ISAD 2015 – konferencja online i wydarzenia w kraju

Obrazek22 października 2015, jak co roku, jest obchodzony Światowy Dzień Świadomości Jąkania (International Stuttering Awareness Day – ISAD), ustanowiony w 1996 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Osób Jąkających się (ISA). Obchody, którym patronuje ISA, odbywają się każdego roku pod innym hasłem. Tegoroczne hasło brzmi: Przekazujmy wiedzę – edukacja, współpraca, komunikacja.

W związku z tym wydarzeniem, w dniach 1-22 października odbywa się konferencja online. Przez długie lata udostępniania była na stronie Stuttering Homepage prowadzonej przez Judy Kuster. Obecnie, od 2013, odpowiedzialne za jej organizację jest ISA. Wszystkie materiały dostępne są na specjalnie przygotowanej stronie pod adresem isad.isastutter.org.

Również w tym roku przygotowanych zostało wiele ciekawych artykułów. Jak zwykle zostały podzielone na kilka kategorii:

  • historie i doświadczenia osób jąkających się,
  • badania, terapia i wsparcie,
  • zdrowie mentalne i jąkanie,
  • twórcza ekspresja.

Co prawda, jeszcze nawet nie przejrzałem wszystkich materiałów, ale nie brakuje wśród nich tematów, które poruszane były w różnych artykułach na tej stronie. Na przykład, są to zagadnienia związane z ACT, REBT, ukrytym jąkaniem, piętnem jąkania, strategii radzenia sobie z jąkaniem i wiele innych.

Stałym punktem konferencji online jest również to, że każdy może wziąć w niej czynny udział. Odbywa się poprzez komentowanie artykułów lub zakładkę „Ask an Expert”, w której każdy może zadać dowolne pytanie.


ISAD jest również obchodzony w Polsce. Poniżej załączam treść wiadomości dr Joanny Trzaskalik, przewodniczącej Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, która zawiera zaproszenie do do udziału w tych obchodach.

Szanowni Państwo,

 

logopedzi, nauczyciele, studenci, rodzice i wszyscy zainteresowani problemem jąkania

22 października 2015, jak co roku, jest obchodzony Światowy Dzień Świadomości Jąkania (International Stuttering Awareness Day – ISAD), ustanowiony w 1996 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Osób Jąkających się (ang. International Stuttering Association – ISA). Obchody, którym patronuje ISA, odbywają się każdego roku pod innym hasłem. Tegoroczne hasło brzmi (logo ISAD 2015 w załączniku): Przekazujmy wiedzę – edukacja, współpraca, komunikacja (Spread the Word – Education, Cooperation, Communication).

Zarząd Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego serdecznie zaprasza do udziału w tych obchodach. Najlepszy sposób, w jaki skutecznie możemy wspierać osoby jąkające się, to przede wszystkim zwrócić uwagę społeczeństwa na złożoność tego problemu i sytuację osób, które zmagają się z tym zaburzeniem. Naszym zadaniem jest upowszechniać rzetelną wiedzę i pomagać społeczeństwu lepiej rozumieć jąkanie. Dlatego do współpracy przy organizacji tegorocznych obchodów zaprosiliśmy Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką, która wspiera rozwój wiedzy w społeczeństwie przez zapewnienie dostępu do specjalistycznej, profesjonalnej informacji.

1. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Jąkania organizujemy 21 października 2015 o godz. 17.00 otwartą imprezę – forum wymiany informacjii poglądów na temat jąkania pod tytułem: Porozmawiajmy o jąkaniu – eksperci mają głos, a ekspertami będą właśnie osoby jąkające się.

Serdecznie zapraszamy na to spotkanie osoby jąkające się, logopedów, studentów różnych kierunków, nauczycieli, rodziców i wszystkich zainteresowanych tą tematyką:

  • miejsce spotkania: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINIBA), adres: 40-007 Katowice ul. Bankowa 11a, Sala Seminaryjna, poziom 2 (ścisłe centrum miasta, teren kampusu Uniwersytetu Śląskiego);
  • w programie: prezentacja pt. Informacyjne narzędzia wspierania indywidualnego rozwoju – Jadwiga Witek, Tomasz Zięba, krótka prezentacja Świat, który rozumie jąkanie – dr Katarzyna Węsierska, otwarte spotkanie  dyskusyjne z członkami Katowickiego Klubu J oraz Klubu ludzi mówiących (terapeutycznej grupy samopomocowej działającej na Uniwersytecie Śląskim);

  • w roli moderatorów wystąpią: mgr Katarzyna Robakowska-Ploch (koordynatorka Katowickiego Klubu J) i dr Katarzyna Węsierska (koordynatorka Klubu ludzi mówiących);

  • organizatorami tej imprezy są: Polskie Towarzystwo Logopedyczne Oddział Śląski,  Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINIBA), Klub Ludzi Mówiących, Katowicki Klub J; a partnerami: Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego; Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 im. ks. dra S. Wilczewskiego w Katowicach.

 

2. Zgodnie z tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia Świadomości Jąkania: Przekazujmy wiedzę – edukacja, współpraca, komunikacja przygotowaliśmy dla Państwa informacje o materiałach na temat jąkania i innych zaburzeń płynności mowy, które są dostępne w Internecie. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób propagujemy i wcielamy w życie ideę tegorocznego ISAD, a z Waszą pomocą informacje te dotrą do najbardziej zainteresowanych (osób jąkających się) i ogółu społeczeństwa. Wierzymy, że w ten sposób wspólnie możemy zmieniać poglądy i postawy społeczne wobec jąkania, podnosić jakość naszej opieki logopedycznej, a tym samym poprawiać jakość życia osób zmagających się z zaburzeniami płynności!

 

W związku z tym – w imieniu całego Zarządu Śląskiego Oddziału PTL – zwracam się do Państwa z apelem o rozsyłanie poniższych informacji wszystkim osobom
i instytucjom, które mogą być potencjalnie zainteresowane problematyką jąkania, przede wszystkim kolegom logopedom, psychologom, pedagogom, nauczycielom, rodzicom zatroskanym o dobro ich dzieci. Nade wszystko jednak zachęcam Państwa, by starać się dotrzeć z tą informacją do osób jąkających się.

 

Polecamy następujące strony z materiałami o jąkaniu w języku polskim: 

  • Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Logopedycznego (tam m.in. plakaty profilaktyczne o jąkaniu, link do dokumentalnego filmu animowanego pt.: Stuttering – jąkanie):

http://ptl.katowice.pl/

  • Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego (tam m.in.: filmy edukacyjne o jąkaniu, np.: Wait, wait, I’m not finished yet – Poczekaj, poczekaj, jeszcze nie skończyłem, Eksperci mają głos, do publikacji Zaburzenia płynności mowy – teoria i praktyka. Tom 1, a także do sprawozdań ze spotkań terapeutycznej grupy samopomocowej dla osób jąkających się Klub ludzi mówiących): http://www.logopedia-ijp.us.edu.pl/

  • Polski Związek Logopedów (m.in. materiały profilaktyczne, artykuły): www.logopeda.org.pl

  • The Stuttering Foundation of America (tam m.in.: ulotki, plakaty w języku polskim, a także broszura pt.: Dziecko, które się jąka: informacje dla pediatry):

http://www.stutteringhelp.org/polish-translations

  • oficjalna strona Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób jąkających się „Ostoja” w Lublinie (tam m.in.: informacje o Klubach J w Polsce): 

http://jakanielublin.pl/

  • Portal poświęcony jąkaniu (tłumaczenia artykułów, informacje o wydarzeniach związanych z jąkaniem):

http://demostenes.eu/

 

Rzetelne informacje w języku angielskim można znaleźć na stronach:
 

  • International Stuttering Association:

www.isastutter.org/

  • Stuttering Home Page:

www.mnsu.edu/comdis/kuster/stutter.html

  • International Fluency Association:

www.theifa.org

  • National Stuttering Association:

www.westutter.org

  • British Stammering Association:

www.stammering.org

  • Stuttering Foundation of America:

www.stutteringhelp.org

  • Rzetelne informacje w językach polskim i angielskim, oparte na profesjonalnych źródłach naukowych można znaleźć na stronie Centrum Informacji Naukowej
    i Biblioteki Akademickiej:

www.ciniba.edu.pl

 

Licząc na przychylność dla naszych działań, łączę wyrazy szacunku i serdeczne pozdrowienia od całego Zarządu Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego,

 

dr Joanna Trzaskalik, przewodnicząca ŚO PTL