Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
Jąkanie. Doniesienia z badań
Jąkanie. Doniesienia z badań

Jąkanie. Doniesienia z badań

Były guru polskiego showbiznesu, Michał W., przez pewien czas raczył nas hasłem "Jestem, jaki jestem". Indywidualizm i obojętność wobec ocen, poczucie odrębności i niepowtarzalności. Tak barwną postać z łatwością można opisać, podać wyróżniające się rysy charakteru. A co z grupą? Jak scharakteryzować zbiór jednostek?
Czy jest to niemożliwe bez popadania w stereotypy i zatracania odrębności poszczególnych osób? Nie ma wyjścia; szukając cech wspólnych, konieczne są uproszczenia. Spróbuję tu przedstawić kilka rezultatów poszukiwań logopedów, psychologów i pedagogów, którzy podjęli się zadania odnalezienia wspólnych cech osób z jąkaniem. Niemal wszystkie rezultaty oparte są na wynikach niewielkich grup osób.

Po pierwsze: samoocena
W literaturze często pojawia się wątek niższej samooceny, gorszego stosunku do samego siebie. Osoby z jąkaniem postrzegały siebie w bardziej krytyczny sposób, przypisywały więcej ocen negatywnych a mniej pozytywnych, częściej nie akceptowały tego, jakimi są. Rzadziej wierzyły w osiągnięcie zakładanych celów, odniesienie sukcesu.

Po drugie: nastrój
Daleki od wulkanu tryskającego pozytywną energią. Osoby biorące udział w badaniach były zazwyczaj poważne, odczuwały napięcie, zamartwiały się o przyszłość. Częściej narzekały na niepokój i osamotnienie, obawiały się niepowodzeń, wykazywały bierność w obliczu trudności, w stresujących sytuacjach częściej skupiały się na sobie, nie podejmując działań zaradczych, a wśród rówieśników czuły się nieswojo.

Po trzecie: wartości i potrzeby
Do cenionych wartości należały: mądrość, wewnętrzny spokój i harmonia, dojrzałe rozumienie życia, aktywność, doznawanie przyjemności. Grupa okazała się zbiorem outsiderów, ponieważ nie przywiązywała wagi do uznania społecznego, słabiej odczuwała potrzebę stowarzyszania się, odznaczała się buntowniczością, dystansem, izolowaniem się i nieprzyjaznym nastawieniem, pragnąc jednocześnie akceptacji i bezpieczeństwa. Mniej ceniła zarówno innych, jak też siebie. Ujawniły się sprzeczne postawy - z jednej strony bycie aktywnym i otwartym, z drugiej - zależnym od innych, nastawionym obronnie.

Po czwarte: lęk
Ogólnie więcej jest doniesień o wyższym poziomie lęku niż tych o braku różnic. Osoby jąkające się częściej przeżywały lęk, częściej był przypisany do ich osobowości, nie tylko do poszczególnych sytuacji.

Po piąte: agresja
Hasło budzące lawinę pejoratywnych skojarzeń, ale przyda się wyjść poza schemat. Osoby jąkające się przejawiały więcej agresji wobec siebie i innych, ale rozumianej nie tylko w sposób negatywny. Zawarto tu ośmieszanie osób z otoczenia i plotkowanie, wyrażanie pretensji, ale też walkę w obronie swoich praw i domaganie się przywilejów.

Po szóste: inteligencja emocjonalna
Rozpoznawanie swoich emocji, manipulowanie nimi w celu polepszenia nastroju, rozpoznawanie przyczyn ogólnie okazało się nieco gorsze u badanych osób, ale zostało ograniczone do sytuacji społecznych, kiedy jest się obserwowanym i potencjalnie poddanym ocenie.

Po siódme: osobowość
Ekstawertyk czy introwertyk? Badani zaznaczyli więcej cech introwertywnych, do których należą m.in.: ostrożność, unikanie napięcia, wycofanie, upór, zamknięcie w sobie, samowystarczalność, skłonność do myślenia analitycznego, raczej pesymizm i niezbyt liczne grono przyjaciół.

Tyle suche doniesienia z badań. Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Zapraszam do dyskusji.

Halucynacja

P.S. Przedstawiłam wyniki w sposób uproszczony, nie uwzględniłam możliwych przyczyn, braków w procedurze, itp. Korzystałam z artykułów, książek i prac autorstwa: E.M. Minczakiewicz, H. Lewandowskiej, J. Bieleckiego, Z. Tarkowskiego, G.W. Blood, I.M. Blood, E. Małek, D. Grabałowskiej, E. Wrzos i innych oraz własnych badań.

----
Jesteś studentką logopedii/psychologii i chcesz uzyskać pomoc osób jąkających?
Zapraszamy na forum: Studentki logopedii
Komentarze do artykułu: "Jąkanie. Doniesienia z badań"
Parsi
avatar
Dodane dnia 26-08-2010 21:35 #1
Po pierwsze dzięki za opublikowanie badań!
Co do ich wyników, cóż można napisać.. na pewno wiele zależy od danej osoby, ale jak trafnie zauważyłaś wyniki trzeba socjologicznie uogólniać. Dowodzą jednego, dobry logopeda musi być również dobrym psychologiem lub powinien z nim współpracować podczas terapii.
waldi
avatar
Dodane dnia 27-08-2010 07:09 #2
Jeśli o mnie chodzi, to generalnie zgadzam się z tymi wynikami, choć oczywiście chciałbym to zmienić. Ale alby coś skutecznie zmieniać najpierw należy ustalić jak jest naprawdę. Być może tej agresji jest we mnie mniej niż u innych, a może jest bardziej skrywana i dlatego mam większego "stresa". Trzeba będzie znaleźć jakieś bezpieczne ujście tej agresji, może bardziej aktywnie wrócić do uprawiania sportu !
sinsx27
avatar
Dodane dnia 27-08-2010 14:08 #3
Polecam siłownię. Poprzerzucanie paru kg dobrze robi i można się porządnie wyżyć.
Tekst generalnie w porządku. Odnalazłem wiele swoich cech :(
Truskawkowy
avatar
Dodane dnia 27-08-2010 20:49 #4
Co prawda to prawda, cechy się zgadzają :(
kasia87
avatar
Dodane dnia 28-08-2010 09:16 #5
a ja polecam rzeźbienie w drewnie lub w kamieniu... zarówno fizycznie wymęczające jak i artystyczne...
waldi
avatar
Dodane dnia 30-08-2010 21:03 #6
Przez ostatni tydzień robiłem meble w domu. Super sprawa takie majsterkowanie, zwłaszcza jak jest miejsce, czas, materiały.. i oczywiście markety budowlane gdzie można kupić czego brakuje. To też takie rzeźbienie w drewnie, tylko bardziej jest to sztuka użytkowa !
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 20:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 15:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 20:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 11:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,629
Najnowszy Użytkownik: koti
Ostatnio na stronie
koti 1 dzień
tirirum 1 dzień
choosenone13 tygodnie
Patryk__13 tygodnie
monopix13 tygodnie
mifune14714 tygodnie
duszek9714 tygodnie
Profesionalista14 tygodnie
durme14 tygodnie
promillik14 tygodnie
artuwal14 tygodnie
Aleksander14 tygodnie
Ralph14 tygodnie
Karol92415 tygodnie
Oraz 1 ukryty