Strona główna · Forum · Wskazówki dla jąkających · Autoterapia jąkania · Jak pomóc osobie jąkającej? · FAQ
Kluby J
Czat
Czatuje: 0 użytkowników
Materiały archiwalne
"Jąkanie a trema", czyli stremowani przed życiem
Stremowani przed życiem - "Jąkanie a trema"

"Jąkanie a trema", czyli stremowani przed życiem

Jąkający się czasem potrafią prześcigać się w nakreślaniu różnić między sobą a mówiącymi płynnie, przeważnie dodając sobie cech negatywnych. Jest jednak coś, co przeżywają zarówno jąkający się jak i cala reszta - uczucie tremy. Ten rodzaj strachu nie oszczędza nikogo.
Bujne wyobrażenia o krytycznym odbiorze wystąpienia mogą podłamać nawet zawodowych aktorów.
Zagadnieniu tremy i jej powiązań z wadą wymowy poświęcona jest książką "Jąkanie a trema" Jerzego Kałużyńskiego (Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1971). Język, którym posługuje się naukowiec, może wydać się trochę archaiczny. W analizie jąkania jako zaburzenia mowy raczej pobieżnie jest opisany mechanizm patologii. Bardziej opisane są objawy, elementy niepłynności - wskazane, ale bez klasyfikacji na poszczególne grupy np. embołofazje czy rewizje. Być może wynika to z faktu, iż w tamtych czasach badania nad jąkaniem nie były aż tak zaawansowane.

Zaciekawiło mnie szczególnie jedno: w rozdziale "Trema u jąkających się. Opis 10 przypadków najcięższej tremy u jąkających się uczniów i uczennic" (str. 82-136) w reedukacji (terapii, prowadzonej przez J. Kałużyńskiego) przewijają się te same, popularne dzisiaj metody - mówienie na przedłużonym oddechu, rozwijanie zainteresowań w kołach literackich, teatralnych, dziennikarskich (wymagających komunikowania się, występów przed publicznością) a nawet - co wywołało u mnie uśmiech i wspomnienia jednej z terapii - regularnie lodowate prysznice, uprawianie sportu i układanie planu dnia.

Wróćmy do tremy - uczucia paraliżującego. Obawa przed byciem oglądanym = ocenianym = skrytykowanym może wywołać w nas szereg nieprzyjemnych reakcji. Silniej pocimy się, bledniemy lub czerwieniejemy, nie możemy wykrztusić słowa, dłonie się trzęsą. Czy nad tremą da się zapanować? Czy trema częściej dotyka jąkających się czy chodzi tylko o różnicą stopnia nasilenia jej? Może sęk jest w tym, że płynnie mówiącego trema dopada tuż przez wyjściem na scenę, przed ważnym publicznym wystąpieniem. Jąkający się zaś może wpadać w popłoch przed wizją wyjścia do sklepu po cukier. Przecenia ważność tej zwyczajnej sytuacji, bloki urastają do rangi tragedii. Samo wyjście z domu wydaje się barierą nie do przeskoczenia.

Czego obawiają się stremowani? Pomyłki, krytyki, złej oceny, wyśmiania, przedrzeźniania. Próby pokazania ich w złym świetle. Po prostu boimy się źle wypaść i "spinamy" się, generujemy w sobie napięcie, które ma nas zmobilizować do lepszej prezentacji. Jąkający się dodatkowo mogą obawiać się niezrozumienia, zniecierpliwienia rozmówcy, bycia ośmieszonym lub popędzanym w rozmowie. Czy możemy postawić znak równości pomiędzy tremą a logofobią? Czy trema należy do fobii społecznych? Jak silnie przerysowane są obawy w sytuacjach np. publicznych wystąpień? Takie pytania z chęcią zadałabym badaczom, terapeutom jak i jąkającym się. Myślę, że odpowiedzi wzbogaciły by dyskusję na temat społecznego funkcjonowania jąkających się.

-----

Byłeś/aś na terapii jąkania? Podziel się swoimi wrażeniami!
Wyślij tekst poprzez formularz , lub anonimowo na naszą pocztę: demostenes.ubf.pl@o2.pl

Komentarze do artykułu: ""Jąkanie a trema", czyli stremowani przed życiem"
nowamowa
avatar
Dodane dnia 26-10-2010 12:33 #1
Trema a logofobia to zupełnie różne rzeczy
kasia87
avatar
Dodane dnia 26-10-2010 22:13 #2
Można by szeroko dyskutować na ten temat. wymieniać róznice i wspolne rzeczy między tremą a logofobią.
Rafi24
avatar
Dodane dnia 31-10-2010 17:49 #3
mi sie wydaje ze cos w tym jest, nigdy nie jakalem sie z osobami z ktorymi dobrze sie znam, zawsze gdy wkraczalem w nowe srodowisko jakalem sie.Po pewnym czasie przebywania z danymi osobami jakanie znikalo ale kazda osoba jaka sie inaczej i przyczyny sa rozne, pozdrawiam
Rafi24
avatar
Dodane dnia 31-10-2010 17:51 #4
jezeli bylem w sytuacjach gdzie nie obchodzilo mnie kto co o mnie mysli nigdy sie nie jakalem, pamietam wiele sytuacji gdzie nie moglem wydusic slowa bedac na luzie ale jezeli w danej sytuacji sie zdenerwowalem, to nagle puszczaly wszystkie bloki, nie obchodzilo mnie co kto o mnie mysli, poprostu w nerwach gadalem wszystko jak popadnie bez zaciecia,
kasia87
avatar
Dodane dnia 02-11-2010 07:25 #5
wiesz, przedewszystkim jąkający się panicznie boją sie pomyłek. A błedy są nieuniknione. stając przed wyborem: pójdę do sklepu, co wiąże sie z ryzykiem bede się jąkał albo bede mówił płynnie, wybierają czasem ucieczkę - czyli nie wychodzą w ogóle. Ten strach paraliżuje. I nie pozwala na rozwój i dojście do sukcesu, który jest okupiony po równo przegranymi i wygranymi. Jąkający sie czasem chcieli by tylko wygrywać, jakby byli skrępowanymi perfekcjonistami. Szkolą swój język w gabinecie, w wyizolowanej przestrzeni a potem prześcigają sie czasem w świetnym - ale usztucznionym i w ogóle niespontanicznym mówieniu bez uczuć, bez ekspresji. Każde zdanie brzmi tak samo.
08:23:04
A czasami trzeba ryzykować: przegrać, popełniać błedy, wygrywać, wybierać lepsze opcje. i to może być normalne życie
jest pełno ludzi którzy kładą lasso na to czy Ty dobrze wypowiesz ą ę. Chodzi im tylko o to, aby dostali komunikat, aby nawiązali z Tobą kontakt. Z Tobą jako czlowiekiem. a nie z tym, co na siłe chcesz pokazać.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
> Nazwa Użytkownika

> Hasło

Zapamiętaj mnie
Zaloguj jako ukrytyRejestracja
Zapomniane hasło?
Ostatnie Komentarze
slawek_w
dnia 05-11-2018 20:37
Jąkanie jako temat tabu - porozmawiamy o tym 13 listopada o 19:30. Zapraszam też na naszą stronę (w ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 17-09-2018 15:26
Jak ludzie powinni reagować na zacięcia? - porozmawiamy o tym w czwartek, 20 września o 19:30. ...
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 03-07-2018 20:11
Spotkania w szerszym gronie - o tym porozmawiamy w czwartek (5 lipca) o 19:00 Zapraszam ;)
Przejdź do komentarza
slawek_w
dnia 20-06-2018 11:22
Jąkanie a szkoła - ten temat poruszymy w piątek (22. czerwca) o 19:30. Zapraszam po dość długiej ...
Przejdź do komentarza

> Więcej komentarzy <
Popularne artykuły w ostatnich 6 miesiącach

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 2,629
Najnowszy Użytkownik: koti
Ostatnio na stronie
koti 1 dzień
tirirum 1 dzień
choosenone13 tygodnie
Patryk__13 tygodnie
monopix13 tygodnie
mifune14714 tygodnie
duszek9714 tygodnie
Profesionalista14 tygodnie
durme14 tygodnie
promillik14 tygodnie
artuwal14 tygodnie
Aleksander14 tygodnie
Ralph14 tygodnie
Karol92415 tygodnie
Oraz 1 ukryty