Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
„Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą" – moja historia jąkania cz.1
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą - moja historia jąkania cz.1

„Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą" - moja historia jąkania cz.1

"Bardzo przeżywałem fakt, że ktoś zwracał uwagę na moją mowę, że nazywał to JĄKANIEM. Nie lubiłem, jak ktoś opowiadał kawały na temat jąkania i jąkających się."
Swoją historię opowiada Marek, dziś pierwsza część.Z relacji moich rodziców wiem, że jąkanie pojawiło się u mnie na początku szkoły podstawowej. Wcześniej tylko sepleniłem. Teraz, po latach, zupełnie inaczej patrzę na jąkanie. Można powiedzieć, że część osób uważa mnie za eksperta od spraw jąkania, prezesa jąkających się.

Początki nie były jednak takie łatwe.. Bardzo przeżywałem fakt, że ktoś zwracał uwagę na moją mowę, że nazywał to JĄKANIEM. Nie lubiłem, jak ktoś opowiadał kawały na temat jąkania i jąkających się. Niektórzy żartownisie mówili: "nie jąkaj się, bo nie ma wiatru." To bolało. Określenie jąkała nie brzmi pozytywnie. Rodzice przeżywali razem ze mną moje problemy. Mieszkałem w małym miasteczku, w Głuchołazach, gdzie nie spotykałem innych osób jąkających się. Na szczęście, w szkole podstawowej, średniej i wyższej miałem wybitnych nauczycieli pedagogów, którzy nie brali pod uwagę tego, jak mówię. Ważne dla nich było to, co mówię.

Przełom nastąpił, kiedy w moim życiu pojawił się Polski Związek Jąkających się. Pierwszy raz o PZJ dowiedziałem się od mojej Mamy, która w kwietniu 1999 roku słuchała audycji radiowej poświęconej osobom jąkającym się. Oprócz informacji o działalności PZJ znalazła się tam wzmianka o turnusie integracyjno-rehabilitacyjnym, który miał się odbyć w drugiej połowie sierpnia 1999 roku w Ustroniu Morskim. Mama zadzwoniła do radia i podała moje namiary. Przysłano wszelkie potrzebne dokumenty. Załatwiłem sobie dofinansowanie z PCRP i pojechałem na turnus. Wcześniej wysłałem kilka zapytań pocztą elektroniczną do Andrzeja Wójtowicza, ówczesnego prezesa PZJ. Listy zaczynałem zawsze: "Panie Andrzeju lub Szanowny Panie Andrzeju", gdyż podpis Andrzeja w poczcie "Wujek" obligował mnie do tego. Nie myślałem, że z Andrzejem jesteśmy prawie rówieśnikami.

Na turnusie w Ustroniu Morskim od samego początku było wspaniale. Po raz pierwszy widziałem tak dużo osób jąkających się skupionych w jednym miejscu. Pomimo trudności w mówieniu nie widziałem u nich lęków przed nawiązywaniem kontaktu z nowymi ludźmi. Zawsze wydawało mi się, że mówię źle (otoczenie mnie w tym utwierdzało), ale kiedy zobaczyłem, że inni mówią jeszcze gorzej poczułem się lepiej, pewniej. Ludzie byli otwarci, życzliwi. Byłem bardzo zadowolony z terapii u mgr Wandy Kosteckiej z Lublina. Polegała ona na tym, że na kamerze wideo nagrywano wypowiedź osoby jąkającej się, jej głośne czytanie tekstu i odpowiedzi na pytania zadawane przez terapeutkę. Dodatkowym utrudnieniem dla mnie (i chyba dla większości) był występ przed kamerą, który powodował jeszcze większe napięcie. Następnie w czasie zajęć w grupie terapeutycznej odtwarzaliśmy nagrania poszczególnych osób. Główny zainteresowany siadał na środku, pozostali siedzieli w dużym kole. Prezentowano jego nagranie, w czasie którego widział jak na dłoni wszystkie swoje wady wymowy. Każda osoba sporządzała swoją "górę lodową", oceniając w ten sposób stan swojej mowy, tzn. na ile ukrywam swoje jąkanie i moja góra jest zanurzona. Następnie spostrzeżenia na temat mojego jąkania zgłaszali koledzy i koleżanki z grupy terapeutycznej. Pamiętam, że wcześniej na uwagi dotyczące mojego jąkania reagowałem źle, denerwowałem się. Kiedy swoje zdanie wyrażali jąkający się reagowałem normalnie: wysłuchiwałem z uwagą i dochodziłem do wniosku, że mają rację. Jąkający są dla siebie najlepszymi terapeutami jąkania. Oprócz tego pani Wanda Kostecka zaprezentowała nam techniki i metody poprawnego oddychania oraz przeciągania samogłosek. Najbardziej byłem zadowolony z metod, które opracowała p. Zofia Engiel, świetna logopedka pracująca we Wrocławiu w latach 70-tych i 80-tych. Pod koniec turnusu w rozmowach z Andrzejem Wójtowiczem dowiedziałem się, że we Wrocławiu, w którym mieszkam od czasu studiów, są osoby jąkające się - członkowie PZJ. Niestety, oprócz turnusów, zjazdów, zabaw sylwestrowych nie spotykają się ze sobą regularnie, systematycznie we Wrocławiu.

Otrzymałem od Andrzeja kontakty do tych osób (telefony, adresy poczty elektronicznej). Miałem za zadanie scalić osoby, gdyż chyba lepiej się spotykać, niż zamknąć się ze swoimi problemami w czterech ścianach. We wrześniu i październiku 1999 roku rozmawiałem telefonicznie lub spotykałem się osobiście z kilkoma osobami. Mówiłem, ze warto by stworzyć coś nowego we Wrocławiu na wzór innych "Klubów J" działających w większych i mniejszych miastach w całej Polsce. Największe zainteresowanie zorganizowaniem czegoś nowego wykazali Tomek Jaśków i Tomek Szmich (tego drugiego poznałem jeszcze w Ustroniu Morskim). Nasze pierwsze spotkania miały charakter luźnych rozmów, odbywały się przeważnie we wrocławskich kawiarniach i pubach.

-----

Przeczytaj drugą część

Podziel się też swoją historią jąkania
Wyślij tekst poprzez formularz , lub anonimowo na naszą pocztę: demostenes.ubf.pl@o2.pl

Zobacz też podstronę Wrocławskiego Klubu "J"
Komentarze do artykułu: "„Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą" – moja historia jąkania cz.1"
Masti
avatar
Dodane dnia 30-01-2010 14:29 #1
Czekam na ciąg dalszy ! ;)
pawel23
avatar
Dodane dnia 30-01-2010 18:28 #2
Ja mieszkam w 100 tys. mieście (Włocławka) nie znam żadnej osoby jąkającej się. Odnoszę wrażenie że jąkam się jako jedyny z tego miasta.
Marek Dubois
avatar
Dodane dnia 31-01-2010 13:02 #3
na pewno w tak dużym mieście wiecej osób jąkających się jest. Poszukaj Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych i się wtedy przekonasz! ;)
jimmy
avatar
Dodane dnia 31-01-2010 19:26 #4
również czekam na ciąg dalszy !!
ofelka87
avatar
Dodane dnia 03-02-2010 15:27 #5
Marek świetna historia:)
Fajnie, że są takie inicjatywy w Polsce. Szkoda tylko, że nie wiedziałam o nich wcześniej. W grupie siła!!!

Pozdrawiam:)
UBF
avatar
Dodane dnia 08-02-2010 15:22 #6
"Najbardziej byłem zadowolony z metod, które opracowała p. Zofia Engiel"

ciekaw jestem jakie to są metody
Marek Dubois
avatar
Dodane dnia 09-02-2010 11:39 #7
W metodzie Zofii Engiel wykorzystywany jest ruch ręką upłynniający wymowę i właściwy oddech
Adek
avatar
Dodane dnia 28-02-2010 23:25 #8
Marku czy zamierzasz wrzucać kolejne części na stronkę?
Adek
avatar
Dodane dnia 06-03-2010 19:42 #9
Szkoda, że już nie ma kolejnych części.
Parsi
avatar
Dodane dnia 06-03-2010 19:53 #10
Adek przecież są 2 części?
Adek
avatar
Dodane dnia 06-03-2010 19:54 #11
Ale czekam na kolejne;)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,628
Najnowszy Użytkownik: durme
Ostatnio na stronie
choosenone 1 dzień
Patryk__ 1 dzień
monopix 1 dzień
mifune147 2 dni
duszek97 2 dni
Profesionalista 3 dni
durme 3 dni
promillik 4 dni
artuwal 1 tydzień
Aleksander 1 tydzień
Ralph 1 tydzień
Karol924 1 tydzień
tupac13322 1 tydzień
bonio12345 2 tygodnie
Oraz 1 ukryty