(Za)głębokie wody?

Obrazek>(Za)głębokie wody?
Katarzyna Pakosińska

(Za)głębokie wody?

Każdy z nas, pomimo, że się jąka, jest normalnym człowiekiem – to nie ulega wątpliwości. Każdy z nas ma swoje cechy i własny sposób bycia. Gdy jąkanie dotknie osobę o typie samotnika, która lubi spokojną, cichą egzystencję – nie jest źle. Lecz gdy jąkanie spotka kogoś, kto czuje potrzebę towarzyskości i chciałby być w centrum uwagi , wtedy zaczynają się schody..


Jak przezwyciężyć swoje słabości? Czy jest możliwe realizowanie swoich marzeń? Okazuje się, że tak, ale potrzeba wiele pracy nad sobą a przede wszystkim nad przezwyciężeniem nieśmiałości i zahamowań.

Zawód – aktor

Od aktorów oczekuje się dobrej emisji głosu, dykcji, wyrazistości ruchu i mimiki, zdolności wywoływania i odgrywania uczuć. Każdy z nas wie jak ciężko jest wypowiedzieć prawidłowo publicznie zwykłe zdanie. A co dopiero wyrażać emocje i wczuwać się w inne osoby.. Tak, ale nie popadajmy w skrajny pesymizm. Warto zdać sobie sprawę, że są osoby którym udało się zrealizować swoje marzenia i pracować w zawodzie zgodnym ze swoimi pragnieniami.

Jak zacząć?

Jeżeli marzy Ci się zawód związany z wystąpieniami publicznymi i czujesz w sobie pragnienie i ekscytację na taką myśl, nie zwlekaj. Talent to nie wszystko, przede wszystkim liczy się praca. Zacznij od ćwiczeń podstawowych, które znajdziesz w naszym Poradniku dla jąkających się. Następnie zajrzyj na stronę www.recytacja.art.pl , gdzie znajduje się sporo ćwiczeń pod kątem dykcji. Jeśli uznasz, że idzie Ci dobrze, wypłyń na głebokie wody i zapisz się na kółko lub do grupy teatralnej. Uwierz w siebie!

Katarzyna Pakosińska , polska artystka kabaretowa, współtwórczyni Kabaretu Moralnego Niepokoju, aktorka, konferansjerka oraz dziennikarka TV Polonia także miała w młodości problemy z jąkaniem:

Źródło: www.plejada.pl

A co jeśli…

A co jeśli nie uda nam się poprawić naszej wymowy? Czy jesteśmy skazani na porażkę? Otóż nie! Jeżeli inni są w stanie nas zrozumieć, drobne potknięcia nie mają znaczenia. Maksymilian Cegielski – dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny. Obecnie współpracuje z kanałem TVP Kultura, gdzie m.in. prowadzi i współtworzy cykl Korzenie

Zapraszamy na forum: „Wzajemna pomoc”