Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Terapia poznawczo-behawioralna dla dorosłych jąkających się od ASRC
Obrazek

Terapia poznawczo-behawioralna dla dorosłych jąkających się od ASRC

Ostatnio natrafiłem na ciekawą informację, którą postanowiłem się podzielić. Australian Stuttering Research Centre (ASRC) szuka chętnych do wypróbowania ich programu internetowej terapii poznawczo-behawioralnej. Program ten został stworzony specjalnie z myślą o nas i koncentruje się na lęku związanym z mową.

Program jest właściwie częścią projektu badawczego prowadzonego przez ASRC na Uniwersytecie w Sydney, który ma na celu zmierzenie efektywności terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) udostępnionej poprzez stronę internetową. W związku z tym osoby zgłaszające się biorą tak naprawdę udział w eksperymencie.

O samej akcji dowiedziałem się ze strony BSA, która zawiera również szczegółowe informacje na temat tego, jak wziąć udział w badaniu. Ciekawe jest to, że trudno znaleźć jakieś nowe informacje o programie na samej stronie ASRC.

Zasięg programu jest międzynarodowy, co oznacza, że każdy może się przyłączyć. Jest kilka wymagań:
- dostęp do internetu,
- minimum 18 lat,
- i oczywiście znajomość języka angielskiego (trzeba zarówno słuchać, czytać, jak i pisać).

Jak udało mi się dowiedzieć, badanie jest prowadzone obecnie czwarty rok. W przyszłym roku zaplanowane zostało zakończenie eksperymentu.

Po zgłoszeniu i wypełnieniu krótkiego kwestionariusza otrzymujemy login i hasło. Dostęp do programu jest przyznawany na pięć miesięcy. W tym czasie użytkownik powinien ukończyć program. Jednak jeśli się nie uda, to oczywiście nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami. Program składa się z siedmiu modułów i wydaje się, że pięć miesięcy to wystarczająca ilość czasu, co nie oznacza, że nie wymaga regularnej pracy. Konieczne jest logowanie się ok. dwóch razy w tygodniu.

Sam przystąpiłem do programu przed dwoma tygodniami. Obecnie jestem na etapie drugiego modułu. Istotne jest to, że program jest spersonalizowany, tzn. na początku uczestnik uzupełnia kilka dłuższych kwestionariuszy, na podstawie których budowany jest program. Dlatego też warto się do nich przyłożyć. Potem już otrzymujemy wprowadzenie do teorii związanej z myślami i ich związkiem z emocjami i zachowaniami, a następnie pojawiają się różne ćwiczenia. Ćwiczenia są dosyć wymagające czasowo i trzeba nad nimi trochę pomyśleć, aby jak najwięcej zrozumieć i wynieść z programu. Oczywiście ćwiczenia są poprzedzane przykładami.

W pierwszej części dominują ćwiczenia, w których przedstawione są sytuacje (nie tylko osób jąkających się) i uczestnik ma za zadaniem opisać myśli, które mogą wywołać konkretne emocje, jak lęk, złość, smutek i radość. Następnie otrzymujemy odpowiedzi zaproponowane przez twórców terapii i możemy je porównać z własnymi, tak aby nasze spojrzenie na przedstawione sytuacje było możliwie realistyczne.

Druga część opiera się w dużej mierze na kwestionariuszu UTBAS (nawet ostatnio go przetłumaczyłem, co jest zbiegiem okoliczności). W zależności od tego, które myśli zostały ocenione jako te najczęściej pojawiające się, to nad tymi skupiona jest praca. Polega ona na możliwie opisowym i szczegółowym odpowiadaniu na postawione przez autorów pytania. Następnie poznajemy ich odpowiedzi i także porównujemy. Nie jest to takie łatwe i wymaga dłuższego posiedzenia nad pytaniami. Przynajmniej na początku. Dodatkowo każdej stronie towarzyszą nagrania audio, w których autorzy zwracają uwagę na istotne elementy danego zadania.

Moim zdaniem program, jak i sama terapia poznawczo-behawioralna, są czymś ciekawym i pozwalają spojrzeć na pewne sytuacje z innej perspektywy. Celem jest oczywiście zmiana tego nawykowego szkodliwego myślenia nt. problemu, jak i zmiana przekonań związanych z naszą sytuacją. Podejrzewam (ale to tylko takie przypuszczenia), że program po zakończeniu badania stanie się produktem komercyjnym, dlatego tym bardziej warto jest przystąpić już teraz, póki uczestnictwo jest darmowe.

Autorami programu są prof. Ross Menzies z Uniwersytetu w Sydney i dr Fjola Helgadottir z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Więcej informacji można znaleźć na stronach:
Komentarze do artykułu: "Terapia poznawczo-behawioralna dla dorosłych jąkających się od ASRC"
Linear
avatar
Dodane dnia 30-12-2014 14:48 #1
Gdzie mam wysłać zgłoszenie, na adres kontaktowy?
Edit:
Ok, znalazłem:

If you are interested in participating in the study, you can access the web-based CBT program by emailing the Australian Stuttering Research Centre (asrc@sydney.edu.au) and answering a brief questionnaire about your stuttering and treatment history - your consent to participate in the study will be implied on receipt of this information.
neokid
avatar
Dodane dnia 09-05-2015 23:21 #2
Ukończyłem ten program. Rzutem na taśmę, ale ukończyłem :) Zajęło mi to równo pięć miesięcy. Były okresy, w których realizowałem go w równym tempie, ale też pojawiły się przestoje i potem nadganianie. Tak czy inaczej mogę spokojnie powiedzieć, że było warto. Teraz planuję przejść go jeszcze raz i rozpisać wszystko, aby móc spojrzeć na program z jak najszerszej perspektywy, co pozwoli mi przywoływać ważne fragment, kiedy tylko będę miał taką potrzebę (tak przynajmniej podejrzewam). Po stworzeniu opracowania wrzucę je tutaj. Podejrzewam, że zajmie mi to około miesiąca.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86617:20:52
Karol924 1 dzień
Bartekxa 4 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych