Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Pewność siebie lekarstwem - anonimowa historia jąkania
Pewność siebie lekarstwem - anonimowa historia jąkania

Pewność siebie lekarstwem - anonimowa historia jąkania

Autor tej historii przesłał ją na naszego meila i poprosił o anonimowość, co też czynię. Zapraszam do czytania!


Witam. Na wstępie chcę przeprosić że mój tekst będzie dość długi (tak już mam że wszystko opisuję zbyt dokładnie).

Mam 16 lat, jestem obecnie uczniem gimnazjum. Jąkam się od dobrych kilku lat. Nie będę opisywał moich problemów, jak to jest na co dzień itp, bo to każda osobą jąkająca się doskonale wie.

Miałem okresy, że jąkałem sie mniej, na jakiś czas zwyczajnie o tym problemie zapominałem i on mijał, lecz szybko powracał. Kilka lat temu zdałem sobie sprawę że mam poważny problem, ale jednak byłem spokojny, bo myślałem że sam w każdej chwili mogę z tym przestać bo zwyczajnie za szybko mówię. Jak poszukałem w sieci o tej przypadłości to wpadłem w depresje i od tamtej pory było tylko gorzej bo byłem pewny że już nic nie mogę zrobić bez żadnych terapii.

Kilka miesięcy temu pomyślałem że problem może tkwić w mojej niepewności siebie i nawet napisałem o tym na forum (jak się później okaże, trafiłem niemal w dziesiątkę). Na duchu podtrzymywała mnie myśl że w jednym artykule pisało, że ludzie z wiekiem i UWAGA znalezieniem partnera nabierają pewności siebie, a potem zwyczajnie wyrastają z jąkania.

Od mojego tematu na forum (również anonimowego) starałem się wyluzować, zadbać o siebie, pokonać lenistwo, polubić swój wygląd itp. Moja samoterapia (jak się później okaże skuteczna) wyglądała tak (to co będę pisać to nie przechwałki ale fakty które może komuś pomogą):

Ćwiczyłem dość intensywnie mięśnie, by po prostu lepiej wyglądać. Na początku nie zauważałem różnicy, ale w szkole przekonałem się, że było wartko. Kumple z czasem skapli się sami że ćwiczę, bo według nich widać to u mnie dobrze. Podczas jednej z lekcji gdzie graliśmy bez koszulek, zdałem sobie sam sprawę że jestem o wiele lepiej zbudowany niż wcześniej. Fakt lepszej budowy ciała dodał mi trochę pewności siebie której mi tak brakowało. Oczywiście niestety to nie pokonało jąkania, ale pomogło mi w tym.

Zadbałem o swoją fryzurę. Teraz co dzień włoski na żel i wyglądam na pewno atrakcyjniej. Kolejny punkt dla samopoczucia.

Myłem co dzień kilkakrotnie zęby pastą Blendamed 3d white by mieć bielsze zęby (przepraszam za reklamę ale inne nawet tej samej firmy nie działały tak dobrze na kolor). Ładniejsze ząbki, a więc kolejny punkt :)

Starałem się na maksa wyluzować przy dziewczynach. Jedna z klasy, bardzo atrakcyjna, ale niestety typ blachary, bardzo mnie onieśmielała ze względu na niesamowite ciałko. Wcześniej celowo mówiła mi jakieś zboczone rzeczy by po prostu mnie onieśmielić, ale jednego dnia to przerwałem. Gdy zaczęła swoją zabawę to dałem na pełen luz, i teraz sam mówiłem jakieś zboczone teksty że ją zatykało. Zaproponowałem jej, że możemy iść do toalety (przepraszam za to co zaraz napiszę), by się zabawić i od tamtej pory patrzy na mnie jak na chłopaka pewnego siebie, a nie lamusa... Mam nadzieję że admin nie usunie tego akapitu, bo chcę po prostu pisać całą prawdę.

