Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Czy lęk jest przyczyną jąkania? - David Kinnane
Obrazek

Czy lęk jest przyczyną jąkania? - David Kinnane

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule brzmi: oczywiście nie. Poniżej znajdziecie tłumaczenie treściwego artykułu omawiającego relację między lękiem i jąkaniem. Autorem jest David Kinnane z Banter Speech & Language. Dla osób rozumiejących w przyzwoitym stopniu jąkanie, relacja między jąkaniem a lękiem może wydawać się oczywista, ale niejednokrotnie przekonałem się, że nadal może sprawiać trudności wielu innym. Oczywiście mówię o osobach jąkających się, bo to, że osoby płynne jej nie rozumieją, jest dosyć oczywiste.

Co gorsze, ale czego można się spodziewać, osoby uważane za polskich specjalistów w dziedzinie jąkania również często nie rozumieją tej relacji, a tym samym jąkania w ogóle. Na przykład dr Krzysztof Szamburski uważa, że (tu cytat) „jestem zdania, że jąkanie jest zaburzeniem emocjonalnym i że zostaje przez podmiot wyuczone po to, aby mógł on radzić sobie z lękiem”. Biorąc pod uwagę, że osoby dysponujące taką „wiedzą” odpowiedzialne są za kształcenie logopedów, nietrudno się domyślić, dlaczego leczenie i stan wiedzy o jąkaniu wygląda, tak jak wygląda...Czy lęk jest przyczyną jąkania?

NIE.

Dlaczego w takim razie osoby jąkające się często odczuwają niepokój?

Oto, co pokazują nam ostatnie badania:

1. Mowa jest fundamentalna dla:
  • codziennego funkcjonowania, np. umawianie spotkań/wizyt przez telefon, zamawianie dania w restauracji lub uczestniczenie w spotkaniach w pracy; i
  • rozpoczynania i utrzymywania relacji interpersonalnych, np. poznawanie nowych ludzi, umawianie się na randki, uczestniczenie w budowaniu zespołu w pracy, zwyczajne rozmawianie ze znajomymi podczas grilowania, z kolegami przy dystrybutorze wody i współpracownikami podczas spotkań biznesowych lub wydarzeń społecznych (Messenger et al., 2004);

2. Wiele osób jąkających się (co nie powinno dziwić) napotyka poważne trudności podczas prób wypowiadania się (Packman et al., 2000);

3. Wielu ludzi, słysząc kogoś jąkającego się, reaguje negatywnie. Czasami trudno tego nie zrobić – zaobserwowano, że nawet dzieci w wieku przedszkolnym reagują negatywnie na jąkających się rówieśników (Langevin et al., 2009). Takie negatywny opinie mogą pojawiać przez całe lata czy dekady – przez całe życie osoby. Na przykład osoby jąkające się mogą doświadczać:
  • odwracania wzroku przez słuchaczy, uczucia zakłopotania, przerywania im, próbowania dokończenia za nich zdania lub bezpośredniego unikania;
  • nękania i dokuczania w szkole i miejscu pracy;
  • izolacji społecznej i odrzucenia;
  • problemów w związkach;
  • niepowodzeń edukacyjnych i zawodowych, np. niektórzy jąkający się podejmują słabo opłacane, niewymagające prace znajdujące się znacznie poniżej ich możliwości, tylko dlatego, że mogą w nich unikać sytuacji wymagających mówienia; i
  • strachu przed publicznymi wypowiedziami i mówieniem w sytuacjach społecznych (np. Menzies & Onslow, 2011).

Biorąc pod uwagę te wszystkie negatywne doświadczenia, czasami pojawiające się przez bardzo długi czas, nie powinno dziwić, że część osób jąkających się odczuwa niepokój!

Jak w takim razie lęk wpływa na jąkanie?

Wiemy, że lęk może zwiększać nasilenie jąkania. Patrząc z perspektywy zapanowania nad jąkaniem, wiemy również, że nieleczony lęk społeczny i inne zaburzenia mentalne mogą zwiększać ryzyko nawrotów u osób, które z sukcesem ukończyły leczenie z wykorzystaniem przebadanego podejścia restrukturyzacji mowy, jak Camperdown Program (np. Iverach et al., 2009).

Czy przy lęku społecznym dostępna jest pomoc?

TAK.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest jedną z najskuteczniejszych dostępnych interwencji psychologicznych leczenia lęku społecznego. W 2008 zespół na Uniwersytecie w Sydney opublikował wyniki badań randomizowanych, które wykazały, że zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej dla lęku pozwoliło na znaczne zmniejszenie lęku, nawet rok po zakończeniu leczenia. Co ciekawe, sama CBT nie zmniejszyła nasilenia jąkania (Menzies et al., 2008), co jest kolejnym wskaźnikiem przemawiającym za tym, że jąkanie nie jest spowodowane przez lęk.

Zapracowani ludzie – lub ci, którzy nie chcą pracować z psychologiem klinicznym twarzą w twarz – mogą skorzystać z programu internetowego opracowanego do leczenia lęku społecznego wśród dorosłych jąkających się (Helgadottir et al., 2009). Wczesne rezultaty dostarczone przez projekt są obiecujące, a profesor Ross Menzies wraz z zespołem obecnie przeprowadzają badanie randomizowane z wykorzystaniem programu.

Więcej informacji jest tu.

Podstawowe źródło: Iverach et al. (2011). Anxiety and Stuttering: Continuing to Explore a Complex Relationship. American Journal of Speech-Language Pathology, 20, 221-232.

Źródło artykułu: Does anxiety cause stuttering?
Komentarze do artykułu: "Czy lęk jest przyczyną jąkania? - David Kinnane"
Rafi24
avatar
Dodane dnia 29-12-2015 10:46 #1
Nie wiem.... być może coś w tym jest, że lęk, niepewność powoduje jąkanie. Sam ze sobą w domu nie jąkam się.
Wystarczają inni ludzie, niepokój i jąkanie gotowe.
virino
avatar
Dodane dnia 30-12-2015 11:11 #2
Moim zdaniem rozumienie powiązań lęku z jąkaniem nie wynika ze stopnia płynności bądź niepłynności tylko z wiedzy o jąkaniu, którą się posiada.
Sam artykuł ok, nie ma z czym dyskutować :) Uporządkowana wiedza w pigułce. A że to jedna z ważniejszych rzeczy związanych z jąkaniem, to warta powtarzania.
ofelka87
avatar
Dodane dnia 09-01-2016 16:09 #3
Na początku było... no właśnie - jąkanie. Zaczęliśmy kiedyś tam się jąkać - z początku nie zdając sobie z tego sprawy, nie zwracając uwagi na nastawienie naszego rozmówcy (dzieciom jąkanie nie przeszkadza w aspekcie społecznym, dla nich to tylko utrudnienie mowy). Z czasem środowisko zaczyna coraz częściej i intensywniej nam z uwagi na naszą niepłynność dopiekać. Spokój, który jeszcze do niedawna towarzyszy naszym wypowiedziom - mimo zająknięć - zostaje zaburzony...coraz mocniej i mocniej. Od tej chwili przestajemy czerpać radość z mówienia, zaczynamy czuć wielki ciężar który jak na złość dopada nas wtedy, kiedy tak bardzo chcemy mówić, wchodzić w relacje, zacieśniać je. To tak jakby ktoś odarł nas z szansy na stanie się takimi jakimi chcemy być. Ten ktoś zabiera spokój. Przynosi lęk. Poprzez nastawienie, którego my nie chcemy. Lęk ten coraz bardziej odgradza nas od świata ludzi, aż w którymś momencie staje się on na tyle duży, że nie mamy już jakiegokolwiek pomysłu jak z tego kieratu wyjść.

I właśnie wtedy choćby terapia CTB jest najwspanialszą rzeczą jaka możne nam się przydarzyć lub cokolwiek co pozwoli nam zmienić myślenie. Bo to takie blokowanie się na poziomie myśli-uczucia.
Oby jak najwięcej takich terapii, zaangażowania osób, terapeutów, "światełek nadziei".
Jąkania chyba już wywalić się z naszego życia nie da, ale jąkania bez poczucia lęku - jak najbardziej;)
virino
avatar
Dodane dnia 11-01-2016 11:40 #4
Trafny komentarz. Pięknie opisałaś genezę i następstwa lęku. Przypomniałaś mi też o różnicy między wiedzą 'zewnętrzną' a opartą na doświadczeniu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86611:14:19
Karol92422:40:26
Bartekxa 3 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych