Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
"Gość Demostenesa" - Piotr Ostrowski
Gość Demostenesa - Piotr Ostrowski

"Gość Demostenesa" - Piotr Ostrowski

Zapraszam do przeczytania artykułu pana Piotra Ostrowskiego, lekarza chorób wewnętrznych z Gabinetu akupunktury w Warszawie. Pan Piotr opisał skuteczność i formę leczenia jąkania metodą akupunktury.

Mogę powiedzieć, ze jąkanie odpowiada na leczenie akupunktura generalnie dość dobrze. Jednak jak wiadomo, problem jest skomplikowany, rezultaty zależą nie tylko od metody leczenia, lecz również od uwarunkowań (m.in. psychologicznych, rodzinnych itd.) pacjenta. Leczenie przy różnych schorzeniach wygląda podobnie, tzn. stosuje się serie od 10 do kilkunastu zabiegów akupunktury, wraz z bańkami i moxa (mieszanka ziołowa, chiński odpowiednik naszego piołunu). Do tego dochodzą zalecenia dietetyczne i inne. Zabiegi wykonuje się praktycznie w każdym wieku, zmieniając nieco rodzaje igieł i techniki nakłuwania. Przeciętnie wykonuje się akupunkturę 2 x w tygodniu. Niestety mało pacjentów wie, ze można stosować akupunkturę. Dlatego jest również mało wiarygodnych opinii na temat skuteczności.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy pracując w Niemczech, wykonałem ok. 15000 zabiegów akupunktury, i nie miąłem żadnego pacjenta z jąkaniem! W Polsce popularność tej metody jest jeszcze mniejsza, wiec pacjenci z jąkaniem zdążają się bardzo sporadycznie. Na potwierdzenie, że stosuje się akupunkturę u jąkających się pacjentów i że akupunktura uważana jest za ważna metodę leczenia tej dolegliwości, a zarazem, że efekty są trudne do oceny, ze względu na mała liczbę zgłaszających się pacjentów, zamieszczam abstrakt artykułu z bazy Medline:

Rezultaty tradycyjnej akupunktury w przypadku jąkania.
To ważne, że bada się alternatywne metody leczenia jąkania, w czasie gdy współczesne metody nie są całkowicie skuteczne w przypadku wszystkich ludzi. Co więcej, wielu z tych którzy byli wyleczeni ze swojego jąkania cierpią z powodu dużych nawrotów . Akupunktura była pokazana jako obiecujący sposób leczenia dla kilku odmiennych chorób, więc próbne badania w sprawie skuteczności tego dla jąkania było uznane jako warte zachodu. To doświadczenie oparte na akupunkturze było zastosowane na dwóch dorosłych mężczyznach, którzy jąkali się od urodzenia. Żadna znacząca zmiana nie była zaobserwowana, i częstotliwość jąkania pozostała taka sama. Wskaźnik mowy również pozostał na poziomie sprzed terapii przez cały czas okresu terapii, tak jak jej naturalność i poziom niepokoju. To odkrycie jest ważne, gdyż utrzymuje, że akupunktura może być skuteczna w leczeniu jąkania, lecz możliwość i pożyteczność metod musi być określona. Mała liczba zaangażowanych sugeruje ostrożność we wnioskach, że akupunktura nie jest dobrym leczeniem dla jąkających. Akupunktura musi zostać oceniona a w badaniach dotyczących jąkania musi wziąć udział więcej ludzi.
źródło: czasopismo o odkryciach nt. mowy i słuchu
(Oryginał z angielskiego przetłumaczyła Katarzyna)


Wg. portalu www.paramed.waw.pl, akupunktura ma skuteczność w leczeniu jąkania: u dzieci - 40%, u dorosłych - 30% (konieczne są równoczesne ćwiczenia logopedyczne).


Nie mogę się zgodzić lub nie z danymi statystycznymi, ponieważ nie mam takiego doświadczenia (dostatecznej liczby pacjentów by wyciągać statystyczne wnioski, praca na 2 pacjentach jaką załączyłem poprzednio, nie pozwala na ocenę, tylko podkreśla złożoność problemu) oraz nie znalazłem w liczącej się literaturze medycznej takich danych.