Oczywiście muszę wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy, jakim jest wolna, i przede wszystkim spokojna mowa. Przestrzegam wszystkich przed tym, z czym sam walczę - planowaniem swoich wypowiedzi! Mam nawyk, że jak chcę coś powiedzieć to wcześniej mówię to kilkakrotnie w swoich myślach, co za każdym razem doprowadza do tego samego. Albo nie potrafie zacząć mówić, albo powiem coś tak szybko i nie wyraźnie że w odpowiedzi słyszę tylko "co?". Mówię to sobie i wam! Trzeba mówić głośno, pewnie i wyraźnie! Nie myśleć nad swoją wypowiedzią, bo jakoś to będzie, iść na żywioł. Jak dzwonię gdzieś to biorę telefon jak najszybciej i nie myśląc co będę mówił, i potem zawsze idzie z górki :)

Nie bać się, że się zająkniemy! Jak myślimy "to słowo jest trudne i mogę się zaciać" to lepiej zacząć mówić w inny sposób nie planując tego. Podczas wypowiedzi też nie uważamy na swoje słowa, nie myślimy nad każdym następnym bo to nienaturalne, i przez to możemy się zająkać. A zająknięcie w razie czego można sprytnie zastąpić "yyy" "ten tego" itp. : P

Mój artykuł jest trochę chaotyczny, ale teraz napiszę do czego powyższe kroki doprowadziły, i co ostatecznie mi pomogło.

Szczęśliwie poznałem dziewczynę. Najpierw mieszkała w innym mieście i do niej dojeżdżałem. I tu pierwszy sukces - nie bałem się do niej jechać, tego co będę robił i mówił - jechałem na żywioł! Zawsze jakoś to było :D Potem ona przeprowadziła się bardzo blisko i nie zamierzałem uciekać od spotkań, bo to by mogło pogrążyć moją pewność siebie. Jak zaczynałem swoją samoterapie wątpiłem czy będę miał dziewczynę do 20 roku życia, a tu udało się po chyba połowie roku. Od dnia kiedy oficjalnie zacząłem z nią chodzić moje życie się zmieniło. Moja pewność siebie wzrosła o chyba 200%, poczułem że jestem atrakcyjny, że mogę wiele zdziałać, doceniałem każdy powód do szczęścia, każdy najmniejszy sukces. Komplementy zachowywałem dla siebie, a obelgi zapominałem. Można powiedzieć że wtedy przestałem w 90% się jąkać !!!

Niestety bajka nie trwała długo, bo po ok 2 tygodniach fakt że mam dziewczynę stał się dla mnie normą i już nie dawało co dziennie zastrzyku pewności siebie. Teraz niestety wróciłem to starego stanu, lecz się nie załamuje, a dlaczego? Udowodniłem samemu sobie że z jąkania idzie się samemu wyleczyć (przynajmniej osobą które miały takie problemy jak ja). Wiem że to pewność siebie jest moim magicznym lekarstwem. Dodam, że przy mojej dziewczynie zapominam zwyczajnie o jąkaniu i mówię przy niej płynnie :) A to dlatego że wtedy wiem że ona jest moja i jej się podobam, mam chwilowy dopływ pewności.

Teraz dalej zamierzam pracować nad swoim wyglądem, pewnością siebie i nie myśleć o jąkaniu. Zapomnienie o nim równa się z wyleczeniem.

PS. To był spis moich najważniejszych myśli, może komuś pomogę. Chciałbym za kilka miesięcy napisać kolejny artykuł w którym napiszę, że ostatecznie się wyleczyłem i w jaki sposób :)

Pamiętajcie: Pewność siebie i pełen luz! Prawda jest taka że pewnie jesteś lepszy niż wiele innych ludzi których znasz.

Anonim

--------

Podziel się też swoją historią jąkania i weź udział w konkursie!
Wyślij tekst poprzez formularz , lub anonimowo na naszą pocztę: demostenes.ubf.pl@o2.pl
Komentarze do artykułu: "Pewność siebie lekarstwem - anonimowa historia jąkania"
Parsi
avatar
Dodane dnia 08-05-2010 19:38 #1
Dzięki 'anonimie' za ten artykuł. Praca także weźmie udział w konkursie ;)
ewerthon
avatar
Dodane dnia 08-05-2010 20:01 #2
Dobry artykuł mimo kilku błędów. Ta historia tylko potwierdza moje zdanie, że jąkanie to tylko jedna z wad, ale jeśli ma się mnóstwo innych pozytywnych cech, to ono nie jest żadną przeszkodą. Kolega postawił na wygląd, każdy może znaleźć własny sposób. To taka sugestia do kilku userów tego forum ;]
sinsx27
avatar
Dodane dnia 08-05-2010 23:22 #3
Co do dziewczyny to faktycznie coś w tym jest. U mnie niestety to szczęście się skończylo za szybko, ale przekonałem się, że pewność siebie to jest 100% sukcesu.
nie jest tak prosto zapomnieć o jąkaniu, szczególnie jeśli ludzie utwierdzają ciebie w przekonaniu, że jeśli się jąkasz to jesteś od nich gorszy. Drodzy koledzy i koleżanki próbujmy się zmienić !!
Cassie
avatar
Dodane dnia 09-05-2010 10:05 #4
ciekawy artykuł, mam nadzieję, że da do myślenia wielu osobom :)
życzę wytrwałości :))
tomasz 24
avatar
Dodane dnia 10-05-2010 11:18 #5
Artykuł bardzo dobry też będe pewny siebie i może przestane się jąkać
Ralph
avatar
Dodane dnia 11-05-2010 08:05 #6
Każdy chłopak ma na początku "kłopoty" z dziewczynami i radzi sobie z tym różnie. U mnie przełamanie nastąpiło na wycieczce klasowej w liceum (trzecia klasa). Pod wpływem sporawej dawki alkoholu wygarnąłem paru koleżanką z klasy co o nich myślę (a nie były to miłe słowa) i od tego momentu moje życie się odmieniło. Pozbyłem się kompleksów, znalazłem dziewczynę, mowa się poprawiła. To był przełom w moim życiu. Nie chcę Was martwić ale przez to że zdobędziecie pewność siebie nie przestaniecie się jąkać - za to na pewno Wasze życie się odmieni jąkanie przestanie być problemem nr 1 :D
Masti
avatar
Dodane dnia 25-05-2010 07:58 #7
Będę miał teraz jeszcze większą motywację by działać! :D Dobry artykuł ;)
waldi
avatar
Dodane dnia 16-07-2010 09:33 #8
fakt, wygląd też ma swoje znaczenie, dziewczyny na to zwracają uwagę , mi też o wiele lepiej się rozmawia jak jestem w garniturze niż w starym dresie
FDX
avatar
Dodane dnia 18-08-2010 16:38 #9
Ku** stary świetny artykuł. Właśnie klapki mi z oczu odpadły. Uwolnienie sie od wstydu, nabranie pewności siebie jest kluczem wg mnie. Ralph piszesz że samą pewnością siebie nie uwolni sie od jąkania. Ale pomyśl jaka presja i kamień z serca wtedy spada dzieki temu sukces jest bliższy o 80%. interesuje sie psychologią i cały czas dąże do przyczyny wszystko wskazuje by pozbyć sie wstydu.
Oska
avatar
Dodane dnia 19-08-2010 11:44 #10
Chyba coś w tym jest! Ja nie zdawałam sobie z tego sprawy, ale np wciagu ostatnich 2 lat przeszlam małą metamorfoze:) Od kiedy jestem świadoma swojej atrakcyjnosci i kobiecosci, inteligencji rzeczywiscie jest mi latwiej! Wydaje mi sie, ze w gre wchodza tutaj rowniez nasze zainteresowania, jesli mamy jakas pasje, ktorej potrafimy sie poświecic to jakanie schodzi na 2 plan. Życze wszystkim nabrania pewności siebie! Ja np od pewnego czasu codziennie przed wyjsciem do pracy lub szkoly przegladam sie w lustrze nad którym powiesilam kartke z napisem "Jestes zaj!@#$sta!" :D
Jerzy
avatar
Dodane dnia 15-03-2011 01:34 #11
Anonimie, Twój tekst może i chaotyczny cokolwiek, ale bardzo dobry, szczery, prawdziwy, zawiera wskazówki co robić dla wyjścia z jąkania. Budowanie pewności siebie w jakikolwiek sposób oraz zero planowania są najważniejsze, zapomnienie o jąkaniu przyjdzie samo. Potwierdzam to na podstawie własnego doświadczenia. Jestem pewny, że uda Ci się! To może być tylko kwestia czasu. Tak trzymaj!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86611:13:37
Karol92422:39:44
Bartekxa 3 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych