Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Uwalnianie mechanizmu Valsalvy - cz. 1

Uwalnianie mechanizmu Valsalvy - cz. 1

Chcę podzielić się koncepcją, która mnie zainteresowała i od kilku tygodni stanowi narzędzie pracy nad sobą. Poniższy artykuł mający na celu przybliżenie tej metody przedstawiam w oparciu o książkę i zarazem według tej książki sam nad sobą pracuję - "Understanding and Controlling Stuttering. A comprehensive New Approach Based on the Valsalva Hypothesis by William D. Parry." Niestety książka dostępna jest tylko po angielsku.

Koncepcja ta wyjaśnia co takiego właściwie dzieje się w nas w naszych brzuchach, krtaniach gdy się zablokujemy, że nic się nie chce wydostać przez kilka sekund z ust. Autor klarownie to wyjaśnia. Szkoda, że nikt wcześniej na terapiach, które odbyłem tego nie poruszał .Zachodzi pytanie: jak mamy sobie pomóc, jeśli nie wiemy co tak właściwie robimy gdy się jąkamy, blokujemy. Ja osobiście znalazłem i znajduje tu wiele odpowiedzi, które inne osoby ogólnie i lakonicznie wrzucały do jednego worka jako napinanie mięśni.

Na początku artykuł może brzmieć trochę "sucho", gdyż autor wyjaśnia pewne pojęcia, które w dalszym toku rozumienia metody są niezbędne. Ja postaram się to opisać w przystępny sposób. Autorem tej koncepcji jest Amerykanin, adwokat z wykształcenia, były jąkający się. Przez dziesiątki lat niepowodzeń terapii zaczął sam ze sobą eksperymentować w kierunku płynności. Zaczął poznawać fizjologiczne mechanizmy aktu mowy. Najważniejsze z tych elementów to:
- przepływ powietrza przez krtań (pasywny wydech, niewydłużany siłą mięśni, korzystny, zabezpieczający przed blokowaniem oraz wydech wysiłkowy napinający mięśnie brzucha, co prawda zwiększający przepływ powietrza, ale może aktywować manewr Valsalvy, który jest przyczyną blokowania się),
- fonacja - wibracja strun głosowych w krtani powodująca wytwarzanie dźwięku naszego głosu za pomocą przepływu powietrza przez zbliżone do siebie struny głosowe,
- artykulacja - strumień powietrza zamieniany w fonację jest formowany w większości głosek w jamie ustnej i nosowe, w artykułowane dźwięki, które stają się wyrazami.

To że jąkanie jest trudne do leczenia można tłumaczyć, że tak naprawdę nie ma pojedynczego organu odpowiedzialnego za mowę. Mowa wymaga współpracy różnych części organizmu, mających oprócz mowy również inne funkcje. Jak niestety wszyscy doświadczamy, jąkanie charakteryzuje się blokami, podczas których żaden dźwięk nie chce się wydostać na zewnątrz lub przepychamy go przez usta, wargi. Blok to efekt zamknięcia krtani i tu wchodzi na scenę gwóźdź programu mechanizm Valsalvy.

Mechanizm Valsalvy to fizjologiczny mechanizm pozwalający na wyzwolenie większej siły fizycznej, wzrasta wtedy ciśnienie powietrza w klatce piersiowej. Sami doświadczamy tego mechanizmu gdy pchamy samochód, przesuwamy szafę, w toalecie podczas parcia na stolec. Niestety podczas mechanizmu Valsalvy krtań się zamyka nie pozwalając na ujście powietrza z płuc i tym samym na artykulację dźwięków. Mięśnie zaangażowane w akt mowy zupełnie inaczej się zachowują.

Możemy teraz zrobić proste ćwiczenie i ten mechanizm wywołać: proszę zaczepić palce jednej ręki z drugą i próbować rozłączyć je nie prostując palców. Zaobserwujcie co się dzieje w krtani w brzuchu w zwieraczach odbytu - tak jest napinają się.

Gdzieś po drodze naszego życia coś się dzieję, pojawiają się pojedyncze bloki i uczymy się, iż aby je pokonać musimy użyć nadmiernej siły w celu wypowiedzenia słowa, frazy. W ten sposób mechanizm Valsalvy jest nagradzany. Błędnie i na naszą niestety zgubę dedukujemy iż gdybyśmy z większą siłą nie wypchnęli tego wyrazu to zamurowało by nas na wieki. I następnym razem nachodzi nas myśl, że na ten wyraz muszę użyć trochę więcej siły i cykl się powtarza. Nie zdajemy sobie sprawy, że płynna mowa wymaga minimalnej aktywności fizycznej ze strony narządów mowy, rozluźnionego brzucha, krtani, swobodnego przepływu powietrza przez krtań. Przez życie idziemy kojarząc mowę z pchaniem szafy lub z werbalnym zaparciem, gdzie wyduszamy z siebie słowa. Nasza mowa jest zaburzana przez włączanie nieświadomie (ale od tej chwili już nie będziesz mógł/mogła tak powiedzieć) manewru Valsalvy.

W następnej części przedstawię co autor sugeruje, jak można uwalniać się od tego mechanizmu Valsalvy. Nie czarujmy się jest to praca z sobą i nad swoimi nawykami.

Do następnego razu
Tryniek29


Przeczytaj drugą część: Link
-----

Temat na forum dotyczący mechanizmu Valsalvy: Wyraź swoją opinię
Komentarze do artykułu: "Uwalnianie mechanizmu Valsalvy - cz. 1"
Mateusz
avatar
Dodane dnia 26-05-2010 21:14 #1
bardzo zachęcający tekst! dokładnie taka dolegliwość siedzi we mnie.... czekam na następną porcje.pozdrawiam!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 20:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 15:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 20:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 11:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,629
Najnowszy Użytkownik: koti
Ostatnio na stronie
koti 1 dzień
tirirum 1 dzień
choosenone13 tygodnie
Patryk__13 tygodnie
monopix13 tygodnie
mifune14714 tygodnie
duszek9714 tygodnie
Profesionalista14 tygodnie
durme14 tygodnie
promillik14 tygodnie
artuwal14 tygodnie
Aleksander14 tygodnie
Ralph14 tygodnie
Karol92415 tygodnie
Oraz 1 ukryty