Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Aktualizacja z badań prowadzonych na Uniwersytecie Purdue – Christine Weber-Fox, Anne Smith
Obrazek

Aktualizacja z badań prowadzonych na Uniwersytecie Purdue – Christine Weber-Fox, Anne Smith

Poniżej znajdziecie aktualne informacje na temat tego, co dzieje się obecnie w Purdue Stuttering Project. Za projektem stoi grupa naukowców, którzy próbują zrozumieć to, jak rozwija się jąkanie u dzieci. Ich praca koncentruje się głównie na odszukaniu fizjologicznych „sygnatur” jąkania, które mogą pomóc w określeniu ryzyka utrzymania się jąkania u dziecka (3/4 jąkających się dzieci „wyrasta” z jąkania bez żadnej pomocy). Rok temu projekt otrzymał od NIH grant badawczy w wysokości 3 mln dolarów. Tekst został opublikowany w tegorocznym letnim wydaniu newslettera Stuttering Foundation.


Summer 2014 NewsletterUważamy jąkanie za neurorozwojowe, epigenetyczne, wieloczynnikowe zaburzenie. W naszym laboratorium przyjęłyśmy wieloczynnikowe podejście do badania motorycznych, językowych i emocjonalnych miar, zarówno fizjologicznych, jak i behawioralnych/klinicznych, aby zrozumieć, które czynniki w tych szerokich dziedzinach są ważne w rozwoju jąkania i które będą pomocne w przewidzeniu wyzdrowienia lub utrzymania się jąkania.

Oczywiste jest to, że dziecko będzie posiadało unikalną charakterystykę związaną z tymi czynnikami oraz to, że istotność różnych czynników będzie różnić się między dziećmi. Na przykład niektóre jąkające się dzieci mogą wykazywać opóźnienia w rozwoju języka, podczas gdy inne nie.

Wiemy, że jąkanie rozwija się z czasem, ponieważ monozygotyczne (identyczne) bliźniaki są tylko w ok. 50% zgodne pod względem jąkania. Oznacza to, że z dwóch ludzi z identycznymi genami, jeden może zostać osobą jąkającą się, podczas gdy jego bliźniak nie. Epigenetyka jest wschodzącą dziedziną nauki, która zapełnia lukę między genami a środowiskiem. Naukowcy studiują procesy kontrolujące, które określają timing i stopień aktywacji i dezaktywacji genów. Jest to krytyczny element decydujący o tym, czy osoba ostatecznie będzie miała cechę, czy rozważane zaburzenie. Przenosząc to na jąkanie, oznacza to, że dwie osoby mogą odziedziczyć identyczne predyspozycje do jąkania, ale proces epigenezy ostatecznie określi czy osoba faktycznie rozwinie trwały problem jąkania. U dzieci, które przechodzą przez okres jąkania, ten proces epigenetyczny dotyczy angażowania nowych obszarów mózgu (np. rejonów w prawej półkuli), aby kompensować nieprawidłowości w lewej półkuli mózgu, o których wiemy, że są związane z jąkaniem u dzieci w wieku szkolnym i dorosłych. Wiele dowodów wskazuje na to, że jeśli ta kompensacja mózgu jest odpowiednia, to dziecko wyzdrowieje z jąkania.

Neurorozwojowe aspekty jąkania są oczywiste, kiedy zauważymy, że zaburzenie nie jest z dzieckiem od narodzin, ale raczej odsłania się wraz z rozwojem mózgu. Początek jąkania przypada na lata przedszkolne (średnio jest to 33 miesiąc życia), okres, w którym obwody neuronowe wspierające język i produkcję mowy poddawane są ogromnemu przyrostowi i wzajemnemu oddziaływaniu. W tym momencie wiele neuronowych połączeń w mózgu jest nadmiarowych, dalece liczebnie przewyższając liczbę tych połączeń u młodzieży i dorosłych. Każde osobiste doświadczenia i zachowania dziecka będą ostatecznie określać jak jego połączenia nerwowe i czynności mózgu są 'dostrajane'. W czasie początków jąkania zdolności językowe dziecka przechodzą gwałtowny wzrost, nakładając na dziecko dodatkowe wymagania związane z lingwistycznym i motorycznym planowaniem mowy. Również w tym czasie dziecko właśnie zaczyna nabywać zdolności do hamowania nieodpowiednich zachowań, wskazując na dramatyczną zmianę w psychospołecznych umiejętnościach. Ważnym aspektem w zrozumieniu jąkania jako procesu odsłaniania podczas rozwoju jest to, jak podkreślamy, że jąkanie „nie bytuje” w jednej małej części mózgu, raczej jąkanie wyłania się nie z jednego wadliwego obwodu, ale z nietypowej interakcji między wieloma obwodami, tak więc dojrzałe, stabilne wzorce motoryczne produkcji mowy osiągnięte u typowo rozwijającego się dziecka w wieku nastoletnim, nie zostaną osiągnięte u dziecka z trwałym problemem jąkania.

Duże postępy poczyniono w zrozumieniu behawioralnych i fizjologicznych charakterystyk jąkania zaraz po jego początku. Kierujemy Purdue Stuttering Project, www.purdue.edu/stutteringproject/ i jesteśmy pierwsze w rekrutowaniu cztero- i pięcioletnich dzieci. Podążałyśmy za każdym z dzieci przez pięć lat w celu ustalenia, które z dzieci ostatecznie wyzdrowieją, a u których jąkanie się utrzyma. Oprócz tego, że szczegółowej ocenie podlegają jąkane zachowania, stosowane są ujednolicone testy mowy i języka, to nasz projekt zawiera również protokoły fizjologiczne, włączając nagrywanie motorycznej aktywności mowy i wskaźników fal mózgowych czynności nerwowych dla przetwarzania językowego. Nasze aktualne odkrycia dla dzieci w wieku przedszkolnym wykazują, że systemy motoryczne mowy jąkającej się grupy są mniej dojrzałe w porównaniu do ich rówieśników oraz że już na tym etapie pokazują oznaki nietypowej aktywacji w półkulach mózgu przy zadaniach językowych. Dodatkowo dysponujemy teraz dowodami na to, że niektóre kliniczne skale językowe, jak również wskaźniki motorycznej koordynacji mowy mogą służyć pomocą przy przewidywaniu, które dzieci jąkające się w wieku 4-5 lat wyzdrowieją, a u których jąkanie się utrzyma. Nasze odkrycia również sugerują, że neuronowe czynności przy przetwarzaniu dźwięków naszego języka, mogą być nadal nietypowe u dzieci, które wyzdrowiały z jąkania w wieku 7-8 lat, tak jakby nadal pozostał neuronowy 'odcisk' historii jąkania u tych dzieci. Natomiast dzieci, u których jąkanie się utrzymało w tym wieku, pokazują nawet bardziej nietypowe wzorce neuronowe.

Teoria. Główne założenie teoretyczne zostało nakreślone powyżej: jąkanie rozwija się, gdy rozrost sieci neuronowych wspierających przetwarzanie mowy i języka formuje nietypowe regiony i połączenia w mózgu. Większość dzieci w wieku przedszkolnym wyzdrowieje z jąkania. Zakładamy, że u tych, u których rozwinie się chroniczne jąkanie, stanie się tak w wyniku złożonych interakcji między wieloma czynnikami, włączając czynniki motoryczne, językowe i emocjonalne. Przez epigenezę na rozrost mózgu wpływ mają czynniki środowiskowe, które odgrywają krytyczną rolę w określaniu drogi dziecka do utrzymania jąkania lub wyzdrowienia. Ważna część naszych wysiłków koncentruje się na przełożeniu naszej eksperymentalnej pracy nad motorycznymi, językowymi i emocjonalnymi dziedzinami na rozwinięcie zestawu testowego, który logopeda będzie mógł użyć, aby ocenić ryzyko utrzymania się jąkania u dziecka w wieku przedszkolnym. Uważamy, że te dzieci, u których jąkanie prawdopodobnie się utrzyma powinny otrzymać leczenie tak szybko, jak jest to możliwe, gdy ich funkcje mózgu są najbardziej plastyczne.
Komentarze do artykułu: "Aktualizacja z badań prowadzonych na Uniwersytecie Purdue – Christine Weber-Fox, Anne Smith"
neokid
avatar
Dodane dnia 06-11-2014 23:07 #1
Pod tym linkiem http://wlfi.com/2014/10/23/...-children/ można zobaczyć, jak to wygląda.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86618:24:55
Karol924 1 dzień
Bartekxa 4 dni
ewelina21 4 dni
monopix 6 dni
hannah 6 dni
bigosik 1 tydzień
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych