i wygląda na to, że kobiety mają zdecydowaną przewagę."

Dyskryminacja płciowa występowania zaburzeń neurorozwojowych została odnotowana przy ASD [autyzm], niepełnosprawności umysłowej i zespole nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Niektórzy badacze zasugerowali, że istnieje dyskryminacja społeczna, z powodu której wzrasta prawdopodobieństwo diagnozy u mężczyzn, podczas gdy inni zaproponowali, że podatność genetyczna jest uwarunkowana różnicą płci. Jednak poprzednie badania poświęcone biologicznemu wyjaśnieniu dyskryminacji płciowej dały niejednoznaczne wyniki.

Aby zająć się tym pytaniem Jacqumeont połączył siły z Evan Eichler z Univeristy of Washinton School of Medicine, by zanalizować próbki DNA i zsekwencjonować zbiory danych jednej kohorty złożonej z prawie 16000 osobników z zaburzeniami neurorozwojowymi, oraz inną kohortę złożoną z 800 rodzin dotkniętych przez spektrum autystyczne. Badacze zanalizowali zarówno CNV -- indywidualne wariacje w liczbie kopii specyficznego genu -- jak i SNV -- wariacje sekwencji DNA mające wpływ na pojedynczy nukleotyd.

Badacze odkryli, że kobiety ze zdiagnozowanymi zaburzeniami neurorozwojowymi lub ze spektrum autystycznym miały większą liczbę szkodliwych CNV niż mężczyźni z takimi samymi zaburzeniami. Ponadto, kobiety ze spektrum autystycznym miały większą liczbę szkodliwych SNV niż mężczyźni ze spektrum autystycznym. Te odkrycia sugerują, że mózg kobiety wymaga bardziej ekstremalnych genetycznych zmian, aby ukazały się objawy spektrum autystycznego czy inne zaburzenia neurorozwojowe, niż mózg mężczyzny. Wyniki również odwracają uwagę od chromosomu X, leżącego u podstaw genetycznej dyskryminacji płciowej, co sugeruje, że ciężar tych różnic spoczywa na całym genomie.

"Ogólnie rzecz biorąc, kobiety funkcjonują znacznie lepiej od mężczyzn z podobnymi mutacjami wpływającymi na rozwój mózgu" mówi Jacqauemont. "Wyniki naszych badań mogą doprowadzić do rozwoju bardziej czułych i specyficznych dla płci podejść do badań diagnostycznych zaburzeń neurorozwojowych."

Źródło: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/02/140227125236.htm
Komentarze do artykułu: "Badanie ujawnia, dlaczego autyzm jest powszechniejszy wśród mężczyzn"
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 24-10-2017 20:15
Po dłuższej przerwie zapraszam na kolejną wideokonferencję. Temat: co robimy aby ukrywać jąkanie. Pi...
Przejdź do komentarza
virino
dnia 02-10-2017 11:29
Przyznam, że z zaskoczeniem, skonstatowałam, że Demostenes był dla mnie bardzo inspirującym miejscem...
Przejdź do komentarza
Ralph
dnia 02-10-2017 08:18
Tylko nie wybieraj opcji "nigdy" ... czekamy na pozytywne wieści ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 24-07-2017 06:59
Unikanie wypowiadania się tematem najbliższego spotkania. Data: środa (26. lipca), godzina 20:00. ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach
Katowice - otwarte forum dyskusyjne oraz wykład...
Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – ...
W oczekiwaniu na nową odsłonę strony...
Terapia poznawczo-behawioralna od ASRC – ...

Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,585
Najnowszy Użytkownik: Mateusz31
Ostatnio na stronie
Mateusz3109:54:48
BlueDay10:06:32
lyric110:54:22
tirirum11:58:20
podomka12:26:00
jimmy 2 dni
HubertMU 2 dni
duszek97 4 dni
bonio12345 4 dni
rampage 5 dni
bigosik 5 dni
Open 5 dni
zumbi 6 dni
juliarozicka 6 dni
SCOOTER 6 dni
Oraz 0 ukrytych