Dopiero pacjent korzystający z akupunktury, stopniowo dowiaduje się od lekarza co można leczyć. Wynika to nie tylko z braku takiej wiedzy w społeczeństwie przyzwyczajonym do medycyny akademickiej, ale i z odrębności tradycyjnej medycyny chińskiej, która leczy różne dolegliwości i zespoły objawów, które nie są zamieszczone we wskazaniach, bo nie stanowią odrębnych jednostek chorobowych w medycynie akademickiej.

Często prosiłem przedstawicieli medycznych firm farmaceutycznych o badania typu akupunktura vice jakiś lek, ale nikt (to dość zrozumiałe) nie podchwycił tej koncepcji.

Zachęcam do akupunktury, pomimo braku dobrych badań. Nasze (akupunkturzystów) doświadczenia wskazują często na umowne i nienaukowe określenia typu dobry czy dość dobry efekt, Brak badań nie przeszkadza pacjentom cieszyć się z efektów akupunktury.

Pozdrawiam, Piotr Ostrowski

--------

Zaproponuj osobę do programu "Gość Demostenesa"
Komentarze do artykułu: ""Gość Demostenesa" - Piotr Ostrowski"
Ralph
avatar
Dodane dnia 07-04-2010 08:05 #1
Ja w wieku 18 lat miałem przeprowadzona serię zabiegów (7 dni 2xdziennie) akupunktury u jednego z najlepszych specjalistów w kraju dr Kazimierza Zielińskiego ze Szczecina (niestety już Śp.).
Mnie osobiście ta metoda nie pomogła (może troszeczkę stałem się mniej nerwowy) ale i nie zaszkodziła :)
ewerthon
avatar
Dodane dnia 07-04-2010 11:16 #2
Jeśli byłoby to skuteczne to można by spróbować. Ale jak nie to szkoda wyrzucać pieniędzy w błoto.
katarzyna
avatar
Dodane dnia 07-04-2010 16:44 #3
No właśnie, skoro sam autor przyznaje że w sprawie jąkania jest nieskuteczna.. to po co?
ewerthon
avatar
Dodane dnia 07-04-2010 17:28 #4
Oni powinni przed takimi zabiegami dawać jakąś gwarancje, że zwrócą część większą cześć kosztów, jeśli to nic nie poskutkuje. Lub osoba poddana zabiegom nie będzie czuła większych zmian. Jednak nie ma co liczyć na takie zachowanie.
Parsi
avatar
Dodane dnia 07-04-2010 18:04 #5
Na plus autorowi że potrafił napisać prawdę. Trzeba też wziąć pod uwagę bardzo małą liczbę osób jąkających którzy brali udział w leczeniu no i zerowe badania na ten temat.
Adek
avatar
Dodane dnia 07-04-2010 23:00 #6
Jeśli autor tekstu chce zrobić badania na osobach jąkających się (zrobił tylko na dwóch osobach), to może niech da pare gratisowych zabiegów. Myśle, że korzyść z tego będzie dla obu stron;)
Chai
avatar
Dodane dnia 23-02-2011 15:59 #7
Ja miałem duże problemy z jąkaniem się i pozbyłem się nich dzięki akupunkturze. Miesięczna kuracja wyeliminowała ok 95% problemu, potem po około 5-6 latach latach był lekki nawrót, wzrost do powiedzmy 20% początkowego, na co pomogła druga miesięczna kuracja.

W moim przypadku efekty przerosły oczekiwania - nie spodziewałem się, że akupunktura zadziała tak dobrze i tak szybko.

Niestety, jest tu także mały problem - zabiegi wykonywał śp. Wiktor Lee, który wyrażał się wówczas mocno negatywnie o polskich akupunkturzystach.
ewerthon
avatar
Dodane dnia 22-10-2011 19:43 #8
Nie dało się więcej tych emotek? :D

btw. opisz jak Ci pomógł, jesteśmy bardzo ciekawi :>
Marek Dubois
avatar
Dodane dnia 28-01-2012 14:25 #9
jakie koszty są akupunktury?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86612:20:29
Karol92423:46:36
Bartekxa 3 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych