Inicjatywy samopomocowe w kraju

0

ObrazekTen wpis zawiera garść informacji na temat dwóch nowych inicjatyw samopomocowych, jakie miały ostatnio lub będą mieć miejsce. Pierwsza z nich dotyczyła warsztatów w Karpaczu zorganizowanych przez klubu J we Wrocławiu. Natomiast druga związana jest nową grupą autoterapeutyczną, która właśnie powstaje w Krakowie. Szczegóły poniżej.

Grupa autoterapii

Tworzymy grupę osób zdeterminowanych do pracy nad zmianą swojego sposobu jąkania w kierunku zaprzestania działań polegających na przełamywania go siłą albo na próbach unikania przewidywanych trudności. Ufff…. nie da się tego opisać prościej.

To podejście nazywane jest MODYFIKACJĄ JĄKANIA. Zostało opisane w bardzo przystępnej formie w książce Malcolma Frasera „Autoterapia dla jąkających się”, której tłumaczenie znajduje się na wortalu Demostenes. Staramy się wprowadzać w życie zawarte w niej zadania i sugestie, książka stanowi też kopalnię tematów do dyskusji.

Spotykamy się raz w miesiącu, zwykle w ostatni piątek miesiąca od 17.00 w warunkach krakowskiej kawiarni. Zapraszamy zainteresowane osoby. Dokładny termin i adres można otrzymać pisząc: szafarska@interia.pl

Organizatorki
Danuta Gajewska autorka bloga „Jąkała też człowiek
Lucyna Jankowska-Szafarska terapeuta osób jąkających się

Warsztaty w Karpaczu

No i w końcu się udało!

W dniach 06-08.03 odbyły się warsztaty związane z samodzielną terapią jąkania wg Malcolma Frasera oraz lękiem społecznym w kontekście jąkania.

W warsztatach, które odbyły się w Karpaczu, brało udział 11 osób, z różnych miast Polski. Mieliśmy kolegów z Warszawy, Krakowa, a nawet Rzeszowa. Wrocławski klub J był reprezentowany przez pięć osób. Warsztaty prowadzone przez Arka i Radka miały na celu zapoznanie uczestników i nabycie przez nich wiedzy związanej z samodzielną terapią jąkania wg Malcolma Frasera. Przebiegały one w wyjątkowo sympatycznej atmosferze i oprócz rzeczowych dyskusji na tematy związane z jąkaniem, były również okazją do serdecznego porozmawiania i nawiązania bliższych znajomości. Całości dopełniały profesjonalnie przygotowane materiały dla uczestników. Czekamy na refleksje uczestników biorących udział w warsztatach – kto wie, może za jakiś czas będą one powtórzone dla innej grupy osób…

0