Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Kontakty społeczne - blog Dawida
"Tylko krew, pot, trud i łzy". Kontakty społeczne. - blog Dawida

Powrót. - blog Dawida

Dopiero w wieku dwudziestu lat dostrzegłem, że jąkanie stało się moim bożkiem. Widać to wyraźnie teraz, gdy jestem w trzecim miesiącu terapii...

Przeszkodą w relacjach z innymi ludźmi nie było moje jąkanie, tylko to że jestem mrukiem i gburem. Podczas turnusu, pani prowadząca zajęcia ruchowe powiedziała głośno, że po trzech dniach zaczęła się już bać mojej grobowej miny, ale na szczęście widać, że zaczyna się to zmieniać. Wszystkie swoje niepowodzenia zrzuciłem na jąkanie. Moje porażki wynikają głównie z mojej głupoty i totalnego idiotyzmu, bo jak wytłumaczyć fakt, że do dziewczyny której prawie nie znałem wyskoczyłem z kwiatami i listem miłosnym. Dodam, że dziwiłem się dlaczego dała mi kosza.

Niedługo wyjeżdżam na kolejną konsultację, mam nadzieję, że przejdę na szybszą mowę, ponieważ czeka mnie spotkanie z dziewczyną. Boję się, wstydzę piekielnie, no ale cóż, trzeba w końcu zacząć. Bardziej obawiam się nie mojej mowy, tylko tego, że nie potrafię podtrzymać rozmowy i ogólnie rozmawiać z dziewczynami. Dlatego zwróciłem się o pomoc do mojej mamy, która uczy mnie o czym mam rozmawiać i jak mniej więcej się zachowywać. Więc nie jest problemem jąkanie, tylko upośledzenie społeczne.

Mam nadzieję, że nie będzie najgorzej. Choć na początku pewnie będę wystraszony i zdenerwowany. Wątpię jednak żebym zrobił dobre wrażenie, dodałbym do tego jeszcze brak uśmiechu, serdeczności. Co byłoby istotne jak się nie jest przystojnym. Czymś trzeba nadrabiać: albo wyglądem, albo uśmiechem i rozmownością. A ja nie mam niestety ani jednego ani drugiego. Mam nadzieję, że w moim życiu spełni się kiedyś przysłowie "Miłość jest ślepa".

-----

Podziel się swoją historią jąkania
Wyślij tekst poprzez formularz , lub anonimowo na naszą pocztę: demostenes.ubf.pl@o2.pl

Piszesz bloga o jąkaniu? Chcesz zacząć pisać?
Opublikuj wpis lub rozpocznij pisanie
Komentarze do artykułu: "Kontakty społeczne - blog Dawida"
Parsi
avatar
Dodane dnia 18-06-2010 21:55 #1
Oprócz ostatniego zdania wpis zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Już wiesz w czym problem, masz rację, jąkanie to drugoplanowa sprawa, gdy się jest "gburem i smutasem". Lub po prostu jest się osobą skrytą i samotną. Tutaj po ukończeniu leczenia jąkania proponowałbym wizytę u psychologa, znając Twoją mamę to raczej wątpię w skuteczność jej porad, aczkolwiek życzę Ci jak najlepiej ! :)
ewerthon
avatar
Dodane dnia 18-06-2010 23:01 #2
Ojj.. potrzebna Ci wizyta u psychologa i to jak najszybciej...
grzesiekk
avatar
Dodane dnia 19-06-2010 20:48 #3
A ja mam prostą radę, Paweł bądź sobą. Ilość nieprzyjemnych sytuacji, nagromadzonych przez wiele lat sprawia, że bardzo łatwo jest stracić spontaniczność, naturalność. Ale to nic strasznego, tu nawet nie chodzi, aby siebie kontrolować, uczyć się jak zachowywać się "na spotkaniu z dziewczyną". W trakcie terapii stopniowo zacząłeś nabierać pewności, zaufania do siebie. Potrwa to jakieś czas, ale efekty na pewno będą.
Cassie
avatar
Dodane dnia 19-06-2010 22:44 #4
Musisz się przełamać, więcej rozmawiać z ludźmi, także dziewczynami, na początku może być trochę gorzej, możesz czuć się spięty, ale później takie rozmowy staną się codziennością.
Otwórz się na ludzi ;)
rafcioking
avatar
Dodane dnia 26-12-2010 03:40 #5
Każdy określa to bardzo schematycznie: "Więcej rozmawiaj z ludzmi i dziewczynami". Święta prawda, tylko dla takiego chłopaka rodzi się pytanie Jak to mam do cholery zrobić?. W Twoim przypadku trzeba zacząć od podstawowych rzeczy, które nadają pewność w kontaktach. Na pierwszym miejscu oczywiście chodzi o higienę. Każdy postrzega to w kategorii mycia się, ale mi chodzi również o czesanie włosów, dbanie o przyjemny zapach z ust, obcinanie regularne paznokcji, czyste, wyprasowane ubrania. Wtedy nabierasz pewności siebie. Lepiej 15 min codziennie więcej popracować nad swoim wizerunkiem, niż całe życie użalać się nad sobą, że nie ma się dziewczyny, bo jest się gburem. W rozmowach jest dosyć łatwo podtrzymać rozmowę. Opowiadasz po prostu o banalnych życiowych rzeczach, które CI się przydarzyły w sposób ciekawy, dodajesz troche brawury i już stajesz się interesujący. Pamiętaj, że proste rzeczy są najważniejsze.:)
Roza Sobocinska
avatar
Dodane dnia 29-12-2010 16:54 #6
To może nie komentarz, ale Dla Wszystkich i dla Ciebie Szczęśliwego Nowego Roku!! Róża
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 21:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 16:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 21:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 12:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,621
Najnowszy Użytkownik: Bartekxa
Ostatnio na stronie
robert86617:12:49
Karol924 1 dzień
Bartekxa 4 dni
ewelina21 4 dni
monopix 5 dni
hannah 6 dni
bigosik 6 dni
ofelka87 1 tydzień
mifune147 1 tydzień
Profesionalista 1 tydzień
Patison14 2 tygodnie
ddaniel68 2 tygodnie
Open 2 tygodnie
Oraz 2 ukrytych