Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
"Gość Demostenesa" - Wojciech Górecki

"Gość Demostenesa" - Wojciech Górecki


Naszym Gościem jest pan Wojciech Górecki, psycholog, terapeuta i biohipnolog z Gabinetu Biostymulacji w Warszawie. Specjalnie dla naszych użytkowników Pan Wojciech wyjaśnia na czym polega hipnoza i przybliża nam leczenie jąkania tą metodą.Jąkanie jest jednym z bardziej przykrych zaburzeń mowy polegające na przerywaniu toku mowy poprzez nieskoordynowane ruchy mięśni fonacyjnych , artykulacyjnych i oddechowych. Definicji tego zaburzenia jest wiele.

Najczęściej jąkanie dzieli się na :

- jąkanie kloniczne , w którym dominują skurcze toniczne, powodujące powtarzanie dźwięku np. "pa..pa..palto". Stwierdzono, że jest to łagodniejsza i bardzo często nieuświadomiona forma jąkania.

- jąkanie toniczne , w którym dominują skurcze toniczne powodujące tzw. Bloki w czasie mówienia . Jest to bardziej zaawansowana forma jąkania

- jąkanie kloniczno - toniczne, w którym występują skurcze mieszane
Jest wiele teorii przyczyn powstawania jąkania, według Z. Tarkowskiego ( 1999) teorie wyjaśniające przyczyny powstania jąkania można podzielić na :

- biologiczne
- psychologiczne
- bahawioralne
- lingwistyczne

Natomiast według teorii psychologicznych jąkanie ma rodowód psychogenny i jest traktowane jako objaw nerwicy, a źródło jego tkwi w podświadomości.
Ks. prof.dr hab. Jan Bielecki UKSW , twierdzi, że bardzo często przyczyną jąkania jest lęk.
Z mojego doświadczenia również wynika iż w znacznym stopniu źródłem jąkania jest lęk związany z przeżyciem traumatycznym zepchnięty do podświadomości. W większości przypadków osoba nie zdaję sobie z prawy z sytuacji stresowych, które są przyczyną jąkania.
Z upływem lat doświadczenie traumatyczne powiększa się, a każdy nieudany podjęty krok prawidłowej mowy jest zarejestrowany przez mózg, co rodzi zespół natrętnych myśli i różne objawy nerwic.
W tej sytuacji problem niepłynności mowy można porównać do czubka góry lodowej. Często ma ono mniejsze znaczenie niż pragnienie ukrycia wady, z czego jąkający często nie zdaje sobie sprawy.

Hipnoterapia jest kluczem do podświadomości umożliwiającym dotarcie do faktów i przeżyć traumatycznych, które zostały zepchnięte w głęboką sferę nieświadomą. W hipnozie terapeutycznej, którą stosuję osoba zachowuje świadomość i kontrolę, co daje jej poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Jest to stan relaksacyjny, w którym najłatwiej przebiega proces uczenia oraz łatwo pojawia się gotowość do pozytywnych zmian na poziom nerwowym i organicznym.

Metoda ta pozwala dotrzeć do umysłu podświadomego poprzez "ominięcie" wyuczonych ograniczeń uniemożliwiających powrót do zdrowia i dotarcie do tych mocy uzdrowicielskich, które istnieją w każdym z nas w dwojaki sposób: po pierwsze poprzez przekazanie właściwych słów językiem symboli i obrazów zostaje pobudzony system nerwowy na poziomie komórkowym, który aktywizuje nieświadomy potencjał umysłu, a po drugie "ominąć" sztywne stereotypy myślenia, działania, które uniemożliwiają dotarcie do danego problemu, czy też objawu. W trakcie procesu terapeutycznego tego typu wyuczone ograniczenia, czyli mechanizmy obronne zostają anulowane i dzięki temu rozwiązania problemów pojawiają się jakby same.

W terapii jąkania ta metoda pozwala dotrzeć do przyczyn powstałych objawów. Według dr Aleksandra Daniłowa , psychiatry i hipnoterapeuty klinicznego jedynie hipnoterapia pozwala dotrzeć do traumatycznych przeżyć z dzieciństwa do ( 6-ciu lat). A w tym okresie może być wiele przeżyć stresowych zepchniętych do podświadomości powodujących w następstwie zaburzenie płynności mowy.

Terapię jąkania prowadzę indywidualnie. Składa się z dwóch etapów:

1 etap
- trwa miesiąc i obejmuje 8 sesji terapeutycznych, które prowadzone są dwa razy w tygodniu

2 etap
- 1 sesja w tygodniu

W tym okresie staram się dotrzeć do źródła przyczyny jąkania. W niektórych przypadkach po drugiej sesji jest już znana przyczyna, którą w następnych sesjach trzeba przepracować, wzmocnić u takiej osoby poczucie bezpieczeństwa, własnej wartości pewności siebie i większą motywację do pozytywnych zmian. W trakcie przeprowadzonej każdej sesji następują pewne pozytywne zmiany w kształtowaniu prawidłowej mowy poprzez redukcję lęku i stresu, który był podłożem tej przypadłości. Po zakończeniu tego etapu intensywnej terapii następny etap obejmuje jedną sesję w tygodniu przez okres miesiąca lub dwóch w zależności od przypadku. Jest to etap utrwalający osiągnięty stan prawidłowej mowy w pierwszym etapie terapeutycznym.
Każda terapia poprzedzona jest rozmową z osobą zainteresowaną wyjaśniając jej mechanizm pozbycia się problemu z nieprawidłową mową.

Wojciech Górecki
Psycholog
z Gabinetu Biostymulacji

--------

Zaproponuj osobę do programu "Gość Demostenesa"
Zapraszamy także na forum: "Leczenie jąkania hipnozą"

 

Komentarze do artykułu: ""Gość Demostenesa" - Wojciech Górecki"
Adamos
avatar
Dodane dnia 03-02-2010 09:08 #1
piersze slysze:D ile to kosztuje?
Richard53
avatar
Dodane dnia 03-02-2010 09:26 #2
Dobra sprawa!Szybko...,tylko ciekawe czy w naszych przypadkach naprawde skuteczne.
pawel23
avatar
Dodane dnia 03-02-2010 12:33 #3
Pewnie aż tak drogie nie jest. Góra ze dwa trzy tysiące.
Masti
avatar
Dodane dnia 04-02-2010 01:18 #4
Spodziewam się, że jedno spotkanie będzie kosztować gdzieś 150 zł...Chętnie bym spróbował i to tylko z powodu by się dowiedzieć od czego to się zaczęło. Jeśli by się udało przy tym coś wyleczyć, to nie miałbym nic przeciwko :D
Richard53
avatar
Dodane dnia 04-02-2010 09:26 #5
Otrzymalem odpowiedz od szanownego Pana W.G.(e-mail).Otoz pierwsza wizyta 120zl,kazda nastepna po 100.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86611:06:20
Karol92422:32:27
Bartekxa 3 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych