Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Ankieta dotycząca sytuacji dorosłych osób jąkających się w Polsce
Obrazek

Ankieta dotycząca sytuacji dorosłych osób jąkających się w Polsce

Szanowni Państwo,
uprzejmie prosimy o pomoc w przeprowadzeniu badania i wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej sytuacji dorosłych osób jąkających się w Polsce. Ankieta jest anonimowa, jej wypełnienie nie powinno zająć Państwu więcej niż 15–20 minut. Nie przewiduje się, aby udział w tym badaniu mógł wywołać dyskomfort respondenta lub być powodem stresu. Dane zebrane w tej ankiecie są poufne i zostaną wykorzystane wyłącznie do celów naukowych – uzyskane wyniki badań będziemy upowszechniać w celu podejmowania działań umożliwiających podnoszenie jakości opieki logopedycznej w Polsce. Wszystkie udzielone przez Państwa odpowiedzi będą dla nas niezwykle cenne. Państwa udział w tym badaniu jest w pełni dobrowolny; w każdym momencie mogą Państwo wycofać się z dalszego uczestnictwa – w tym wypadku dane nie zostaną użyte.
Serdecznie dziękujemy za pomoc w prowadzeniu badań i poświęcony czas.

dr Katarzyna Węsierska, mgr Agata Laszczyńska i mgr Monika Pakura
Uniwersytet Śląski w KatowicachAnkieta dostępna jest przez formularz online, więc wystarczy wypełnić i kliknąć "Prześlij". Osoby, które były na tegorocznym zjeździe w Toruniu, prawdopodobnie mają to już za sobą. Właściwie dostępne są dwie ankieta, jedna w wersji dla dorosłych osób jąkających się i druga dla logopedów:
- Wersja skierowana do dorosłych osób jąkających się,
- Wersja skierowana do logopedów.
Komentarze do artykułu: "Ankieta dotycząca sytuacji dorosłych osób jąkających się w Polsce"
monopix
avatar
Dodane dnia 03-10-2015 00:14 #1
Zgoda, jeśli wyniki będą upublicznione. Przejrzałem tą ankoiete i nie za bardzo różni się od tych dziesieciu pozostałych które widziałem w tym roku. To strata czasu. Zachęcam do protestu i nie wypełniania ankiet ! ;) Niech się którejś z tych osób robiąceych te nakiety zache zrobienia stałej publicznej ankiety, do której administrator będzie mógł dokładac pytania. Link i zachęte do wypełnienia można dawać każdej osobie rejestreującej się. Wyniki będą publiczne i wreście koniec z namnarzaniem tych samych ankiet. Po za tym jeśli wyopełni je pareset osób będą bardziej miarodajne.

A jak nikomu się nie chce, a w dodatku ma iluzje tego, że jego ankieta jest jedyna i nie powtarzalna, to proponuje nie wypełniać i nie tracić po raz kolejny czasu.
virino
avatar
Dodane dnia 03-10-2015 13:40 #2
Są osoby, które nie rozumieją, że badania nad jąkaniem najbardziej są potrzebne osobom jąkającym. Jeśli nie jesteś przekonany do wypełnienia ankiety, sprawdź w jakim kierunku zmierzają badania prowadzone przez jej autorki i zdecyduj, czy to jest kierunek zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Wzrost kondycji polskiej logopedii przełoży się na skuteczniejszą terapię i lepsze funkcjonowanie osób jąkających. Nawet jeśli nie odczuje się natychmiast w tym momencie osobistych korzyści, to udział w badaniu (wypełnienie ankiety) może bardzo pomóc innej osobie jąkającej za 3 miesiące albo 5 lat. Ja ignorancji mówię zdecydowane NIE.
monopix
avatar
Dodane dnia 03-10-2015 14:32 #3
Jeśli ignorancji mówisz zdecydowane nie, to proponuje przecztać jeszcze raz to co napisałem, bo pisałem o czym innym, niż Ci się wydaje ;)

Dobrze, więc aby było prościej to spróbóje opisać Ci to jeszcze raz... Pisałem o tym, że zamiast zamkniętej ankiety można stworzyć otwartą. Wyniki będą widoczne dla wszystkich. Te ankiety są praktycznie takie same, a jeśli ktoś ma jakieś dodatkowe pytania, to zawsze można je dodać. Dzięki temu nie będzie zbędnego namnarzania ankiet. Dodatkowo dużo więcej osób ją wypełni i bedzie bardziej miarodajna dla osób chcacych skorzystać z jej wyników. To niewiele więcej pracy, ale najwyrażniej żadnej z tych osób nie chce się tego robić dla inych ludzi, ale wymagają od innych poświęcania czasu dla siebie. Dla Twojej informacji wypełniałem już w tym roku pare ankiet i nie widze sensu w pisaniu po raz kolejny o tym samym. Lepiej i korzystniej dla wszystkich jest zrobić taką otwarą ankietę. Czyż to nie lepszy pomysł niż to jak jest obecnie? Dlatego mówie, aby nie wypełniac kolejnej ankiety. Osoba ta może poświećić 30 czy 60 minut i użyć jakiegoś narzędzia z internetu (nie wiem czy te google forms spełnia takie wymagania) i zrobić to dla wszystkich, a nie tylko dla siebie. Osoby które chcą wypełniania tych ankiet wymagają tylko od innych osób poświęcania czasu, nie publikując chociaż by samych wyników tych ankiet, nawet bez swojego komentarza.

Jeśli im się nie chce, to czemu ma nam się chcieć. Moga poświecić dodatkowy czas i zrobić to. Nawet zebrać ze 2-3 osoby które też potrzebują takiej ankiety i zrobić to razem. Tylko im się nie chce. Może uważają, że ich ankieta jest taka wyjątkowa i nie chca oddać swojej pracy dla innych. Otóż nie jest wyjątkowa, a jesli nie chca zrobić czegoś dla innych, to czemu inni mają coś robić dla nich? Więc dla wzrostu kondycji polskiej logopedii może w końcu przestańmy wypełniać po raz 10-20 te same ankiety i przekonajmy te osoby, aby połąćzyły siły i zropbiły coś bardziej pożytecznego.

Gdyby taka ankieta zainstaniała, można by proponować wypełnienie jej przy rejestracji na forum. Można by też poprosić o umiesazczenie linku na innych stornach róążnych terapeutów, czy logopedów, To w końcu też i dla nich jest. Pewnie część by się zgodziła. Czy to nie miało by większego sensu?

Przy okazji skończy się spam skudentów którym przypomniało się, że za tydzień mają obronę i na już potrzebują ankiet.

P.S. Ja nie odczuje z nich rzadnyc korzyści, bo jak bym mieł je odczuć. Wypełniałem je dla innych. Sam takiej ankiety nie zrobiię, bo isę na tym nie znam i poznawać nie chcę, nie mam tkaiej potrzeby. Jeśli natomiast ktoś i tak ją zobi, czy zopbił, to nie widze problemu, aby poszedł o krok dalej i zrobił coś dla innych.

Z tąd też pisałem, aby nie tracić czasu. Jak komuś się zachce zrobić coś z sensem i dla innych. to będę pierwszy który ją wypeni, nawet jak bym miał siedzieć godzine.
monopix
avatar
Dodane dnia 03-10-2015 15:35 #4
Taką ankietę też można zrobić profesjonalnie z wykresikami, bajerami, podziałem na grupy i możliwością dodawania nowych pytań. Jest mnóstwo ludzi którzy robią strony internetowe (frontend) i potrzebują czegoś do portfolio. Z chęcia zrobia takie coś. Wystarczy wrzucić temat na odpowiednie fora, chociaż by na facebooku są takie fora dla początkujących frontend'owców. Oni będą mieli coś realnego do portfolio, ankieterzy ankietę, a my tylko jedną ankietę do wypełnienia. Proste. Ale komuś musi się chciec napisać na takim forum, napisać pare zdań specyfikacji i pilnować, aby było tak jak ma być zrobione.
monopix
avatar
Dodane dnia 03-10-2015 15:47 #5
(znów coś mi edycja nie działa)

Zrobienie czegoś takiego nie jest jakąś dużą pracą, a przecież przy okazji można wykorzystać to jako plus dla siebie, jako twórcy. Na obronie profesorowie, czy ktoś tam, może odebrać to jako dodatkowy plus. Można też podpisać się pod taką ankietą jako twórca i pewnie jeszcze pare innych zalet by się znalazło.

To też proponuje "zachęcić" ankieterów, nie wypełnianiem ankiet ;) Podsunąć pomysł i może któremuś pod presją potrzeby zachce się poświęcić nawet te parę godzin dla dobra ogółu.
neokid
avatar
Dodane dnia 05-10-2015 19:03 #6
Też się zastanawiam, jak mając odpowiedzi na tak standardowe i wielokrotnie powtarzane pytania, można z nich wyczarować coś, co pchnie naukę do przodu, albo poprawi naszą sytuację? No, ale zobaczymy po wynikach. Jak nie będą zadowalające, to nie będziemy więcej tracić pamięci w bazie danych na takie ankiety.
virino
avatar
Dodane dnia 06-10-2015 13:14 #7
Niesprzyjanie działaniom w końcu zmierzającym w od tak dawna pożądanym kierunku, jest dla mnie bardzo delikatnie mówiąc niezrozumiałe.
Uznaje się, że bardzo dobrym wynikiem odpowiedzi na ankietę jest uczestniczenie w niej 15% respondentów. Monopix jest w tych 85%. Życie :)
neokid, zabrakło mi w Twoim komentarzu zdania, że Ty w tej ankiecie brałeś udział :)
neokid
avatar
Dodane dnia 06-10-2015 18:33 #8
Tu nie chodzi o to, aby robić cokolwiek, bo to już jest. Chodzi o to, aby robić coś, co ma sens i coś wnosi. Napisałem przecież w treści, że uczestnicy Zjazdu już ją wypełniali i pewnie dlatego udostępniłem ankietę bez zastanowienia się nad jej przydatnością. Tak mnie to zastanowiło, że nawet napisałem do autorek, ale nie dostałem żadnej konkretnej odpowiedzi (tego się spodziewałem). Jedynie zapewnienie, że zostanie mi przysłany efekt końcowy pracy. Zobaczymy, ale tak, jak napisałem wcześniej, nie wierzę, że na podstawie takich od zawsze wałkowanych pytań, można dojść do oryginalnych wniosków. A to nie jest postęp, tylko truchtanie w miejscu i poklepywanie się po plecach, czyli to, co logopedzi robią od lat. Następnym razem zanim coś wrzucę, będę musiał się zastanowić nad przydatnością, bo tak nie może być. Dobre chęci to za mało.
virino
avatar
Dodane dnia 06-10-2015 20:23 #9
Nigdy nie dogonimy tego co dzieje się na polu naukowym w psychologii w Stanach i raczej musimy się z tym pogodzić. To najwyższa półka na świecie. Dla mnie jest ważne, że coś pozytywnego dzieje się w Polsce. Przenoszenie i wdrażanie osiągnięć terapii jąkania za Stanów, Anglii czy Australii, Niemiec na polski grunt dla mnie jest sukcesem. Jeśli wpłynie to na jakość terapii w Polsce to będzie bardzo duży krok do przodu, właściwie to będzie to do czego się dąży. Nie wykluczam, że w Polsce logopedzi są w stanie wymyślić np. innowacyjną metodę terapii (ja wierzę w polski potencjał :serce:, ale będę bardzo szczęśliwa, jeśli podejście do terapii będzie wyglądać tak jak np. w Stanach. To miałam na myśli pisząc o wzroście i dlatego dla mnie to jest postęp. A dobre chęci to nie wszystko, ale bardzo dużo, kiedy wspomnę ilu jest logopedów o "złych chęciach". Piszesz o "poklepywaniu się po plecach", bo nie znasz realiów i myślę, że jesteś niesprawiedliwy w tym osądzie. Spokojnie poczekajmy na wyniki i pamiętajmy, że "nie od razu Rzym zbudowano".
P.S. Nie wszyscy uczestnicy zjazdu ją wypełnili, zależało mi na podkreśleniu, że Ty tak.
neokid
avatar
Dodane dnia 07-10-2015 20:25 #10
O czym Ty w ogóle piszesz? Dyskusja pod tym wątkiem dotyczy konkretnej ankiety logopedycznej i jakości pytań w niej zawartych. A Ty zaczynasz o "polu naukowym w psychologii w Stanach". Nie widzę żadnego związku i już zwątpiłem, czy odnosisz się do moich wpisów, czy prowadzisz własną dyskusję ze sobą... Raczej to drugie. Tak czy inaczej, weź się ogarnij.
virino
avatar
Dodane dnia 08-10-2015 10:22 #11
Perły przed wieprze. Nie ogarniasz, mogę tylko współczuć. Życzę powodzenia na drodze rozwoju. Ogarnij też społeczny, bo inaczej będziesz truchtał w miejscu i poklepywał się z innymi oraz tkwił dokładnie w tym miejscu, w którym jesteś teraz, czyli w czarnej dupie.
neokid
avatar
Dodane dnia 08-10-2015 14:00 #12
:lol:
virino
avatar
Dodane dnia 08-10-2015 15:19 #13
Tak zabawnie w czarnej dupie, bo nie wiem? Nigdy nie byłam:lol:
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 20:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 15:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 20:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 11:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,629
Najnowszy Użytkownik: koti
Ostatnio na stronie
Bolo 2 dni
Profesionalista 3 dni
mifune147 3 dni
duszek97 1 tydzień
bigosik 2 tygodnie
maras k 3 tygodnie
Hekate89 5 tygodnie
HaS 6 tygodnie
kamgar 6 tygodnie
lyric1 7 tygodnie
Dario 7 tygodnie
Adrianjonkus 7 tygodnie
Kakashi-san 8 tygodnie
Oraz 2 ukrytych