Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
"Gość Demostenesa" - Katarzyna Bąkowicz
Gość Demostenesa - Katarzyna Bąkowicz, Jąkanie a biznes

"Gość Demostenesa" - Katarzyna Bąkowicz

Dziś w programie "Gość Demostenesa" witamy panią Katarzynę Bąkowicz. Pani Kasia jest logopedą medialnym, zajmuje się m.in. przygotowaniem do wystąpień publicznych, prowadzi szkolenia z zakresu dykcji dla dziennikarzy, aktorów i mówców. Specjalnie dla naszych użytkowników napisała artykuł pt. "Jąkanie a biznes".Jąkanie a biznes


W dynamicznie rozwijającym i ciągle zmieniającym sie świecie, komunikacja, przede wszystkim komunikacja werbalna, nabiera coraz większego znaczenia. Jej jakość staje się jedną z cech, która podlega ocenie. Często także, waży na opinii ludzi o nas.

Rynek pracy rządzi się swoimi prawami. Szansę na powodzenie i sukces na nim ma ten, kto wykaże doskonałość w jak największej ilości dziedzin. Większość profesji i stanowisk, od sprzedawcy poprzez konsultanta, menedżera, na prezesie kończąc, związana jest, czy wręcz oparta jest na komunikacji z klientem. Im lepiej radzi sobie w sytuacji komunikacyjnej kandydat na dane stanowisko, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie mógł je piastować. W szczególnie trudnej sytuacji są więc wszystkie osoby, których mowa nie jest idealna, z którą mają oni kłopoty. Mówiąc brutalniej, wada wymowy (m.in. jąkanie) obniża notowania kandydata, a w wielu przypadkach, wręcz go dyskwalifikuje.

Poprawna wymowa powinna charakteryzować się spokojem tworzenia wypowiedzi, dobrą jakością artykulacji, optymalnym tempem, płynnością, poprawnym akcentem i intonacją. Ważne jest także aby głos, którym się posługujemy był naturalny, tworzony poprawnym oddechem, nie wykazywał oznak napięcia czy stresu. W jednakowym stopniu warto więc zadbać nie tylko o treść, ale i o formę swojej wypowiedzi.

Istotna w komunikacji biznesowej jest także postawa, zwana postawą komunikacyjną. Nie powinna zdradzać zdenerwowania czy okazywać zachowań i tików nerwowych. Dobra postawa wyraża pewność, spokój, naturalność i, co bardzo ważne, sympatię oraz optymizm.

Warto więc posiąść wymienione umiejętności. Co więcej, dla każdego jest to możliwe! Praca nad komunikacją musi dotyczyć wszystkich aspektów tworzenia i prezentowania wypowiedzi. Zaczynamy od rozluźnienia ciała, pozbawienia go napięć i przygotowania do posługiwania się luźnym, swobodnym oddechem. W zależności od zaawansowania problemów z ciałem, stosuje się różne metody, od relaksacji, po masaż. W rozluźnionym ciele, może osadzić się spokojny, płynny oddech, z którego „zbudujemy“, spokojny, dźwięczny i przyjemny dla słuchacza, głos. Umiejętność skoordynowania oddechu z głosem i artykulacją, owocuje poprawną intonacją, ładną melodią wypowiedzi. Tylko wypracowana płynność oddechu gwarantuje płynną mowę, eliminując jednocześnie tiki i objawy nerwowości występujące szczególnie w obrębie twarzy. Dobrana do tego odpowiednia postawa ciała da nam łatwość mówienia. Poprawa artykulacji, szczególnie samogłosek oraz głosek tzw. trzech szeregów (s, z, c, dz; ś, ź, ć, dź; sz, ż, cz, dż) dopełni całości poprawnej i estetycznej wypowiedzi. Do tego konieczne jest wyćwiczenie całości, czyli ogólnej prezentacji wypowiedzi na wszystkich wymienionych wcześniej płaszczyznach (m.in. artykulacyjnej, głosowej, melodycznej, akcentowej).

Ważną częścią jest poprawa samooceny mówiącego, wyćwiczenie pewności siebie, co da możliwość zaprezentowania i wykorzystania swoich atutów w świecie biznesu. Tutaj często korzysta się z różnych narzędzi psychologicznych. Dobór wszystkich ćwiczeń, rodzaju pracy powinien być ustalany zawsze indywidualnie. Każdy człowiek jest inny, ma inne problemy, ale i odrębne doświadczenia, które ukształtowały jego osobowość. Efektywność i powodzenie w ćwiczeniu komunikacji biznesowej daje tylko całkowite zorientowanie na człowieka, z którym pracujemy, któremu chcemy pomóc. Warto zainwestować w siebie i swoją komunikację! Kreuje to własny wizerunek, poprawia umiejętność prezentacji. A to przecież cechy, które przydają się nie tylko w biznesie.

Katarzyna Bąkowicz
logopeda medialny, specjalista emisji i higieny głosu
doradca ds. komunikacji
www.bakowicz.pl

--------

Zaproponuj osobę do programu "Gość Demostenesa"
Komentarze do artykułu: ""Gość Demostenesa" - Katarzyna Bąkowicz"
Ralph
avatar
Dodane dnia 27-04-2010 11:52 #1
Tekst niewiele ma wspólnego z tematem "Jąkanie a biznes" ... bardziej jest to artykuł o komunikacji w biznesie.
sinsx27
avatar
Dodane dnia 27-04-2010 12:44 #2
Uczęszczałem do P.Kasi na terapię. Beznadzieja, tyle mogę powiedzieć. Nie potrafią pomóc osobie która się jąka. Są specjalistami w dykcji i ćwiczeniu emisji głosu. Wmawiała mi, że się nie jąkam. do tego standardowe ćwiczenia "przed lustrem".
sinsx27
avatar
Dodane dnia 30-04-2010 22:43 #3
dokładnie. to smutne, ale prawdziwe. nie ważne jak ludzie na nas patrzą i co myslą. bądźmy sobą, zawsze i w każdej sytuacji.
Adamos
avatar
Dodane dnia 01-05-2010 11:12 #4
w biznesiei polityce jednak liczy sie mowa.....
Bartosz922
avatar
Dodane dnia 22-01-2012 22:23 #5
W polityce być może liczy się mowa ale chyba bardziej charyzma i pewność siebie....bo co z Adamem Michnikiem czy Januszem Korwin-Mikke?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86612:03:42
Karol92423:29:49
Bartekxa 3 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych