Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
"Tylko krew, pot, trud i łzy" Pierwsze dni. - blog Dawida
"Tylko krew, pot, trud i łzy" Moja terapia. - blog Dawida

"Tylko krew, pot, trud i łzy" Pierwsze dni. - blog Dawida

Pierwszy dzień turnusu terapii prowadzonej metodą prof. Lilii Arutyunian. Jąkający się z osobami towarzyszącymi oczekują na terapeutkę w wielkiej sali. Po chwili przychodzi wraz z kamerą..

Mamy się przestawić i opowiedzieć coś o sobie. Siedem osób jedna po drugiej staje przed kamerą i mówi, lepiej lub gorzej. Po chwili podchodzi chłopak. Nie może wystartować. Wydaje kilka dziwnych dźwięków trudnych do opisania. Ledwo pod dwudziestu sekundach rozpoczyna pierwszą sylabę. Kilka wyrazów mówi około dwóch minut. W tej chwili byłem ciekaw czy rzeczywiście po tygodniu zdarzy się cud. Czy ten chłopak w ogóle będzie składał wyrazy i zdania. Z mowy przypominał bardziej zwierzę niż człowieka.

Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Wymiennie mieliśmy zajęcia nauki mowy i ćwiczenia relaksacyjne. Każdego dnia ćwiczenia trwały od 4 do 5 godzin. Zastanawiałem się co ćwiczenia relaksacyjne mają wspólnego z naszą mową ?. Pani prowadząca zajęcia, powiedziała nam, że mowa to tylko 25 % nas. Reszta to sposób poruszania się, mimika. Ogólnie rzecz biorąc mowa ciała.

Musieliśmy dostrzec różnicę między napięciem a luzem, wyrażać swoje emocje (mieliśmy za zadanie m.in. udawać rozzłoszczonych, szczęśliwych). Wyrażać swoje emocje przez ruch i mimikę. Dla niektórych osób ćwiczenia te były bardzo trudne. Nie potrafili wyrażać emocji, przypominali bardziej ludzi zastygłych w lawie.

Następnie przyszedł czas na zajęcia nauki mowy. Uczyliśmy się wydychania głosek, sylab, pracy z rękami. Po sześciu dniach milczenia wypowiedzieliśmy pierwszy wyraz w wolnej mowie. Pani nazwała to mową ufoludka. Był to pięciosylabowy wyraz ma-lo-ne-wo-to. Każdy indywidualnie wraz z poznaną już techniką rozpoczął mówić. O dziwo chłopak który ostatnim razem startował 20 sekund mówił płynnie. Terapeutka powiedziała "Widzisz nie jąkałeś się, mówiłeś płynnie". I nastąpiło to co zapamiętam do końca życia. Jego uśmiech i łzy szczęścia człowieka pozbawionego człowieczeństwa.

W kolejnych dniach w swoim gronie zaczęliśmy konstruować zdania i rozmawiać. Przyszedł czas na wyjście w teren. Reakcję osób były różne. W większości pozytywne. Kupując kilogram jabłek na targu pani gratisowo dała mi banana i życzyła zdrówka. Ale była też dziwna sytuacja. Podszedłem wraz z osobą towarzyszącą do stoiska. Mama tłumaczyła, że syn będzie mówił wolno i zada pytanie. Pani powiedziała żebyśmy poszli podrywać do młodszych osób. O dziwo nikt nie czuł lęku przed mówieniem, tylko przed wolną mową. Ostatniego dnia przyszedł czas na ostatni egzamin. Musieliśmy iść na pocztę i wysłać list, używając trudnego słowa priorytet. Wszyscy pomyślnie wykonali zadanie.

Na podstawie przytoczonego przeze mnie chłopaka jak i innych pacjentów mogę stwierdzić że ta terapia naprawdę działa. Na czym polega jej fenomen?. Moim zdaniem ma na celu jak każda terapia płynne mówienie. Jednak to nie jest najważniejsza. Całe te wyuczone zachowania m.in. kontakt wzrokowy, szczelinka oraz mowa z rękami mają za zadanie odwrócenie uwagi od aktu mowy a zwrócenie uwagi i pamiętanie o tych elementach. Przed terapią idąc np. do sklepu byłem spięty, układałem sobie w głowie wypowiedź, byłem skupiony na jednym żeby się nie jąkać. Teraz wygląda to zupełnie inaczej choć mówię bardzo wolno to nie zastanawiam się nad tym jakich słów użyć aby się nie jąkać. Pierwszy raz w życiu czuję luz i ulgę. Mowa sprawia mi przyjemność. Dla tych którzy boją się tej terapii radzę jedno. Jedźcie na nią. To naprawdę działa.

A teraz odbiegając trochę od tematu. Chciałbym się ustosunkować do kwestii jaka wybuchła po artykule "Jąkanie się: - historia Tomka". Dlaczego moim zdaniem jąkające się dziewczyny są lepsze od nie jąkających się. W związku między dwojgiem ludzi chodzi o prawdziwą miłość. Która polega m.in. na wzajemnych zrozumieniu. Wiele razy na tym forum czytam że osoby jąkające się czują nie rozumiane przez swoich bliskich m.in. chłopaka czy żonę. Tylko druga osoba jąkająca się jest nas wstanie zrozumieć. Rodzi się specyficzna więź, prawdziwa bliskość. Dlatego w przyszłości po zakończeniu studiów zamierzam poszukać jąkającej się dziewczyny. I jeszcze jeden argument. Na przykład zarówno ja, jak i wiele osób jąkających się jest traktowanych przez dziewczyny mówiące płynnie kpiąco. Traktują nas jak ludzi drugiej kategorii. W czasie terapii zmieniłem swój stosunek na tą sprawę. Też będę je tak traktował. Nie zamierzam się wiązać z kobietą mówiącą płynnie.

-----

Podziel się swoją historią jąkania
Wyślij tekst poprzez formularz , lub anonimowo na naszą pocztę: demostenes.ubf.pl@o2.pl

Piszesz bloga o jąkaniu? Chcesz zacząć pisać?
Opublikuj wpis lub rozpocznij pisanie
Komentarze do artykułu: ""Tylko krew, pot, trud i łzy" Pierwsze dni. - blog Dawida"
Billy
avatar
Dodane dnia 27-03-2010 12:21 #1
Możesz zdradzić w jakim ośrodku się leczysz?
To co napisałeś brzmi bardzo zachęcająco, zaintrygowała mnie zwłaszcza mała liczba osób w grupie (7 osób - czy to możliwe? "Siedem osób jedna po drugiej staje przed kamerą "), i podział na 2 podgrupy. W porównaniu z leczeniem stadnym, w dużych grupach prowadzonym przez niektórych terapeutów.
Adek
avatar
Dodane dnia 27-03-2010 21:07 #2
Jak dobrze pamiętam to Paweł23 leczy sie w Centrum Terapii Jąkania i Zaburzeń Mowy w Bydgoszczy u mgr Sylwii Zientek. Turnusy u tej Pani odbywają się zazwyczaj w Ciechocinku.
pawel23
avatar
Dodane dnia 28-03-2010 19:31 #3
Tak na turnusie było 7 osób. Zajęcia od 4 do 5 godzin. W tym np. jedna grupa czteroosobowa miała zajęcia relaksacyjne a druga w tym czasie zajęcia z terapeutką czyli zajęcia wymienne.
Alex
avatar
Dodane dnia 30-03-2010 11:27 #4
Moim zdaniem leczenie w malych grupach ma ten plus ze terapeuta moze poswiecic wiecej czasu pojedynczej jednostce,z drugiej strony terapia prowadzona w duzej grupie(ja mialem 17 osob),jest doskonala okazja to pokonywania bariery jaka jest mowa w tlumie,przy wiekszej liczbie sluchaczy.A jakajacy sie czesto narzekaja na to ze najtrudniej im sie mowi przy wiekszej liczbie osob wokolo.
rafcioking
avatar
Dodane dnia 26-12-2010 04:06 #5
Myślę, że ostatni akapit był niepotrzebny. Zdaje mi się, że trochę źle postrzegasz ludzi. Próbujesz znaleźć kogoś, przy ktorymś nie czułbyś się wcale zestresowany, bo ta osoba ma ten sam problem. Wiedziałbyś, że ona Cię nie osądzi i nie wyśmieje, bo wtedy uderzyłaby w samą siebie. Masz kompleks na punkcie swojej wady. Nadal pomimo terapii stawiasz to na pierwszym miejscu, uznajesz to za klasyfikację życiową. Tu się bardzo mylisz. Bądź spontaniczny. Po co na siłę próbujesz się uszczęśliwić. Myślisz, że znajdziesz jąkającą się dziewczynę i do końca życia będziecie na plaży oglądać zachody słońca. Żeby normalnie funkcjonować w społeczeństwie musisz się z nim integrować, a nie stawiać zagrodę, do której nikogo nie wpuścisz. Założeniem terapii jest płynna mowa, a więc do tego dążysz. Dążysz do tego, żeby ludzie postzregali Cię jako normalnego, w pełni sprawnego człowieka, więc po co u Ciebie na blogu te spzeczności? Czyżbyś nie rozumial do czeka droga terapii prowadzi?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86617:37:34
Karol924 1 dzień
Bartekxa 4 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 1 tydzień
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych