"Globalna terapia jąkania" – Umyślne jąkanie

Obrazek>Globalna terapia jąkania / Comprehensive Stuttering Therapy/Globale Terapie des Stotterns
„Globalna terapia jąkania”- Umyślne jąkanie

Trzeci odcinek tłumaczenia angielskiej książki o leczeniu jąkania. Pomijamy rozbudowaną teorię i przechodzimy do praktyki – dziś pierwsze ćwiczenie do zastowania!

Jąkanie to nie tylko ta część, którą widać, a dokładniej mówiąc słychać. Jest to zjawisko złożone, na które składa się wiele czynników. Przy górze lodowej najniebezpieczniejsza część to ta, która ukryta jest pod powierzchnią wody. U osoby jąkającej się, opanowany jest przez tę wadę cały organizm. U niektórych wystarczy zastosować terapię tylko na ubogość wymowy, lecz większość jąkających się potrzebuje takiej terapii, która uzdrowi po kolei krok za krokiem, wszystko co ma wpływ na tę wadę.

W tej książce jest to wszystko ładnie opisane, dużo przykładów, zaleceń itd. Nie będę Wam tutaj wszystkiego opisywał, bo niektóre treści mogą wydać się nudne. Podejrzewam, że większość tu zaglądających spragniona jest ćwiczeń.

Moim zdaniem trudno będzie bez dokładnego zrozumienia powiązań osiągnąć oczekiwane skutki, dlatego jesli kogoś będzie rzeczywiście cos interesowało, proszę śmiało pytać na naszym forum bądz tez poprzez skrzynkę prywatną. Jeśli będę w stanie, to na podstawie tej książki spróbuję odpowiedzieć na nurtujące Was pytania.

Ćwiczenie 1

To ćwiczenie nie zachwyci nikogo. Polega ono na dobrowolnym jąkaniu.
Powinno się go wg autora sumiennie wykonać. Przyniesie wiele korzysci:
– pozwoli zrozumieć wpływ mechanizmu Valsavy na złą wymowę
– nauczy jak napreżać i luzować mięśnie mechanizmu Valsalvy
– zmiejszy odczucie strachu przed jąkaniem

– pomoże opanować blokady

Ułożyć wargi jak przy wypowiadaniu sylaby „pa”, zrobić manewr Valsalvy, zauważ teraz, że wargi sa mocno zaciśnięte, a krtań zamknięta.
To samo z sylabą rozpoczynającą się na literkę „t” np. „ta”, zrobić manewr, zaobserwuj, że końcówka języka dociska do podniebienia i uniemożliwia wydobycie się powietrza z płuc.
Teraz sylaba z literką „k” np: „ka” -manewr i obserwacja: środek języka dociska do podniebienia i zagradza wyjście powietrza.
Teraz czytać głośno, jak napotkasz wyraz zaczynający się sylabą „pa,ta,ka”, wykonać manewr Valsalvy, zaobserwować jak zachowują sie mieśnie mechanizmu Valsalvy, nastepnię po paru sekundach rozluźnic naprężone mięśnie i dalej czytać.
Jak opanujesz umyślne jąkanie z tymi spółgłoskami, robić to samo z wszystkimi spółgłoskami alfabetu, do opanowania ich.
To nie wszystko w tym ćwiczeniu.

Na pewno nie jeden(a) bedzie chciał(a) odpuścić sobie to ćwiczenie, lecz trzeba zdać sobie sprawę, że pozwoli ono uwolnić się od strachu przed jąkaniem:
W rodzinie albo między przyjaciółmi lub dzwoniąc do znajomych czy informacji, lub zamawiając w restauracji posiłek jąkać się tak mocno jak to tylko możliwe. Można też na obcy teren wyjechać, najważniejsze aby dużo się jąkać.

Zobacz: Spis odcinków

Skomentuj na forum: „Globalna Terapia Jakających się – Phillip Roberts”