Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Wpis z bloga Sonii
Blog Sonii o jąkaniu

Wpis z bloga Sonii

Kilka lat temu – kiedy widocznie miałam większą motywację do pracy nad sobą – naszło mnie na to, by każdy kolejny tydzień poświęcić jednemu zagadnieniu z zakresu terapii jąkania – samoterapii oczywiście.

A więc w jednym tygodniu skupiam się na pewnym zagadnieniu (ćwiczę, wprowadzam w życie pewne dobre zasady), w kolejnym tygodniu – na następnym. I tak dalej. Wyglądało to tak [moje zapiski sprzed 3 lat]:

Tydzień pierwszy: Spokój i wolna mowa

Zadania:

1. mówię powoli (już samo to jest dla mnie wystarczająco trudne – jak się uda, to będzie świetnie). Powoli, tzn. wolniej niż mówię zazwyczaj, ale trochę szybciej niż na terapii prowadzonej metodą p. Arutiunian (nigdy nie byłam, ale słyszałam wolną mowę). A jeśli to powyższe wyjaśnienie jest mało jasne: mówię trochę wolniej niż “normalny” człowiek. Normalny, czyli płynnie mówiący :)

2. staram się o spokój wewnętrzny, unikam gwałtowności i pośpiechu . Mała dygresja: mój instruktor nauki jazdy mówił, że jeżdżę zbyt gwałtownie i w taki sposób na pewno nigdy nie będę dobrze jeździć ani nie zdam egzaminu. Następnego dnia bardzo postarałam się jeździć spokojnie i od razu było widać różnicę. Naprawdę. Stwierdziłam, że pewnie to samo tyczy się mojej mowy: nie wychodzi mi, bo mówię za szybko i za gwałtownie. No to może przykłady, jak realizować ten punkt:

-wychodzę z domu odpowiednio wcześnie – by się nie spieszyć i nie stresować,
-nie robię wszystkiego na ostatnią chwilę – lepsza organizacja czasu,
-nie ulegam presji czasu,
-stosuję przerwy podczas mówienia,
-wieczorem słucham uspokajającej muzyki,
-unikam niepotrzebnego hałasu i muzyki, która rozprasza,
-lepiej mówić mniej niż za dużo, itp.

3. proszę Boga o spokój wewnętrzny i zabranie niepotrzebnego niepokoju. Wiem, że mi pomoże :-) i nakieruje na odpowiednie rozwiązania.

Spokój wiąże się również z wieloma innymi rzeczami. Spokój to przeciwieństwo niepokoju, napięcia. A napięcie wypływa między innymi z tego, że staram się mówić płynnie, nie ujawniać swojego jąkania (potrafię tak, ale dużym kosztem – zresztą i tak to widać, bo stres przy ukrywaniu jąkania jest wielki) i z tego, że boję się zacięcia.

Ale nieukrywanie jąkania (przyznawanie się do jąkania), zostawię na inny etap. Teraz chciałabym się skupić tylko na tych 3 punktach.

PS. Właściwie to nie jestem pewna, czy rozpoczynam od właściwego momentu. Może lepsze byłoby coś innego, np. coś na kształt pierwszego etapu z terapii Van Ripera, czyli identyfikacja. Ale na razie chcę efektów. Efekty motywują. Jak mi wyjdzie, to pomyślę, żeby jakoś bardziej to zorganizować. Zresztą nie było moim celem podążanie drogą jakiejś konkretnej terapii, tylko zastosowanie pomysłów z różnych terapii i wprowadzenie ich w życie.

***

Mogę powiedzieć, że wtedy się udało. Przez tydzień mówiłam super. Potem myślałam, że tak już zostanie i przerwałam. Ale najważniejsze w tym wszystkim było to, że zobaczyłam, że jednak da się. Można samemu pomóc sobie z jąkaniem i mówić płynnie. Oczywiście, jeśli tylko tego się bardzo chce i jeśli się nad tym pracuje.

źródło: http://jakanie.wordpress.com

-----

Podziel się swoją historią jąkania
Wyślij tekst poprzez formularz , lub anonimowo na naszą pocztę: demostenes.ubf.pl@o2.pl

Piszesz bloga o jąkaniu? Chcesz zacząć pisać?
Opublikuj wpis lub rozpocznij pisanie
Komentarze do artykułu: "Wpis z bloga Sonii"
sinsx27
avatar
Dodane dnia 22-04-2010 22:12 #1
Bardzo ciekawy i pomocny tekst. Hmm jak tak na to popatrzyć, to można sobie samemu pomóc bez pomocy specjalisty. Tylko trzeba chcieć.
Truskawkowy
avatar
Dodane dnia 23-04-2010 23:34 #2
Tak dokładnie, powiem szczerze żę sam również postępowałem tak jak jest napisane w artykule i naprawdę na jakiś czas pomaga ale jak się przestanie, albo się zdenerwuje to wszystko szlag trafia, do tego planu w artykule dorzucić jeszcze ćwiczenia oddechowe i naprawde postęp jest zauważalny :)
TOMASZ U
avatar
Dodane dnia 24-04-2010 18:51 #3
ja też po mału mówię ale mi nie wychodzi a tekst na 6
kasia87
avatar
Dodane dnia 16-05-2010 21:26 #4
Soniu, trzymam za Ciebie kciuki... może w następnym artykule twojego autorstwa opowiesz, co dalej z Tobą się "zadziało"... ;)
Pozdrówki i usmiech ciepły ślę...
Sonia
avatar
Dodane dnia 14-06-2010 19:51 #5
Oj, dopiero teraz ten tekst tutaj odkryłam :) Dzięki za miłe słowa.
sinsx27 - tak, właśnie chcę sobie sama pomóc. Nie wiem, na ile mi się to uda, ale zrobię co mogę - bo myślę, że jest to możliwe.
Ostatnio nie mam czasu na aktualizowanie bloga, ale... stworzyłam profil na Blipie (http://soniawu.bl...), gdzie będę zamieszczać krótkie notki - moje odkrycia, inspiracje, pomysły. Po każdym wydarzeniu (np. rozmowa kwal.) coś nowego odkrywam, dlatego uważam - trzeba ryzykować. M.in. po to by przełamywać się za każdym razem. Nawet jak nie wyjdzie - nie ma co rozpaczać, tylko szukać następnej okazji do mówienia ;). To nie teoria, naprawdę. Kilka dni temu miałam dwie dosyć trudne sytuacje i żadna mnie nie załamała - a raczej dała powera do zgłębiania wiedzy i zdobywania nowych doświadczeń, uczenia się więcej "siebie".
kasia87 - pozdrawiam również :)
antoni
avatar
Dodane dnia 22-07-2010 23:06 #6
Organizm można zmobilizować do mówienia prawidłowego przez jakiś czas ale kosztem jego mobilizacji i ogromnego wysiłku, ale to nie jest poprawa trwała. U mnie kończyło sie to osłabieniem na jakiś czas mowy.
rafcioking
avatar
Dodane dnia 26-12-2010 03:01 #7
Metoda dobra, ale zauważ, że tylko zależy od Twojego samopoczucia. W sytuacji stresowej nie wykrzsztusisz słowa. W samoterapii trzeba zakladać każdą możliwość. Oczywiście na początku ważny jest spokój, ale wiadomo, że on sam w sobie pomoże na pewien czas, gdyż dzisiejsze życie przesiąknięte jest ciągłym gonieniem za czymś, co powoduje stres. Ja narazie też próbuje stosować samoterapię, ale raz lepiej, raz gorzej...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86617:15:51
Karol924 1 dzień
Bartekxa 4 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych